Battlestar Galactica - Best Show Globally (So Say We All!)

Μόνο που λείπει το 2ο μισό της 4ης Season. Παρόλαυτά πολύ καλή ευκαιρία αν σκεφτείς ότι σε οποιαδήποτε σειρά έχω πετύχει τέτοια τιμή έχει συνήθως η μια Season. Ελπίζω μόνο αν είναι να κυκλοφορήσουν το 2ο μισό της 4ης σε καμιά καλή τιμή και ψήνομαι.

Μετά από τα όσα έχουν γραφτεί έδω μέσα έφαγα ένα μικρό μπρίζωμα και κατέβασα ήδη τις δύο πρώτες σεζόν. Ακολουθεί μαραθώνιο λιώσιμο… Κανονήστε μόνο να βλέπεται η σειρά γιατί θα σας κυνηγάω…:lol::stuck_out_tongue:

με τα τοσα κοινα γουστα περι σινεμα κτλ που εχω παρατηρησει εδω και καιρο,αν δεν σου αρεσει,θα μου κανει μια α εκπληξη…:D8)

Ε, και εγώ σε αυτό βασίζομαι…:stuck_out_tongue:

Προβλήθηκε το τελευταίο επεισόδιο και κατεβαίνει καθώς το γράφω αυτό. Για να δούμε…

Το Last Frakkin Special ηταν πολύ συγκηνιτικό ρε γαμώτο.:frowning:

Έπος. Τα τελευταία 10 λεπτά ειναι… εντάξει, οσοι το δουν θα καταλάβουν. Ιδιοφυές απλά. Συγκηνητικό και τρομαχτικό ταυτόχρονα. Δεν έχω λόγια

θα το δω αύριο, as always… ένα πες μας σάιλενσερ

γάμησε?

Μολις τωρα ξεκιναω για Ζωγραφου,για προβολη τελευταιου επισοδειου,σε σουπερ ντουπερ οθονη και ρησπεκτ ηχοσυστημα,παρεα με 2 bsg junkies…:vibrate::vibrate::vibrate:…+μπυρες,φαι κτλ…θα κανουμε σωστη προβολη σημερα…SO SAY WE ALL και ελπιζω να μου κανει και μενα οση εντυπωση εκανε και στους περισσοτερους φαν που το ειδαν και διαβαζα τα σχολια τους στο νετ…αντε να δουμε,και ξυπνησα απο τις 7 σχεδον για να το κατεβασω απο την προσμονη…!!!

Υ.γ.τελευταιο ρε π@υστη μου…:(:frowning:

μου εχει μεινει μονο το 4.20 πλεον :stuck_out_tongue:

ευελπιστω να εχουμε lovestory lee-kara αλλιως θα το αποκυρηξω…

mvp actors

saul
starbuck
dr cottle
bill adama

πιο βαρετοι χαρακτηρες

laura roslin
tory
boomer/athena

καλο ηταν παμε για αλλα…θα επανελθω μολις δω και το 4.20 για ενα τελικο σχολιο :smiley:

ο τεταρτος εχει βγει σε ενα τορρεντ?

battlestar galactica, σε ευχαριστούμε για το όμορφο ταξίδι… δε μπορώ να χωνέψω ότι τελείωσε :frowning:

θα ποσταρω επικο ποστ-απολογισμος,μολις συνελθω και μαζεψω τις σκεψεις μου… ευχαριστουμε the old girl για αυτο το υπεροχο και μαγικο ταξιδι,αλλα και τον Moore,που εκατσε και εφτιαξε την καλυτερη σειρα της μικρης οθονης…

SO SAY WE ALL

Εεε :stuck_out_tongue:

Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Όταν τελειώνει μία όμορφη ταινία, είσαι γεμάτος συναισθήματα. Όταν τελειώνει όμως μία σειρά, είναι άλλο πράγμα. Χάνεις ένα μέρος (έστω και μικρό) της καθημερινότητάς σου, σταματάς να βλέπεις ανθρώπους με τους οποίους έχεις ταυτιστεί, χάνεις τη μαγεία της αναμονής του νέου επεισοδίου, τη μαγεία του να το βλέπεις με παρέα, τη μαγεία της αγωνίας για τη συνέχεια. Totally sucks.
Το είχα γράψει κάπου πιο παλιά, αλλά δεν υπάρχει για μένα κάτι πιο συγκινητικό στην τηλεόραση / σινεμά από τα τελευταία λεπτά του Friends. Το ίδιο και για την τελευταία σκηνή των X-Files. Δε θέλω να ξέρω πως θα μου φανεί του χρόνου, όταν τελειώσει το Lost. Πφ, συγκινήθηκα :frowning:

