Battlestar Galactica - Best Show Globally (So Say We All!)

Λοιπόν είδα το πρώτο μισό του Pilot(το άλλο δεύτερο μισό θα το δω σήμερα γιατί δεν προλάβαινα χθες). Σε πρώτη φάση το σκηνικό με το τεχνολογικό Regression της ανθρωπότητας μου έκανε κάτι σε Battlerian Jihad από το Dune και η όποια ανάπτυξη της ξανθιάς(απαπαπα παναγία μου τι είναι αυτό το μ@@@ί) μου μοιάζει όντως κάτι μεταξύ Blade Runner(πχ στη σκηνή που ανακοινώνει την εισβολή στον Baltar) και Frankenstein(πχ στη σκηνή με το μωρό) σε συνδυασμό με Space Opera σκηνικά(θα έλεγα Star Trek αλλά πιθανόν για κάποιον που δεν έχει παρακολουθήσει ιδιαίτερα όλα αυτά τα Sagas όπου η κύρια πλοκή αναπτύσσεται μέσα σε ένα αστρόπλοιο, τις στρατιωτικές χαιρετούρες κτλ. να του φαίνονται ίδια οπότε δεν μπορώ να κρίνω). Στα σίγουρα αναμένεται πολύ ενδιαφέρον ειδικά από τη στιγμή που το Pilot και η πρώτη Season θεωρούνται το βαρετό μέρος της σειράς.

Κάτι άλλο @ Lupin:

Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τα γραφόμενα σου στο αρχικό Post σου, η σειρά αναμένεται να τελειώσει με το Finale της 4ης Season ή αναμένεται να ακολουθήσουν και άλλες?

επίσης μετά το χαμό των φίλων στο παρόν τόπικ, ξεκίνησα κ εγώ τη σειρά χθες, βλέποντας το πρώτο μισό πάιλοτ.

πολύ καλή εντύπωση μου έκαναν τα φτηνά αλλά προσεγμένα εφέ.

απορία: το μεγαλύτερο μέρος της σειράς λαμβάνει χώρα μέσα στο αστροπλοιό? ελπίζω όχι…

κατά τα άλλα νομίζω προσφέρεται για αρκετή αγωνία

πρέπει να δω κ άλλα για να αποφανθώ - ελπίζω να με κερδίσει γιατί γενικά δεν είμαι φαν της SCIFI

ειδα χθες τα 4 πρωτα επεισοδια

καλα ηταν αλλα ακομα χτιζει την ιστορια

οσο το βλεπω παντως τοσο πιο πολυ ‘κλικ’ μου κανει η σταρμπακ

κοριτσι για σχεση και αγριο σεξ

Τι δεν “παλεύεις” πια μαζί της?

Πάντως αν κρίνω από το λίγο που είδα, στο σεξουαλικό θα γίνει της καρακ@@@@ολας μέσα σε αυτό το πλοίο.

μπα δεν βλεπω πολυ σεξ στο πλοιο για ναμαι ειλικρινης αλλα εχει κατι το μαγνητικα καυλωτικο η starbuck

[SPOILER]καλα την 6 δεν την αναφερω καν…:!: :!: :!:

ο θεος παντως ειναι ο gaius που ολη την ωρα ακουει την 6 να του μιλαει και εχει βαρεσει μπιελες[/SPOILER]

σημερα εχει επεισοδια 5-7

ηδη εχω βρει 2ο,3ο κυκλο και αναμενω και 4ο

καψιμο time

spoiler plzzzzzz

ναι,4η σεζον τελειωνει μια και καλη,σε 3 επεισοδια δλδ για μας που το βλεπουμε απο την αρχη…

καλλιο αργα…:D…εκτυλισετε επι το πλειστον μεσα σε αστροπλοιο η σειρα,αλλα μην φανταστεις,εχει πολλα σημεια που βρισκοντε σε καποιο πλανητη κτλ…υπαρχει ισορροπια,σε αυτο που θες τεσπα,δεν κουραζει εκει…εχει αρκετη αγωνια,αλλα κυριως,απιστευτα καλογραμμενο σεναριο για σειρα σκαι φαι,θιγοντας απο ενα σημειο και μετα τρομερα θεματα και επισης,ειναι παααρααα πολυ βλασφημη ωρες ωρες και παντα μου εκανε εντυπωση,σε μια κοινωνια οπως η αμερικανικη,πως επετρεψαν να δειξουν τετοια σκηνικα και παρομοιωσεις(ειδικα στον 4ο κυκλο…)…απλα,βγαλτε το πιλοτικο και την 1η σεζον,που ειναι τα πιο εισαγωγικα σημεια της σειρας και μετα θα κολλησετε ασχημα…οπως ειπα και πριν,φαν του μπλεηντ ραννερ και ταινιων space opera,θα κολλησουν ασχημα,μολις μπουνε στο τριπακι…

