Best HardCore Vocalist (καλύτερος HxC τραγουδιστής)

Ίσως πολλοί ξέρουν να κάνουν βοθρέ φωνητικά. Kάποιοι θεωρούνται “εξπερ” στα growls, άλλοι στα σάπια screams, γουρουνίσια, κ.τ.λ.
Όπως και να’χει, να’σαι brutal vocalist που να ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ στο σωρό, θέλει ΤΑΛΕΝΤΟ.
Να’χεις αυτό το “κάτι” ρε παιδί μου…
Eίτε είσαι σε death μπάντα, είτε σε grind, σε black,κοκ

Εδώ μας ενδιαφέρει για τραγουδιστές σε hardcore μπάντες (βασικά…σε μπαντάρες “διεθνούς επιπέδου”). Ποιον…θα προτιμούσατε;

JAMIE JASTA ?
GRAIG MABBITT ?
MIKE HRANICA?

Kάποιον/οια άλλον/λη;

:roll:

I’m starting…voting [B]JASTA[/B]!!! :smiley:

Προσωπικα διαφωνω με τα μπρουταλ φωνητικα στο hardcore.

Ποτε δεν μου αρεσαν και προσωπικα πιστευω οτι δεν ειναι hardocore αμα παιζουν μπρουταλ τσιριδες…Aυτα ειναι για metalcore και τετοια σκηνικα

Οσο για καλητερο δεν νομιζω πως υπαρχει αλλος για μενα απτον raybeez:bow2::bow2::bow2:

Tετοια πωρωση,τετοια ψυχη λιγοι εβγαζαν…Οπως και τροπος που φτυνει τους στοιχους ειναι γαμησετα!

Αυτος για μενα ειναι ο THE BEST

Kevin Mahoney-Siege
Brian ‘‘Pushead’‘Schroeder’’-Septic Death

Ε ναι, παραδέχομαι υπάρχουν οι δύο “σχολές”: [I]του παραδοσιακού/ορίτζιναλ HxC με φωνητικά “τύπου Κόλλερ” και εκείνη του “ανανεωτικού” (συχνά με μέταλ στοιχεία) xHCx με μπρούταλ φωνητικά…[/I]

Ο [B]Raybeez /B :cry: :bow2:όντως [B][SIZE=“4”]αξίζει 100000 respect[/SIZE][/B]!!!:respect: καθότι τιτανομέγιστος φρόντμαν έβαλε τα γυαλιά σε ουκ ολίγους φτασμένους χαρντκοράδες λίντερ! Τι εννοώ; Πολύ απλά: εκεί που μια κλασσική HxC μπάντα δίνει κανά 1 1/2ώρο σετ και μετά το ενκορ τέλος- να αποχωρούν χωρίς πολλά πολλά- η μπαντάρα [B]WARZONE[/B] του ποιητή της καφρίλας RAYBEEZ, [B]εάν οι οπαδοί της το επιθυμούσαν, είχαν διάθεση για επιπλέον moshpit, stagediving κ.τ.λ. και τους ρωτούσε “Θέλετε κι άλλο; Ποιο κομμάτι να σας παίξουμε;” εκείνοι έκπληκτοι τους ζητούσαν να ξαναπαίξουν μερικά από το σετ (ή και άλλα που δεν τα είχαν αρχικά περιλάβει)και ο φρόντμαν ΔΕΝ τους χαλούσε χατίρι: ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΑΧΝΙΑΣΕΙ, μέχρι που να κλείσει η φωνή του και να μην μπορεί καν να ψιθυρίσει…[/B]. Χαρακτηριστικό γεγονός, [B]ένα λαιβ των WARZONE (που έπαιζαν χεντλινερς) , για χάρη φανατικών οπαδών τους,σε κλαμπ της Νέας Υόρκης, κράτησε 2μιση γεμάτες ώρες[/B]!!! :bow:ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι! Για πείτε τώρα: ΠΟΙΟΣ άλλος φρόντμαν το κάνει αυτό; Να μην λειτουργεί στεγνά “επαγγελματικά”, κάνοντας χατήρι σε οπαδούς να παίζει η μπάντα του περισσότερο;

εδώ έχει κάμποσους μαζεμένους

Stéphen Bessac.

dwid hellion

Έβαλες κάμποσους ωραίους στο poll. O Rick Ta Life έχει γαμώ τις αρθρώσεις. :stuck_out_tongue: Λατρεύω τον τον τρόπο που μασάει τις συλλαβές, εντελώς προσωπικό τρόπος τραγουδιού. Jasta και ο τυπάς από τους Madball επίσης πολύ ωραίες, χαρακτηριστικές φωνές.

Αλλά και 'γώ μάλλον θα ψηφίσω ‘‘other’’ λόγω Dwid και του τραγουδιάρη των Earth Crisis που μου ξεφεύγει το όνομα του αυτήν τη στιγμή. Δυνατές φωνές, με οργή, αλλά και καθαρή προφορά. Γαμώ.

Ναι ΚΑΙ [B]Dwid[/B]!!!
[I]Απλώς το πόουλ δίνει μόνο μέχρι 10 επιλογές.[/I] [I]Αναγκαστικά πολλοί και ΚΑΛΟΙ μείναν έξω[/I]…
[B]Γι αυτό και το συζητάμε εδώ![/B]:slight_smile:

…[I]που πήγαν οι φίλτατοι χαρντκοράδες μου[/I]… :frowning:

Βασικά από το poll λείπουν ΟΛΟΙ οι αγαπημένοι μου. Έχουμε και λέμε:

Adam από Stampin’ Ground
Rick Rodney από Strife
Kevone από Bulldoze

επίσης γουστάρω τίγκα τα φωνητικά των Tragedy αλλά αναφέρονται δύο μέλη ως vocals οπότε δεν ξέρω ποια είναι ποιανού.

…Μπουλντοζ; [I]Ακουστά μεν, αλλά δε[/I]… Εμμμ, μάλλον οφείλω επειγόντως να τους καρατσεκάρω! :-k

http://www.youtube.com/watch?v=13oSzBNSg9w

Για ό,τι beatdown έχεις πιθανά λατρέψει στο hardcore, είναι υπαίτιοι οι Bulldoze. Το απόλυτο attitude, τραγουδιστής με φυλακές και τα σχετικά, πολύ badass καταστάσεις.
Το compilation “The Final Beatdown” τα έχει μέσα όλα αν θυμάμαι καλά.

You gotta know where you came from, before you go anywhere
You gotta step up to keep your rep up

Αυτό το 'χα μάθει από μία παρουσίαση του Αγόρου στο Cult of the damned (ρε, το θυμάται κανείς; Τελευταία σελίδα στο Horror για λίγο καιρό, με underground διαμαντάκια). Όντως δίκιο έχει ο από πάνω. Απίστευτα beatdowns, hooligan- ίστικα φωνητικά και ψαγμένοι στίχοι, του δρόμου.

Κι εγώ από κει τους είχα μάθει τους Bulldoze. Έχει κάνει και ελάχιστα καλά πράματα το χάμερ

Πάντως το Χάμμερ σαν να’κοψε κάθε…επαφή με χαρντκοράδες…

Το χάμερ έκοψε κάθε επαφή με την ποιότητα ανεξαρτήτως είδους.

εμ μόνο mainstream-ιζουσα “προϊοντα”…;

Κρίμα. [I]Νέο έντυπο ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!![/I]