Battlestar Galactica - Best Show Globally (So Say We All!)

Ναι ρε! Μα το έγραψα. Μπορεί να μην εντυπωσιάστηκα από το τι έγινε, αλλά ο τρόπος με τον οποίο αυτό άρχισε από την αρχή του επεισοδίου να μας δίνεται (με το All Along The Watchtower - ¶τιμε Dylan, παντού εσύ!) ήταν το λιγότερο εντυπωσιακός!!

Όπως και να 'χει, για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, δεν εννοώ πως δεν μου άρεσε, έτσι; Θα συνεχίσω εννοείται κανονικά, μέχρι το τέλος! Απλά έθεσα τις ενστάσεις μου. Παραμένει αναμφίβολα μία από τις πιο ενδιαφέρουσες και καλοφτιαγμένες σειρές που έχω δει, αλλά σίγουρα θα μπορούσε -κατά τη γνώμη μου- να είναι ακόμα πιο καλή!

Και ισχύει πως οι ερμηνείες / χαρακτήρες είναι πολύ προσεγμένοι! Όλοι τους! Για την ακρίβεια, όλοι πλην ενός:
Ο Lee μου είναι λιγάκι αδιάφορος :-s

Μία απορία για την ιστορία στο τέλος της 3ης περιόδου:

O Τάι λέει πως ήταν 40 χρόνια “στη μάχη”. Αν όμως πριν από 40κάτι χρόνια χώρισαν οι δρόμοι ανθρώπων-cylons, τότε ο Τάι θα πρέπει να είχε “κατασκευαστεί” σχεδόν ταυτόχρονα με τον πόλεμο ανθρώπων-μηχανών. Η σειρά όμως έχει αφήσει να εννοηθεί πως οι ανθρωπόμορφοι cylons δημιουργήθηκαν πιο μετά. Υπάρχει όντως αντίφαση, ή χάνω κάτι; :-k

Και τέλος, κάτι άσχετο:
Α ρε Lost, καμία σειρά δεν πρόκειται να σε φτάσει :smiley:

μετα το 3.9 η σειρα παιρνει λιγο τα πανω της αλλα θα συμφωνησω με cozy εχει πολλα επεισοδια fillers σαν να περιμενουν να φτασουν σο τελος της σεζον για να πεταξουν τις μπομπες

ειμαι στο 3.16 και θα το παω μεχρι τελος γιατι εδω που φτασαμε ειναι κριμα να το αφησουμε

μια παρατηρηση για το καλυτερο επεισοδιο εως τωρα γενικως του 3.9 (unfinished business) μη το διαβασετε οσοι δεν εχετε δει το επεισοδιο ακομα

επιτελους γαμηθηκαν lee-starbuck αλλα η starbuck ειναι πολυ ζωον α ρε lee καντην ανθρωπο !!!

και ο tigh ειναι μακραν ο καλυτερος χαρακτηρας-ηθοποιος της σειρας και ο πιο συμπαθητικος στα ματια μου(και ας ειναι λιγο αλκοολας!!!)

darth

εχω διαβασει το dune φιλε και δε συγκρινεται το επος που ακουει στο ονομα dune με το bsg

συγκρινεις πραγματα διαφορετικου μεγεθους

Το συγκεκριμμένο επεισόδιο παίζει να είναι η καλύτερη απόδοση ερωτικής ιστορίας που έχω δει τηλεοπτικά.

Αυτό που λες με τα Fillers δεν έχεις άδικο αν και εμένα δε με ενοχλούν όλα. Αυτά που έχουν να κάνουν με Character Development είναι πολύ δυνατά, αυτά που έχουν να κάνουν με κοινωνικοπολιτικά ζητήματα είναι που μου είναι λίγο αδιάφορα και δεν πιστεύω ότι ταιριάζουν τόσο αυτονομημένα μέσα σε μια τέτοια σειρά.

O Tigh είναι θεός, ειδικά οι διάλογοι του με τον Adama είναι κορυφή και οι κορυφαίες χιουμοριστικές στιγμές της σειράς είναι μέσα σε αυτούς.

Καλά δε σύγκρινα το Dune με το BSG. Το Dune δε συγκρίνεται με τίποτα στον τομέα του φανταστικού, ακόμα και από Philip K. Dick(που τον θεωρώ εξίσου τεράστιο με Herbert) δεν έχω διαβάσει προς το παρόν κάτι ανάλογο και τόσο Large όσο το Dune. Απλά η προσέγγιση στο στήσιμο των χαρακτήρων, οι διάλογοι σε πολλά σημεία κτλ. μου θυμίζουν αρκετά Dune. Κατατάλα δε διαφωνώ με το πως το βλέπεις εσύ, απλά από τη δική μου οπτική δε μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι τη γνώμη σου.

στη πορεια θα δεις που θα ξεμπλεχτει το κουβαρι…

[-X[-Xκαμια τυχη ο ψηλος…:p:lol::lol::smiley:

ωρα να μασησω τα λογια μου :stuck_out_tongue:

μεχρι και το 3.16 δεν ειχα παθει καμια πλακα με τη σειρα αλλα…η σειρα απο το 3.17 και μετα απογειωνεται

εχω ηδη φτασει στο 4.5 και μπορω να πω οτι ο 4ος κυκλος ειναι μακραν ο καλυτερος και με κοβω να βλεπω τα υπολοιπα 15 επεισοδια σε 2-3 μερες

η αποκαλυψη οτι ειναι cylons οι 4 συγκεκριμενοι χαρακτηρες στο τελος της 3ης σεζον δινει αλλο βαθος στη σειρα και επιτρεπει ειδικα στον Tigh να ανεβασει την υποκριτικη του σε ακομα υψηλοτερα επιπεδα

ευφημος μνεια στον δικηγορο του baltar στο τελος της 3ης σεζον , κορυφαιος ηθοποιος/παιξιμο αφησε για λιγο τον tigh να τρωει τη σκονη του

να δουμε ποιος ειναι ο 5ος cylon και εχω την εντυπωση οτι η μαλακια θα γινει απο την tory.επισης θελω happy end στο love story lee-starbuck αλλιως θα την αποκυρηξω

θα επανελθω οταν δω και τον υπολοιπο 4ο κυκλο…lupin δε μπορεις να πεις διορθωθηκα !!!

ο tigh δίνει ρέστα ρε, φοβερός χαρακτήρας, φοβερό παίξιμο! γενικά το duo adama - tigh τσακίζει κόκαλα

dude ασχετο αλλα ελπιαω να πηγες το σαββατο στον ομαρ λοπεζ

συναυλια της 5ετιας

μας εστειλαν αδιαβαστους

Οι “παλιοί” θα θυμούνται πως ο δικηγόρος είχε παίξει πριν από 16 χρόνια σε ένα φοβερό επεισόδιο των X-Files, όπου έκανε έναν ψυχάκια που “έπαιζε” με τη φωτιά. 8)

δυστυχώς δε μπόρεσα, θα στο χα πει αν ήταν να βρεθούμε. είμαι σίγουρος πως θα γάμησε το λάηβ αυτό…

:p:p:lol::lol:νταξ,ενιωσες…ελπιζω να σου αρεσει πιο πολυ στη συνεχεια…ο δικηγορος γ@μ@ει ρε,μορφαρα,ρομο λαπκιν,πως τον λενε,θεος…ο 4ος ειναι πολυ καλος,αν και το δευτερο μισο τους,δεν δινει τοσες πολλες πληροφοριες,αλλα εχει ενα επεισοδιο που σε 40 λεπτα μαθαινεις σχεδον τα παντα και μενεις κοκκαλο-ενα απο τα καλυτερα επεισοδια της σειρας-…πιο πολυ φτιαχνει κλιμα και συναισθηματικη φορτιση για το 2ωρο φιναλε,που θα γινει της π&^%&#νας οπως φαινεται…αααχ,σε 2 μερες…:(…μετα γμτ πρεπει να ξαναγυρισω στο λοστ,:?,ουφ…

για Dude μονο,που εχει δει ως εδωβλεπω τον Ανταμα να καρφωνει το γκαλακτικα στη μαπα της αποικιας του Καβιλ και να ‘‘φευγει’’ οπως του αρμοζει!!!

Δεν είναι μόνο αυτός.

μας έφτασε και ο βέηντερ, με έναν μαραθώνιο καψίματος :lol:

και ο awake τίμιος συναγωνιστής στο KAPSIMO, δε μπορώ να πω :stuck_out_tongue:

για όσους είναι updated

[SPOILER]η αποικία μόνο σε εμένα θύμισε zerg? :stuck_out_tongue:

άντε να δούμε πως θα τελειώσε αυτό το έπος… εγώ πάντως σχεδόν σε κάθε επεισόδιο δακρύζω ή και κλαίω γοερά :stuck_out_tongue: τελειώνει το ταξίδι και θα μου λείψουνε όλοι :([/SPOILER]

Και σε μένα θύμισε λίγο Zerg. Μόνο η Kerrigan έλειπε. Πάντως από την κυριακή κοντεύω να φάω τα δάχτυλα μου(τα νύχια μας τέλειωσαν)

α ρε darth,ωραιος,τα καταφερες σε χρονο ρεκορ…το σαββατο θα παθουμε λεω γω ανα εγκεφαλικο και δεν θα ξαναγραψουμε εδω…το γαματο ειναι,πως δεν εχω κανενα φοβο για το φιναλε,μιας και,ακομα και με καποια φιλλερ στη σειρα,εχουν αποδειξει ξανα και ξανα,πως δεν μασανε και ποτε δεν αφηνουν κατι προχειρο ή ανεκμεταλευτο…πιστευω πως θα μας ξετιναξουν…αντε επιτελους,φτανει η ωρα που θα κατοχυρωθει επιτελους και τυπικα(μιας και σε δημοσκοπησεις,αποψεις φαν κτλ σε ολο το νετ και γενικοτερα στη τηλεοραση εχει ηδη κατοχυρωθει εδω και καιρο),ως η καλυτερη σειρα επιστημονικης φανασιας εβερ και μια απο τις καλυτερες γενικοτερα στην τηλεοραση…

το βρηκα σε αλλο φορουμ και το παραθετω αυτουσιο

''Την περασμενη Τρίτη (17 Μαρτίου), διοργανώθηκε μια special συνεδρία στα κεντρικά των UN στη Νέα Υόρκη, με ένα panel από ηθοποιούς και δημιουργούς του Battlestar Galactica και από αντιπροσώπους των Ηνωμένων Εθνών.

Στόχος του συνεδρίου ήταν να θιχθούν και να συζητηθούν διάφορα ευαίσθητα κοινωνικό-πολιτικά θέματα, με αφορμή το πως αυτά τα πραγματεύεται η σειρά BSG. Η οποία σειρά έχει χρησιμοποιήσει έξυπνα το χαρακτηρισμό της ως science fiction, για να μπει σε περίεργα, τολμηρά, αμφιλεγόμενα και σκοτεινά θεματικά μονοπάτια όπως τρομοκρατία, επιθέσεις αυτοκτονίας ενάντια σε καθεστώτα κατοχής, γενοκτονία (και αυτά είναι μόλις ένα μικρό υποσύνολο )

Το συντονισμό της συζήτησης ανέλαβε η ηθοποιός Whoopi Goldberg. Παρόντες στη συζήτηση από τη μεριά του BSG ήταν οι Mary McDonnell (Laura Roslin), Edward J. Olmos (Admiral William Adama) και οι (δημιουργοί) Ronald D. Moore, David Eick.’’
και ενα ωραιο βιντεακι απο εκει,οπου ο Ολμος-’‘Ανταμα’’,τα παιρνει ασχημα με τη χρηση της λεξης ‘‘race’’(στο τελος,εχει πολυ γελιο,που αρχιζει να του βγαινει ο Ανταμα ο οριτζιναλ)
http://www.youtube.com/watch?v=iSFDrOxWCXY

kαι επιπλεον σχολια-ανασκοπηση για την συναντηση αυτη εδω:
http:
//sepinwall.blogspot.com/2009/03/battlestar-galactica-admiral-adama-goes.html

http://featuresblogs.chicagotribune.com/entertainment_tv/2009/03/battlestar-galactica-united-nations-olmos-moore.html#more

galactica FTW!!!SO SAY WE ALL!!!

έλα ρε αντάμα ΝΓΚΑΥΛΙΑΡΗ.

εχω δει μεχρι και 4.10,νταξ [SPOILER]αμα δε παιξει τρελο σεξ/δεσμος lee-starbuck θαναι πολυ μαλακες οι σεναριογραφοι.τελος.

το πλανο της κατεσταρμμενης γης γαμησε[/SPOILER]

μες στο σκ τελειωνω τη σειρα και περναω να παρω τα γαλονια μου και εγω

so say we all

mvp ηθοποιοι για μενα εως τωρα

saul tigh
dr cottle(θεος!!!)

darth το διορθωσα οποτε σβηστο απο το quote σου

Θεοοοοοός, επιτέλους ξυπνήσανε οι αμερικάνοι και δείξαν την πραγματικότητα για τους γιατρούς

Όλοι το ξέρουμε ότι τα μεγαλύτερα φουγάρα είναι οι γιατροί. Θεική η σκηνή της γέννας όπου λίγο πολύ το σχόλιο του ήταν “είστε μαλάκες, μας αντιγράψατε που μας αντιγράψατε δε μπορούσατε να φτιάξετε και τα υδραυλικά της μήτρας για να μη μαμιέστε στον πόνο”. +100000 για Starbuck/Lee αλλά βάλτο σε Spoiler καλύτερα.

http://www.play.com/DVD/DVD/4-/5446707/Battlestar-Galactica-Seasons-1-4-Boxset/Product.html?source=0330213270&cm_mmc=Silverpop--Int_DVD_wk12%20Mar%2009%20Vol%202%20DVD--A-_-DVD_I_PROD_1

Τζαμπα πραμα

πλακα πλακα…δεν ειναι ακριβο

χμμμμμμ…:-k