Best group of punk history

Dead Kennedys:):!:

manager

χαχαχαχαχααχχα

(φαντάζομαι ότι όλοι ψήφισαν τους πάντες όπως και εγώ) :stuck_out_tongue:

Α! Για τους Ramones το λέει και το school of rock που παίζει τώρα στο Star ρε…

:p:p:p

Απ’ αυτούς του poll, Bad Religion εύκολα … από κάτω οι Black Flag κι από κάτω όλοι οι υπόλοιποι.

Γενικά με το punk είμαι λίγο δύσκολος (οι Ramones π.χ. δε μου άρεσαν ποτέ :P)

[U][B][I][COLOR=“Red”]DAMNED-MACHINE GUN ETIQUETTE[/COLOR][/I][/B][/U].εδώ ξεκινάει η ιστορία του punk rock όπως διαμορφώνεται αργότερα στο αμερικανικό punk.Ο δίσκος αυτός με κομμάτια σαν το Love Song, το Smash It Up, το ειρωνικό Anti-Pope, το Melody Lee, το newwave-άτο Plan 9 Channel 7, το cult punk ‘n’ roll I just can’t be happy today σημαδεύουν την αναβίωση του punk στην καλιφόρνια κυρίως αλλά και αλλού στην αμερική. Οι Damned είναι απο τις ελάχιστες μπάντες που δεν παρασύρθηκαν απο το disco ρεύμα της εποχής εκδίδοντας punk μέγιστους δίσκους όταν οι άλλοι το είχαν γυρίσει.Όμως χάρη στο φοβερό ταλέντο του Dave Vanian να μπολιάζει το rock ‘n’ roll με το dark wave ή και το ατμοσφαιρικό romantic song (Curtain Call) μπόρεσαν να εξελιξουν τον ήχο τους χωρίς να ενοχλούν το πανκ κοινό αφού λειτουργούσαν πανκ.χειρότερο άλμουμ τους το Anything το 1986, καλύτερο ένα απο τα Damned,Damned,Damned/ Machine Gun Etiquette/The Black Albumhttp://http://www.ear.fm/Encyclopedia%20D/Damned.htm

Ναι Cocksparrer!!Δεν γινεται να μην εκπροσοπητε κ το oi! στο πολλ!

Το απολυτο punk ομως ειναι οι Ramones…Ως προς τον ηχο παντα.Oι Stooges,MC5,Radio Birdman ηταν garage oxι punk.Δεν υπηρχε τετοιος ορος τοτε.Kαι καποιος που ειπε οτι οι Ramones ειναι rock n roll κ οχι punk…Μα γιατι το punk τι ηταν???Aκατεργαστο,γρηγορο κ απλο rock n’ roll.

YΓ που ειναι οι Sham69???
YΓ2 που ειναι οι Menace???
ΥΓ3 που ειναι οι Gogol Bordelo???:D:D πλακα κανω απλα υπαρχουν πολλοι που τους 8εωρουν punk#-o

Πολύ εύκολα DK από το poll. Ότι πιο σάπιο και αλητεία έχει βγει. Και φυσικά όλα χάρη στον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Jello!!! (ακόμα κλαίω που δεν μπορεσα να πάω το 2010…)