ΜπουγατσοBANDS:Now and then

Καλως η κακως η Θεσσαλονικη θεωρειται απο καποιους rock πολη.Aδιαμφισβητητα υπηρξε στο παρελθον ορμητηριο για πολλα γνωστα γκρουπ του ελληνοφωνου ροκ(Τρυπες,Ξυλινα Σπαθια,Μωρα στη φωτια κτλ) πολλων underground πανκ κυριως σχηματων(Πισσα και Πουπουλα,Γκουλαγκ,Ναυτια κτλ) αλλα και αλλων ειδων(πχ Blues Wire,Νorthwind,Full House κτλ).

Πλεον στελνει στην Αθηνα γκρουπ οπως οι Ονιραμα και το συγκεκριμμενο ειδος παρουσιαζει μεγαλη ανθηση στις μουσικες σκηνες(λιγες αλλα υπαρχουν) της πολης.

Γραψτε τα καλως και κακως κειμενα οσοι τα γνωριζετε,ποια απ τα γκρουπ παλια και νεα γουσταρετε,αν ειναι εντελει ροκ πολη η Θεσσαλονικη ή αυτος ο χαρακτηρισμος ανηκει πλεον στο παρελθον και γενικα θαψτε,λοιδωρηστε,σχολιαστε.:slight_smile:

για αρχη θελω να πω μονο οτι αυτη την στιγμη το καλυτερο Rock/Blues group(ενοντας πιο δεμενο με φοβερο συνολο φρεσκιες ιδεες κ Live γεματα ενεργια) στην πολη ειναι οι Fullhouse με διαφορα κιολας!

Θα συμφωνησω Σακη.Ειναι παρα πολυ καλοι!!!Το γνωριζουν βασικα το αντικειμενο!

Tα συγκροτήματα που ανέφερε ο χοκαμ είναι απλά ιστορικά. Προσωπική αδυναμία οι Mωρά Στη Φωτιά, Πίσσα και Πούπουλα και Γκούλαγκ.

PS1)
Να ρωτήσω:
Τι απέγιναν οι Ziggy Was? Έχω έναν δίσκο τους ονόματι Unicorn Pan και μου αρέσει απίστευτα.

PS2)
Θυμάστε τους Destructive Aggression που είχαν βγάλει 2 ντέμο προ 10 ετιάς και παίζανε thrash? Cool!

PS3)
Aυτά είναι φλωριές μπροστά στους Hokam’s Razor. :lol: :lol:

Yπαρχουν καποιες Jazz , Rock και Blues μπαντες αλλα δυστυχως δν υπαρχουν σοβαροι χωροι για Live , και δν υπαρχει κοινο (εκτος απο λιγους ) το οποιο εχει τετοια ακουσματα .

1.Οι Ζiggy Was ηταν ΘΕΟΙ!!!Δεν εχω ιδεα αν μελη τους συνεχιζουν να παιζουν καπου,αλλα οποιος ξερει ας ενημερωσει!!

2.Αυτους δεν τους ξερω…:?

3.:lol: :lol: :lol: :lol: .Φλωροι!!!ΟΥΜ ρε!

Κοιτα οντως ισχυει αυτο που λες,αλλα σε Τζαζ συναυλιες μαζευεται κοσμος,οι ιδιοι και οι ιδιοι μεν,αλλα μαζευονται!:stuck_out_tongue: Τωρα για “ερασιτεχνικες” μπαντες ναι,δεν υπαρχει σοβαρος χωρος για live.Και αν υπαρξει οι απαιτησεις και οι οροι γενικα ειναι αστειοι…

ασχετο.ξερει κανεις που θα βρω blues wire?εχω ακουσει πολυ καλα λογια αλλα δεν εχω βρει πουθενα.ειχα εθκαιρια να τους ακουσω γιατι νομιζω επαιζαν με socrates το πρωτο σαββατοκυριακο αλλα δυστυχως δεν πηγα

στο Metropolis μπορεις να βρεις κανα cd!:wink:

εχω ακουσει northwind…δηλαδη το δισκο Mythology…απιστευτη μπαντα,δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα αυτος ο δισκος απο τα μεγαθηρια του χωρου σε ιδεες και αποδοση μουσικων…αλλα ενταξει ελλαδιτσα δυσκολα τα πραγματα…:slight_smile:

Οι Hokam’s Razor ειναι ο,τι καλυτερο βγηκε ποτε απο αυτην την πολη!

κ με το παραπανω!
απλος αποφασισαν να παιξουν αυτην την μουσικη μια οχι καλη περιοδο για αυτον το χωρο!
αδικα πηγαν!
αν ηταν περικα χρονια πισω θα μιλουσαμε οπως μιλαμε τωρα για socrates!

Οι Ηοκαms Razor ηταν το μελλον αυτης της πολης αλλα οι συγκυρίες τα χαλαναε!

Οι Northwind υπήρξαν από τις πιο σημαντικές μπάντες όσον αφορά τα πρώτα βήματα της ελληνικής metal σκηνής. Παρόλα αυτά υπάρχουν μπάντες από τη συμπρωτεύουσα πού μου αρέσουν πολύ περισσότερο, όπως οι θρυλικοί Sarissa αλλά και νεότερες όπως οι Horizons End, Crystal Tears, Emerald Sun κλπ

Υπερβαλετε αλλα με συγκινειτε ρε κουφαλες…:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Το κλουβιο μας το κεφαλι φταιει για ο,τι εγινε Σακη,κανεις αλλος.:? :wink:

αυτο ηθελα να πω αλλα το ειπα πιο ευγενικα!:lol:

δεν θα διαφωνησω…ηταν οντως τρομερο group…Respect στον Hokamako μας…επισης Horizon’s End! Πολυ καλο group…και το group του καθηγητη μου…οι Reqviem :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Οι δυο κιθαρίστες ήταν στο σχολείο μου. Τα ξέρω τα παιδιά. Τώρα βέβαι έχουμε χαθεί. Ο Καρλής έκανε ένα διάστημα εκπομπή στο Rock Radio νομίζω. Το πρώτο τους demo ήταν και γαμώ. Μου κάνει εντύπωση που τους θυμάσαι

βρηκα blues wire ενα cd.το who’s calling.πολυ καλο.θα κατεβασω κι αλλα αν βρω.αυτοι που μου ειχαν αρεσει παρα πολυ ειναι οι northwind.αν και εχω 2 τραγουδια τους μονο.το ενα ειναι μια εκπληκτικη διασκευη του national acrobat των black sabbath.ξερει κανεις αν μπορω να βρω κανα cd τους στα metropolis μοναστηρακι κλπ?

χαχα καλά και εμένα με έστειλες τώρα. Τα δύο demo τους ήταν πολύ ωραία ρε συ! Immortal Blasphemer!!!

Παντως τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν ειναι και τοσο Ροκοπολη η Μπουγατσουπολη…εναν τραγουδιστη και ενα μπασσιστα ψαχνω το κερατο μου και τιποτα δεν γινειται…α btw εχουν ανοιξει το Cult ως live-αδικο, το Κοκκινο Βελουδο και νομιζω αλλο ενα φετος…αλλα πως θα παιξουμε χωρις μπασσιστα και τραγουδιστη;;;