BAUHAUS - Release Athens Festival - Νέα Ημερομηνία 8/6/2022

Ας τα κάνει αυτά ο εκάστοτε διοργανωτής και μετά σύμφωνοι, εναπόκειται στα συγκροτήματα τι θα κάνει το καθένα με τον δικό του ήχο.

Κάτι μάλλο απλό, από δική μου εμπειρία στο εξωτερικό, είναι πρόσθετες σειρές ηχείων στον χώρο.

Έχει ρε, πίσω από την κονσόλα. Τώρα, αν θα μπορούσε να είχε και σε άλλα σημεία (στο πλάϊ ας πούμε), δεν το ξέρω με σιγουριά, αλλά έξτρα ηχεία έχει πάντως.

1 Like

Δηλαδή αν είχε 8.000 άτομα, η εταιρία θα μπει μέσα 80,000€ για αποζημιώσεις επειδή ο Murphy ξύπνησε με νεύρα και φέρθηκε απαράδεκτα ενώ έχει προπληρώσει όλο το ποσό στη μπάντα;
Απο εκεί και πέρα, το ξέρουμε και το αποδεχόμαστε. Ο εξωτερικός χώρος πάντα έχει κατώτερο ήχο από τον εσωτερικό. Όποιος πάει Πλατεία Νερού και περιμένει τον ήχο του Fuzz ή του Gagarin, φταίει αυτός…
Το θέμα είναι ο ήχος να είναι γενικότερα αξιοπρεπής.

2 Likes

Καταλαβαίνω τι θες να πεις , απλά εγώ προσωπικά όσες φορές έχω πάει στο Release δεν έχω δείγματα ότι ο διοργανωτής δεν παρέχει σωστό εξοπλισμό

Προφανώς βέβαια και δεν έχω άποψη για κάτι τέτοιο , αν έχει κάποιος είναι απόλυτα δεκτή η αγανάκτηση προς τον διοργανωτή

Όσα λαηβ έχω δει ηταν καλά

1 Like

Για τον ήχο το σχόλιό μου ήταν γενικότερο και όχι για το Release αφού αν δεν κάνω λάθος δεν έχω πάει ποτέ, ενώ και πλάτεία Νερού έχω πάει μία φορά για MUSE (που νομίζω ήταν Ejekt, δεν ξέρω αν έιναι ίδιος διοργανωτής) όπου πράγματι ο ήχος ήταν αξιοπρεπής (ίσως και παραπάνω) και γενικά ο χώρος μου είχε αρέσει πολύ.

Παραμένει πάντως η παρατήρηση ότι από εμπειρία στο εξωτερικό τα έξτρα ηχεία (και στις πλευρές ανά κάποια μέτρα) βοηθάνε -και πάλι αυτό είναι γενικότερο σχόλιο.

Για το παρακάτω:

Θα μπορούσα να απαντήσω ξερά ναι, γιατί τι με νοιάζει εμένα η διαπραγμάτευση του διοργανωτή με τη μπάντα και το αν προπλήρωσε το ποσό. Εγώ τη συναλλαγή με τον διοργανωτή την κάνω και περιμένω να μου παραδώσει ένα προϊόν και το συγκεκριμένο προϊόν παραδόθηκε μισό.

Το ότι έγραψα ένα τυχαίο ποσό 10 ευρώ και αμέσως έκανες τον μπακαλίστικο υπολογισμό “θα μπει μέσα Χ λεφτά η εταιρεία” δείχνει και τη γενικότερη κοντόφθαλμη σκέψη του να κοιτάμε το τώρα και πόσα (νομίζουμε ότι) θα χάσουμε, ενώ μια κίνηση καλής θέλησης θα έδινε το σήμα ότι ντάξει ρε παιδιά μας δώσατε τα λεφτά σας, τα κρατήσαμε 2 χρόνια, τελικά αυτό που σας παραδώσαμε ήταν λειψό, να ξέρετε δε φταίμε εμείς αλλά αναγνωρίζουμε ότι ξενερώσατε και επειδή σας θέλουμε για πελάτες και στο μέλλον πάρτε μια μικρή αποζημίωση (θες 5 ευρώ, θες μια μπύρα/ποτό, ακόμα και να μην ήταν υλικό και να λέγανε “θα επικοινωνήσουμε με τους BAUHAUS για να προσπαθήσουμε να προγραμματίσουμε μια νέα εμφάνιση με χαμηλό εισιτήριο” κι ας λέγανε μετά οι BAUHAUS όχι να επιβεβαιωθεί και το πόσο παπάρας είναι ο κάθε Murphy).

