BAUHAUS - Release Athens Festival - Νέα Ημερομηνία 8/6/2022

Και στους Jesus στα πρώτα 4 , 5 το μπάσο καλύπτε τα πάντα. Όσο για τον Murphy δεν άκουγε το monitor στο ακουστικό και ζήταγε από την αρχή να το φτιαξουν

Γενικά ποτέ δεν έχω πετύχει καλό ήχο όποτε έχω πάει στην Πλατεία Νερού, δεν ξέρω αν φταίει το μέρος ή έχουμε τόσο μεγάλη έλλειψη από ικανούς ηχολήπτες και αξιοπρεπή εξοπλισμό.

Iggy Pop, Manowar :stuck_out_tongue: , Cure ηταν πολυ καλος ο ηχος.
Alice In Chains απλα καλός.

Δεν είχα πτοέ σοβαρό παράπονο.
Μετα το χθεσινο, λογικά θα ειναι προσεγμένες οι επομενες συναυλίες.

Θέλω πολύ να δω αν θα βγαλει ανακοινωση το release

Alice In Chains στο σημείο που ήμουν ήταν άθλιος ο ήχος, για τις άλλες που αναφέρεις δεν ήμουν οπότε δεν μπορώ να κρίνω.

Alice in Chains ήταν αξιοπρεπής ο ήχος και σύμφωνα με την δική μου εμπειρία. Γενικά ποτέ δεν έχω ακούσει ήχο καμπάνα αλλά από την άλλη δεν θυμάμαι ποτέ να μου έχει χαλάσει την συναυλία ο ήχος εκεί πέρα. Εξαιρούνται οι Disturbed που δεν ακουγόντουσαν δυστυχώς.

Ανοιχτός χώρος είναι, εξαρτάται πού κάθεσαι σε έναν μεγάλο βαθμό. Εγώ Alice In Chains ας πούμε ήμουν στο κάγκελο και έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο που άκουσα, αλλά φεύγοντας μίλησα με φίλους που καθόντουσαν αλλού και κατάλαβα ότι ήμουν από τους ελάχιστους. Χτες που ήμουν μπροστά δεξιά, κοντά στη συστοιχία των ηχείων και στη μεγάλη led οθόνη, δεν μπορώ να πω ότι ο ήχος “δεν ήταν καλός” ή ότι “ήταν χάλια”, στους περισσότερους καλά άκουγα. Και οι Bauhaus μια χαρά ακουγόντουσαν σε εμένα, αν εξαιρέσουμε κάποια σκαμπανεβάσματα με τη φωνή. Σε άλλη θέση δεν ξέρω πώς θα ήταν.

2 Likes

3-4 σειρά, δεξιά όπως λίγο πιο δεξιά από τον κιθαρίστα των Bauhaus ήμουν, περίπου εκεί σε όλο το λάηβ.

γενικά θα πω χαμηλή η ένταση του ήχου. για Deus δεν μπορώ να έχω άποψη, δεν τους είχα ξανακούσει. για JAMC δεν έμεινα ευχαριστημένος. ένας αχταρμάς οι κιθάρες, δεν ξεχώριζες τίποτα.

γενικά πάντως ήταν περίεργος ο ήχος σε όλη τη μέρα…

τώρα για τον Murphy… δε θέλω να σχολιάσω κάτι…

Εγώ ήμουν αριστερά, 100 μέτρα περίπου από την αριστερή οθόνη, σχεδόν σε όλο το live. Ο ήχος δεν μου φάνηκε ποτέ super ούτε και σκατά, είχε αστοχίες ανά στιγμές, τη μία τα φωνητικά ψιλό-θαβόντουσαν, την άλλη οι κιθάρες γινόντουσαν ένα mush-up, την άλλη το μπάσο ήταν λίγο παραπάνω. Αλλά πάνω-κάτω, δεν μου στέρησε κάτι από το live, μια χαρά περνούσα μέχρι ένα σημείο και οκ, αν και έχω πάει και σε καλύτερα, ε δεν μπορώ να πω ότι προσωπικά με πέταξε off καμία στιγμή (πχ με JATMC ξεβιδώθηκα ας πούμε, δεν ένιωθα).

