Backstage Pass #12: Ένα επικοινωνιακό backfire

Αυτοί που λογοκρίνουν, αυτοί που θέλουν να ελέγξουν, είναι οι ίδιοι που χάνουν το παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους. Καθώς κόβοντας ένα κεφάλι, γεννιούνται άλλα τόσα, ναι, σαν το γνωστό μυθικό τέρας με έδρα την Ύδρα. Δείτε τώρα τι έγινε: αν ο Guy ήταν ακόμα στη θέση του, το θέμα της ομοιότητας θα είχε υποβιβαστεί σε παρεΐστικη πλάκα ανάμεσα σε φίλους. Τώρα που τόσο εμπνευσμένα τον έδιωξαν, όλο το internet βοά για την άδικη μεταχείριση του παιδιού. Σημεία των καιρών. Όταν προσπαθείς να βιάσεις ένα μέσο, τότε και εκείνο στη φυλάει και την κατάλληλη στιγμή θα σε δαγκώσει…Άλλο ένα χαρακτηριστικό του μυθικού φιδίσιου τέρατος…

Συγχαρητήρια για το άρθρο, κυρίως γιατί θέτει το ζήτημα στις πραγματικές του διαστάσεις… Γιατί το πρόβλημα δεν είναι η αντιγραφή, το πρόβλημα είναι κατά πόσο είσαι ελεύθερος να το υποδείξεις. Στην εποχή του Internet η λογοκρισία ευτυχώς μπορεί να τιμωρηθεί (και) με τή δική μας κινητοποίηση…

Και επειδή σύντομα θα ξαναθυμηθούμε λόγω επετείου το “Ψωμί - Παιδεία - Ελευθερία”: περιλαμβάνεται και η ελευθερία του ΛΟΓΟΥ - οποιοδήποτε θέμα και σε όλα τα μέσα…

Και πάλι μπράβο! :slight_smile:

συγχαρητηρια μοντε! φοβερο το κειμενο κ “αληθινο” οπως ολα σου βεβαια!

ετσι!!!

σκεφτητε μονο! ενα μουσικο καναλι ελεγχετε! φανταστητε τι γινετε με ολα τα αλλα!

Ωραιο κειμενο!!!Θα συμφωνησω 99% με αυτα που λεει ο Λουκιανος.Θα διαφωνισω μονο στην παρακατω προταση.

Χαίρομαι που γράφω για ένα μέσο ανεξάρτητο - νιώθω ότι μπορώ να αναπνεύσω, ότι καμία λέξη μου δε χηρεύει επειδή πρέπει να υποκύψουμε σε πιέσεις.

Το ιντερνετ στην Ελλαδα πλεον δεν ειναι ενα τοσο ανεξαρτητο και ελευθερο μεσο για να μπορεις να γραψεις αυτα που πιστευεις.
Για οσους λοιπον δε ξερουν τι εγινε στο προσφατο παρελθον θα το πω περιληπτικα.

Το blogme.gr εκλεισε προσωρινα διοτι ενας χρηστης με το ψευδωνυμο funel ειχε φιαξει ενα blog στο οποιο σατυριζε τον Δημοσθενη Λιακοπουλο.Ο Λιακοπουλος λοιπον μολις εμαθε για την υπαρξη αυτου του blog κατεθεσε μηνυση στον ιδιοκτητη του κ. Αντώνη Τσιπρόπουλου ο οποιος και συνεληφθη (!!!)

Οπως καταλαβαινετε η εποχη της ελευθεριας λογου στο ιντερνετ εχει περασει ανεπιστρεπτι.

8O 8O 8O 8O Αυτό δεν το ήξερα! Πάει και το funEL… :frowning: Ωραία πράγματα, και εις ανώτερα! Δεν έχουμε και σωστό νομικό πλαίσιο για τις ιστοσελίδες και όποιος “θίγεται” κλείνει…blogs! Μα καμία αίσθηση χιούμορ σε αυτή την χώρα; [-X

[COLOR=“Purple”]Δε θέλω και τόσο να σχολιάσω ακριβώς…
παρά να πω μπράβο Λουκιανέ για ένα ακόμη ωραίο πάσο!:slight_smile:

Μου φάνηκε μικρό, και αναφέρομαι αποκλειστικά στην έκταση, καθώς το βρήκα πολύ περιεκτικό.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως… μου φάνηκε μικρό αλλά δυνατό.
Είπες πράγματα που ήδη ξέρουμε αλλά με τον τρόπο σου (που είναι μόνο δικός σου και δε μοιάζει με τίποτα άλλο, γνώμη μου πάντα) κατάφερες να μας “ταρακουνήσεις”.[/COLOR]

