Nba

Ξεφορτώθηκαν τον Μπολ πράγματι, θυσίασαν και τον Ινγκραμ μαζί με το Νο. 4 του ντραφτ. Ειδικά ο Ινγκραμ ήταν μαζί με τον Κούζμα από τα λίγα αξιόλογα πράγματα στους φετινούς LAL.
All in κίνηση για να διεκδικήσουν κάτι την επόμενη χρονιά.

Ο Brow μένει ελεύθερος του χρόνου όποτε νομίζω πως για τη ΝΟ ήταν καλά τα ανταλλάγματα.

Επίσης, πάει στα σκουπίδια το πλάνο του Ματζικ (μαζί με τον ίδιο) να πάει τον Λεμπρον στο 4. Έδιωξαν 3άρι, πήραν 4άρι. Πιθανολογώ πως θα πάρουν και 2 σουτέρ, ψάχνονται και για Wall και θα δούμε το κλασσικό μπάσκετ ομάδας του Λεμπρόν.

Ο Ingram καλός χρυσός αλλά φέτος έδειξε πως ταυτόχρονα με LeBron στην 5αδα δεν μπορεί κουτουλάνε. Νομίζω είναι καλύτερο και για τις 2 πλευρές που φεύγει αφού δεν έδειχνε σημάδια προσαρμογής. Το νο4 ίσως κοστίσει, αλλά κάνανε και χώρο στο salary cap οπότε μάλλον θα ρεφάρουν την απώλεια με δυνατή μεταγραφή. Τα άλλα πικς που δώσανε άχρηστα είναι αφού λογικά θα είναι playoffs.

Αν θυμάμαι καλά, στο πλάνο αυτό ο James ξίνιζε, δεν του αρέσει στο 4 από τις μέρες των Heat. Βέβαια ο Brow παίζει και 5, νομίζω φέτος εκεί έκανε τα καλύτερα παιχνίδια του.

Πρέπει οπωσδήποτε 2 σουτέρ, ελπίζω να κρατήσουν και κανά φετινό βετεράνο. Όπως και να έχει οι τραυματισμοί Klay και Durant ανοίξανε το κουτί της πανδώρας.

1 Like

Ο Brow είναι ευέλικτος με καλό σουτ από μέση απόσταση και ταιριάζει με το στυλ που αρέσει στο Λεμπρόν. Ουσιαστικά βρήκε τον αντί-Μπος, πάει να βρει και τον αντί-Wade με τον Wall.

Θεωρώ δεδομένο πως θα πάνε για 2 σουτέρ, έστω βετεράνους να μοιράζονται το χρόνο στο 2. Έχουν και τον Κούζμα σε περίπτωση που προορίζουν τον AD για 5άρι, οπότε θα έχουν μια πολύ ισορροπημένη 5άδα.

Για τους τραυματισμούς ο Klay θα έχει επιστρέψει μέσα στη χρονιά (εννοώ το 2019). Οι χιαστοί πλέον δεν είναι τραυματισμός που μπορεί να στοιχίσει καριέρες. Ο KD παραμένει ερωτηματικό. Θεωρώ πως θα ανανεώσει. Σε τι κατάσταση θα επιστρέψει όμως μένει να φανεί.

2 Likes

Πιστεύω μετά την φετινή αποκάλυψη του Leonard, θα πάρουν τον χρόνο τους σίγουρα για πλήρη αποθεραπεία. Νιώθω πως και οι 2 θα ανανεώσουν. Παίζει να παραμείνει και ο Cousins. Απλά δεν ξέρω πότε θα ξαναδούμε 100% αυτή την ομάδα. Εκ των πραγμάτων υπάρχει σημαντικό κενό εξουσίας στην Δύση από φέτος.

