Axl rose

Κατ’ αρχήν να πώ μως οι gnr είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα. Άλλα απο ότι φαίνεται ΗΤΑΝ. Πριν 2 λεπτάκια κατέβασα το βιντεάκι του My michelle απο www.gunsnroses.gr και έμεινα άφωνος. Που διάολο πήγε η φωνή του axl? Αυτό που άκουσα ήταν μια τσιριχτή φωνούλα. Έχει φύγει πλεον η βραχνάδα που τον έκανε να ξεχωρίζει. Δεν ξέρω τι έκανε και έγινε έτσι η φωνή του. Άφου και τα περισσότερα μέλη έχουν αλλάξει καλύτερα να το διαλύσουν…

Να προσθέσω όμως ότι το τραγούσι μ’αρεσει.

Το ότι έχει αλλάξει η φωνή του Axl (κάτι απολύτως φυσιολογικό και αναμενόμενο) μετά από 10 χρόνια είναι ο λόγος που από αγαπημένο σου συγκρότημα δεν είναι πλέον. Που και να έβγαζαν κάποιον μάπα δίσκο δηλαδή… Δεν είναι αυτό κριτήριο. Το να σου τη σπάνε οι υπόλοιποι που πλαισιώνουν το “καινούργιο” συγκρότημα να πω Ok, αλλά όχι ότι επειδή δεν είναι πια βραχνή η φωνή του τους ξεγράφουμε. Από όλα τα συγκροτήματα και από όλες τις περιόδους που αυτά έδρασαν υπάρχουν καλές και κακές στιγμές. Κατέβασες το “My Michelle” και βιάστηκες να κρίνεις, κατέβασε από το audio section του ίδιου site το “The Blues” ή από κάποιο πρόγραμμα το “Madagascar” και ίσως αλλάξεις γνώμη.

Το ότι η χροιά της φωνής του axl άλλαξε ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Πλέον οι gnr έχουν αλλάξει 800 μέλη. Και το χειρότερο απ’όλα: ο τύπος με τον κουβά στον κεφάλι και με την άσπρη μάπα΄. Μεγάλος καραγκιόζης. Όσον άφορα τα τραγούδια που μου είπες θα κατεβάσω για να ακούσω και θα κρίνω.

Κατέβασα το the blues. Καλό το τραγουδάκι αλλα κάτι λείπει… Απορία: ο τύπος με τον κουβά στο κεφάλι και την άσπρη μούρη είναι ο buckethead (γνωρίζω μόνο τα αυθεντικά μέλη των gnr, συνεπώς ο τύπος δεν μου λέει τπτ).

Αυτός είναι αλλά έχει αποχωρήσει εδώ και 1-2 μήνες από το group.
Το ότι έχουν αλλάξει 800 μέλη δεν πάει να πει σε μένα τίποτα. Ο καθένας έχει τραβήξει το δρόμο του. Ο Axl στους Gn’r, οι Slash, Matt και Duff στους Velvet Revolver, ο Izzy στα δικά του, τα ίδια και ο Steven Adler. Και στην τελική αυτό που μετράει είναι ο ήχος και η ποιότητα των κομματιών που βγάζουν. Θα μου πεις εδώ και τόσα χρόνια μας παραμυθιάζουν για το album… Εδώ ναι, μπορεί να σταθεί κάποιος. Αλλά ως προς τα νέα κομμάτια που έχω ακούσει κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος είμαι.

Τεσπα, εμένα αυτό που με πικραίνει πιο πολύ στους gnr είναι ότι δεν πρόκειται να τους δω ποτέ live. Είμαι 15 χρονών και συνεπώς ένα τετράχρονο δεν μπορεί να σηκώνει την γροθιά του σε μία συναυλια rock ή metal (αναφερώμενος στο 1993). Ε ναι λοιπόν είμαι πορωμένος με μια νεκρή μπαντα. Ας μην κρυβόμαστε πια πίσω απ’ το δάχτυλό μας, το chinese democracy είναι ένα μεγάλο φιάσκο. Στο τεράστιο χρονικό διάστημα που είχαν οι gnr στην διάθεση τους θα μπορούσαν να φτιάξουν τον καλύτερο δίσκο της ιστορίας, άλλα αυτό δεν έγινε. Γι αυτό ζήτω οι velvet revolver. Θα ψάξω πληροφορίας γι αυτούς και κάποια samples να τους ακούσω. Βέβαια σίγουρα δεν περιμένω την φωνή του AXL, αυτά πάνε πια.

