Νέος και B.C Rich

Κατ’αρχάς καλησπέρα σας μουσικόφιλοι! :slight_smile:

Όπως λέει και ο τίτλος είμαι νέος στην κιθάρα,βασικά ούτε νέος ακόμα :slight_smile:

Η απορία μου είναι η εξής…
Θέλω σύντομα να ξεκινήσω να παίζω κιθάρα καθώς το έχω τρέλα εδώ και πολλά χρόνια ως μεταλόφιλος
και έχω μια αδυναμία στις BC Rich…Κυρίως στεις σειρές Beast και Warbeast…

Η βοήθεια που θα ήθελα απο εσάς είναι να μου πείτε αν αυτές οι 2 σειρές,μιλώντας βέβαια για τις φθηνές/μεσαίες εκδόσεις όχι αυτές των 800+ Ευρώ,αν λοιπόν αξιζουν σαν ήχο και ποιότητα και αν φυσικά κάνουν για αρχάριο…Το πιο πιθανό είναι να το παλέψω μόνος μου,δε νομίζω να πάω σε κάποιο ωδείο/δάσκαλο και έχω σκοπό να παίξω αποκλειστικά metal.

Τα φώτα σας παρακαλώ! :D:D

Ωραιο θεμα! με ενδιαφερει κ εμενα πολυ. Το εχω τρελο αχτι κ το εχω μετανοιωσει τοσο καιρο που δε ξεκινησα ο μλκς…
Παντα ηθελα μια Warlock παντως ^^ Πειτε γνωμες !!

Το γεγονος ότι ακους τοσα σκατά στο σημερινό μεταλ είναι γιατί δεν πάει κανενας πλεον σε δάσκαλο. Σου προτεινω να πας σε δάσκαλο. Ειναι τρομερη βοήθεια για καποιον που δεν ξερει να πιανει την κιθάρα. Κανε 2-3 χρόνια και μετά βλέπεις και κρίνεις. Ειδικα αν ειναι τελειως νεος στον χωρο της μουσικής, και των χρονικων αξιών τότε μην το παλεψεις καν μονος σου. . . .

Η κιθαρα που θελεις ειναι μια φθηνη αγνωστης μάρκας. Και ενας ενισχυτής πολύ καλός (σιγουρα πολυ ακριβότερος απο την κιθαρα). Οταν μαθεις να παιζεις, παιρνεις και μια αναλογη κιθαρα. Οι B Rich ειναι σκετη ποζερια και κατ-εμε δεν αξιζουν, πόσο μάλλον τα φθηνα τους μοντέλα και στο τζάκι ούτε καίγονται.

+2112

οσο αφορα την κιθαρα!
ειναι αρχη μην σταξεις πολυ χρημα!
κιθαρα ενυσχιτης να σου βγει κανα 400ευρω!
κοιτα καμια φτηνη Ibanez! ειναι οτι πρεπει για αρχη αλλα κ για το μεταλο που γουσταρεις εσυ! :wink:

Μετα απο ψαξιμο πολλων μηνων θα σου πω τι συμπερασματα εχω βγαλει για κιθαρες κοιτα καταλαβαινω το κολλημα που εχεις φαει με τις bc rich σιγουρα σου φαινουνται πολυ ευπαρουσιαστες κλπ (εμενα παλι μου κανουν πολυ κλισε αλλα τεσπα).Το θεμα δεν ειναι αν η κιθαρα ειναι ωραια αλλα να κανει και την δουλεια με αξιοπρεπεια παρα τα λιγα χρηματα που κανει.σε τιμες μεχρι 300 μην σου πω και 350 ευρω οι περισσοτερες κιθαρες ειναι ξερεις κατι σαν τα dia και τα lidl…Με αρκετες εξαιρεσεις βεβαια αλλα πανω κατω η πλειοψηφια ειναι ξερεις μετριοτητα ισως και πιο κατω.παντως το μονο που εχω να σου προτεινω ειναι να μην διαβαζεις κανεναν να μην ακους κανεναν.οποιος λεει την γνωμη του οτι πχ ωωωω η κιθαρα γαμαει σπερνει η καλυτερη αγορα στην τιμη αυτη, μπορει να ειναι καποιος που ειναι 15 χρονων και ειναι φυσικο να του εχει κανει μεγαλη εντυπωση αλλα η κιθαρα να ειναι εντελως της πλακας…Τετοια διαβαζω εδω και κανα χρονο και ειναι κατανοητο μεν.Το καλυτερο που εχεις να κανεις λοιπον ειναι να πας σε μαγαζια δοκιμασε κιθαρες βαλτες σε ενισχυτες που τα χρηματα σου φτανουν για να αγορασεις και δες τι γινεται θα μου πεις δεν ξερω να παιζω ντρεπομαι παρε ενα φιλο σου μαζι βαλτον να παιξει λιγο να δεις τι ηχο βγαζει κρατα την και εσυ στα χερια σου δες αν ειναι βολικη ελαφρια βαρια κλπ μονο ετσι θα παρεις χαμπαρι.το αν η bc rich ειναι καλη μπορει καποιος φιλος απο εδω να την εχει και να ειναι ευχαριστημενος κατι που δεν σημαινει οτι και εσυ θα εισαι.

τελος δοκιμασε καμμια schecter omen 6 κλπ πανω κατω στην ιδια τιμη βγαινουν και η ibanez 270 μου εχουν πει οτι ειναι οκ για τα λεφτα της αλλα οπως σου ειπα δοκιμασε τις πρωτα και μην ακους πολλα πολλα απο forums (fora μαλλον ειναι το σωστο) και youtube.Oσο για το να παρεις πολυ φτηνη κιθαρα και ακριβο ενισχυτη ειμαι αντιθετος διοτι αν η κιθαρα ειναι πολυ της πλακας και αρχισουν να buzzαρουν τα ταστα μαλλον θα ξενερωσεις παρα θα θελεις να ασχοληθεις.Αλλωστε αφου εχεις υπολογιστη μπορεις να βρεις προγραμματα οπως το guitar rig 3 που βαζεις την κιθαρα σου και εχεις εξωμειωσεις ενισχυτων εφφε κλπ.το προγραμμα απλα γαμαει…και μετα αν μαζειψεις παλι κανα φραγκο παρε και ενισχυτη.

Αυτα τα ολιγα απο μενα

αααα και κατι αλλο παλεψε το μονος σου αλλα αυτα που θα καταφερεις εσυ σε 2-3 χρονια με δασκαλο θα τα μαθεις σε κανα 4μηνο και ισως λεω και πολυ.Το θεμα δεν ειναι να μαθεις καποιες συχγορδιες και να πορευτεις ετσι αλλα να ξερεις τι παιζεις νοτες κλπ…θελει ασχολια το πραγμα αν εχεις λιγο ελευθερο χρονο και μερακι για την κιθαρα ολα γινονται και ας εισαι και 40 χρονων

Agaphte spytoof pws akrivws ginetai n les st paidi n mn akouei kanena kai meta apo 2 grammes n proteineis kithares???Esy eisai o kalos kai oi ypoloipoi 15xronoi kakoi p den exoun idea??Oses pithanothtes yparxoun n eisai esy 15 kai n mn exeis idea alles toses mporei n exw egw kai o kathenas mas…Nomizw oti o kathe anthrwpos exei th gnwmh tou g thn mousikh kai ta organa kai mporei n thn ekfrazei,apo kei kai pera t palikari profanws den exei idea kai g auto t psaxnei me kathe dynato tropo kai kala kanei…T oti leme th gnwmh mas den shmainei oti prepei n thn akousei…Kai telos ti pisteveis oti tha katalavei enas anthrwpos p den exei aggiksei sth zwh tou kithara dokimazontas tis???

Πω πω ξεκολλα τον εγκεφαλο σου ρε αδερφε δεν εγραψα πουθενα οτι εγω ξερω και οτι μπορει να πεσει σε κανενα 15χρονο που δεν εχει ιδεα και θα την πατησει…Διαβασε πρωτα και μην εισαι ετοιμος για να την πεις σε καποιον.1 ΧΡΟΝΟ ψαχνω για αγορα κιθαρας καθοτι και εγω δεν κατεχω αρκετα το αντικειμενο αλλα αυτο που καταλαβα - και μου το εχουν πει και παιδια που παιζουν εδω και μια δεκαετια και βαλε - ειναι οτι μεσω blogs και fora γραφονται τα παντα και συνηθως ειναι ή των ακρων ή ακυρα…Αυτο δεν χρειαζεται και πολυ νοημοσυνη για να το καταλαβεις.Τα δεκαπενταχρονα αν κολλησες στην ηλικια μπορει να ειναι και 30χρονα μην κολλας σε αυτο αλλα επειδη συνηθως σε αυτη την ηλικια πανω κατω ασχολειται καποιος με μουσικα οργανα ειναι φυσικο με το που παρει μια κιθαρα ή μπασο οτι ποιοτητας αυτο και αν ειναι να του φαινεται τρομερο και φοβερο και η καλυτερη επιλογη ειτε γιατι κοιτουν περισσοτερο την εμφανιση του οργανου (το πιο συνηθες…) ή και εγω δεν ξερω γιατι αλλο.Αλλωστε σε οποιο μεγαλο site και αν μπηκα ,ultimate guitar ,harmony central κλπ κλπ ειδα οτι οι περισσοτεροι απλοχερα μοιραζαν 10αρια σε επιμερους τομεις οσο αναφορα ενα μουσικο οργανο κατι που οπως καταλαβαινεις δεν μπορει να στεκει.Οσο για την προταση κιθαρων ναι εκανα και εγω ατοπημα οσο αναφορα την ibanez για την schecter δεν το μετανιωνω διοτι ειναι σχετικα αγνωστη μαρκα σε ενα παιδι που τωρα αρχιζει…Αλλωστε με το που ενδιαφερθει καποιος για κιθαρα 3 πραγματα ακουει για low budget οργανο ibanez fender-squier yamaha και μετα τα θηρια(?) jackson esp και λοιπα.Δεν πειραζει ας ανοιξει τους οριζοντες του οσο αναφορα τις μαρκες.Αλλα οπως ειδες στο τελος επανελαβα να τις δοκιμασει πρωτα και μην ακουει λογια.
Ο καθενας εχει το δικαιωμα της γνωμης του φυσικα αλλα το καλυτερο ειναι η προσωπικη εμπειρια.KAI τελος προτεινα στο φιλο αν δεν ξερει τιποτα απο κιθαρα ουτε μια συγχορδια οπως και εγω τοτε να παρει ενα φιλο (που να εχει επαφη με το θεμα) μαζι του για να του πει και εκεινος την γνωμη του.Δεν ειναι προτεινομενο απο το να του στειλει σε sms αν μια κιθαρα ειναι καλη?

ασε που πριν λιγες μερες γνωρισα ενα παλικαρι που δουλευει πανω στο αντικειμενο και πρωτεργατης γνωστου blog site οπως θες πεστο επισης περι του αντικειμενου ο οποιος μου ειπε ακριβως τα ιδια πραγματα μην ακους κανεναν δοκιμασε το πρωτα

Λυθηκε η παρεξηγηση?

Tespa,m fanhke arketa epithetiko t prwto s msg kai g auto apanthsa etsi alla prokeitai peri parekshghshs…Koita n deis…Ola ta pragmata se sxesh me ta organa einai ypokeimenika…An mpeis se aksiopista site opou ta organa ta sxoliazoun sovaroi kitharistes ki oxi o kathenas p exei apla enthousiastei me thn kithara tou,tha einai ta pragmata ligo pio antikeimenika…Alla kai pali,h prwth kithara katantaei n einai tyxaia epilogh…kai tn filo s n pareis mazi,mporei n s pei ‘‘kai gamw poly volikh ktl’’ alla esena n mn se volevei…kai pali dld o filos s tha thn exei dokimasei oxi esy…kai telospantwn an einai n dwseis 300 evrw g kithara opoia kai n pareis den tha exei kai kamia trelh diafora!pairneis mia p thn goustareis fatsika h exeis kollhma g kapoio logo ki otan erthei h wra n valeis t xeri sthn tseph kai n pareis kati kalo tote t syzhtas…alla kai pali thema goustou tha einai…Kai oi fender gamane kai oi jackson…alla allo t ena allo t allo…

