Avatar

Αλλη μια ταινια με-συμφωνα με κριτικες της εποχης-,μετριο κλισεδιαρικο σεναριο,ερμηνειες 0-πλην Γκινες και τελειως κιτς και ακυρη(μα τι ειναι αυτα,ΣΑΝ ΤΥΡΟΠΙΤΕΣ ΓΥΡΙΣΤΕΣ ειναι τα μαλλια της πριγκιπισας,2 ρομποτακια που λενε κρυαδες,ο κακος εχει ασθμα,ενα χαλι με ποδια που βγαζει αναρθρες κραυγες ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ και αλλα πολλα…)…αλλα με τα πιο συγχρονα εφε τοτε…
(καλυτερο σαν συνολο απο Αβαταρ-νταξ,καμια σχεση,το Σταρ Γουορς ηταν ειναι και θα ειναι το μεγιστο επος-,αλλα ιδια περιπτωση γενικοτερα ταινιας και hype-legacy…)…τα ειδαμε τα καλα του…

…μιλαμε για 2009 και τοσος κοσμος εχει κολλησει με Αβαταρ,κανει εισητηρια σα τρελο,2009 ρε,που επικες παπαριες με εφε κτλ βγαινουν 35 φορες το χρονο,που το κοινο τα εχει δει ολα κτλ…και αυτο εχει ηδη τεραστιο φαν base…
(δεν υπερασπιζομαι την αξια της ταινιας σαν καλλιτεχνικο επιτευγμα,οσο περναει ο καιρος το σεναριο με ξενερωνει ολο και πιο πολυ-αν μπορεις να το πεις σεναριο δλδ τλκ-,αλλα σαν κινηματογραφικο δρωμενο,που ειναι νομιζω πλεον δεδομενο πως ανοιγει νεους οριζοντες)…

Σε 20 χρονια,τα εφε του Αβαταρ θα χρησιμοπουντε σαν βαση μπας και γινει κατι καλυτερο-αλλα τα ιδια θα ειναι…-…

Οh the humanity…

το κατα ποσο θετικη ηταν η αλλαγη στον κινηματογραφο μετα το star wars και αν θα ηταν καλο να γινει κατι αναλογο σημερα (που δεν το πιστευω) με το avatar σηκωνει πολυ κουβεντα. ειχε και ενα πολυ καλο αφιερωμα πανω στο θεμα (του star wars) το ΣΙΝΕΜΑ αλλα δεν θυμαμαι τευχος.

Το σενάριο δεν είναι και τόσο άθλιο ρε παίδες οκ. Δλδ έχουμε έναν αμερικανό σκηνοθέτη ( Τιτανικός…) που αν και δεν είναι και κανάς γκουρού του σεναρίου θίγει πραγματάκια που μπορούν να έχουν απήχηση σε αρκετό κόσμο. Το μήνυμα δλδ της καταστροφής του περιβάλλοντος από τις εταιρείες δεν είναι κάτι επίκαιρο? Οκ δεν είδαμε τον Εξάντα , αλλά δεν είναι για πέταμα.

ναι το θυμαμαι και γω
πολυ ενδιαφερον

αν θυμαμαι καλα
“ανελυε” το πως το ενδιαφερον του κοσμου στραφηκε απο τις ταινιες με σεναριο/χαρακτηρες σε ταινιες που ηταν οπτικα εντυπωσιακες!

και ανεφερε καποια παραδειγματα

Εγω ενα θα πω:

Nausicaä of the Valley of the Wind (1984, Miyazaki)

Βαλε 300 εκκατομυρια δολλαρια και εχεις το Avatar :stuck_out_tongue:

Παντως, η ταινια αξιζει μονο να τη δεις σε 3d, αλλιως δεν υπαρχει νοημα να πας σινεμα.

Νταξ,οχι,με τη Ναυσικα εχει απειροελαχιστα κοινα,μονο τα οικολογικα μηνυματα δλδ…χορευοντας με λυκους,ποκαχοντας,κλασσικα πραματα…

E ενταξει τοτε, Ναυσικα και Λαπουτα μαζι :stuck_out_tongue:

Λίγο από Ποκαχόντας, λίγο από “χορεύοντας με τους λύκους”, λίγα εφε, λίγα χολιγουντιανά κλισέ και έτοιμο το blockbaster.

