Backstage Pass #10

Μόλις διάβασα το backstage pass #10 και το βρήκα εξαιρετικό.

Η αναφορά στο γεγονός πως η περιβαλλοντική συνείδηση πρώτα πηγάζει μέσα απο τον κάθε ένα απο εμάς ξεχωριστά και το ότι σαν Έλληνες, πολύ απλά δεν έχουμε… Όπως και το γεγονός πως σαν λαός απέναντι στα κοινωνικά και πολιτικά θέματα διακατεχόμαστε απο απόλυτα πατερναλιστικές αντιλήψεις. Δηλαδή δεν ενδιαφερόμαστε για τίποτα πέραν των συμφερόντων μας, και ωστόσο τα περιμένουμε όλα απο τους άλλους, για παράδειγμα τους πολιτικούς, τους οποίους βρίζουμε και ψηφίζουμε ξανά.
Πάντα πρέπει να φταίνε οι Άλλοι… Και ναι, γιατί όχι, ίσως και οι εξωγήινοι! (εμένα πάντως ο Αλφ μου φαίνεται περισσότερο ύποπτος απο τον Ε.Τ… Αν και εδώ που τα λέμε, ΓΙΑΤΙ ήθελε τόσο πολύ ο Ε.Τ. να “πάει σπίτι του”? - “E.T. go Home…” - μήπως ήθελε να ξεφύγει απο κάτι?? χμμμμ :-k)

Και ξέρεις κάτι, ας πούμε πως ναι, φταίνε και οι άλλοι, π,χ για το περιβαλλοντικό πρόβλημα. Εμείς τι κάνουμε, πέραν του να γκρινιάζουμε, να ρίχνουμε αριστερά και δεξιά τα μπάζα μας, και να ψηφίζουμε ξανά και ξανά τα ίδια? Και να μην ασκούμε μία ουσιαστική κριτική? Πόσοι απο εμάς αν είχαμε δυνατότητα να επωφεληθούμε οικονομικά απο τις καμμένες δασικές εκτάσεις θα λέγαμε δυνατά “όχι”? Τελείωσε, όλοι έχουμε βαθμό ευθύνης σε όσα γίνονται γύρω μας στον βαθμό που όλοι συμμετέχουμε σε αυτή την κοινωνία…

Το μόνο στο οποίο έχω μια μικρή ένσταση είναι το θέμα της άκυρης ψήφου, που θεωρώ πως κακώς εξομοιώνεται απο πολύ κόσμο με την αδιαφορία ή το λευκό. Είναι καλό να υπάρχει και επιλογή για εκείνους που πολύ απλά ενώ είναι πολιτικοποιημένοι, δεν αισθάνονται πως τους εκφράζει κάποιο κόμμα, και διεκδικούν γνησιότερες μορφές συμμετοχής και έκφρασης σε αυτή την ψευτοδημοκρατική κοινωνία μας, απο το να ρίχνουν απλά μια ψήφο σε ένα κουτί μια φορά στα 4 χρόνια, και κατα τ’ άλλα να μην αποφασίζουν για τίποτα απολύτως.

Όπως και να χει πάντως, πραγματικά ώριμο κείμενο και αδογμάτιστο, σε αντίθεση με διάφορα που ακούει κανείς απο “φτασμένους” κύριους στις μικρές οθόνες ή σε ορισμένα άρθρα εφημερίδων… Well Done!! :slight_smile:


Off Topic - Τελικά κατηγορία για λογοτεχνία θα ανοίξουμε?? Άντε να παίρνει το φόρουμ τα πάνω του!! Κι ας γράφουμε 5 άτομα μόνο στην αρχή, δε πειράζει…! Πάντα απο μειονότητες ξεκινάνε κάποια πράγματα, τα οποία με τον καιρό μπορεί να απλωθούν σε περισσότερο κόσμο! ~ :stuck_out_tongue:

Μπορει να ειναι προκλητικος ΑΕΚτζης, αλλα ειναι και μεγαλη πενα ο ατιμουλης ο Μοντε! Ευγε! Συμφωνω απολυτα με ολο το κειμενο, αλλωστε πανω κατω τα ιδια εχω γραψει στα τοπικ για τις εκλογες και τις πυρκαγιες…

καταπληκτικό,έκανα copy paiste το link σε ένα άλλο forum…
εξαιρετικό.

Αυτά είναι πιατίνια :stuck_out_tongue:

Aυτό μπορεί να είχε στο μυαλό του εκείνη την ώρα!!! :lol:

Από εκεί που η στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων ήταν ποινή και μάλιστα σοβαρότατη φτάσαμε στο σημείο να είναι συνειδητή επιλογή μεγάλης μερίδας πολιτών… Και η αδιαφορία, λοιπόν, είναι χειρότερη από την ψήφο ρουσφετιού; Ή μήπως είναι το ίδιο κατακριτέα;

Γιατί ψηφίζει κάποιος; Σε τι προσβλέπει; Κοινό καλό ή προσωπικό συμφέρον; Υπάρχει η λογική ότι αν όλοι ψηφίζουν με βάση το προσωπικό συμφέρον, θα βγει η κυβέρνηση που συμφέρει τους περισσότερους. Όμως δημοκρατία δεν είναι μόνο το δίκαιο της πλειοψηφίας, αλλά και η προστασία της μειοψηφίας. Κάποιος που έχει προσωπικό συμφέρον δεν πρόκειται να αδιαφορήσει. Μπορεί βέβαια να αποφασίσει να μην ψηφίσει με πλήρη επίγνωση των επιπτωσεων, ένα μάλλον σπάνιο φαινόμενο.

