Best maiden song

Δεν έχει αναφέρει κανείς μέχρι στιγμής το Wasted Years, ενώ μόλις ένας τον ύμνο που λέγεται “The Rime Of The Ancient Mariner”.

Και το Killers λέει πολύ…ουφφφ…είναι πάρα πολά ρε γαμώτο…

Αααααα…εμένα μου αρέσει πολύ και το Mother Russia.

Όσον αφορά την αναγκιότητα ή όχι του να παιχτεί το Alexander the Great…Δεν είναι κακό το εκάστοτε γκρουπ να παίζει κομμάτια που σχετίζονται με την χώρα που παίζουν…Σκεφτείτε τι γίνεται όταν παίζουν στην Σκωτία το Clansman, και τι πρόκειται να γίνει εδώ αν παίξουν τον Αλέκο…δεν είν’ κακό… :wink:

Εγώ θα ψηφίσω 2:

Transylvania , Remember Tommorow

kai otan to tragoudane o kosmos tous vrizei?!?h porwnete kai tragoudaei to komati taytoxrona me ton bruce?einai mesa sta liga tragoudia pou 3esikwnoun toso poly ron kosmo :roll: alla nai einai overated,alla ligo.

to powerslave einai gamato cd ok,alla se kamia periptwsh kalytero apo to the number of the beast :roll: den to lene mono ta tragoudia alla kai oi pwlhseis gyrw sta 2 ekkatomiria parapanw.gia to 7th son of a 7th son de lew.to rime of the ancient mariner den to evala gt de mou aresei :?

Αποψη μου ηταν να διαλεγες να βαλεις μεταξύ των Iron Maiden / Prowler / Lord Of The Flies / Aces High / 2 Minites to Midnight / The Clairvoyant / Alexander The Great / Flight Of Icarus / Loniless Of The Long Distance Runner / Somewhere In Time … + αυτων που εχεις βαλει .

Alexander The Great,Lonliness Of The Long Distance Runner, caught Somewhere In Time:den exoun 8esh sta kalytera imo

the claivoyant,the flight of icarous:evala poly kalytera tragoudia apo tous diskoys tous

iron maiden=overeted

2mtm:kalo einai

aces high:to evala arxika,alla skeytika mia malakia kai to evgala,alla eprepe na to afhsw

To “Alexander the Great” είναι από τα ελάχιστα κομμάτια τους που δεν έχουν παίξει ΠΟΤΕ live. Δεν είναι θέμα δυσκολίας, οι Maiden έχουν και άλλα πιο δύσκολα κομμάτια και στο κάτω-κάτω δεν παίζουν progressive
Κάθε φορά που έρχονται (τους έχω δει όλες τις φορές εκτός από το 1988 ) και ο κόσμος ζητάει το Alexander the Great, σκέφτομαι τι βλάκες είμαστε… Μπορώ να θυμηθώ πρόχειρα καμμιά 50αριά κομμάτια των Maiden καλύτερα από αυτό. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να θυμούνται ότι έχουν κυκλοφορήσει αυτό το κομμάτι. Μια φορά μας έκανε τη χάρη ο Dickinson και είπε το ρεφραίν a-capella και κάτι έγινε… Απίστευτο κόλλημα, και καλά πατριωτισμός… Ακόμα και οι στίχοι είναι σα να διαβάζεις εγκυκλοπαίδεια με τα κατορθώματα του Αλεξάνδρου. Δηλαδή αν πάνε στην Αίγυπτο πρέπει να παίξουν το Powerslave ή αν πάνε στη Mογγολία πρέπει να παίξουν το Ghenghis Khan;

symfwnw file mou.alla o steve eipe pws einai diskolo komati :roll:

Prowler, Hallowed Be Thy Name, Seventh Son Of A Seventh Son, The Evil That Men Do, Alexander The Great και οι live εκτελεσεις των Fear Of The Dark και Heaven Can Wait, αλλα ειναι πολυ περιοριστικο να πω μονο αυτα.

Seventh Son Of A Seventh Son-Heaven Can Wait:me tpt.syn ths allhs to prwto exei poly ekneyrisko refrain epeidi to epanalamvanei 2 fores apo 4 fores :x

χαλαρα ολα τα τραγουδια του powerslave ειναι the best of the best…

ti les gia duellists kai back in the village? :?:

Phantom Of The Opera

Σόρρυ φιλαράκι αλλά η λίστα δεν με καλύπτει επ’ουδενί.