Ειναι πολυ περιεργο οντως,γτ με μια σειρα που αγαπας πολυ και βλεπεις για 4 χρονια συνεχως,δενεσαι διαφορετικα απο οτι μια ταινια(που και παλι βεβαια μπορει να γινει κ αυτο)…απλα,τοσο καιρο,συνηθιζεις…τεσπα,αληθεια λυπηθηκα σημερα,που δεν περιμενα να λυπηθω σε τετοιο βαθμο με μια σειρα…μαλλον και αυτο την κανει τλκ μεσα μου την αγαπημενη μου…βλεπω γενικα σειρες αρκετες,αλλα ολες κυριως για το χαβαλε,για να σκοτωσω χρονο,γτ ξεχνιεμαι κτλ…αυτη ηταν η μονη σειρα που με εκανε να την παρω στα σοβαρα,γιαυτο και στεναχωρηθηκα τοσο…παντως,ηταν κορυφαια εμπειρια και για τους φανς ειδικα,αξεχαστη μαλλον…

Υ.γ για να μην φανω και αντι-λοστακιας στον φιλτατο μοντερατορα:D,θεωρω το Lost,παρολα τα αρκετα στοιχεια που θεωρω οτι πασχει,μαζι με το Twilight zone τις καλυτερες σειρες μυστηριου εβερ(τουλαχιστον απο αυτα που εχω δει εστω)…απλα το γκαλακτικα,το λεει και το ονομα του BSG=Best Show Ever.-:P:D:D

Υ.γ τι θα γινει με τη παρτυ σου φιλαρακι,θα το τελειωσεις και συ???:lightsabre::lol:

:lol:, ε μπάστα λίγο ρε boss, μόλις τελείωσα 3η, σύντομα θα αρχίσω 4η :smiley:

Το καλό για εσάς τους πωρωμένους είναι πως έχετε ακόμα κάποια πράγματα να περιμένετε σχετικά με το BSG. Θα βγει η σειρά “Caprica” και νομίζω θα βγει και ταινία; Κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου στη wiki.

Τέσπα, btw, Twilight Zone δεν έχω δει ακόμα :roll:
Υποθέτω πάντως πως - αν δεν το έχεις δει - θα σε αρέσει πάρα πολύ το Twin Peaks mate :wink:. Τσέκαρέ το!

twilight δες,ειναι και η πιο βασικη επιρροη του λοστ…ναι ρε,twin peaks rulez,αλλη γαματη σειρα…ισχυει για καπρικα,απο του χρονου και μια 2ωρη τηλεοπτικη ταινια,με τα γεγονοτα απο την πλευρα των cylons…

το καλυτερο σημειο του bsg αυτη εδω η τυπισσα

http://www.kateesackhoff-fans.com/

πανεμορφη…

Το φιναλε,εκλεισε θεωρω με τον καλυτερο δυνατο τροπο,μια σειρα-επος…τα συναισθηματα μου δεν περιγραφοντουσαν κατα τη διαρκεια του,μιας και ηταν γεματο απο ανατροπες,δραση,συγκινηση,τρομο,δεος…το θεωρω αμφιλεγομενο σε σημεια,που θα αναφερω παρακατω,αλλα σιγουρα τα κομματια του παζλ μπηκαν(?) στη θεση τουςκαι συνειδητοποιεις πως μερικές φορές φτάνοντας στο προορισμό σου δε ξέρεις αν η χαρα σου ειναι μεγαλυτερη -για το φιναλε-,άπό τη θλίψη για το τέλος του ταξιδιού…υπηρξε πληρης συνεπεια με τους χαρακτηρες,τα γεγονοτα,τα παντα…περιττο να πω πως μετα απο πολυ καιρο,ψιλοδακρυσα σε πολλα σημεια και σε σκηνες που δεν πιστευα δλδ πως ηταν σειρας της τηλεορασης και οχι μιας μεγαλης υπερπαραγωγης…
ακολουθει καπως μεγαλο σχολιο για φιναλε…

