Battlestar Galactica - Best Show Globally (So Say We All!)

δεν ειναι σποιλερ αυτο που θα πω,αλλα θεωρω τον Μπαλταρ,τον πιο αμφιλεγομενο ‘‘ηρωα’’,τηλεοπτικης σεζον εβερ…δεν εχω ξαναδει καλυτερη δουλεια-γραψιμο χαρακτηρα,οσο αυτη τη δουλεια που εκαναν με τον Μπαλταρ…θα καταλαβετε στη πορεια,παντως,δινει ρεσιταλ ερμηνειας και εχει απιστευτο βαθος σαν χαρακτηρας…γενικοτερα,η αναπτυξη χαρακτηρων στο γκαλακτικα,εστω και να μην σε τρελαινει η σειρα,θεωρω πως ειναι υποδειγματικη,για τηλεοραση και κανει ολα τα αλλα σηριαλ να μοιαζουν αστεια στον τομεα αυτο συγκεκριμενα…μονο ο Ντεξτερ,σαν χαρακτηρας,εχει και αυτος πολυ δυνατη αναπτυξη και εμβαθυνση,αλλα δεν ξερω,μετα απο 4 σεζον σχεδον γκαλακτικα,αν εχει ισαξια αντιμετωπιση απο τους σεναριογραφους τελικα…SO SAY WE ALL!!!

θελω να δω τρελο σεξ lee-kara

τελος.

Ντέξτερ δεν έχω δει αλλά εκεί παίζει και το άλλο. Φαντάζομαι ότι για να έχει σαν τίτλο το όνομα του κύριου χαρακτήρα θα είναι και αυστηρά προσωποκεντρική σειρά ενώ το Battlestar δεν είναι και σε μη προσωποκεντρικές σειρές είναι και πιο ζόρικο το να δίνεις υπόσταση σε άτομα και αλληλεπιδρούσες σχέσεις παράλληλα με το να κρατάς τις ισορροπίες σε ένα τέτοιο σενάριο και να μην καταλήγεις στο χάος.

Λιγούρη, ηδονοβλεψία, ανώμαλε.:lol:

@darth

οι πρωτες 2 σεζον dexter ειναι παρανοια.η 3η ειναι καπως mainstream αλλα οι 2 πρωτες σεζον με ειχαν αφησει μλκ οποτε σου προτεινω να το τσεκαρεις

επισης η 1η σεζον του true blood ηταν παρα πολυ καλη και ηδη περιμενω με ανυπομονησια την 2η

δεν ειμαι ηδονοβλεψιας ρε,απλα τα βλεπω τα παιδια που λιωνουν ο ενας για τον αλλο

θεικη η σκηνη που ο baltar κανει σεξ με starbuck και αυτη λεει το ονομα του lee :lol: :lol: :lol:

lupin τσεκαρες το blog που σου ειπα ???

μ αρέσει που δε γούσταρες σταρμπακ στην αρχή awake :wink:

@dude

την ειχα παρει λαθος τη κοπελια

ασχετο αλλα γιατι εχω την εντυπωση οτι ο συμβουλος της ροσλιν θα αποδειχθει μεγαλος παρτακιας στη συνεχεια ?

πολυ αντιπαθητικο παλικαρι.αν και ο πιο ‘μπουνιες’ ειναι η γυναικα του tigh

αυτο που λεμε ΚΑΡΙΟΛΑ

ναι, μεγάλη καριόλα η ελεν! αν και θα απαπτυχθεί στο μέλλον ο χαρακτήρας της (χωρίς να εννοώ πως θα δεις πόσοι την έχουνε πηδήξει :p). ο σύμβουλος της ρόσλιν εμένα συμπαθής μου φαίνεται :slight_smile:

σπόιλερ μόνο για λούπιν!

είδες τον παροντικό χρόνο στον οποίο αναφέρομαι για τον βοηθό της ρόσλιν ε? :stuck_out_tongue: όταν μάθουνε ότι αυτή η ΚΑΡΙΟΛΑ είναι ο final one θα πέσει πολύ γέλιο :lol:

το ηξερα το μπλογκ,αλλα πολυ καμμενια…δεν πολυδιαβαζω απο μπλογκ και αλλα φορουμ ιδιαιτερα,διοτι πετανε καλτι σποιλερς οπωτε θελουν και ξενερωνω…

xaxa,dude,κινεις υπογεια τα νηματα…ναι,θα πεσει τρελο γελιο,οντως:lol::lol:

προχωρω ακαθεκτος για 3ο κυκλο γιατι εως τωρα δεν εχω παθει καμια τρελη πλακα

ειδα χθες 2.8-2.13

μεχρι και 2.12 η σειρα δεν με εχει ενθουσιασει,καταρχας το θεωρω (-) το οτι παντα εχει happy end και δεν εχει πεθανει κανενας απο τους τοπ χαρακτηρες εως το 2.12 και ειναι καργα σεναριακη ευκολια οτι η 6 σκοτωνει την admiral cain (το επιθετο βιβλικο κ ετσι για να την μισησουμε ακομα πιο πολυ???

ακολουθει σποιλερ μη το διαβασετε αν δεν το εχετε δει το 2.13

στο 2.13 σαν να αλλαζει κατι νταξ η φαση με την μεταγγιση αιματος στην προεδρο ειναι λιγο σεναριακη ευκολια για να μην πεθανει αλλα αναρωτιεμαι αν θα υπαρξουν επιπλοκες λογω του cylon blood επισης ειμαι σιγουρος οτι ο baltar θα αναδειχθει ο πιο συγκλονιστικος χαρακτηρας της σειρας και ο ρυθμιστης/καταλυτης και πολυ καλα θα κανουνε ο τυπος παιζει και γαμω

επισης εχω αρχισει και παιρνω το μερος των cylon , humans are a shitty race

μεχρι το 2.12 η σειρα ειναι ενα 7αρακι

αλλα αποτι μουπε κολλητος τωρα ειναι που θα γκαζωσει

ιδωμεν

και ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει κατι με την εκτιναξη και τον σχεδον θανατο του lee αιντε θελω αλλαγη στο πλοτ να πεθανει καποιος καλος η να γινει μεγαλη αρχιδια επισης μας δειχνει οτι η προεδροσ μεσα στα οραματα της βλεπει τον Βaltar να φασωνεται με την 6 αρα θα εχουμε αποκαλυψεις πιθανοτατα στη συνεχεια

lupin/dave σχολιαστε

θα ακουστω αιρετικος αλλα εχοντας δει μεχρι και το 3.6 η σειρα μου φαινεται τελικα λιγο αμερικλανια και δηθεν

καταρχας εως τωρα ουτε που ακουμπαει αυτα που εχει γραψει ο philip dick . απλα πεταει μερικα ψευτοφιλοσοφικα τσιτατα περι ψυχης και τι ειναι ανθρωπινο

ασε που ωρες ωρες ειναι και λιγο πομπωδες με αποτελεσμα να γελαω νευρικα

επισης με ξενερωνει οτι παντα εχουμε happy end και δεν εχει πεθανει ουτε ενας πραγματικα σημαντικος χαρακτηρας οτι και να συμβει στην σειρα

θα το δω μεχρι το τελος γιατι εχω τσιτωσει να δω τι γινεται πιο κατω που ολοι λενε οτι γαμαει αλλα εως τωρα δεν με εχει εντυπωσιασει και σιγουρα απεχει μακραν απο το να το χαρακτηρισω ως τη καλυτερη τηλεοπτικη σειρα των τελευταιων ετων

7/10 μεχρι τωρα

dexter season 1,2
six feet under

μου φαινονται πολυ πιο ουσιαστικες/καλογραμμενες σειρες

αλλα για να περνα η ωρα ειναι μια χαρα το bsg

και please διαβαστε το κομικ transmetropolitan να δειτε πως μπορει μια ιστορια να εχει τρομερο σεναριο,ιδανικη κορυφωση και happy/unhappy end το οποιο δεν σε κανει να νιωθεις οτι ο σεναριογραφος πατησε πανω σε σεναριακες ευκολιες (οπως στο bsg)

spoilers μονο…σεβαστη γνωμη,αν και διαφωνω καθετα…οταν φτασετε προς το τελος,θα τα πουμε τοτε…

Αυτη τη σειρα την εχω στο μυαλο μου… αξιζει να την αρχισω ? Η πρωτη season λεει τπτ ? η πρεπει να φτασω στη 2η για να με “κρατησει” ?