ουφ,αμα καταφερω και σας κανω ολους φαν,θα ειμαι πολυ χαρουμενος:D:D:lol:

είναι τόσο μεγάλη σειρά το bsg που την παίρνει να βάζει φίλερ 2 επεισόδια πριν το τέλος. φίλερ τρόπος το λέγειν βέβαια. συγκινήθηκα και σήμερα… αυτός ο tigh και ο old man, μεγάλες ερμηνείες!

τελειωσα 1ο κυκλο χθες με μια μαραθωνια θεαση 9 επεισοδιων σε 1 ημερα 8O

καλο αλλα δεν εχασα και το κεφαλι μου οπως ειχα παθει πχ με τον 1ο κυκλο dexter

ηδη ο 2ος κυκλος ειναι ψημενος σε dvd με αγγλικους υποτιτλους οποτε κραταω χαμηλους τονους

τα μουνια παντως οι σεναριογραφοι πανατα αφηνουν τα πιο ‘μπουμ’ σκηνικα για 2’ πριν τα τελη των κυκλων…:wink:

να υποθεσω οτι ο 2ος κυκλος θαναι πολυ πιο ‘παρε’ απο τον 1ο ???

απομειναν χοντρικα,120 λεπτα πλεον,για να τελειωσει το επος…το χθεσινο,αν και φιλλερ περιπου,ηταν ακρως συγκινητικο και μαλλον μοιρασε μια και καλη τους ρολους του φιναλε και εστησε οριστικα τα πιονια…αντε να δουμε τωρα…παντως ρε π@υστη μου,ποια σειρα βαζει 3-4 φιλερ στη σειρα,πριν το μεγαλο φιναλε,και σ κραταει τοσο ή σε κανει να μην βαριεσαι,ξεροντας οτι ολα αυτα ειναι απαραιτητο να δειχθουν???αψολοι ολοι τους…

ειδα χθες τα 4 πρωτα επεισοδια.τιποτα το τρομερο so far.

αλλα ο silencer51 που μου εγραψε 1ο,2ο κυκλο μου εστειλε sms 8 το πρωι καιγοταν με 3ο κυκλο ειχε δει 10 επεισοδια κολλητα αχαχαχαχαχαχα :lol: :lol:

αρα εχω υπομονη και περιμενω…:stuck_out_tongue:

επιτελους η σειρα αρχισε να παιρνει τα πανω της…απο το S02E05 και μετα σαν να γκαζωσε…ειδα χθες επεισοδια 5-8 και να πω την αληθεια ειμαι ηδη ψημενος για να συνεχισω

lupin και dude

so say we all :stuck_out_tongue:

πως μπαινει το spoiler ?

SO SAY WE ALL!!!8)8)

Αν πας reply,εχει μια επιλογη τερμα δεξια που λεγετε Sp,για spoiler…οτι θες ρωτα…ετσι,καλα πας…σας το ειπα,απο δευτερη σεζον απογειωνεται σιγα σιγα,αλλα θελει πολυ υπομονη…πο,οταν θα δεις οσα εχω δει εγω μεχρι τωρα,θα μεινεις καγκελο…keep up!!!:D:D

εχεις δει blade runner ε???εχεις παρατηρησει ποιος πρωταγωνιστης,ηταν και απο τους βασικους ηθοποιους στο blade runner ε??

ναι ρε ο olmos που επαιζε και τον αρχηγο στο miami vice επαιζε και στο blade runner

o 3oς κυκλος πρεπει να τα σπαει

κολλητος που μου εγραψε το bsg ειδε σε 2 μερες 18 επεισοδια

εχω ψηθει τρελα να δω lee να τρωει την starbuck θεος εκει που της τραβα το γλωσσοφιλο αχαχαχαχαχαχα

κατι που σκεφτηκα στοι τελος του S2E8 επεισοδιου

αφου εχουν το μωρο cylon στο galactica αποκλειεται να τη πεσουν στο σκαφος

και κατι τελευταιο ‘καμμενο’ που σκεφτηκα αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο ‘καμμενοι’ οι σεναριογραφοι

adama
adam a
ο adama ειναι ο πρωτος αρσενικος cylon

επισης μπες σε αυτο το site και δες αλλους καμμενους με το bsg

προσοχη ειναι τιγκα στα σποιλερ

εγω ειδα πχ οτι ειναι cylon o sσιγα μην το πω :stuck_out_tongue:

πο,μονο προσεχε μην σποιλεριαστεις,γτ χανει ολη του τη μαγεια μετα…καλα,απο θεωριες,αλλο τπτ…δεν εχεις δει τπτ ακομη,που να βγαλεις κανα σωστο συμπερασμα,θα σπας το κεφαλι σου στη πορεια…απλα,μην σποιλεριασεις,γτ θα σου χαλασει και το μεγαλο big bang στο τελος της τριτης σεζον και ειναι μ@λακια μετα…so say we all!!!