Ουτε Λαπουτα,γκρρρρ,σταματα να αναφερεις ταινιες του Δασκαλου σε αυτο το τοπικ,γκρρρρ!!!:p:p

[B]Καταθετω και εγω την αποψη μου μιας και ειδα την ταινια χθες σε 2d,ασφαλως με τη σημειωση οτι οτι λεω ειναι αποκλειστικα ακι μονο η προσωπικη μου αποψη αδιαφορωντας τελειως για το τι λεγεται και δεν λεγεται εξω και με την σημειωση οτι ειμαι φανατικοτατος καμερονικος

Η ταινια δεν ειναι η καλυτερη ολων των εποχων,ουτε μπαινει στις 10 καλυτερες ολων των εποχων ουτε ειναι η καλυτερη ταινια του Τζιμακου του Καμερον.Ειναι ομως απο τις καλυτερες τις ΕΦΕΤΙΝΗΣ χρονιας οπερ και σημαινει οτι αν προταθει για οσκαρ ταινιας η σκηνοθεσιας θα ειναι σωστο.
Ειναι ομως η πρωτη, η καλυτερη και μοναδικη μεχρι σημερα και μοναδικη απο οτι φαινεται και στο μελλον (δηλαδη τα επομενα 15-20 χρονια),που δημιουργει και παρουσιαζει στο σελιλοιντ τοσο αριστοτεχνικα και εκπληκτικα εναν ολοκληρο κοσμο.Και αυτο ειναι ουσιαστικα το ΜΕΓΑ ΣΥΝ τησ ταινιας: η περιηγηση και εξερευνηση που βαζει ο Καμερον να κανει ο θεατης στον κοσμο που δημιουργησε.Γνωστος για τη μεγαλομανια και τρομερη τελειομανια ο Τζιμ πριν απο 10 χρονια εφτιαξε απο την αρχη ενα ολοκληρο κανονικο πλοιο.Τωρα φτιαχνει απο την αρχη εναν ολοκληρο κοσμο με δικη του χλωριδα πανιδα,ζωικο και φυτικο βασιλειο,ανθρωπους ,με δικη τους γλωσσα παραδοσεις και πολιτισμο.
Και αυτο ειναι εκπληκτικο στην ταινια.Υπαρχουν σκηνες που θυμιζουν πινακα ζωγραφικης.ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ ΠΛΑΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ ΜΕ ΤΑ ΦΩΣΦΩΡΙΖΟΝΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,που δεν εχει ξανααποτυπωθει στο σινεμα.
Επισης επειδη γραφονται πολλα για σεναριο της πλακας,απλοικο,οτι δεν υπαρχει.Εμενα η αποψη μου ειναι ακριβως αντιθετη:εγω πραγματικα ουτε που καταλαβα ποτε περασαν κοντα 2,5 ωρες οπως συνεβει και στην παρεα μου.ΝΕΡΑΚΙ,αλλα πραγματικα ΝΕΡΑΚΙ.Και αυτο τι σημαινει:Σημαινει καλο σεναριο που ξεδιπλωνεται με αριστοτεχνικο τροπο στην οθονη.Σεναριο δεν ειναι απλως μονο η ιδεα,πχ μια ερωτικη ιστορια,αλλα και η ιδεα μαζι με το πως ξεδιπλωνεται απο το δημιουργο,πως αναπτυσσει τους χαρακτηρες,αν αυτοι οι χαρακτηρες προκαλουν συναισθηματα στο θεατη (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ),πως συχρονιζεται το ξεδιπλωμα των χαρακτηρων με το υπολοιπ σεναριο,κτλ.
Και αυτο ,προσωπικη αποψη,ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΟΙΚΟ Η ΠΡΟΧΕΙΡΟ Η ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.
Η ταινια δεν αγγιζει το μεγαλειο και την τελειοτητα σε ολα τα επιπεδα του Τιτανικου,ομως ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια.

ΣΥΝ:η εκπληκτικη απεικονιση και παρουσιαση της Πανδωρας απο τον Καμερον,ο τροπος που ξετιλυγεται το σεναριο,το love story.
MEIΩΝ:To δευτερο κομματι της ταινιας με τη δραση που ειναι πιο αδυναμο,η εντυπωση οτι ο Καμερον θα ηθελε να παρουσιασει πολλα περισσοτερα πραγματα.

Βαθμος : 8/10 [/B]

Φυλε μη γραφεις με μπολντ.Για καποιον λογο ειναι ξεχωριστη επιλογη.Με πονεσαν τα ματια μου,οχι μονο να τα διαβασω αλλα να προσαρμοστω και στα γραμματα του ροκιν.

:-s

Το λοιπον.5 λογια για την ταινια.
[ul]
[li]Απο τα καλυτερα εφε που εχω δει σε ταινια.
[/li][li]Μετριο σεναριο αν και το οτι ασχολειται με το περιβαλλον μ’αρεσε.
[/li][li]Το λαβ στορυ επρεπε να ειναι εκει οπως σε ολες τις Χολιγουντιανες ταινιες.
[/li](Εδω βαλανε στον αρχοντα :?)
[li]Καταπληκτικη δουλεια στον πλανητη Πανδωρα γενικοτερα.
[/li][li]Απο ηθοποιους οι μισοι μ’αρεσαν και ουτε.
[/li][/ul]

Περασες το τεστ παρατηρικοτητας και ορθογραφιας.

Ρε Nightwing τα μάτια μας.

Δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να σε υποχρεώνει να γράφεις ένα ποστ σε λιγότερα από πέντε δεύτερα!

Μου αρεσε και πάρα πολύ κιολας το avatar (2 φορές το είδα ως τωρα και βλεπουμε). Τωρα τα κατεβατα-κριτικες τα κρατάω για τα καθαρά κινηματογραφικά φορουμ που συμμετέχω :stuck_out_tongue:

Πάντως δεν νομιζω πως το σεναριο ήταν πια και τόσο χαλια. Και για τον χαρακτηρα του κακου… μάλλον μου άρεσε που τον εκαναν τόσο μονοδιαστατο, τι άλλο θα μπορουσε να είναι ένας στρατοκαυλος redneck αμερικανος δηλαδη;

Θετικό επίσης που δεν πήραν κάποιον σουπερ σταρ ηθοποιο αλλα ανερχομενους και παλιους καλούς ηθοποιούς, αν και δεν βγηκε κάποιοα μεγαλη ερμηνεια όλοι τους ήταν πολλοί καλοί.

ή ταινία ήταν κάτω απ το μέτριο, καταπληκτικά τοπία στον πλανήτη, κλισέ στο φούλ σε σημείο που ξέρεις τι θα γίνει στη συνέχεια… και γενικά αυτό το 3d πρέπει να το βελτιώσουν γιατί κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλη μούφα και με την καμία δεν αξίζει τα 12 ευρώ

Γαμώ τις ταινίες. Σχεδόν έμεινα μαλάκας. Ίσως έπαιξε ρόλο και το 3d, τα τοπία και όλα αυτά, αλλά και το στόρυ με άγγιξε. Κλισέ? Μπορεί, αλλά μερικές φορές κάποια πράγματα αποδίδονται μια χαρά in the good old κλισαρισμένο way.

Σαν ιστορία ό,τι βαθύτερο έχω δει απο τον Κάμερον. Έχει κάνει κι άλλες, συναρπαστικότερες ίσως ταινίες, αλλά αυτή εδώ είχε αίσθημα. Δεν ήταν μόνο ένα love story και δεν ήταν μόνο μια εφετζίδικη ταινία (ήταν και αυτά). Ναι, οκ, ίσως έχουμε γίνει απαιτητικοί και το στόρυ του “noble savage” πολιτισμού εναντίον του κατακτητή να μας φαίνεται “χιλιοειπωμένο”, αλλά τι να γίνει ρε παιδιά, μιλάμε για μια κατάσταση που υφίσταται σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας ξέρω γω. Σε τελική ανάλυση αν η ίδια η Iστορία επαναλαμβάνεται συνέχεια, δε φταίνε οι ταινίες που παρουσιάζουν “κοινότυπα” θέματα.

Δεν έχω διαβάσει για την ταινία ως τώρα ούτε είχα πληροφορίες, αλλά διέκρινα έντονη αλληγορία με τη φάση του Ιράκ. Σε κάποια σημεία έβγαζε μάτι (“terror against terror”, πχ).

Απο τις καλύτερες δημιουργίες που έχω δει απο το Χόλλυγουντ εδώ και πολλά χρόνια. Ήταν Hollywood, και ό,τι συνεπάγεται αυτό (οι εχθροί του Χόλλυγουντ ας μείνουν μακριά). Αλλά ήταν Χόλλυγουντ με βάθος και ουσία. Μπράβο στον Κάμερον, τα κατάφερε ο πούστης. Περάσαμε γαμώ.

ΥΓ - Α, να προσθέσω πως προς τιμήν της, η ταινία απέφυγε τις κλισέ ατάκες κατά την τελευταία μάχη, τις περίμενα, αλλά δεν ήρθαν.

Μόλις το είδα κι εγώ, και μπορώ να πω πως ήταν μέσα στις καλύτερες ταινίες που θυμάμαι να έχω δει.
Εντάκει, τα εφέ ήταν πολύ όμορφα κλπ, αλλά προσωπικά δεν κατάλαβα πώς πέρασαν οι ώρες, και από την ταινία μου ήρθε στο μυαλό και ένα είδος προβληματισμού σχετικά με το πόσο υπερβολικές θα ήταν οι καταστροφές σε έναν άλλον πλανήτη αν φτάναμε εμείς οι “τεχνολογικά προηγμένοι”.
Τέλος πάντων, μου άρεσε και σίγουρα θα την ξαναδώ.

Την είδα πριν από κάποιες μέρες σε 3D.Καλή ταινία ήταν,αν και προς το τέλος με κούρασε(μπορεί να έφταιγαν και τα γυαλιά,δεν ξέρω).Κλασσική πάντως η ιστορία,όποιος έχει δει την Ποκαχόντας θα βρει πολλές ομοιότητες.Ωραία αίσθηση το 3D,είχε πολύ ωραία εφέ και αξίζει να τη δείτε.:slight_smile:

Νομίζω ότι η δουλειά τους να δημιουργήσουν έναν ολόκληρο κόσμο είναι απόλυτα πετυχημένη.

Τώρα ντάξει σενάριο δεν έχει, αλλά θα τις βάλω ένα 8 γιατί ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ σοβαρά όμως