ναι,απο δευτερη σιγα σιγα,κατα τη γνωμη μου παιρνει μπρος σταδιακα…δεν ειναι κακη η πρωτη,απλα δεν ειναι και κατι το σουπερ συγκλονιστικο…εγω που ειμαι κ φαν,πχ,θεωρω την πρωτη καλυτερη απο πολλες σεζον αλλων σειρων που θεωρουντε τοπ τωρα,αλλα για τα δεδομενα του γκαλακτικα,ειναι σχεδον εισαγωγικη…θελει υπομονη βασικα πολυ,αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζει…δυσκολα σειρα ναι,αλλα οταν μπεις στο τριπακι γουσταρεις…:slight_smile:

lupin

πρεπει να παραδεχ8εις οτι ειναι μαλακια που παντα ολα φτιαχνουν στο παρα πεντε,ο lee που εφυγε διαστημα , η starbuck που επεσε στο πλανητη,ακομα και το πως την εκαναν ολοι απο το new caprica τσακαμπαμ ηταν σεναριακες ευκολιες,ωρες ωρες νιωθω οτι βλεπω αμερικανια 100%

περιμενω να δω τελος 3ου κυκλου,αυτη ειναι απλα μια αποψη μεχρι και το 3.6

:(εμενα,ακριβως το αναποδο απο αμερικανια μου κανουν ολα αυτα που λες στο σποιλερ(οχι η καταληξη,αλλα γενικοτερα,το ολο στησιμο κτλ…)…τεσπα,τι να σου πω,δεν θα σου πω ‘‘οχι δεν ειναι’’,σεβαστη αποψη,παρολο που διαφωνω…δεν θυμαμε τωρα και πολλες λεπτομεριες,διοτι αυτα τα ειχα δει 2 χρονια πριν,αλλα ποτε δεν μου εδωσε την αισθηση της αμερικανιας…το εβλεπα τοσο σκοτεινο,που ακομα και να επιζησει κανες σε καποιο επισοδειο στο τσακ,ολα μου συγκλινουν οτι το μελλον δεν θα εχουν καλη καταλξη ολα αυτα…ιμε την ιδια λογικη,ο Ντεξτερ,που προσκυναω κιολας,ειναι η τοπ αμερικανια,μιας και ξεφευγει απο απιστευτα σκηνικα…

ελπίζω το τελευταίο να είναι όντως κάνα διώρο. κλάμα και σήμερα, πολύ ευαίσθητος έχω γίνει :stuck_out_tongue:

το τελευταιο ειναι στανταρ διωρο,το τσεκαρα…και γω συγκινηθηκα χτες,και δεν εχω να σκεφτω τπτ αλλο πλην του οτι απο την αλλη βδομαδα θα τα δουμε ολα…ΟΛΑ!!!

Ύστερα από εβδομαδιαίο μαραθώνιο κατάφερα και είδα όλη τη σειρά και περιμένω το τελευταίο διπλό. Η τρίτη Season απλά δεν υπάρχει, όλα τα καλά χαρακτηριστικά της 2ης Season πολλαπλασιαστήκαν επι 1000 και όσα με χαλάγαν ελαφρώς ενσωματωθήκαν τέλεια ποια στον κορμό της σειράς έτσι ώστε να είναι πιο ρεαλιστικά και δεμένα(δεν έχει δηλαδή τόσες ξεκάρφωτες κοινονικοπολιτικές αναφορές που κάλιστα θα μπορούσαν να ανήκουν σε άλλη σειρά με χαρακτήρα Noir ή πολιτικού θρίλερ και όχι SciFi). Για τι να πρωτομιλήσω? Σκηνοθεσία? κάθε καδράρισμα σε πρόσωπο είναι και ψυχογράφημα. Σενάριο ξέφεύγει εντελώς από εκεί που ξεκίνησε, ερμηνείες, Γάμα τα.