Καταραμένε Lupin, αλήτη Dude θέλω τα 2 τελευταία σαββατοκύριακα της ζωής μου πίσω(αυτό που μας πέρασε και το επόμενο:p:p). Παρόλο που υποτίθεται οτι ο πρώτος κύκλος ήταν βαρετός, για εμένα αποδείχτηκε εθιστικός όσο και η ηρωίνη σε άστεγο ζάκι. Ειδικά το δεύτερο μισό ήταν κορυφή. Αυτή τη στιγμή είμαι στο 2χ12 ύστερα από πολύωρες προβολές το σαββατοκύριακο όπου έλιωσα τον πρώτο κύκλο και ξεκίνησα το δεύτερο. Το κύριο πρόβλημα που είχα με σειρές τύπου Babylon-5, Star Trek κτλ. ήταν ότι προσωπικά μου μοιάζαν με διαστημικές σαπουνόπερες από ένα σημείο και μετά ενώ τους έλειπε το νεύρο και από ένα σημείο και μετά βαριόμουν του θανατά. Εδώ λειπόν μπορώ να πω ότι πήγα να παρακολουθήσω αυτό το πράγμα χωρίς να έχω καμια άμυνα απολύτως και είδα ένα διαστημικό έπος.

Μπορώ να πω ότι η αρχική εκτίμηση που είχα σχετικά με την προσέγγιση της ιστορίας και της χαρακτηρολογίας ήταν αυτή που ανέφερα, ένας συνδυασμός των 2 μεγαλύτερων συγγραφείς Sci-Fi όλων των εποχών, Frank Herbert και Philip K. Dick. Για την ακρίβεια η απόδοση είναι τόσο τέλεια που άλλαξα γνώμη για το πως θα έπρεπε να είναι μια μεταφορά του Dune σε οπτικό Format(το οποίο έχω και τεράστιο άχτι να καταφέρουν να το φτιάξουν έτσι ώστε να βλέπεται) και αντί για ταινία θα έπρεπε να βγει σε μια σειρά με τέτοια προσέγγιση.

Ειδικά όλες αυτές οι εμμονοληπτικές φαντασιώσεις αποδίδουν τέλεια όσα προσπαθούσε ο Lynch να δώσει με εκείνα τα ελεεινά Voice Overs.

Απόσο πρόσεξα πάντως στη 2η Season το Budget πρέπει να έχει ανέβει τρελά σε σχέση με το φτηνιάρικο της 1ης.

H σκηνή της μάχης στο Rebirth Ship θα μπορούσε να ανήκει σε χλιδάτη παραγωγή τύπου Star Wars και ειδικά η σκηνή που ο Apollo αιωρείται στο διάστημα παρακολουθώντας σαν τρίτος παρατηρητής τη σφαγή που γίνοταν ήταν ανθολογίας, μου θύμισε κάτι μεταξύ της αναγγένησης του παιδιού των άστρων στο Space Odyssey και την τελευταία σεκάνς του Fountain

Δεν ξέρω που θα το πάνε μέχρι το τέλος αλλά προς το παρών μπορώ να πω ότι είναι μάλλον η καλύτερη σειρά που έχω δει ποτέ μου(και απόσο κατάλαβα δεν έχω δει και τίποτα ακόμα, ε ρε γλέντια που έχουν να πέσουν), τόσο που μου κινεί την περιέργεια να δω πως ήταν μέχρι και η παλιά σειρά.

Ακόμα και το χτήσιμο των χαρακτήρων είναι τρελό.

O Baltar ξεκίνησε σαν ένας γλοιώδης παρτάκιας και έχει εξελιχτεί σε έναν από τους συγκλονιστικότερους χαρακτήρες της σειράς, το δίδυμο πατέρα-γιού όσων αφορά τους Ανταμαίους είναι απίστευτο και ακόμα πιο γάμα τα είναι η σχέση των 2 ηγετικών μορφών του στόλου Adama-Roslin.

