Ayreon-Star One-Arjen Lucassen

Ποια είναι η γνώμη σας για ένα εκ των κορυφαίων prog metal μυαλών των ημερών μας? Πόσο σας συγκλόνισε το Human Equation, πόσο γουστάρατε το Into The Electric Castle και το Universal Migrator? Πόσο πορωθήκατε με το Space Metal?
Με πόση αγωνία περιμένετε το καινούριο Ayreon?
Δείτε ονόματα:

Daniel Gildenlow (Pain Of Salvation)
Wudstik (from a Dutch hip hop band)
Marjan Welman (Elister)
Hansi Kursch (Blind Guardian)
Steve Lee (Gotthard)
Bob Catley (Magnum)
Anneke van Giersbergen (The Gathering)
Jonas P. Renske (Katatonia)
Jorn Lande (Jorn Lande)
Tom S. Englund (Evergrey)
Ty Tabor (King’s X)
Magali Luyten (Virus IV)
Simone Simons (Epica)
Liselotte Hegt (Dial)
Phideaux Xavier —>κάποιος Νταζ τον είχε αναφέρει κάποτε :stuck_out_tongue:
Floor Jansen (After Forever).

To Space Metal το γουστάρω πολύ. Τα υπόλοιπα δεν κινούνται στα “άμεσα ενδιαφεροντα μου”

Λογικό ^ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Και μια κυκλοφορία του Arjen που δεν την ξέρουν πολλοί:

Με την κομματάρα Haunted! Δε διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, αλλά είναι πολύ καλοπαιγμένο symphonic-prog-gothic metal με γυναικεία φωνητικά…

Πιστεύω οτι ο Lucassen έφτασε στο peak του με το Human equation…Aσύλληπτο concept,φοβερές συμμετοχές από guest μουσικούς και πραγματικά μια μουσική επένδυση στο concept που κυριολεκτικά καθηλώνει…Ενας δίσκος που δεν βαριέσαι ποτέ να τον ακούς…

Το τέλος της ιστορίας του δίσκου είναι πραγματικά σε αφήνει βλάκα… :lol:

Απο τα samples που εχω ακουσει απο το καινουργιο (01011010) πρεπει να ειναι πολυ γαματο, μπορει και να ξεπερασει ΤΗΕ, ασε που εχει για μενα μαζι Floor και Anneke

Μονο το universal migrator εχω ακουσει και δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα

Main Cast (Forever)

  1. Tom S. Englund (Evergrey)
  2. Jorn Lande
  3. Jonas P. Renkse (Katatonia)
  4. Anneke van Giersbergen (ex-Gathering)
  5. Bob Catley (Magnum)
  6. Floor Jansen (After Forever)
  7. Steve Lee (Gotthard)
  8. Hansi Kursch (Blind Guardian)
  9. Daniel Gildenlow (Pain of Salvation)
  10. Magali Luyten (Virus IV)

Supporting Cast (Humans):

  1. Simone Simons (Epica)
  2. Ty Tabor (King’s X)
  3. Arjen Lucassen
  4. Liselotte Hegt (Dial)
  5. Phideaux Xavier
  6. Marjan Welman (Elister)
  7. Wudstik

Το Space metal δεν μου πολυαρεσε αν και το set your controls(με τα χαοτικα lost in space keyboard sounds!!!) ειναι κομματαρα…θυμιζει τα καλα των Symphony X.Τωρα απο Ayreon μαλλον το Human Equation ειναι το πιο ωριμο και ολοκληρωμενο αλμπουμ του …μπραβο του που καταφερνει να μαζευει τοσους καλους guest μουσικους!
Νικος Summoning

Το αλμπουμάκι Stream Of Passion έχοντας πάρει κάποια δείγματα δεν νομίζω να είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Σχετικά με Ayreon εντάξει τι να πώ… Πόσο γαμεί το Human Equation… και πόσο ακόμα θα γαμεί το επόμενο!!!
(Daniel FTW!!!)

Αρκετα καλο δισκακι, και το Out In The Real World γαμει, η Marcela Bovio εχει φωναρα, και το Live In The Real World ειναι κορυφη, με το Into The Black Hole απ’τον Damian Wilson να με βαζει σε διλλημα για τον Dickinson… Οταν ειχα παρει το dvd δεν ειχε ξεκολλησει για κανα μηνα απτο player…

Προσφατα αρχισα να ασχολουμαι με Ayreon και οφειλω να πω οτι με εντυπωσιασαν…το καινουριο δεν το χω ακουσει ακομα, προσκυνω ητερναλλυ το Human Equation.

Καποιος εδω μέσα εχει ξεχασει τους Ambeon…:stuck_out_tongue:

προσφατα ελιωσα το on this perfect day και μου αρεσε πολυ το ολο στυλ του

τι αλλο μου προτεινετε να ακουσω?:smiley:

μαντέψτε ποιος θα ειναι αφηγητής στο νεο προσωπικό άλμπουμ του Arjen Lucassen.

:smiley:

…υπέροχα…αναμένουμε άλλον ένα υπέροχο δίσκο:):!:

fixed!!

Το human equation είναι για μένα μέσα στα 3 καλύτερα αλμπουμ των '00s.
Το τέλος, για όποιον είχε επαφή με το concept του universal migrator ηταν τόσο μα τόσο μα τόσο… Aaaaaaaaargh, που δεν το έχω ξανακούσει μετα την πρώτη φορα:p
Αμέσως πιο κάτω στη λίστα μου το into the electric castle, και με τούτα και με κείνα δεν έδωσα τόσες ευκαιρίες στο τελευταίο.

Του χρωσταω και που ανακάλυψα την bovio.
Έτσι, arjen lucassen appreciation thread:D

Εχω ασχοληθει μονο με Αyreon. Το Actual Fantasy δεν μου αρεσε αλλα τα Universal Migrator ειναι παρα πολυ καλα. Βασικα το δευτερο σπερνει. Σε σημειο που εγραψα το κονσεπτ του σε εκθεση αγγλικων στο σχολειο, μιλαμε για τετοιο σκαλωμα :lol:

Θελω να ακουσω και αλλα βεβαια, κυριως το Human Equation που ακουω τα καλυτερα απο δω και απο κει!

Θα εχει και Rutger Hauer ω ρε! Για να δουμε τι θα δημιουργησει παλι ο Arjen!