Στους Bauhaus, αρχικά δεν εντόπισα κάποιο θέμα και τους βρήκα στις πρώτες στιγμές άκρως ψαρωτικούς και επιβλητικούς επί σκηνής, τόσο με την εντυπωσιακή εμφάνιση του Ash, όσο και με την θεατρικότητα του Murphy -του οποίου η φωνή, στην αρχή ειδικά που τον άκουγα, δεν νομίζω ότι έχει χάσει κάτι από την χροιά ή το εύρος της-… αλλά κάπου μετά τα 2 πρώτα κομμάτια άρχισαν τα χοντρά προβλήματα, κυρίως με το μικρόφωνο όπως κατάλαβα του Murphy, αφού άλλοτε ακουγόταν έτσι, άλλοτε αλλιώς, άλλοτε καθόλου, άλλοτε σαν σήματα μορς + το ακουστικό του (κάτι ανέφερε μια φάση για ένα συνεχόμενο beep νομίζω έπαιζε στο αυτί του, μαζί με κάτι fucking κτλ :stuck_out_tongue: )…
Δεν ξέρω τί παίχτηκε, εγώ ακόμα και έτσι καλά πέρναγα πάντως, οκ τα φωνητικά καταστράφηκαν σε πολλές στιγμές -βασικά ότι έπιανε ο Murphy καταστρεφόταν :stuck_out_tongue: - αλλά η υπόλοιπη μπάντα νομίζω ακουγόταν αξιοπρεπώς, για να μην χαλάσει η φάση εντελώς. Ο γενικότερος ήχος δεν ήταν σίγουρα στο επίπεδο μιας headliner κλασσικής μπάντας, σε ένα μεγάλο καλοκαιρινό festival, αλλά οκ, πες από το hype και την αγάπη μου για την μπάντα, εγώ μπορούσα να το φάω ακόμα και έτσι το live…

Τεσπά μαλακία, είχα να πάω και σε live 4 χρόνια σχεδόν + ήταν γυμνασιακό απωθημένο οι Bauhaus.
Δεν ξέρω ποιος φταίει για τον ήχο και ότι έγινε εκεί, ούτε να σχολιάσω την αντίδραση του Murphy, απλά μαλακία γενικότερα, κρίμα την προσμονή για το live και την όρεξη με την οποία πήγα από τις 6 χτες στη Πλατεία Νερού. Τουλάχιστον Ash, David J και Haskins κράτησαν έναν επαγγελματισμό και τελείωσαν όσο καλύτερα μπορούσαν αυτό το φιάσκο.

Ευτυχώς δεν πήγα Bauhaus τελικα! Μ’αυτα που διαβαζω εδω κι εκει εχω φριξει. Και όσα βίντεο ειδα ηταν τραγικος ο ηχος και θεοφαλτσος ο Murphy. Και ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ που αφησε το μικρόφωνο, πεταξε ενα Goodnight κι ενα it’s your fault και εφυγε στα μισα του τραγουδιού. Θελετε να μου πείτε οτι αυτο ειναι επαγγελματικη συμπεριφορα; Και ο κόσμος απο κατω κοσμαρα, γιατι δεν γιουχαρατε ρε σεις; Τα λεφτα σας δωσατε και δεν πηρατε αυτο που περιμενατε! Δεν ξερω ποιος εφταιγε γι’αυτο το φιασκο αλλα περιμενω επισημη ανακοίνωση του Release.
Με κάνει να ανησυχω για την ποιοτητα των επομενων συναυλιων…

Δεν ξέρω τι έγινε και ποιός έφταιγε, ξέρω οτι είναι πολύ δύσκολοι καιροί για να πληρώνουμε 50+ ευρώ εισιτήριο ψάχνοντας μιά διέξοδο απο τις δυσκολίες και το άγχος της καθημερινότητας και να φεύγουμε ξενερωμένοι απο συναυλία.

Δεν είμαι φαν, δεν πήγα, σκέφτηκα να πάω για την ιστορία (μήπως άκουγα και third uncle live). Αν έμενα αθήνα λογικά θα πήγαινα όμως

2 Likes

Απο τη στιγμή που ο ηχολήπτης ειναι δικός τους (της μπάντας) γιατι να φταίει ο διοργανωτής?
Αυτα δεν λύνονται υποτίθεται στο soundcheck?
Εκαναν?