[SPOILER]η τελικη μαχη του γκαλακτικα,ηταν απιστευτα μεγαλοπρεπης,με τρομερη δραση και αγωνια…η καταληξη του οραματος του Opera house,που κατεληξε να ειναι το ιδιο το σκαφος και η εικονα των 5,με ανατριχιασε μολις το καταλαβα και το ειδα…οπως και τρομερα ανατρεπτικο το γεγονος,οτι τοσο καιρο,και η Καπρικα 6 εβλεπε τον αντιστοιχο Μπαλταρ,οπως εκανε και αυτος…μπροστα στην τρομακτικη διαπυστωση ενος ‘‘ανωτερου οντος’’,συναπτεται ειρηνη,ομως ο πονος,ανθρωπινο συναισθημα,την καταστρεφει και ταυτοχρονα ψοφα και η μαλακο η τορυ,επιτελους δλδ…μου αρεσε παρα πολυ η τελικη τους καταληξη,με την προτογονη γη και ολα οσα ακολουθησαν…

επισης,η ολη θεωρια περι '‘ανωτερου οντος’'κτλ…επειδη,διαβασα και αλλου,πως καποιοι χαλαστηκαν λιγο…εξ αρχης,η σειρα ειχε εντονο του θρησκευτικο στοιχειο.πολλα βασιζονταν εκει και γενικοτερα υπηρχε η αισθηση πως υπαρχει…καταρχας,το '‘ανωτερο ον’'της σειρας,ουδεμια σχεση ειχε με τον χριστιανικο θεο ή γενικοτερα τον θεο οπως τον οριζουν οι περισσοτερες θρησκειες…υπηρχε παντα,δεν ξερουμε τι ειναι,δεν οριζεται ουτε καλο ουτε κακο,συμφωνα με τη σειρα,αλλα παρεμβαινει μονο,οταν οι παντες ειναι στο κλικ της απολυτης καταστροφης,ωστε να τους κανει να συνεχισουν…εμενα με καλυψε αυτο…οπως και η ολη θεωρηση Του,περι ‘‘αυτα γιναν και θα ξαναγινουν’’…αρκετα σαδιστικο,αν το σκεφτει κανεις,μιας και μας καταδικαζει σε ενα κυκλο βιας και θανατου…οι αποικοι της Νεας Γης,της δικης μας(μαγικη σκηνη),προσπαθησαν να σπασουν αυτο το κυκλο,με την αρνηση της τεχνολογιας και το να αφησουν τα παντα πισω(και μη το πει κανεις τραβηγμενο,αμα εχεις περαει πολεμους,ταξιδια στο διαστημα,αγωνια,θανατο κτλ,αυτη η κοινη αποφαση μαλλον,ολων των επιζοντων μπορει και να φανταζει λογικη…)…το αν τα καταφεραν ομως,αυτο δειχνει και στο φιναλε,με τον Μπλαταρ-καπρικα(τους ‘‘αγγελους’’),που το αμφισβητουν-ο μπαλταρ-αλλα δεν ξερουν και σιγουρα,κανοντας απλως μια εικασια…η τελικη δε σκηνη,με τον ΥΜΝΟ του Χεντριξ,το πλεον επισημο κομματι της σειρας,και τα ρομποτακια,μονο αισιοδοξο δεν ειναι…καταλαβαινω πως καποιος,στη ιδεα ενος ‘‘ανωτερου οντος’’,ισως δυσανασχετει…και εγω,δηλωνω πιστος,αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι θεος,αν ειναι κατι αλλο…πιστευω προσωπικα,πως ισως να υπαρχει κατι,που δεν καθοριζει τις τυχες μας ή μας υποσχεται παραδεισους κτλ,αλλα που μας δημιουργησε και απλα μας κοιταζει…δεν ειμαι σιγουρος για τις προθεσεις του ομως…οπως λεει και η σειρα,δεν ασχολειτε,παρα μονο στο τελευταιο κλικ πριν τον αφανισμο,παρεμβαινει…γτ?για να συνεχισει τον κυκλο που εχει στο νου Του…που μου κανει αρκετα σαδιστικος κυκλος,αφηνει και περιθωριο στον ανθρωπο,να τον ζησει οσο πιο καλα μπορει,αλλα μαλλον στο τελος,καποια στιγμη κατι θα συμβει,ο ανθρωπος θα θυμηθει αυτο που ειναι και θα τα σκατωσει…αυτο σε γενικες γραμμες,μου αφησε το φιναλε και η θεωρωση περι θειου…ισως,καποιοι θα ικανοποιουνταν περισσοτερο,αν εδειχνε οντως μια πχ τεραστια μηχανη,στο τελος του συμπαντος,που ελεγχει τα παντα και η τεχνολογια της ειναι τοσο προηγμενη,που μπορει και επαναφερει νεκρες μνημες και μυαλα σε νεα πανομοιοτυπα σωματα,οπως τη σταρμπακ ή που οι υποικοοι του μπορουν και βλεποντε μονο απο λιγους,οπως η Καπρικα κτλ…δεν δειχνει κατι πως ειναι μεταφυσικο τιποτα…σε αφηνει να βαλεις εσυ οτι θελεις στο μυαλο σου…
Η σειρά τόλμησε να θίξει ένα σωρό ταμπού θέματα όπως γεννοκτονία, επιθέσεις αυτοκτονίας, βασανιστήρια, κατάργηση του δικαιώματος της έκτρωσης λόγω ανωτέρας βίας κλπ. Η θρησκεία και η θρησκευτικότητα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον,ειναι αναπόσπαστο μέρος της ανθρώπινης φύσης και το γκαλακτικα το εθιξε,οσο καλυτερα γινοταν…

μυστηριο,αποτελεσε για μενα η σταρμπακ…η σταρμπακ πεθανε,οταν πεθανε…αυτο που βλεπαμε απο 3η σεζον και μετα,δεν ηταν η ιδια…ηταν κατι,που το ‘‘ανωτερο ον’’ το εστειλε,ωστε να εκπληρωσει το σχεδιο του…και οντως,αμα το σκεφτει κανεις,και με τις υπονοιες του φιναλε,οδηγησε μαλλον την ανθρωποτητα στο τελος της…οχι τωρα,ισως σε μερικες εκατονταδες χρονια,ισως τοτε,που εκανε εξαιτιας της εθεσε την Ηρα,ως τον πιο κοντινο απογονο του ανθρωπου,που σημαινει και πως η πραγματικη ανθρωποτητα,οι Καπρικανοι κτλ,πεθαναν στη γη που ανακαλυψαν…ηταν λιγο τσακ μπαμ οτροπος που την εκανε,δεν διαφωνω…αλλα μου αρεσε η ολη παρουσια της…το γεγονος οτι εξαφανιστηκε αφηνει ενα ωραιο ερωτηματικο που δινει τραγικοτητα…

ο καθε χαρακτηρας,πηρε οτι του αναλογουσε,και αυτο με χαροποιησε…ειδα τον μπαλταρ να κλαιει στο τελος,σαν αγροτης πλεον,τον ανταμα,να…ειναι ο ανταμα βασικα,ο αγαπημενος χαρακτηρας σε ολη τη σειρα μαλλον,που απεδειξε γιατι εχει αυτη τη φημη…στεναχωρηθηκα πολυ με την ροσλιν,αν και ποτε φαν της,και την ολη της σχεση με τον ανταμα…
Ομως,καθως θα μπορουσα να πω για ολους,θα σταθω σε αυτον που ανελπιστα με συγκινησε πιο πολυ:ο αντερς,συνδεθηκε με κατι ανωτερο και ενιωσε την απολυτη τελειοτητα που εψαχνε παντα!μεσα στο γκαλακτικα,το κεντρο του συμπαντος,ενωσε cylonικη τεχνολογια με ανθρωπινη και εγινε το τελειο ον…και μετα χαθηκε στον ηλιο…η σκηνη του αντερς δεν θα το κρυψω,με εκανε να κλαψω…δεν περιμενα να φυγει ετσι,τοσο τελεια,τοσο αψογα…
οπως με συγκινησε εξισου το ιδιο το σκαφος…δεν εχασε καμια μαχη,εδωσε τα παντα,διαλυθηκε,ξαναεφτιαξε,ξαναδιαλυθηκε,δεν κωλωσε πουθενα…απλα,σε οτι και αν εκανε,βγηκε νικητης και αξιος συνοδοιπορος ολοκληρης της ανθρωποτητας…και εφυγε ετσι που του αξιζε…βουτοντας στον ηλιο,καθοδηγουμενο απο ενα τελειο,μα και τραγικο ον…ηταν το καλυτερο hail!,σε ολη τη σειρα!!

τελος,να πω πως η ολη ιδεα περι μιτοχονδρικης ευας κτλ,ηταν παρα πολυ εξυπνη,ομορφα δοσμενη και με επεισε…μια μονο παρατηρηση-απορεια:η ατακα της 6 στο τελος για θεο και η αντιδραση του μπαλταρ,πως το Ανωτερο ον δεν γουσταρει αυτο το ονομα,και μετα silly,silly me,καπως ψωνιστικα,με κανει να κραταω μια πισινη,πως ισως αυτη η Μορφη του μπαλταρ,ηταν το ιδιο το Ανωτερο ον…δεν ξερω ομως…μια σκεψη μονο ειναι…

τεσπα,μου αρεσει να φανταζομαι παντως,πως εφεραν στην Γη,ολους τους τους φοβους,τις αγωνιες,τις χαρες,τον πονο,τα πιστευω τους,και πανω σε αυτα χτιστηκαν πολλα γεγονοτα που ισχυουν σημερα…πχ,οι 12θειστες,θα μπορουσαν να μενουν ελλαδα και ετσι,με την ανακυκλωση των πιστευων τους μεσα στα χρονια,να προεκυψαν και αυτα που γνωριζουμε για την αρχαια ελλαδα και τη θρησκεια τους…ή τον μπαλταρ,που σαν ιησους σε καποιο επεισοδιο της 4ης,να περασε αυτη την εικονα,να πιστευω ανα χρονια,εκατονταετιες και καποια στιγμη,τοσα χρονια μετα,αυτη η ανακυκλωμενη αναμνηση να εγινε η ιστορια ενος τυπου που ειπε να συστηθει ως ο γιος του θεου…ειναι αρκετα ψαρωτικο και περιεργο να το σκεφτεσαι ετσι…οπως και η ολη αγριοτητα της φυσης του ανθρωπου,αλλα και το καλο της μερος,ανακυκλωθηκε και φτσαμε εδω σημερα,απο εκεινους τους ‘‘αποικους’’…

τεσπα,αυτα δεν ειναι ουτε τα μισα που σκεφτομαι,δειτε το οσοι το παρακολουθουν και μιλαμε εδω,μιας και προσφερεται για απειρη αναλυση και συζητηση…
[/SPOILER]

Το τελευταιο που θα πω,ειναι ενα μεγαλο SO SAY WE ALL,σε ολους τους συντελεστες,που μας κρατησαν παρεα σε αυτο το μαγικο ταξιδι τοσα χρονια,κανοντας κατι πρωτοφανες για τηλεοπτικη σειρα,δλδ ενσωματονοντας στοιχεια του σημερα και κατστασεις σε μια σειρα επιστημονικης φαντασιας,κανοντας την τοσο αιχμηρη και επικερη οσο τιποτα αλλο και δεν αρκεστηκε απλα σε μια απλη περιπετεια με ανατροπες επι ανατροπων,θανατους συνεχως για να αυξανει την συναισθηματικη φορτιση κτλ…ηταν ενα απιστευτα καλογραμμενο επος επιστημονικης φαντασιας,που μονο με κορυφαια ‘‘κεφαλαια’’ του χωρου,θα συμπεριλαμβανεται απο δω και περα…

Μαγικη σειρα και ειμαι πολυ περηφανος που την παρακολουθησα…
[SIZE=“3”]SO SAY WE ALL!!!
[/SIZE]

‘‘Τhere must be some kind of way out of here…’’…

εγώ δε μπορώ να γράψω τπτ, το φινάλε ήταν απλά τέλειο στα μάτια μου, με κάλυψε απόλυτα και δεν έχω να γκρινιάξω για τπτ, πράγμα ασυνήθιστο για μένα :lol:

προσκύνημα και αγορά όταν βγει όλη σε dvd. περιμένουμε κάπρικα για να πάρουμε μια τζούρα. και μας χρωστάνε και μια ταινία ακόμα νομίζω.

αιώνιο ρησπέκτ.

Aν και καθυστερημένα να ευχαριστήσω πάρα πολύ τους Lupin και Dude για την υπέροχη σειρά που πρότειναν. Παιδιά αισθάνομαι πολύ άσχημα που τόσα χρόνια δεν το είχα πάρει χαμπάρι! SO SAY WE ALL και από μένα λοιπόν!