Ayrton Senna: 21.03.1960 - 01.05.1994

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Σα σήμερα -εκτός του Αλέκου Παναγούλη- χάθηκε και ο (ίσως) καλύτερος οδηγός της Φόρμουλα 1.
Ε ρε και να έτρεχε σήμερα με τα μονοθέσια αυτά τι θα έβλεπαν τα ματάκια μας…[/SIZE][/FONT]

Ευτυχως τον προλαβα, αν και οχι τις χρονιες που πηρε τα πρωταθληματα. Απιστευτος οδηγος, θα μου μεινει αξεχαστη μια φαση που βγαινει εκτος πιστας και επανερχεται με την οπισθεν. Την ψαχνω στο youtube κ δεν την βρισκω γαμωτο!

Σε τεχνικη πιστευω δεν τον εχει φτασει κανεις μεχρι σημερα.

Αυτό έμπαινα να γράψω. Νομίζω η κορυφαία στιγμή στην ιστορία της Φόρμουλα 1! Εν τω μεταξύ για να βάλεις όπισθεν έχει ασφάλειες κτλ…

¶ ρε ¶ιρτον… :frowning:

Mηπως ειναι αυτη εδω http://www.youtube.com/watch?v=RDavjqOPO60 8O

Εδω το τραγικο και θανατηφορο ατυχημα http://www.youtube.com/watch?v=kENeVIw1UDQ [-X

RIP

Για μένα ο κορυφαίος πιλότος που πέρασε.

Μετά τον θάνατο του δεν ξαναπαρακολούθησα ποτέ F1 με το ίδιο ενδιαφέρον.
Θυμάμαι πολύ καλά και την φάση με την όπισθεν που αναφέρατε, και υποδειγματικά γκραν πρι με βροχή όταν ο Προστ “κόλωνε”, και την φοβερή μονομαχία με τον Mάνσελ στο Μονακό το 92 όταν η Williams του Μανσελ ήταν ξεκάθαρα καλύτερο μονοθέσιο αλλά ο Σένα του πήρε κεφάλι λόγω λάθους της Williams σε πιτ στοπ και το διαήρησε μέχρι το τέλος.

RIP

R.I.P. στον μεγαλύτερο και πιο συμπαθητικό οδηγό της Formula 1.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Θυμαμαι οτι ημουνα 10χρονων βλαμμενο και τοτε γουσταρα πολυ περισσοτερο μηχανοκινητο αθλητισμο παρα ποδοσφαιρο. Ειλικρινα πιο πολυ στεναχωριομουνα οταν εχανε ο Σεννα παρα ο ΠΑΟ…#-o Θυμαμαι πως περναγα τις Κυριακες μου απο τη θεση του οδηγου βλεποντας κατα σειρα “Απο τη Θεση του Οδηγου”, “Formula 1” και “Κnight Rider”!!!

Eκεινο τα γαμημενο απογευμα κατεβαιναμε με τους γονεις στο χωριο για διακοπες και ακουω για το ατυχημα απο το ραδιοφωνο. Αμεσως τρελαινομαι και αρχιζω να κλαιω ενω οι γονεις μου προσπαθουσαν να καταλαβουν τι ειχε συμβει… Την επομενη πηγα και πηρα ΟΛΕΣ τι αθλητικες εφημεριδες που υπηρχαν τοτε και εκλαιγα με λυγμους ολη μερα πανω απο τις φωτογραφιες. Ηταν το μεγαλυτερο ινδαλμα μου εκεινη την εποχη. Ουτε μπαλα, ουτε Μεταλ, ουτε τιποτα αλλο. Οι γονεις μου ειχαν τρομαξει. Εκανα 2 μερες να φαω και 1βδομαδα να μιλησω!!! Μετα απο αυτο δεν ξαναειδα ΠΟΤΕ Formula 1 και εκοψα με το μαχαιρι την ενασχοληση με τα μηχανοκινητα. Δεν ειχε νοημα πια… Ειναι ιεροσυλια να λεει καποιος οτι οδηγαει οταν εχει περασει ενας Senna απο δω…

R.I.P.:frowning:

Και ποσο ανατριχιαστικο αλλα και μεγαλειωδες ηταν το πανο-αφιερωση για τον Σεννα που απλωσαν οι παικτες της Εθνικης Βραζιλιας οταν κερδισαν το παγκοσμιο κυπελλο του 1994…