Εγω νομίζω οτι το κοινο (πλειοψηφία) μπερδευτηκε και νόμισε οτι ο ηχολήπτης ειναι του διοργανωτή επειδη του εχωνε ο αλλος μπινελίκια. Που να φανταστεί κανεις οτι τα εχωνε σε δικό του τεχνικό και εξαιτίας αυτου πέταξε το μικρόφωνο και έφυγε? Επαγγελματισμος στο μεγαλείο του.
Εκει τι μπορεί να κανει ο διοργανωτής?

Εχω επίσης την εντύπωση οτι δεν μπορουν να κανουν και τιποτε στην μπάντα. Συνηθως υπάρχουν οροι του στύλ “ενα live θεωρείται ολοκληρωμενο αν εχουν περάσει 20 λεπτα αποδοσης της μπαντας” κλπ κλπ.

Μπορει να κανω και κάπου λάθος βέβαια.

5 Likes
6 Likes

δεν ηταν της διοργανωσης το crew

Συμφωνα με τη μπαντα ομως, ηταν τα μηχανηματα. Αν δεν κανω λαθος δλδ:

https://www.instagram.com/p/Cel5_n9uvEM/

Και έτσι να είναι, παραμένει απαράδεκτος ο Murphy

1 Like

Κι η ανακοινωση των διοργανωτων, που δειχνει πολυ legit.

https://www.facebook.com/rockinathens/posts/pfbid0383QRQHwJ8MXUfYMX1znXApDyFheAEpgdHbparRxQhFiKCjXLkofefMPmYXrGkyQHl

9 Likes

Δυο tl;dr ανακοινώσεις (ειδικά του release παραλίγο να τυπωθεί και σε βιβλίο) και ούτε μία συγγνώμη προς τους πελάτες που πλήρωσαν ένα σεβαστό ποσό (ενδεχομένως και 2 χρόνια πριν) και μπορεί σε έργασιμη μέρα να έκαναν τα αδύνατα δυνατά ας πούμε για να τελειώνουν με τις υποχρεώσεις τους ώστε να πάνε να ξεσκάσουν για κάποιες ώρες και τελικά πήραν αυτό που πήραν.

Και καλά πες οι BAUHAUS στα παπάρια τους, η διοργανωτές δεν νιώθουν ότι ακόμα και αν δεν φταίνε (που δεν ισχύει -πάντα όταν το project σου δεν πάει καλά, ένα μερίδιο ευθύνης το έχεις και εσύ ο ίδιος) το πρώτο που θα έπρεπε να πουν είναι “ρε παιδιά πραγματικά συγγνώμη, θα κοιτάξουμε κάπως να σας αποζημιώσουμε, έστω ένα 10ρικο κουπόνι σε κάποιο από τα υπόλοιπα events μας” αντι να φλυαρούν για το ποιανου είναι ο τεχνικός και τίνος είναι μάνα το παιδί;

Και τέλος, ένα γενικότερο σχόλιο για το θέμα το ήχου (όχι για το συγκεκριμένο live, αφού δεν πήγα για να έχω άποψη) επειδή είδα και μια αναφορά από @pantelis79.

Η θεωρία “ο ήχος είναι ανάλογα το πού θα κάτσεις” είναι για ελληνική μπακαλίστικη πραγματικότητα. Είναι ευθύνη της διοργάνωσης μια συναυλία να έχει αξιοπρεπή ήχο είτε κάτσουμε μπροστά, είτε δεξιά, είτε όπου θέλουμε.

5 Likes

14 Likes

Το θέμα ήχου είναι πολύπλοκο

Το που θα κάτσεις εκτιμώ ότι παίζει έναν κάποιο ρόλο , αλλά κυρίως σε κλειστούς χώρους και όχι σε ανοικτούς … Εκεί βέβαια είσαι και ολίγον τι έρμαιο των καιρικών συνθηκών, ιδίως του αέρα

Ο ήχος μιας μπάντας , για μένα πάντα , είναι πρωτίστως θέμα της ίδιας της μπάντας

Ο διοργανωτής έχει την ευθύνη του εξοπλισμού, φυσικά και της επιλογής του σωστού και κατάλληλου χώρου

Η δική μου άποψη και μόνο

1 Like