Stranger In The Stranger Land
Heaven Can Wait
Moonchild
Powerslave
22 Acacia Avenue
Remember Tommorow
To Tame A Land
Mother Russia \m/

και γενικώς τα κρυμμένα τους έπη που δεν ξέρουν όσοι ακούν μόνο το Fear Of The Dark

To ομωνημο

kaneis la8os file mou exw olh th diskografia twn maiden.tora ama kanoume epos to to tame a land to apparition einai to kalytero tragoudi ths metal skhnhs.dhladh esy 8ewreis pws h lista twn tragoudiwn sou einai kalyterh apo th dikh mou? :roll:

kaneis la8os file mou exw olh th diskografia twn maiden.tora ama kanoume epos to to tame a land to apparition einai to kalytero tragoudi ths metal skhnhs.dhladh esy 8ewreis pws h lista twn tragoudiwn sou einai kalyterh apo th dikh mou? :roll:[/quote]

Ο σκοπός του ποστ μου δεν είναι να κάνω flame. Το οτι θεωρώ την λίστα μου καλύτερη, είναι λογικό αφού είναι αυτή η άποψή μου και σκοπός δεν είναι να αλλάξω την δική σου.

kaneis la8os file mou exw olh th diskografia twn maiden.tora ama kanoume epos to to tame a land to apparition einai to kalytero tragoudi ths metal skhnhs.dhladh esy 8ewreis pws h lista twn tragoudiwn sou einai kalyterh apo th dikh mou? :roll:[/quote]

Ο σκοπός του ποστ μου δεν είναι να κάνω flame. Το οτι θεωρώ την λίστα μου καλύτερη, είναι λογικό αφού είναι αυτή η άποψή μου και σκοπός δεν είναι να αλλάξω την δική σου.[/quote]

peritto na sou pw pws oyte oi maiden symnfwnoune mazi sou.ta 3 apo ta 8 oute se synaylies ta exoun tragoudisei oute sta cd me tis epiloges tous ta exoun.poio apo ta tragoudia sou sinagwnizete to hallowed be thy name?h to trooper?

kaneis la8os file mou exw olh th diskografia twn maiden.tora ama kanoume epos to to tame a land to apparition einai to kalytero tragoudi ths metal skhnhs.dhladh esy 8ewreis pws h lista twn tragoudiwn sou einai kalyterh apo th dikh mou? :roll:[/quote]

Ο σκοπός του ποστ μου δεν είναι να κάνω flame. Το οτι θεωρώ την λίστα μου καλύτερη, είναι λογικό αφού είναι αυτή η άποψή μου και σκοπός δεν είναι να αλλάξω την δική σου.[/quote]

peritto na sou pw pws oyte oi maiden symnfwnoune mazi sou.ta 3 apo ta 8 oute se synaylies ta exoun tragoudisei oute sta cd me tis epiloges tous ta exoun.poio apo ta tragoudia sou sinagwnizete to hallowed be thy name?h to trooper?[/quote]

Ρε αδερφέ τώρα μου μιλάς για το απόλυτο εμπορικό παιχνίδι, τις συλλογές. Μα είναι δυνατό να μην μπούν κομμάτια που είναι πιασάρικα και γνωστά στο ευρύ κοινό. Οι συλλογές απευθύνονται σε κόσμο που δεν τους γνωρίζει και θέλει να κάνει μια αρχή.Εμένα με αφήνουν αδιάφορο και οι συλλογές που απευθύνονται σε χαμηλές ηλικίες και οι επιλογές που κάνουν στις συναυλίες τους. Γιαυτό και τους έχω δεί 3 φορές και δεν πρόκειται να τους ξαναδώ αν δεν αλλάξουν setlist.

Σωστόοοοοοοοοοοος! Ούτε εγώ είχα σκοπό να τους ξαναδώ, παρόλο που για μένα είναι η καλύτερη μπάντα ever, ακριβώς γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η εμμονή σε 5-10 κομμάτια, όταν έχουν κυκλοφορήσει 13 studio albums και έχουν δεκάδες τραγούδια καλύτερα πχ από το Fear of the Dark. Αλλά αυτό είπαμε, είναι ο ύμνος των πιτσιρικάδων.