Α ρε Lupin μπορεί να τρωγόμασταν σαν τα κοκκόρια για το Batman αλλά εδώ με πιάνεις εντελώς.

απο ολα τα παραπανω,εχω να πω μονο ενα:αν απο τωρα κανεις ετσι,αρχισε τα ηρεμιστικα και τα λοιπα παρομοιας φυσης φαρμακα,γτ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΠΤ ΑΚΟΜΑ!!!:D:D:D…Πραγματικα,οταν φτασετε οι πιο πολλοι σε τελος τριτης σεζον-αρχες τεταρτης,θα σχολιασω και γω πολλα γενικοτερα,περι φυσης της σειρας…παντως,καταστασεις που παραπεμπουν σαν εικονες και σαν νοηματα, σε fountain,space odyssey,blade runner,dune,γαλαξιακη αυτοκρατορια,θα γινουν ακομα πιο αισθητες και πολλες,μετα τον δευτερο κυκλο,μεχρι και τωρα,στον τεταρτο,που ισοπεδωνει τα παντα…χαιρομαι lord vader,αλλος ενας πιστος…και πιστεψε με,ειναι απιστευτα καλογραμμενο μεχρι τωρα,που,διχως να εχω δει το φιναλε,εχουν μπει ολες οι βασεις για να μας τιναξει τα μυαλα στον αερα…ακομα και φιλλερς,βαρετα επεισοδεια,ανουσιες πληροφοριες,ολα συγκεντρωνοντε στο τελος και ειναι ακρως απαραιτητα για αυτο που θα επακολουθησει…SO SAY WE ALL!!!

Υ.γ.τι τα θες ρε τα σαβατοκυριακα πισω???καλα δεν περασες??:p:lol:
Υ.γ.νταξ,δεν τρωγομασταν στο μπατμαν,δεν θα μπορουσα ουτως ή αλλως να φαγωθω με εναν star wars fun,ειμαστε ολοι το ιδιο under the vale of the Force…:smiley:
Υ.γ.προσεχε τα σποιλερς,γτ μπορουν πολυ ευκολα να σου γκρεμισουν τα παντα και να χασεις συγκλονιστικες αποκαλυψεις και σκηνικα…

Kαλά τα Spoilers δεν τα κοιτάζω ποτέ ειδικά σε τέτοιες σειρές που η ανατροπή πέφτει με το τσουβαλι αν και εδώ οι ανατροπές που υπάρχουν δεν πάνε με την νοοτροπία “πόσο να βάλω, 10 κιλά είναι καλά?”. Πάντως ρε γαμώτο αυτή τη μαλακία που κάνουν και στην αρχή κάθε επεισοδίου σου χώνουν τις σκηνές με την περίληψη του επεισοδίου τι τη θέλανε? Κάθομαι σαν το χαζό να κλείνω τα μάτια μου κάθε φορά που τελειώνει το σήμα(χαχα δεν το ανέφερα αλλά η μουσική του σήματος μου έμοιασε σαν World Music έκδοση των Bathory εποχής Twilight Of The Gods και είναι θεική). Α και οι υπότιτλοι που βρήκα ήταν άθλιοι αλλά οκ κατατάλα. Πάντως ετοιμάζω από τώρα κάνα βαρέλι ηρεμιστικά για να είμαι έτοιμος.

χαχα,ναι,κι εγω κλεινω τα ματια μου στην κωλοεισαγωγη με τις σκηνες του επεισοδειου…χεχε…επισης,προς θεου μην δεις τπτ τρεηλερ επομενου επεισοδειου(δεν το χρειαζεσαι κιολας),εκει ειναι που τα γ@μ@νε ολα τα τζιμανια που τα φτιαχνουν και τα κωλοσποιλεριαζουν…

αχαχαχαχαχα darth

αυτο με τα ματια στην αρχη το κανω και εγω βαζω χερι μπροστα στην οθονη μεχρι να τελειωσουν τα 20’’ προσεχως

μη διαβασετε το παρακατω αν δεν εχετε δει το 2.8

ποσο γαματο ειναι το σημειο που η 6 κανει στον baltar 'δεν υπαρχω ειμαι απλα σημιουργημα του μυαλου σου επειδη βοηθησες για τη συντελεια του κοσμου΄

για μενα τα σημεια baltar/6 ειναι τα καλυτερα σημεια της σειρας και εχω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα εξελιχθει ο ρολος του baltar στη συνεχεια τον εχω ικανο για το καλυτερο και για το χειροτερο

αναμενουμε σημερα με κοβω να βλεπω 2.9 - 2.12

so say we all:p