Αδιαφορία, απώλεια κοινωνικής συνείδησης. Έννοιες που μοιάζουν εξ’ ορισμού αρνητικές. Όλες οι επιλογές που έχουμε μπροστά στη κάλπη μπορεί να μας φαντάζουν άσχημες και να θέλουμε να μην ψηφίσουμε τίποτα τελικά. Πόσο όμως γνωρίζουμε ότι το να μην ψηφίσουμε τίποτα είναι ακόμα μια από τις επιλογές μας; Πόσο καλά τη ζυγίζουμε σε σχέση με τις άλλες;

Ειλικρινά, δε βρίσκω κάποιο λόγο για να ψηφίσω ένα κόμμα. Βρίσκω όμως κάποιο λόγο για να ψηφίσω. Δεν πρόκειται να δω τις εκλογές στα σοβαρά, όπως και όλη τη ζωή άλλωστε.Αλλά αν έχω μια μικρή δυνατότητα να βάλω ένα μικρό λιθαράκι σε μια μικρή απόφαση, θα το βάλω κι ας πέσει κατω. Θα το βάλω κι ας δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Διαφορετικά οι άλλοι που θα ψηφίσουν για μένα θα καταλαβαίνουν ακόμα λιγότερα κι από μένα… Εκνευριστικό ε;

Οσο για τις φωτιές, έχουμε χάσει το νόημα… Στα πηγαδάκια όλοι προσπαθούν να ανακαλύψουν ποιες σκοτεινές δυνάμεις κρύβονται πίσω από αυτές. Και ίσως και μερικές από τις εκατοντάδες θεωρίες να είναι σωστές. Λες και έχει σημασία… Αλλά κανείς δε θα ρίξει ένα κουβά σ’ αυτό το πηγάδι να πάρει νερό να σώσει ανθρώπους. Αντίθετα όλοι καθόμαστε μπροστά στη τηλεόραση ξαπλωμένοι στο κρεβάτι μας… Εγώ τουλάχιστον έβλεπα star και όχι τα υπόλοιπα κανάλια που ασχολούνταν με τις πυρκαγιές. Καλύτερα να αδιαφορώ παρά να “ενδιαφέρομαι”, όσο κι αν ντρέπομαι γι’ αυτό που λέω.

:respect: :wink:
φοβερο κειμενο!
ρε γαμω την τρελα σου ολο αληθειες γραφεις! παντα παντα ομως!
κρατησε αυτη σου την σταση ρε μοντε! :wink:

:oops: :oops: =D> =D>

Ευχαριστώ και πάλι όλα τα παιδιά για τα καλά σας λόγια…

Θα απαντήσω με μια φράση του Μπραμς :

“Δεν μου αρέσουν τα βραβεία, αλλά μου αρέσει πολύ όταν μου τα δίνετε…”

Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ τους φίλους που στηρίζουν την στήλη και έχουν και την διάθεση να πουν κ ένα καλό λόγο για αυτή.

Ελπίζω να επιστρέψω με μουσικό θέμα:wink:

εγω να στα χωσω λιγο δυσκολο γιατι ουτε κανα ξερω σωστα να γραφω!:lol:
το μουσικο θεμα θελω να ειναι για scorpions!:stuck_out_tongue: θα πεσει ξυλο μιλαμε!:lol:

Πολυ ωραιο κειμενο με πολλες αληθειες.Ιδιως το γεγονος οτι κανενας σχεδον ελληνας δεν εχει οικολογικη συνειδηση πρεπει να το παραδεχτουμε ολοι.Χαιρομαι να βλεπω το Backstage Pass να γινεται ολο και καλυτερο.

είδες πως φαίνεται ο μουσικόφιλος ε

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

Και γαμώ τα κείμενα μοντεκρίστο! Προτιμώ το δίκαιο της μπουνιάς αλλά τεσπα.

Για όλα φταίει το γκαζόν, ο Ε.Τ., ο ¶ι Βασίλης που δε μας έφερε τρενάκι την Πρωτοχρονιά και μας πλήγωσε, ο ήλιος που μας έμπαινε στα μάτια και “δεν έβλεπα σου λέω”, καθώς και ο μη ευνοϊκός (Στρατηγός) άνεμος.

:wink:

Μια παρατήρηση:

Ο John Doe στο “Seven” του Fincher λέει σε μια φάση: «έχει περάσει πλέον ο καιρός που για να αφυπνίσεις κάποιον έπρεπε απλά να τον σκουντήσεις στην πλάτη. Πλέον χρειάζεται να τον χτυπήσεις με ρόπαλο στο κεφάλι για να καταλάβει τι γίνεται». Ε, τη φάγαμε και εμείς την ροπαλία μας και ησυχάσαμε…

Στην ταινία ο Doe λέει sledgehammer, όχι bat… :stuck_out_tongue: