Bacamarte

Βραζιλιανικο γκρουπ που παιζει προγκρεσιβ φολκ ροκ, πολυ μελωδικο. Απο γουικιπιντια:

Bacamarte was a Brazilian progressive rock band. They were first formed in 1974 by a fourteen year-old Mario Neto, though because of their age they soon disbanded. In 1977, Neto reformed Bacamarte with a new set of musicians. It was this line-up that in 1978 recorded Bacamarte’s opus, Depois do Fim. Neto was wary of the then popular disco scene and decided that he would with hold the tapes and release them at a more suitable time. After being persuaded by a friend in 1982 he submitted the tape to a local radio to great public response; the album itself was then released in early 1983. A second album was released in 1999 from materials recorded in the 80s; it is largely considered a Mario Neto solo work and features only himself and keyboardist Robério Molinari.

Εχοντας τον πρωτο τους δισκο, μπορω να πω οτι οι μελωδιες τους ειναι απο ενδιαφερουσες μεχρι πολυ πολυ ομορφες. Αν θελετε κατι ηρεμο απο το ευρυτερο φασμα της προγκρεσιβ ροκ, κατεβαστε το Depois do Fim, ακουστε και πειτε μου αν θελετε να συνεχισω να ποσταρω για παρεμφερη γκρουπς.

Εχω κ εγώ το Depois do Fim,που φυσικά είναι εξαιρετικό και χαίρει γενικά τεράστιας εκτίμισης…Πρέπει να έχουνε και ένα δίσκο κάπου 15 χρόνια αργότερα αλλα δεν πρέπει να λέει πολλά…Γενικά πάντως μπορεί να γίνει καλή συζητισούλα για το prog folk ιδίωμα,γουστάρω με 1000 το καλό prog folk με φλάουτο σαν απαραίτητο συστατικό…!

Ακουσε κανας αλλος ή τσαμπα ποσταρω?

Σχεδιάζω ν`ακούσω, ακόμα δεν…