Για φέτος ξανασκέψου το πάντως, θα υπάρξουν πολλές εκπλήξεις στο setlist αφού παίζουν μόνο τα τέσσερα πρώτα. Και για την ψηφοφορία μας, έχω κι εγώ μία δεκάδα πρόχειρη:

Infinite dreams
The evil that men do
Remember tomorrow
Flight of Icarus
Stranger in a strange land
Rime of the ancient mariner
Aces high
Killers
Afraid to shoot strangers
Paschendale

kaneis la8os file mou exw olh th diskografia twn maiden.tora ama kanoume epos to to tame a land to apparition einai to kalytero tragoudi ths metal skhnhs.dhladh esy 8ewreis pws h lista twn tragoudiwn sou einai kalyterh apo th dikh mou? :roll:[/quote]

Ο σκοπός του ποστ μου δεν είναι να κάνω flame. Το οτι θεωρώ την λίστα μου καλύτερη, είναι λογικό αφού είναι αυτή η άποψή μου και σκοπός δεν είναι να αλλάξω την δική σου.[/quote]

peritto na sou pw pws oyte oi maiden symnfwnoune mazi sou.ta 3 apo ta 8 oute se synaylies ta exoun tragoudisei oute sta cd me tis epiloges tous ta exoun.poio apo ta tragoudia sou sinagwnizete to hallowed be thy name?h to trooper?[/quote]

Ρε αδερφέ τώρα μου μιλάς για το απόλυτο εμπορικό παιχνίδι, τις συλλογές. Μα είναι δυνατό να μην μπούν κομμάτια που είναι πιασάρικα και γνωστά στο ευρύ κοινό. Οι συλλογές απευθύνονται σε κόσμο που δεν τους γνωρίζει και θέλει να κάνει μια αρχή.Εμένα με αφήνουν αδιάφορο και οι συλλογές που απευθύνονται σε χαμηλές ηλικίες και οι επιλογές που κάνουν στις συναυλίες τους. Γιαυτό και τους έχω δεί 3 φορές και δεν πρόκειται να τους ξαναδώ αν δεν αλλάξουν setlist.[/quote]

e nai stis syloges vazoun ta kalytera tragoudia,ayta evala kai egw sto poll mou.poios einai o logos pou eginan gnwsta sto euri koino?h systhmatikh prow8hsh toys apo tous manager epeidh ayta einai ta agaphmena tous tragoudia?ama deis to dvd tou rock in rio 8a deis oti den apoteleite apo pitsirikia to koino.
enoeite pws esy den 8es na tous 3anadeis afou tous exeis dei idi treis fores,kai egw ayto isws na ekana.omws enas pou den tous exei 3anadei 8a 8elei na akousei ta koryfaia tragoudia apo olh th diskografia(opws egw) kai ton xalaei ta akousei tragopudia apo ta 4 prwta albums :roll:

Σωστόοοοοοοοοοοος! Ούτε εγώ είχα σκοπό να τους ξαναδώ, παρόλο που για μένα είναι η καλύτερη μπάντα ever, ακριβώς γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η εμμονή σε 5-10 κομμάτια, όταν έχουν κυκλοφορήσει 13 studio albums και έχουν δεκάδες τραγούδια καλύτερα πχ από το Fear of the Dark. Αλλά αυτό είπαμε, είναι ο ύμνος των πιτσιρικάδων.

Για φέτος ξανασκέψου το πάντως, θα υπάρξουν πολλές εκπλήξεις στο setlist αφού παίζουν μόνο τα τέσσερα πρώτα.

ama nomizeis pws to fear of the dark einai o ymnos mou tote apexeis makria apo thn ali8ia.sto idio topic exw anaferei pws to agaphmeno mou einai to afraid to shoot strangers,eipa pws einai overated,eipa pws to evala sth lista epeidh to paizoun synexeia stis sinaylies kai einai se olous tous diskous me tis epiloges.twra apo ekei kai pera 3erw na sou pw kai poly kalytera komatia,alla opws kai na exei to fotd einai apla ena kalo komati,pou de nomizw na diafwneis.tote epeidh pi8anwn na mou rixneis merika xronakia kai mporeis aneta gia pitsirikades se plhroforw pws yparxoun kai poly kalyteroi tropoi na th vgeis se enan allo :roll:
btw gia tis sinaylies exw apanthsei akrivws apo panw

Stranger In The Stranger Land,
Heaven Can Wait,
Moonchild,
Powerslave,
22 Acacia Avenue,
Remember Tommorow,
To Tame A Land,
Mother Russia