Ειδάλλως γιατί ζητάμε επιδόματα και φοροαπαλλαγές από την κυβέρνηση επειδή ο Πούτιν ξύπνησε με νεύρα και ανέβηκανε οι τιμές στην ενέργεια και ενώ εμείς οι ίδιοι είχαμε υπογράψει συμβολαια στις εταιρείες με ρήτρες αναπροσαρμογής;

3 Likes

O Murphy δεν χρειαζεται να μας κανει κατι αλλο για να καταλάβουμε οτι ειναι παπαρας.

Απο οσα βγηκαν στην επιφάνεια, η ολη ευθυνη της εμφάνισης δειχνει να βαραίνει την μπάντα, και ακομα πιο πολύ τον τραγουδιστή της.

Δεν θυμαμαι στο προμο να αναφερεται οτι θα βγουν οι bauhaus να παιξουν 90 λεπτα η 30 η 120.
Η καθε μπαντα υπογραφει για ενα μινιμουμ χρονικής αποδοσης με τον διοργανωτή, που συνηθως ειναι πολύ μικρότερο απο την πραγματική για να καλυψουν τυχον τετοια σενάρια.

Καποιες επιλογές βαραίνουν την μπάντα.
Και εκει φανηκε ποσο μικρος ειναι ο Murphy.

3 Likes

H τελευταία παράγραφος είναι μια καλή ευκαιρία για να διακόψουμε την κουβέντα μας εδώ.

1 Like

Προφανώς και δεν αναφέρθηκα στην πορεία του ως καλλιτέχνης/frontman.
Από την άλλη, δεν ξέρω σε ποια φύση του πρέπει να κάνω λόγο για να αποδώσω την προχθεσινή συμπεριφορά του.

Το θεμα ειναι TΙΘΑΕΚΑΝΕΟΛΕΜΜΥ ? WWLD ?
Οταν του εριχναν μπουκαλια με αμμο επαιζε ακομα πιο σκληρα και δε κλαιγοταν.

7 Likes

αρχείο λήψης (3)

Όχι μόνο ο Λεμμυ αλλά οι περισσότεροι από τους μουσικούς που θεωρούμε “δικούς μας” θα έβαζε όλη την έξτρα ενέργεια στη μουσική με υπομονή και θα σεβόταν το κοινό που ήρθε να τους δει. Και μετά τη συναυλία θα ξεχεζε τον ηχολήπτη ή όποιον άλλο εφταιγε. Συνεχίστε

2 Likes

Εδώ δεν κωλωσε η Anouk σε ολόκληρο pinkpop και τραγούδησε με το σουτιέν όταν της πέταξαν αυγο που πέτυχε στη μπλούζα της . 23 χρονών

Και συγκρίνουμε Lemmy με τον τύπο αυτό ;; Ούτε με την Ανουκαρα δεν συγκρίνεται

9 Likes

Εδώ δεν κώλωσε ο Mustaine όταν του πέταξαν σουτιέν. Σεβάστηκε το κοινό και συνέχισε να τραγουδάει και να παίζει κιθάρα. Υπερμεγέθες σουτιέν κιόλας.

3 Likes

Τώρα πήρα χαμπάρι οτι μου έχει ερθει μέιλ από το release για έκπτωση 50% για Iggy Pop- Liam Gallagher κτλ.
Μεγάλο το φιάσκο των bauhaus αλλά θεωρώ πολύ καλή και την κίνηση του release!

1 Like

Οποιος πηγε bauhaus και δεν ενδιαφερεται για iggy pop και την εκπτωση μην παει χαμενη, εδω ειμαστε :upside_down_face:

Βέβαια κανονικά θα έπρεπε να γίνει κάτι και με όσους έχουν βγάλει εισιτήριο για iggy poo και πολύ περισσότερο για όσους δεν θέλουν να πάνε

3 Likes

για όσους έχουν βγάλει ή δε θέλουν να πάνε, υπάρχει ο Dr_Love από πάνω ή οι φίλοι του κλπ κλπ

μην γκρινιάζουμε πάλι που μας έδωσαν ευκαιρία να δούμε Iggy με 25€…

Αν βγω αρνητικος την Παρασκευη, καλω @Dr_Love, παιρνω εισητηριο και παμε αγκαζε στον Ιγκι για να ψεκασω τον κοσμο ολο. Δεν χανεται για μιση τιμη αυτος ο ανθρωπος, βριζω που ειμαι αρρωστος.

EDIT: για να αποφυγουμε καμια βλακεια, πλακα κανω.

3 Likes

“Κωλώνεις!!”
-SvenN, circa 1984

:joy:

1 Like