Το θέμα είναι πως πέρα από ένα ακόμη superstar το LA πρέπει να φτιάξει πάγκο. Κάτι τέτοιο πλήρωσε εν μέρει και το GS που τους είχε στα κόκκινα. Πραγματικά ελπίζω να μην πάρουν τον Wall, εκτός αν γίνει τρομερή μείωση αποδοχών. Μακάρι να υπήρχε σοβαρή πιθανότητα για Kemba, ή να χαλάσουν το Houston για τον Paul που μόνο για 2-3ο γρανάζι κάνει πλέον.

Να πω την αμαρτία μου θα ήθελα πακέτο και τον Holiday στο LA. Μεγάλη αδυναμία, αλλά νομίζω η μοίρα του με όσα πέρασε είναι Nεα Ορλεάνη μόνιμα! Πολύ δυνατό trade για LA.

Έχω την εντύπωση πως ο Davis θα παίζει στο 5 με τον Kuzma στο 4. Ο Lebron δεν τα πάει καλά με τα ψηλά σχήματα, Heat ο Bosh πολύ γρήγορα έμπαινε ως μόνος ψηλός, ενώ Thompson και Love στην ίδια 5αδα στους Cavs δεν λειτουργούσαν καλά μαζί με Lebron. Έτσι και αλλιώς το σύγχρονο μπάσκετ τα ευνοεί αυτά τα σχήματα.

Ο Paul έχει μεγάλο συμβόλαιο στους Rockets και δεν ξέρω ποια ομάδα θα τον ήθελε αυτή την στιγμή. Kemba θα ήταν ιδανική λύση. Από εκεί και πέρα βλέπω να γεμίζει γερόντια ο πάγκος τους.

3 Likes

Ε ουσιαστικα αν συνυπολογισεις την ηλικια του Λεμπρον και το γεγονος οτι ο φρυδιας του χρονου ειναι ελευθερος φτιαξανε ομαδα μιας χρησης δινοντας ολο το ταλεντο τους. Σιγουρα θα κινηθουν για αλλον εναν σταρ (εχουν αρκετο χωρο στο καπ) οποτε να δουμε μεχρι τοτε.

Απο την αλλη οι Πελικανς απο την στιγμη που θα εφευγε ο φρυδιας αυτο ηταν απο τα καλυτερα που μπορουσαν να ζητησουν. Θα κανουνε rebuild με Ινγκραμ-Λονζο-Ζαιον και το νο4 του ντραφτ, θα εχουν και χωρο να φερουν και εναν μεγαλο παικτη για ηγετη, νομιζω δεν τους εκατσε καθολου ασχημα.

4 Likes

Από τη στιγμή που οι Celtics δεν έβαζαν το Tatum στην εξίσωση, ναι είναι ότι καλύτερο αυτή η ανταλλαγή για παίκτη που θα έχαναν του χρόνου. Θα είναι ομάδα που θα θες να παρακολουθήσεις με τον Ζάιον.

Οι Lakers φαίνεται πως πήραν διαβεβαιώσεις πως θα ανανεώσει μαζί τους του χρόνου αν και ποτέ δεν ξες.

Θα είναι ενδιαφέρον η χρονιά με τις ελλείψεις των GSW στο πρώτο μισό (που νομίζω πως θα ρίξουν λίγο παραπάνω βάρος στον πάγκο τους το καλοκαίρι με 2-3 καλούς βετεράνους), ακόμα πιο ενδιαφέρουσα θα είναι η Free Agency. Οι Bucks έχουν ερωτηματικά, ο Kawhi είναι στην αγορά, Kemba και Kyrie το ίδιο.

1 Like

Ωστόσο άρχισε λέει να ψήνεται και Irving για Lakers τώρα που πήγε εκεί ο Davis. Ο Davis λογικά θα ανανεώσει, από πέρυσι όλα έδειχναν πως θέλει να μείνει Lakers με Lebron. Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε κάτι βασικό. Μιλάμε για παίκτη που ακόμα δεν έχει ψηθεί στα play-off. Από πολλές απόψεις μοιάζει με Bosh και Love. Και οι 2 όταν άρχισαν να παίζουν με Lebron δεν είχαν και πολλές παραστάσεις play-off και ειδικά ο δεύτερος αποδείχθηκε πολύ κατώτερος των προσδοκιών (πρώτη φορά με Lebron έπαιξε play-off έτσι και αλλιώς). Αν και ο Davis είναι σαφώς καλύτερος και των 2 και μάλιστα με διαφορά. Μάλιστα αυτή την στιγμή είναι καλύτερος του Lebron σε ατομικό ταλέντο και πιθανόν να είναι ο παίκτης που θα παίρνει τις περισσότερες προσπάθειες στους Lakers.

Pelicans πάνε να γίνουν η ομάδα με τις αιώνιες προοπτικές. Πολύ ταλέντο και τώρα, όπως είχαν και τα τελευταία χρόνια αλλά λίγα πράγματα στο γήπεδο.

1 Like

Davis είναι ο αγαπημένος μου εν ενεργεία παίκτης. Έχω πάρει και μπλούζα την special edition που βγάζαν στο mardi gras.

3b928b3f243e41eb30c09eb40b2ec7bb

Από τη μία καλά έκαναν γιατί θα άκουγαν κράξιμο για τον +1 ολ σταρ στην ομάδα, από την άλλη ρούφα τώρα χαμένο πρωτάθλημα, με καβούρια στις τσέπες δε γίνεται δουλειά

3 Likes

Σαν οπαδος των Lakers χαρηκα παρα πολυ με την αποκτηση του Antony Davis, τον ηθελα πολυ στο Los Angeles, τωρα το ονειρικο θα ηταν να παιρναμε τον Leonard… Θα βλεπαμε μαγικα πραγματα να ειναι στην ιδια ομαδα Leonard, Davis και Lebron. Αν παιζει αυτο το ενδεχομενο ακομα πρεπει να το κυνηγησουν οσο δεν παει αλλιως παμε για Kemba Walker ή Kyrie Irving απ’ οτι ακουγεται.

LeGM φαίνεται να το χειρίζεται σωστά έως τώρα. Για να δούμε , the hype is real για επιστροφή στην κορυφή!

1 Like

Η κατάρρευση των Warriors στους τελικούς μάλλον σήμανε σιγά σιγά και το τέλος των all-star teams. Ίσως είναι η αρχή για να γίνει πιο έξυπνο το NBA σιγά σιγά και να χτίζουν σωστές ομάδες.

2 Likes

Πάμε για δίδυμα αλά nba jam :yum:

Οι Rockets μετατρέπονται σιγά σιγά σε Thunder με τον Harden σε ρόλο Westbrook. Παίκτες με το μυαλό μόνο στα στατιστικά τους.

1 Like

Ανατρίχιασα ολόκληρος γαμω το θεό

13 Likes

Μαλάκα κι εγώ δάκρυσα…

Για κάποιο λόγο σκεφτόμουν συνέχεια ότι αυτό το παιδί πουλούσε CD στην Ομόνοια και κάποιοι Ελληνάρες θα του φώναζαν “φύγε μαύρε”. Τι να πω. Υγιής να είναι και αξιοπρεπής όπως μέχρι σήμερα. Είναι κεφάλαιο για την χώρα.

10 Likes

οτι ειπατε και τπτ αλλο. μπραβο Γιανναρε.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΑΝΝΑΡΕ, ΑΞΙΟΣ…

Οντως συγκλονιστικος ο λογος του και η τοσο ειλικρινης συγκινηση του. Ανατριχιασα, απο που ξεκινησε και που εφτασε… Επομενος στοχος ενα πρωταθλημα τωρα οπως του ειπε και ο Kobe Bryant.

Μπράβο ρε Γιανναρε, μπράβο ρε παικταρά!! Να είσαι πάντα καλά,
Σειρά τώρα έχει το πρωταθλημα που απλά είναι θέμα χρόνου.

2 Likes