Εγώ γνωρίζω την ιστορία λίγο διαφορετικά …

Μια ωραία πρωία ο κ. Αντώνης και ενώ ήταν στο σπίτι του του χτύπησαν την πόρτα οι αστυνομικοί, και τον συνέλαβαν επ αυτοφώρω … ενώ προέβησαν και σε κατάσχεση του υπολογιστή του … (ούτε στην 17Ν να ήταν …)
Ο λόγος ήταν πως στο site του ( το οποίο ουσιαστικά μάζευε τα link από όλα τα ελληνικά blog ) είχε και το link για το funel (για να καταλάβετε είναι σαν να μηνύεις το google επειδή στην αναζήτηση σου βγάζει link για site που σε βρίζει … )
και ότι τα RSS του site του εμφάνιζαν αυτό το περιεχόμενο (υλικό το οποίο δεν αποθηκεύεται στον server του αλλά το διαβάζει και το εμφανίζει από το blog του άλλου , όπως στο μπαμπλεμουθ με τα ωιδεακια του yourtube)
Ο λόγος που δεν έκαναν μήνυση στο funel είναι γιατί είναι σε server του εξωτερικού και μάλλον δεν είχε τα $$$ για τόσους δικηγόρους …

(υ.γ. το funel έκλεισε πριν λίγο καιρό αλλά μάλλον επειδή ο admin βαρέθηκε να το συνεχίζει …

http://funelsue.blogspot.com/
βασικά σταμάτησε να βάζει καινούριο υλικό …)

Καλα παντως στο βιντεο ο Guy δινει ρεστα εκει που ειρωνευεται. “Μπορει να το χε γραψε παλια ο Φοιβος και να του το εκλεψαν οι Coldplay” και " Ειναι προσπαθεια προωθησης εκ νεου των Coldplay στην Ελλαδα"! Θεος! :lol:

Κατα τα αλλα δεν περιμενα αυτο το γεγονος για να συνειδητοποιησω οτι τα καναλια στην Ελλαδα (και παντου) ελεγχονται…

Κρίμα, γιατί ανακάλυψα τον Guy τώρα που απολύθηκε! :stuck_out_tongue:
Ενδιαφέρον το θέμα, δεν του είχα δώσει σημασία. Και πάντα πολύ όμορφα τα κειμενάκια του Λουκι!

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια. Πραγματικά.

Το ιντερνετ ακόμα είναι πολύ ελεύθερο. Με σάιτ σε μεγάλο domain, nicknames και διπλωματική γλώσσα μπορείς να σκίσεις πολύ κόσμο - πράγμα που γίνεται.

Το θέμα για μένα δεν ήταν τόσο η λογοκρισία. Είναι ότι μας περνάνε για ηλίθιους.

“Λαϊκοποπ” φίλος την πρώτη μέρα που βγήκε το τραγούδι είχε υπογραφή στο μσν “μπράβο ρε Φοίβο που έκλεψες τους coldplay”. Είχε στραβώσει πολύ, παρότι είναι φίλος του “ιδιώματος”.

Η μαλακία τους είναι ότι κατάφεραν να ξυπνήσουν κ τα 15χρονα μια ώρα αρχίτερα… Περάστε από το φόρουμ του καναλιού κ δείτε πως έχουν εξαγριωθεί όλοι…

Πολύ σοβάρεψε η στήλη… Πρέπει να γράψω τπτ πολύ γραφικό την επόμενη φορά…

τη βιογραφία μας μήπως?:stuck_out_tongue:

Εγώ όλα αυτά τα βλέπω σαν ένα διαρκή αγώνα

πάντα κάποιοι προσπαθούσαν να μιλάνε ελεύθερα και πάντα κάποιοι τους έκλειναν το στόμα

το ίδιο θα γίνει κάποια στιγμή και με το internet (ή τουλάχιστο με τους μέχρι τώρα καθιερωμένους τρόπους επικοινωνίας στο νετ) και τότε κάποιοι θα βρουν άλλους τρόπους που θα τους κυνηγήσουν και αυτούς κ.ο.κ.

βλέπετε το μιλάς ελεύθερα είναι πολύ επικύνδινο (για κάποιους …) …

νταξ,δε χρειάζεται να διαβάσει το άρθρο κανείς,και μόνο το θέμα που καταπιάνεται ο Λουκιανός είναι εύστοχη επιλογή…εύγε
αν και σαν περιεχόμενο και ύφος,έχει γράψει πολλά και πολύ καλύτερα:wink:

Ίσως επειδή δε γράφτηκαν σε υποδιαιρέσεις της ώρας, αλλά της ψυχής…

τα πες ολα με αυτη τη φραση μοντε . μπραβο σου για το απιστευτο αρθρο σου και τον τροπο σκεψης σου .ειμαι πολυ χαρουμενος που ακομα ο “ελενχος” δεν χτυπησε την πορτα του μυαλου μας.