Αυτή η βδομάδα θα είναι τεράστια πάντως αλλά με βλέπω να μαζεύω τα μυαλά μου από το μπώλ της σούπας και να τα τρώω ξανα με το κουτάλι.

Όσον αφορά τις ενστάσεις του Awake καταλαβαίνω τις ενστάσεις του αλλά διαφωνώ κάθετα και αυτό έγκειται μάλλον σε διαφορά αισθητικής και όχι σε χαμηλή ποιότητα της σειράς. Μάλλον αυτό έχει να κάνει με μια παρατήρηση όσον αφορά κάποια από τα λεγόμενα του Lupin. Η σειρά δεν κλίνει τόσο προς την κυνική CyberPunk γραφή του Dick αλλά περισσότερο στην πομπώδη Μακιαβελική, συνομωτική Επικοψυχεδελική SciFi Fantasy(Όχι σκέτο SciFi) του Herbert πράγμα που όπως έχω κόψει τον Awake δεν είναι του γούστου του ιδιαίτερα ούτε στον μουσικό(μιλώντας για επική, πομπώδη αισθητική) ούτε προφανώς και στον κινηματογραφικό/τηλεοπτικό τομέα (Εγώ που θεωρώ το Dune ένα από τα 2-3 καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει φαντάζεσται πως με επιρεάζει κάτι παρεμφερές). Σεναριακές ευκολίες δεν παίζουν κατεμε ιδιαίτερες και όσες παίζουν είναι και τέτοιες που δε θα ήθελα να λείπουν μιας και είναι και πιο λειτουργικές στο στήσιμο του σεναρίου και για να είμαι πιο συγκεκριμμένος(Awake μην δεις το παρακάτω Spoiler αν δεν έχεις φτάσει μέχρι το 4.19 που έχω φτάσει):

Όταν κάτι είναι σημαντικό στο χτήσιμο της ιστορίας δεν το σκοτώνεις όπως σκοτώναν τους χαρακτήρες του Lost επειδή δεν τα πηγαίναν καλά με τα μπατσικά και το νόμο με αποτέλεσμα να μην κλείνουν τον κύκλο τους. Μιας και κάθε χαρακτήρας έχει λόγο ύπαρξης μέχρι την τελευταία στιγμή λογικό είναι να μη σκοτωθεί με το παραμικρό, όπως και λογικό είναι να μη φαγωθεί το Galactica από το πρώτο επεισόδιο, κατεμέ δεν έιναι σεναριακή ευκολία κάτι τέτοιο αλλά ορθή δομή

Κάτι άλλο πάλι που με ενοχλούσε αλλά τελικά το είδα αλλιώς είναι το παρακάτω.

Ενώ η σειρά γενικώς δεν είναι αυτό που λέμε Politically Correct φαινόταν να προβάλονται πολύ κάποια πατριωτικά μυνήματα αλλά τελικά κατάλαβα ότι έχει να κάνει με το δίπολο Φαινεσθαι-είσθε δηλαδή από τη μια είχες τον Αντάμα να σου βγάζει όλους αυτούς τους πατριωτικούς λόγους και τα κυρήγματα του αλλά από την άλλη η αντίσταση μέσα στο Suicide Bombing ήταν όλη την ώρα, ο Αντάμα και η πρόεδρος είχαν το στρατιωτικό νόμο, την εξέγερση και τη δικτατορία στο τσεπάκι τους με το παραμικρό, όλοι οι χαρακτήρες ήταν μπεκροκανάτες και φουγάρα(ειδικά ο Γιατρός που η πίσσα πρέπει να του είχε γίνει δεύτερο οξυγόνο) και διάφορα τέτοια ωραία

Τέλοσπάντων είναι με διαφορά η καλύτερη σειρά που έχω δει μέχρι τώρα αλλά βαριέμαι να γράψω και άλλα. Το Soundtrack δεν υπάρχει

ειδικά η διασκευή του All Along The Watchtower κάθε φορά που παίζει είναι γάμα τα.

