Bathory

Για το συνδυασμό που ανέφερα εξήγησα τί εννοούσα, το viking metal δηλαδή. Το θεωρώ από μόνο του συνδυαστικό είδος. Άν οι Bathory έπαιξαν ΚΑΙ καθαρό black metal από το '84 προφανώς είναι κι εκεί πρωτοπόροι, συμφωνώ. Θ’ακούσω κι απ΄τα 3 πρώτα (μιας και η δεύτερη φάση-viking μάλλον δε μ’αρέσει…) και θα κρίνω. Thanks Deathster! :wink:

Οι Bathory ήταν οι πρώτοι blackμεταλλάδες (μαζι με τους Hellhammer βέβαια) και οι πρώτοι που έπαιξαν viking metal αν το θέσουμε έτσι. Αποτέλεσαν δηλαδή πάτημα για όλα τα μεταγενέστερα γκρουπ. Επομένως δεν τίθεται θέμα συνδυασμού αφού δεν ήταν κάτι που έκαναν συνειδητά. Απλά έτσι παίζαν.

Λοιπόν για να τελειώνουμε επειδή δεν καταλαβαίνετε τί είπα και με ποιά έννοια:

Εδώ επειδή ο φίλος Ellanor διαχώρισε τα είδη σε black και επικό, γι αυτό κι εγώ το συνέχισα έτσι… είναι γνωστό πως black+epic = viking. Γι αυτό λοιπόν κι εγώ απαντώντας είπα το εξής:

…όπου λέγοντας “συνδυασμός” εννοούσα το viking! Απλά δεν το ονόμασα έτσι!

Να ξεκαθαρίσω ακόμα περισσότερο τη θέση μου λέγοντας πως συμφωνώ με το ότι οι Bathory είναι πρωτοπόροι και στο black και στο viking. Πράγμα φυσικά ανεξάρτητο με το άν τους γουστάρω εγώ στη μία ή στην άλλη φάση ή και σε καμία. Ok τώρα; :slight_smile:

Εγώ ψηφίζω το nordland I. Θα το αιτιολογήσω όμως. Η black περίοδος δεν μου άρεσε καθόλου (πολύ σαπίλα) Μετά hammerheart και blood fire death είχαν αυτή την κακή παραγωγή που σε συνδιασμό με τα φάλτσα του quorthon με ψιλοχάλαγε, αλλά μου αρέσουν. Μετά από τα υπόλοιπα δεν με συγκίνησε κάτι ιδιαίτερα. Επιλέγω λοιπόν το nordland γιατί είναι φυσικά απίστευτη επικούρα όπως όλα τα άλμπουμ τους δηλαδή αλλά επειδή κομμάτια όπως το ομώνυμο τα γουστάρω κάργα.

Θ
Ε
Ο
Ι

ΘΕΟΙ!!!

Το Hammerheart πέρα από το A Road To Asa Bay και κανά 2 άλλα δε με ενθουσίασε. Από τη black περίοδο δεν έχω ακούσει τίποτα, και δύσκολα θα το κάνω νομίζω, αλλά προσκυνώ τα Nordland.

Εγώ πάντως την αντιγραμμένη TDK του Twilight Of The Gods που άκουγα τα βροχερά ανοιξιάτικα μεσημέρια στο εξοχικό μου ήδη από πριν το 2000 δεν πρόκειται να τη βγάλω απ’ την καρδιά μου.

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο, αλλά είναι το πρώτο που άκουσα και δεν πρόκειται να αλλάξει.

.

