Αυτό το πλοίο που όλο φτάνει - Παύλος Παυλίδης & B-movies [2010]

αξίζει το δικό του θρεντ

τράκλιστ

1. Αυτό
2. Η ανάμνηση της ευτυχίας
3. Όμορφη μέρα
4. Λίγο πριν
5. Λευκή καταιγίδα
6. Όλα όσα αγάπησα
7. Μηχανή
8. Radio Lollipop
9. Αντικαταπληκτικά
10. Πέλαγος ΙΙ
11. Σε ζωγράφισα
12. Το ποδήλατο
13. Νοσφεράτου
14. Περιμένω

είναι δίσκος καλοκαιρινός,ανέμελος,ίσως αφελής,σε κάποια κομμάτια ερωτικός,ρομαντικός και χαρούμενος,ραδιοφωνικός και ακουστικός,ήρεμος,θα μπορούσε να τον πεί κανείς ατμοσφαιρικό,
και τέλος απαρατήρητος απο κριτικούς,αγαπημένος απο κοινό [από όσο έχω καταλάβει]

προσωπικά με έχει συντροφεύσει σε πολλές διαφορετικές στιγμές
όπως

το αντικαταπληκτικά[το μόνο “βαρύ” κομμάτι του δίσκου]περιγράφει μια κοπέλα στα 30 της,να συνειδητοποιεί το πόσο ανούσια είναι η ζωή της…
ένα αγόρι στα 19 του,να νιώθει ότι η κοινωνία βάζει την ζωή του σε καλούπι
να σκέφτεται τον εαυτό του στην αντίστοιχη θέση της τύπισας στο τραγούδι σε 10 χρόνια…

το σε ζωγράφισα που είναι ερωτικό τραγούδι
να τα χω συνδέσει τόσο πολύ,αυτό το τραγούδι και εκείνη την κοπέλα

το ποδήλατο να μεταφέρει την ανεμελιά του ποδηλάτη στο κέντρο της πόλης,θυμίζοντας βόλτες με freeday

το αυτόνα είναι ο ιδανικός τρόπος να ξεκινήσει κανείς την μέρα του

το όμορφη μέρα να την τελειώσει…

πολυ ωραιο ακουσμα οπως τα παντα του παυλιδη! και αυτος ο δισκος πολυ ανεμελος για βραδακι καλοκαιριου… :slight_smile:

Δισκαρα ειναι,ιιιιιιισως ο αγαπημενος μου πλεον.

Ισσοροπημενος,πολυ καλα τραγουδια τα οποια λαιβ γινονται ακομη πιο ωραια.Τρελο κολλημα με “λευκη καταιγιδα” και “αναμνηση της ευτυχιας” οταν τα ειχα πρωτοακουσει!!Σιγουρα ο πιο “ευκολος” και απλος δισκος του, χωρις αυτο να ειναι αρνητικο και γενικα τον ακουω ακομα.

ΠΑΥΛΑΡΑΣ ΡΕ !

όντως είναι μάλλον ο καλύτερός του με τους B-movies
λαιβ τον είχα δεί το καλοκαίρι έχοντας ακούσει ελάχιστα απο αυτόν το δίσκο…
και είχα λατρέψει το radio lollipop
το συγκεκριμένο στον δίσκο χάνει λίγο

σίγουρα πιό εύκολος και για αυτό τον είπα “ραδιοφωνικό”

Δισκάρα όπως πάντα

Σημερα παλι το ακουγα…Αρχικα δεν με εχει ενθουσιασει…Το ειχα βρει υπερβολικα βατο ενω δεν μ αρεσαν οι λιτες ενορχηστρωσεις του.Στην πορεια το αγαπησα οπως και τους υπολοιπους δισκους του.Σιγουρα πιο ευκολο και ραδιοφωνικο εξισου-στα αυτια μου-αριστουργηματικο.

Το Νοσφερατου απο τα πιο ερωτικα κομματια…