Syggnomi… Eisai 15 xronwn kai varethikes kai theoreis to Chinese Democracy megalo fiasko? Emeis diladi pou to perimenoume apo to 93 ti na poume?

Kai ego goustaro Velvet Revolver, me trelainei o Slash kai o Weiland alla den stamatao na perimeno to Chinese Democracy gi’auto.

Se teliki, otan tha kykloforisei, oloi tha treksoun na to paroun estw kai apo periergia. Ki as evrizan tosa xronia ton Axl gia opoiondipote logo…

Fiasko theoreitai kati pou exei kykloforisei kai patose se poliseis kai kritikes. Mexri tote einai enas diskos pou perimenoume.

Προς axlgreece: Στο ποστ μου δεν αναφέρεται πουθενα οτι βαρέθηκα να περιμένω. Οπότε η απάντηση σου ως ένα σημείο ειναι λάθος. Η λέξη “φιασκο” δεν άρμοζε σε αυτήν την περίπτωση οπότε πες ότι δεν ξέρω ελληνικά και άλλα τέτοια. Πάντως το νόημα το πιασες.

Φιλε εγω ειμαι πορωμενος με τους Rainbow. Και μιλαμε για τρελη πορωση εδω και χρονια. Ιδιαιτερα επι εποχης Dio. Οποτε πιστεψε με: Υπαρχουν και χειροτερα… :wink:

Φιλε εγω ειμαι πορωμενος με τους Rainbow. Και μιλαμε για τρελη πορωση εδω και χρονια. Ιδιαιτερα επι εποχης Dio. Οποτε πιστεψε με: Υπαρχουν και χειροτερα… :wink:[/quote]

Τότε να ανοίξουμε ενα site να κλαίμε την μοίρα μας! :stuck_out_tongue:

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν το πολυέπιασα. Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο στράφηκες εναντίον του συγκροτήματος. Εάν όντως ήταν το αγαπημένο σου group δε νομίζω να ήταν τόσο σοβαρή η αφορμή για να τα ξεγράψεις όλα. Όπως και να 'χει…

Kourou neuriasa molis eida mono ton axl apo authedika melh. Kai arxisa kai elega vlakeies.

Φίλε nerolc θα σου πω και εγώ την αποψή μου α) για τη φωνή του μεγάλου και β)για το Chinese Democracy

Πιστεύω ότι η φωνή του Axl Rose έπεσε πολύ γιατί την περίοδο 88-93 ο άνθρωπος τα εδινε όλα στα λάιβ των GNR και χάρισε ανεπανάληπτες ερμηνείες χωρίς να νοιάζεται για το αν θα διατηρήσει την φωνή του για να τραγουδάει ως τα 60 και τα 70 του και να κολλάει ένσημα, κάτι για το οποίο τον γουστάρω τρελά

Για το Chinese Democracy πιστεύω ότι ο Axl θέλει να βγάλει κάτι σούπερ πρωτοποριακό και καινούργιο κάτι που θα κάνει το μεγάλο μπαμ και για αυτό θέλει να το κάνει την κατάλληλη στιγμή και με τα κατάλληλα τραγούδια. Πιστεύω επίσης ότι ένας ακόμα λόγος που δεν θέλει νά βγάλει ένα τέτοιο ιστορικό άλμπουμ τώρα είναι γιατί θα το αγοράσουν 5.οοο.οοο άνθρωποι και άλλοι 100 εκ. θα το κατεβάσουν τσάμπα από το ιντερνετ.

__Για τη φωνή του Axl θα διαφωνήσουμε! Προσωπικά τη λατρεύω (δεν την έχω ακούσει πως είναι τώρα), αν και πολλοί έχουν διαφορετική άποψη. Οπως και γενικότερα οι GNR συνδιάζει την αλητεία, την τεχνική, το punk, το rock, το blues, με μια μπολικη δόση απο “balls”. Με έχει επιρρεάσει όσο λίγες!