κομματαρα και αυτο ενταξει τι να λεμε
απο το Twillight το αγαπημενο μου και αυτο που μου αρεσε με την μια , εκτος απο το δικο σου , ειναι και το Through Blood By Thunder
μην ξεχναμε και το ανατριχιαστικο επος Hammerheart , που εχει φοβερη διασκευασμενη μουσικη

εγω θυμαμαι (και φυσικα δεν προκειται να ξεχαστει το feeling) απο το Hammerheart το εξης:

καθομαι στο γραφειο και διαβαζω για τις πανελλαδικες , Μαιο μηνα , αρχες (καλη ωρα σαν τωρα)
βαζω το cd για 1η φορα , αντιγραμμενο απο φιλο , και επειδη το ειχε κατεβασει 1ο ηταν το Baptised In Fire And Ice , ηταν με αλφαβητικη σειρα τα κομματια
με το που αρχιζει , αυτοι οι “πολεμικοι” χτυποι σε συνδυασμο τις ιαχες “Fire And Iiiiiiice” , και με την εισαγωγη της φωναρας του Quorthon (R.I.P.) μου δημιουργησε πολιτισμικο σοκ , ετσι απλα…με το που τελειωσαν οι πανελλαδικες πηγα και το πηρα αυθεντικο και συνεχιζα να το λιωνω , το ακουγα μπορει και πανω απο 10 φορες την μερα
το αγαπημενο μου ειναι το Father To Son απο κει περα , βασικα ΔΕΝ υπαρχει τραγουδι να υστερει

ο 1ος δισκος που ακουσα απο την μπαντα ειναι το Blood Fire Death , το οποιο ειναι λατρεια και αυτο

Το συγκρότημα που ξεπατίκωσε όλη η Νορβηγία(και όχι μόνο), κάθε δίσκος τους σημείο αναφοράς, θες πρωτογενές Black και Darkthrone κοίτα προς τα τρια πρώτα, Θές Majestic και Emperor κοίτα Blood, Fire, Death, θες επικό Black και Enslaved τσέκαρε το Hammerheart, θες επικό Metal γενικότερα και Doomsword τσέκαρε το Twilight Of The Gods. Όποιο και να διαλέξει κανείς δεν έχει σημασία μιας και όλα έχουν ξεχωριστή σημασία και ειδικό βάρος αλλά για μένα προσωπικά τίποτα δε μπορεί να συναγωνιστεί το συναίσθημα της δεύτερης metal κασσέτας που απέκτησα ποτέ μου 15 χρόνια πριν και εκείνες τις πρώτες νότες του Shores In Flames.

εγω ψηφησα blood fire death γιατι το ομωνυμο κομματι το γουσταρω τρελα.α και το destroyer of worlds μαρεσει.ειναι ποτ πουρι.λιγο απολα μεσα.

under the sign…για μενα.:twisted: και δευτερη επιλογη hammerheart.

Μαζί σου μεγάλε! Hammerheart rules!AAARRGH!!! :drunk: :slight_smile:

QUORTHON R.I.P.

Και εχεις τον καθε γραφικο να βαζει 54% στο Hammerheart στο metal-archives.
Ελεος ε!

Θα τον περιμένει με άγριες διαθέσεις ο Quorthon , στο Hall Up High…

Τώρα ακούω το Λυκόφως Των Θεών…

“My Father’s Gods…I Fight for you…”

καλά πώς και δεν είχα ψηφίσει εδώ??

Under The Sign Of The Black Mark με βαριά την καρδιά ομως, μια και υπάρχουν και αυτά τα The Return και Blood Fire Death που χαρίζουν πολλαπλούς οργασμούς στα αυτιά μας.

Επική δήλωση Quorthon:

ερώτηση: τι ακούς όταν κάνεις sex?
απάντηση: το πρώτο των Bathory, γιατί εχει οκ ρυθμό για να γ@μ@ς.

:lol: Αφου ηταν Θεος ρε!
Εννοειται οτι ολα τα αλμπουμ που ειπες ειναι δισκαρες!
Εβαλα το The Return για να γουσταρουμε!

Twilight of the Gods κι εγω. σα συνολο ειναι μαγευτικο.

ποιος [SIZE=“4”]θεός [/SIZE]ψήφισε το requiem?

Μετά από πολύυυυυυυυυυ σκέψη, καταλήγω και γω twilight of the gods, λόγω ομώνυμου κυρίως, αλλά και under the runes (sentenced “nepenthe” είπατε? ΧΑ!)

Αν και απουσιάζουν τα Octagon και Destroyer of Worlds εγώ ψήφισα Hammerheart.