Remember tomorrow,
The evil that men do,
Infinite dreams,
Stranger in a strange land,
Rime of the ancient mariner,
Flight of Icarus,
Aces high,
Killers,
Afraid to shoot strangers,
Paschendale

se oti afora tis listes ekana ena sxetiko poll sto forum twn maiden,pros to parwn prohgoume me 6% diafora apo ton achilea,pou 8a h8ela ama ginotan na sxoleiasei th lista tou dyingfreedom,thn opoia egw kai oxi mono apo oti fenete 8ewrw sthn kalyterh periptwsh paraplhghkh.

edw paidia http://www.ironmaiden.org/showthread.php?t=49161

.tote epeidh pi8anwn na mou rixneis merika xronakia kai mporeis aneta gia pitsirikades se plhroforw pws yparxoun kai poly kalyteroi tropoi na th vgeis se enan allo

Αν εννοείς αυτό :

έχουν δεκάδες τραγούδια καλύτερα πχ από το Fear of the Dark. Αλλά αυτό είπαμε, είναι ο ύμνος των πιτσιρικάδων.

τότε σε πληροφορώ ότι δεν το έστειλα εγώ. Κια ούτε έχω πρόβλημα με τους πιτσιρικάδες.
Έτσι κι’αλλιώς και γώ όταν άκουγα πολύ maiden και άρχιζα να ψάχνομαι πιτσιρικάς ήμουνα.

den pigaine se esena! :smiley:

Επειδή πιθανότατα και γώ σου ρίχνω κάποια χρονάκια…χεχεχε. :wink:

poso eisai?
egw 17 :expressionless:

25+ :?

OK OK!
Τώρα είδα τα posts. Δεν ήθελα να τη βγω στον ironboy-7, ούτε ήξερα την ηλικία σου όταν το έγραψα, γενικά λέω ότι πολλοί γνώρισαν τους Maiden με αυτό το κομμάτι και σίγουρα είναι συναυλιακό, αλλά δεν μπορώ να το ακούω άλλο σε συναυλίες! Έλεος πια! Και λέω “πιτσιρικάδες” γιατί έχω καταλάβει (ίσως είμαι λάθος) ότι οι πιο μικροί σε ηλικία έχουν ακούσει το Fear of the Dark και νομίζουν ότι εκεί αρχίζει και τελειώνει η καριέρα των Maiden, κάτι τελείως άδικο!
Κατά τη γνώμη μου οι δύο χειρότεροι (ή μάλλον οι πιο μέτριοι, γιατί οι Maiden δε βγάζουν κακούς δίσκους) δίσκοι τους είναι το “Virtual XI” και το “Fear of the Dark”, οπότε λογικό είναι να κράζω το γεγονός ότι πολλοί δεν έκατσαν να ψάξουν όλη τη δισκογραφία τους.

Προφανώς δεν έχω καμμία διάθεση με παρεξήγηση με κανένα! 8)

Όσο για τη λίστα του Dyingfreedom που θεωρείς παραπληγική ( 8O ) και θες να σχολιάσω, ευχαρίστως… Λοιπόν, έχουμε δύο κοινά κομμάτια και από όλα τα υπόλοιπα, το μόνο που δε με τρελαίνει είναι το 22 Acacia Avenue. Το θέμα είναι ότι κι εγώ δυσκολεύτηκα να βρω 10 κομμάτια μόνο, μπορούσα να φτιάξω 10 διαφορετικές λίστες! Πέρα από 5-6 κομμάτια του Fear of the dark και 4-5 του VIrtual ΧΙ και άλλα λίγα σκόρπια, μου αρέσουν όλα τα κομμάτια των Maiden.
Τέλος, πιστεύω ότι είναι πολύ καλό για όλους τους οπαδούς που θα παίξουν μόνο από τα 4 πρώτα, και όταν βγάλουν DVD “The middle years” να έρθουν να παίξουν από τα τέσσερα επόμενα και πάει λέγοντας :smiley:

Θα ζούνε για να τελειώσουν ένα τέτοιο εγχείρημα? :roll:

Ναι ρε, εδώ ζουν οι Rolling Stones! :lol:
Ούτε 50 χρονών δεν είναι ακόμα τα παλικάρια!
Σοβαρά τώρα, δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος ότι θα τους δούμε ξανά. Αυτό που με χαροποιεί είναι ότι θα δούμε ζωντανά κάποια κομμάτια που δεν υπήρχε περίπτωση να δούμε υπό κανονικές συνθήκες. Ίσως να το λέω και γιατί τους έχω δει κι άλλες φορές και δε με νοιάζει πια να δω live τα γνωστά κλασικά.