Beginner's class

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο στο φόρουμ, οπότε είπα να το κάνω κι αν τραβήξει τράβηξε. Εδώ λοιπόν παρουσιάζουμε μπούσουλες για διάφορα είδη, χρησιμοποιώντας κατηγορίες.

Ξεκινάω βάζοντας 4:
Το εύκολο:Εδώ έχω στο μυαλό μου να μπαίνει κάποιο από τα πρώτα τραγούδια που μαθαίνει κάποιος να παίζει από το είδος, συνήθως όχι ιδιαίτερα περίπλοκο και αρκετά εύκολα προσβάσιμο από τον μέσο ακροατή.
Το δύσκολο:Εδώ κάτι που ακούνε οι πιο καμένοι του είδους, συνήθως με διάφορες τεχνικούρες και τρελά πράματα. Απ’ τα κομμάτια που γενικά πρέπει να γουστάρεις κάργα το είδος για να ακούσεις.
Το διάσημο:Εδώ ας πούμε μπαίνει κάτι από τα πιο διαδεδομένα, το στυλ “σινγκλακίου” για το είδος. βλ. Fear of the Dark, Mirror Mirror.
Το αξιόλογο:Αυτό που λέμε “ψαγμενιά”. Κοινώς πάσα με κάτι καλό και σχετικά obscure για το είδος στους άλλους για να ψαχτούν λιγάκι παραπάνω. Η πινελιά του εκάστοτε γράφοντα.

Όποιοι έχουν στο μυαλό τους επιπλέον κατηγορίες που να έχουν ψωμί, ας τις βάλουν! Μόνη προϋπόθεση να δίνουν μια σχετική επεξήγηση ώστε οι άλλοι να μπορούν να ακολουθήσουν αν θέλουν.

Μπούσουλας για μπούσουλα:
Genre

Κατηγορία 1: Artist-Song
Κατηγορία 2: Artist-Song
Κατηγορία 3: Artist-Song
Κατηγορία 4: Artist-Song

Λινκάκια από youtube θα βοηθούσανε πολύ. Λυσσάξτε τώρα.

Υπάρχει ένα παρόμοιο θρεντ

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=17701&page=8

όπου είναι και πιο γενικό, και ήδη έχει πολλά replies.

Δεν νομίζω ότι έχουν το ίδιο θέμα, ούτε και είναι του ίδιου στυλ.

Κάλα, αν είναι ας κάνω στην αρχή! (αν καταλαβα καλα τι ακριβώς θέλει να πει το θεμα…)

Μιλώντας για ντραμς:

Κατηγορία 1: Warriors of the world (MANOWAR)
Κατηγορία 2: Είναι πολλά! Θα βάλω όμως το Where eagles dare (iron Maiden)
Κατηγορία 3: MASTER of Puppets!!! (MetallicA)
Κατηγορία 4: Sultans of suing (Dire straits)

κατηγορια 1: deep purple-smoke on the water
κατηγορία 2: argar-gates of eternal solitude
κατηγορία 3: def leppard-pour some sugar on me
κατηγορία 4: Wolves in the Throne Room - I Will Lay Down My Bones Among the Rocks and Roots

Ας κάνω και εγώ ένα. Να δειξω και λίγο πως το έχω στο μυαλό μου.

Progressive Metal

Το εύκολο: Eye To Eye-Fates Warning
Το δύσκολο:Watchtower-The Fall of Reason
Το διάσημο:Pull Me Under-Dream Theater
Το αξιόλογο:Psychotic Waltz-I of the Storm

κάπως έτσι. Ωραία ιδέα για ντραμς και λοιπά όργανα επίσης.

[B]HARD ROCK[/B]

Το εύκολο: AC/DC - Highway To Hell
Το δύσκολο: Uriah Heep - Shadows Of Grief
Το διάσημο: Deep Purple - Smoke On The Water
Το αξιόλογο: Granicus - Bad Talk

Ωράια, αφού είναι να μιλάμε γενικά ας ξαναποστάρω!

Heavy metal!

Κατηγορία 1: For whom the bell tolls - Metallica
Κατηγορία 2: Phantom of the opera - Iron Maiden
Κατηγορία 3: Holy Diver - DIO
Κατηγορία 4: Shortest Straw - Metallica

zap χωρις κανενα ιχνος ειρωνειας και εντελως φιλικα, περνα μια βολτα απο το Rockipedia…
θα βρεις πολλα καινουργια πραγματα να ασχοληθεις… οχι οτι αυτα που γραφεις δεν ειναι ωραια…

Κάλα ναι, έχεις ένα δίκιο! Πόσταρα λίιιιγο γνωστά κομμάτια! :stuck_out_tongue: Αλλά ντάξ, τα θεωρώ πως όλα ταιριάζουν στην κατήγορία που τα έβαλα! :slight_smile: