Best Maiden Album 82-92

THE NUMBER OF THE BEAST

ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ…8) )

Επιτέλους ο παλιός καλός (κακός;;; :-s :stuck_out_tongue: ) bluezlick!!! :yahoo: :smiley:

:lol:

ΥΓ: :hippy:

Γινετε να παιξουν το Caught Somewhere In Time και να τρελαθουμε τελειως ολοι?
Και με το Deja Vu ομως ειμαι ΟΚ :smiley:

Παραδόξως (ή μήπως όχι;:wink: ) το Somewhere in Time είναι ο λιγότερο αγαπημένος δίσκος τoυ Dickinson.

Mαλακία.

Σιγουρα ο δισκος που δεν γουσταρει ο Bruce ειναι το No Prayer…το ειχα διαβασει σε μια συνεντευξη στο Μεταλ Invader το 98,οτι ειναι οτι χειροτερο εχει κανει ποτε!!!Χοντρο θαψιμο!

Μπορεί να μην είναι ισάξιο των προηγούμενων, αλλά το No Prayer For The Damned πιστεύω είναι πολύ ανώτερο συνθετικά και σαν σύνολο του Fear Of The Dark.

Aνοιγεις θεμα τωρα…παντως δεν θα διαφωνησω με αυτο που λες…αν και στο Fear υπαρχει το ομωνυμο που ειναι συναυλιακος κολλοσος!!

Ας παίζανε και το Mother Russia ή το ομώνυμο No Prayer και ας αφήναν το Fear Of The Dark απέξω και δε νομίζω να χε κανείς παράπονο.

Σιγουρα…δεν νομιζω αν θα ενοχλουσε κανεναν αυτο!!

Makari an kai tha protimousa na xekinisei i sinaulia me Moonchild kai na mpei kapaki kanena Sea Of Madness na ginei tis popis!!!

Diafwnw file mou,pisteuw den ehei mesa oute Fear Of The Dark,oute Afraid to Shoot Strangers,oute Be Quick or be Dead,oute to apolita Maideniko Judas Be My Guide!!Parolauta einai axioprepestatos diskos :slight_smile:

Το No Prayer for the Dying ειναι δισκαρα. Tailgunner, Holy Smoke, Mother Russia και το ομωνυμο ειναι κλασσικες κομματαρες…

Πάντως το θέμα είναι πολύ άκυρο. Αν το πάμε έτσι θα βγάλουμε 3000 ακόμα θέματα στο forum για την πλάκα. Τα μόνα εν δυνάμη καλύτερα album που είναι έξω είναι τα 2 πρώτα. Ουσιαστικά δεν καταλαβαίνω το νόημα που έχει αυτό το poll. Πιο πολύ θα καταλάβαινα ένα poll του στυλ Best of 1995-2007 γιατί εκεί υπάρχει η κάμψη των Maiden και θα είχε πιο πολύ ενδιαφέρον. Τώρα ουσιαστικά αυτό το thread έχει ελάχιστη διαφορά από το Best Maiden Album.

    Οn topic: Αγαπημένο το Piece of Mind(περιέχει το κορυφαίο για μένα Revelations) αλλά κορυφαίο θεωρώ το Seventh Son... Iδίως το τελευταίο μέρος του ομώνυμου τραγουδιού το θεωρώ μια από τις κορυφαίες στιγμές μουσικής ονείρωξης. To Somewhere In Time δεν με ενθουσιάζει όχι για το ότι είχε synths κτλ κτλ αλλά γιατί δεν το βρίσκω και πάρα πολύ εμπνευσμένο (σχετικά με τα άλλα αριστουργήματα πάντα). Βέβαια περιέχει τα Wasted Years, Deja Vu και Αlexander the Great τα οποία λατρεύω. Όσο για το Νο Prayer For The Dying θα συμφωνήσω με τον Dickinson. Για μένα ήταν μεγάλη απογοήτευση. Τα μόνα κομμάτια που ακούω ευχάριστα είναι το ομώνυμο και το Μother Russia αλλά και αυτά δεν τα συγκρίνω καν με κομμάτια του πολύ ανώτερου κατ'εμέ Fear of The Dark (βλ. Fear of The Dark,Afraid to Shoot Strangers, Childhood's End,Wasting Love ...)

Sorry δεν ηξερα οτι υπαρχει και αλλο
τετοιο τοπικ καθως ειμαι νεος φορουμιτης εδω και δεν το ειχα προσεξει!
Παντως εχει απηχηση οποτε δεν νομιζω να χαλασε ιδιαιτερα κανεναν!:slight_smile:

Number… me konta kai to Somewhere… kai Piece… alla to Number… ektos apo ta “soukse”(:stuck_out_tongue: ) exei kai kati kommatares typou “Children of hte damned” pou se stelnoun.

Ψηφίζω Somewhere in time με κλειστά μάτια.
Τα πλήκτρα αλλάξανε τον ήχο τουσ προς το καλύτερο… Ξέρω πολλοι θα διαφωωήσουν.
Αγαπήμένο τραγούδι όμως το Seventh son όπου οι δισολίες με τα πλήκτρα στο τέλος είναι όλα τα λεφτά… χεχεχε 8)

Θέμα για Maiden και να μην έχει απήχηση στο rocking? :slight_smile: Απλά απόρησα που το έβαλες από 82 έως 92. Καλώς ήρθες στο forum.

Thanks φιλε!!Εβαλα 82-92 γιατι πιστευω οτι ειναι η πρωτη χρυση περιοδος των Maiden εκεινη η εποχη!82 γιατι ερχετε ο Bruce και φτιαχνουν την τεραστια δισκαρα μεχρι και το 92 που φευγει και ολα μοιαζουν αβεβαια…Σιγουρα το τοπικ για το καλυτερο Maiden 1995 με 2006 θα εχει τρομερο ενδιαφερον!

Makari tou hronou na to akousoume.ti na prwtoakousoume re gamwto apo auta ta 3 album pou tha paixoun?
24 kommatia einai ola ki ola…an paixoun 15-16 kai meinoun exw 8-9 kommatia eimai periergos na dw poia tha einai auta!!
Tha einai stadar foveri sinaulia!!8)

συμφωνω οτι ειναι η μεγαλυτερη μπαντα των 80es…και η αγαπημενη μου metal μπαντα μετα απο sabbath με dio και dio (solo)…αν και δεν ειμαι μεταλλας και ιδιαιτερα fan των 80es…:wink:

Πιστεύω ότι σίγουρα το πρώτο που θα μείνει έξω θα είναι για μία ακόμη φορά το Alexander The Great. Αμφιβάλλω αν οι Maiden το έχουν παίξει ποτέ live και μάλλον δεν έχουν καμία πρόθεση να το κάνουν ποτέ.

Αν παρ’ όλα αυτά το παίξουν, θα είναι η πιο μεγάλη και ευχάριστη έκπληξη ever!!! :smiley: :smiley: :smiley:

Επίσης πολύ φοβάμαι ότι θα αφήσουν απέξω και ένα από τα υπεραγαπημένα μου κομμάτια τους, το Rime of the Ancient Mariner, επειδή θα το θεωρήσουν πολύ μεγάλο για να το παίξουν ολόκληρο. :frowning: :frowning: :frowning:

Ας το παίξουν και μισό, και πάλι ευχαριστημένος θα 'μαι, αλλά όχι να μην το παίξουν καθόλου! :frowning:

Πάντως πιστεύω ότι τα περισσότερα κομμάτια που θα μείνουν απέξω θα είναι από το Somewhere In Time και τα περισσότερα κομμάτια που θα είναι μέσα στο setlist θα είναι από το Seventh Son :smiley: :smiley:

Ίδωμεν!:slight_smile: