Σπασμενο τρεμολο bar..τωρα τι?

εσπασε το τρεμολο μπαρ μου…και εμεινε ενα κωλοκομματι μεσα…πως μπορω να το βγαλω??? ενα καινουριο τρεμολο ειναι το τελευταιο που πρεπει να παρω γαμω το συμπαν

Τι ακριβώς έχει σπάσει? Και τι είδους τρέμολο? Floyd? Απλό όπως της Fender?

floyd!και εχει σπασει το τρεμολο μπαρ…και ενα κομματι εχει μεινει μεσα στο τρεμολο.

Θα προσπαθησεις να το βγαλεις με τους ιδιους τροπους που θα χρησιμοποιουσες για μια κοινη βιδα…
Τσεκαρε εαν υπαρχει κανενα “δοντακι”,μυτη στο κομματι και με ενα λεπτο κατσαβιδακι,προσπαθησε να το γυρισεις.

Το ολο θεμα ειναι να λασκαρει λιγο εαν ειναι σφιγμενο…Μετα θα γυρισει ευκολα.

Απλα,μην το χτυπησεις για να βρεις πατημα γιατι μπορει να κανεις ζημια στο σπειρωμα…Κι αυτο φτιαχνεται αλλα καλυτερα να το αποφυγεις.
Διαφορετικα,βγαλε χορδες και τσεκαρε τι γινεται απο κατω…

Δεν υπαρχει κανενας λογος να αγχωνεσαι παντος…Και σε συνεργειο αυτοκινητων να πας την κιθαρα, θα το βγαλουν…:slight_smile:

θα βγαλω χορδες και θα βγαλω τη γεφυρα να δω τι γινεται απο κατω…ειναι vintage η κιθαρα και φοβαμαι να βαλω τρυπανι πανω.

Καλύτερα που φοβάσαι για να μην κάνεις καμια χοντρή ζημιά. Δεν είναι για τρυπάνια. Βγάλτο απ’την κιθάρα, και άμα δεν ξέρεις τι να κάνεις πήγαινε το σε κάνα μάστορα που ξέρει, μπορεί και να γλυτώσεις πολύ κόπο…

για να το βγαλω…βγαζω χορδες…και απλα ξεβιδωνω τις βιδες του?

εντιτ…

το βγαλα το κομματι …αφου εβγαλα ολο το τρεμολο ξερω γω…με εβγαλε τη πιστη…τωρα δυσκολευομαι να το βαλω παλι…αλλα θα προσπαθησω κ αλλο.

το σαξες ρε?

ψαξε και κανα βιντεακι για σεταρισμα floyd rose αφου εκανες που εκανες ολο αυτο τον κοπο…
Απλα να τσεκαρεις οτι ολα ειναι σωστα και οτι θα τα επαναφερεις οπως πρεπει και οπως σ αρεσει καλυτερα…

πχ


γενικως γιουτουμπ κυκλοφορει πολυ γνωση που θα σε γλιτωσει απο κερατιατικα φραγκα απο δω κ απο κει…

το βγαλα το κομματι ναι…θενξ για το βιντεο…αλλα το προβλημα που εχω ειναι στο να ξαναβαλω το τρεμολο .και οχι στο να το ρυθμισω!..θα ξαναδοκιμασω…αλλα δεν επιγει το θεμα…ουτως η αλλως αυτες τις μερες θα αγορασω μαγνητη και θα παω την κιθαρα για να μου ανοιξουν τρυπα και να περασουμε τον μαγνητη…οποτε αν δεν τα καταφερω θα το βαλω τοτε…