Τέλος για το τελευταίο επεισόδιο έχω τα παρακάτω ερωτήματα:

α) Με τη Γη τελικά πάπαλα ή να παίξει και άλλη ανατροπή άραγε:-k
β) Τι θα γίνει τελικά με τη Starbuck και τον άλλο το βλάκα Πρωην πιλότο νυν γιάπη.
γ) Τελικά ο Gaius θα αποδειχθεί ο Μεσίας και των 2 φυλών ή η καταστροφή τους ο τρόπος που λειτουργούσε έτσι στο Background με προιδεάζει και για τα 2 χωρίς να κλείνω προς μια πλευρά απαραίτητα.

Λοιπόν, τελείωσα την τρίτη περίοδο και δυστυχώς έχω να δηλώσω πως δεν με ενθουσίασε. Στα δικά μου μάτια, η 3η περίοδος εξελίσσει ελάχιστα τα θέματα που αποτελούν το νοηματικό υπόβαθρο της σειράς. Πέραν αυτού, οι σεναριογράφοι οδηγούνται σε πολλά σημεία σε ευκολίες, οι ανατροπές είναι λίγο… πεζές, ενώ ακόμα και το τέλος το βρήκα κάπως αναμενόμενο (αν και ομολογώ πως δόθηκε με εξαιρετικό τρόπο). Γενικά, παρατήρησα πως πλατειάζει αρκετά. Θέλουν να πουν κάτι, αλλά αργούν υπερβολικά, με αποτέλεσμα αρκετά επεισόδια να είναι απλά fillers.
Το ξέρω ότι διαφωνείτε, αλλά εγώ βρήκα πολύ πιο ενδιαφέρουσα τη 2η σεζόν από την 3η! Νομίζω πως η 3η είναι κάπως στάσιμη, σε σχέση με τη 2η.

Αυτά. Sorry Lupin :frowning:

χαχα,ξερεις,ναι,δεν σου ξαναμιλα τωραω:lol::p:p…ναι μωρε,οκ,ο καθενας οπως το βλεπει,δεν τρεχει κ τπτ,ελπιζω μονο να μην με βριζεται μολις το δειτε ολο,πως σας εφαγα τοσες ωρες κτλ…:lol::lol:και γω φαν της τριτης ειμαι,αν και οντως εχει καποια φιλλερ παραπανω(που εμενα μου αρεσαν τρελα βεβαια),οπως και το φιναλε,που εγω παντως δεν το περιμενα με τπτ αλλα σιγουρα,τουλαχιστον σκηνοθετικα,παραδιδει μαθηματα…κοιτα,η τριτη,δεν προχωραει τοοοσοοο τη πλοκη,η αληθεια ειναι,προχωραει μεν,αλλα σταθερα και οσο πρεπει…το θεμα περι ανατροπων κτλ,δεν με βρισκει συμφωνο,μιας και δεν εχει την τεραστια(πλην του φιναλε)αλλα εστιαζει περισσοτερο το σεναριο στην αναπυξη χαρακτηρων και σε διαφορα κοινονικοπολιτικα σχολια,οπως και στο Μπαλταρ,που ειναι η σεζον του δλδ σχδεον…νταξ,ευχομαι να σου φανει πιο ενδιαφερον αργοτερα:D…για φιναλε τριτηςπες μου πως δεν εμεινες καγκελο στο τελευταιο τεταρτο,με το τραγουδι και το ολο κλειστοφοβικο/παρανοικο κλιμα που δημιουργουσε σιγα σιγα…τα ειχα δει ολα…