ακριβως αυτο επειδη ειναι υποκειμενικο θεμα θα πρεπει να δοκιμασει οσες περισσοτερες μπορει.Ο φιλος θα τον βοηθησει μονο στον ηχο που βγαζει σε σχεση με τον ενισχυτη που θα παρει.Τωρα στο αν ειναι βολικο το οργανο ταστα βαρος και λοιπα θα το κρινει εκεινη τι στιγμη τις προαλλες δοκιμαζα μια κιθαρα και με επιασε η μεση μου απο το βαρος γιαυτο λεω να τις δοκιμασει πρωτα.Δυστηχως στα sites δεν πολυασχολουνται αρκετοι μουσικοι με πειρα και αν το κανουν σιγουρα δεν το πραττουν για φθηνα μοντελα τα οποια τα στελνουν ακλαυτα.Με 300+ ευρω παντα για την ελλαδα οντως δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες αλλα υπαρχει και η λυση του εξωτερικου οποτε πας δοκιμαζεις και παραγγελνεις απο τον θειο θωμα…epiphone lp standard ελλαδα 500+ ευρω (ημαρτον) και στον θειο 350 ή και κατι λιγοτερο…Εδω με αυτα τα λεφτα το πολυ να παρεις καμμια φτηνη ibanez esp και δεν συμμαζευται.

warlock kai warbeasts απλα γαμανε…απλα ειναι μονο για μεταλ οποτε…αλλα εμενα δε με χαλαει προσωπικα:D

ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ GAMWTI MOY :stuck_out_tongue:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες!

Για τις BC Rich που λέτε σαν ήχο που τις έχω ακούσει μου ακούγονται πολύ καλές για τα γούστα μου…
Για το χρηματικό μπορώ να διαθέσω περίπου στα 700-800 για κιθάρα ενισχυτη,άντε και λίγο πάνω ακόμα…
Θέλω να πάρω μια κιθάρα που θα κρατήσω για καιρό,όχι μια που θα αλλάξω στον 1 χρόνο…

Τώρα στο θέμα του δασκάλου δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω…Ίσως και να κάνω κάποια μαθήματα,αναμφίβολα θα βοηθήσουν,δεν τίθεται θέμα εκεί…Αν και μικρός(πολύ μικρός) πριν καμιά 10ετία έπαιζα κλασική για κανα 2 χρόνια και πιστευώ πως ξεκινώντας πάλι κάτι θα θυμηθώ…

Αν έχετε κάποιο καλό δάσκαλο να προτείνετε τα αυτιά μου είναι ανοιχτά,και επίσης μια άποψη για κιθάρα,χωρίς να καταδικάζετε κάποια απλά επειδή δε την γουστάρετε και αυτή δεκτή φυσικά :slight_smile:

Να’στε καλά :smiley:

λοιπόν…
1)Kerry King Signature warlock N.J
Απλά η καλύτερη κιθάρα (εργοστασιακή) για μέταλ στην αγορά και στην καλύτερη τιμή. Τα υλικά της βάζουνε κάτω όλες τις άλλες με την ίδια τιμή και τις αμερικάνικες Gibson Jacskon (youtube έχει κόντρες μεταξύ αυτής και μοντέλων από αυτές τις εταιρίες). EMG’s 81/85 -νομίζω-,Kahler Hybrid tremolo, PA2 pre-amp with switch, grover tuners, neck-thru body. Στο εξωτερικό την πουλάνε για 800$, με τέτοια τιμή είναι απλά ΑΠΙΑΣΤΗ! 8)

2)N.J Deluxe Warlock
Και άλλες εταιρίες πουλάνε τέτοια μοντέλκα αλλά ούτε κατα διανοια τόσο χαμηλή τιμή και καλλή ποιότητα
3)Calibre Mockingbird
Η αποθέωση της υποτιμημένης κιθάρας. Δυστηχώς η ψηλότερη τιμή -από τις υπόλοιπες κιθάρες της μάρκας- έφερε προβλήματα. Καλύτερη ποιότητα μόνο σε custom made, οι μαγνήτες είναι καλοί αλλά θα μπορούσες νατους αλλάξεις και να εκμεταλευτείς όλη την ποιότητα της κατασκευής.

Λοιπόν φιλαράκι το σημαντικό είναι να πάρεις απόωεις και γνώσεις (το ποιο σημαντικό από το εξωτερικό), από Ελλάδα μην περιμένεις πολλούς με γνώσεις σε κιθάρες. Για τους κολλήτους λαιμούς (Set-neck) δεν το συζητώ μόνο αν παίζεις τζαζ και έχεις καμιά κούφια κιθάρα εντάξει αλλά για μέταλ και κλειστές κιθάρες ξέχασε το. Και τέλος μην βλέπεις τι παίζει ο κάθε διάσημος, αυτοί τον μισθό τους παίρνουν από τις εταιρίες…[-X