__ΟΜΩΣ! Ενας καλλιτέχνης οφείλει να προστατεύει την φωνή του!!! Υπάρχει και ένα καταραμένο πράγμα που λέγετε διάφραγμα! Με γνώση τεχνικής (η πιό δύσκολη, είναι το τελευταίο πράμα που μαθαίνουν οι τραγουδιστές της Οπερας), μπορείς να βγάλεις όποιοδήποτε ήχο και να παραμορφώσεις τη φωνή σου ή να τσιρίξεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕΙΣ!! Ειδικά όταν έχει ένα τέτοιο θείο χάρισμα, οφείλεις (μιας και μπορείς) να το προσέχεις και να το καλλιεργείς. Δε λέω να μη τραγουδάς με πάθος, λέω να μη τραγουδάς με λάθοε τρόπο (π.χ. η γκόμενα που τραγουδάει με brutal φωνή, παρολίγο να χάσει τη φωνή της με τις μαλακίες που έκανε! Πήγε έμαθα να τραγουδάει προστατεύοντας τη φωνή της -αφού την ανάρωσε πρώτα- και τώρα τραγουδάει πάλι τα ίδια πράγματα, αλλά με άλλο τρόπο).

Το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό να υπάρχει αλλαγή στη φωνή. Δεν είναι δυνατόν να μείνει στάσιμη μετά από 10+ χρόνια (μήπως ο Gillan μπορεί σήμερα να βγάλει τις κραυγές του “Child In Time”?).
Και σε αυτό που λέει ο Αντώνης έχει δίκιο. Ο άνθρωπος τα έδινε όλα στα live, μέχρι τελικής πτώσεως! Αυτό που πιστεύω πως φταίει για την τωρινή κατάσταση (που διαφέρει από live σε live. Υπήρξαν και περσινά show που έδωσε ρέστα) είναι οι λίγες συναυλίες για να πάρει ξανά τη “φόρμα” της.

Αν δεν προσεχεις τη φωνη σου σιγουρα θα αλλαξει(βλ Gillan οπως ειπε ο Κοurou). O Gillan ομως στις αρχες των 80’s εκανε κατι βλακειουλες και την εκαψε τη φωνη του. Δεν ειναι μονο θεμα τεχνικης καταρτισης(παιζει σημαντικο ρολο)αλλα και προσοχης και αποφυγης καταχρησεων και λοιπων τετοιων σπορ. Μια φωνη μπορει να διατηρηθει. Οσοι ειδαν περσι τον Dio θα συμφωνουν μαζι μου.

Μπορεί να διατηρηθεί όταν είσαι υποχρεωμένος να την διατηρήσεις γιατί αλλιώς θα φας ντομάτες. Εννοείται πως όταν κάποιος συνεχίζει επί 20 (και βάλε) συναπτά έτη να τραγουδάει δε θα υπάρχει τόσο μεγάλη φθορά όσο σε κάποιον άλλο που εδώ και 10 χρόνια περίπου έχει δώσει 10-20 συναυλίες το πολύ. Εννοώ, πως αν και ο Axl όλα αυτά τα χρόνια τραγουδούσε live δε θα ήταν σε καμιά περίπτωση η φωνή του όπως είναι τώρα.

Πάντως για τις καταχρήσεις και τα “spor”, όπως έχω διαβάσει και αλλού, πιστεύω πως ο Axl έκανε τις λιγότερες απ’ ότι τα υπόλοιπα μέλη. Αν και δε νομίζω να παίζει ρόλο αυτός ο παράγοντας στη φωνή κάποιου.

Φιλε οτιδηποτε εισπνεεται απο τη μυτη η το στομα καταστρεφει την φωνη. Επισης συμφωνω οτι η αποχη απο το τραγουδι εχει επιπτωση στη φωνη. Βεβαια υπαρχει διαφορα αναμεσα στην απροπονητη φωνη και στην κατεστραμμενη φωνη. Δεν εχω ακουσει πως τραγουδαει τωρα ο Axl για αυτο και δεν εκφραζω αποψη για αυτον. Μιλαω τελειως γενικα.

Fysob gia na akouseis pos tragoudaei o axl phgaine www.gunsnroses.gr sto section downloads meta videos kai telos my michelle. Einai guro sta 10 mb.

nerolc ξεκόλλα. 3 σελίδες θέμα και ακόμα δεν έχεις πιάσει την ουσία της συζήτησης.