Επιλεκτικά best-of Therion/The Gathering

Καλησπέρα σε όλους! Όπως είπα και σε προηγούμενο thread, τους τελευταίους μήνες έχω αρχίσει και ακούω metal μουσική και ειδικότερα αυτό που καλείται “Symphonic Metal”.

Για τα δυο εν λόγω συγκροτήματα έχω ακούσει τα καλύτερα. Συγκεκριμένα για τους gathering, όποια παρότρυνση πήρα, ήταν απο εδω.

Παρακαλώ όποιος φαν των δύο συγκροτημάτων να μου προτείνει κάποια best of the best (of the best) κομμάτια (όσο είναι αυτό δυνατόν, καθώς και όσα θέλει ο καθένας) ώστε να φτιάξω μια συλλογή για κάθε συγκρότημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ:Δεν ξέρω άν οι gathering αποτελούν συμφωνικό μέταλ, αλλά απο τα λίγα που άκουσα είχαν πολύ ευχάριστη μουσική.

Από Therion, βάζοντας στην άκρη το κάφρικο παρελθόν τους, να μερικά αγαπημένα κομμάτια:

To Mega Therion
Cults Of The Shadow
Nightside Of Eden
Clavicula Nox
Via Nocturna
Midgard
Schwarzalbenheim (Svartalfheim) (Gold der Unterwelt)
Lemuria
The Dreams Of Swedenborg
An Arrow From The Sun
Son Of The Sun
The Khlysti Evangelist
Gothic Kabbalah
Tuna 1613
Trul
Bonus Tracks:
Summernight City (ABBA cover-γαμεί)
Thor The Powerhead (Manowar cover)

Μπαντάρα μεγάλη, με συνεχή εξέλιξη στον ήχο της και πάντα ποιοτικές δουλειές… Αν δεν υπήρχε το Χάμερ, οι Θεριον θα ήταν ο παράδεισος του ψαγμένου, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Απο Gathering θα στο γραψω σε φαση “setlist” που θα θελα(ανακατεμενα,οπως μου ρχονται)

Travel
Sand And Mercury
Black Light District
On Most Surfaces
Great Ocean Road
You Learn About It
Confusion
Amity
Saturnine
Kevin’s Telescope
Eleanor
Waking Hour
Nighttime Birds
Souvenirs
In Motion 2
Probably Built in the Fifties
A Life All Mine

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Άν έχει κανείς κάποια άλλη γνώμη plz ας ποστάρει τη γνώμη του! :slight_smile:

Από Gathering περιόδου Mandylion μέχρι Souvenirs 20 κομμάτια

Strange machines
Eleanor
Leaves
In motion #2

Confusion
The May song
Nighttime birds
Third chance
Shrink

Great ocean road
Red is a slow colour
The big sleep
Travel

Rollercoaster
Analog park
Saturnine

Even the spirits are afraid
You learn about it
Souvenirs
A life all mine

Nα γινω λιγο αιρετικος και σπαζοκλαμπανιας:Best of Gathering χωρις Sand and Mercury δεν νοειται.Ειναι μεσα στις 3 κορυφαιες συνθεσεις τους(μαζι με Black Light District και πισω απο το τιτανοθρυλικοτεραστιο εποεπος Travel).Αντικειμενικα:p

(btw τo Waking Hour στο βαλα γιατι ηθελα να καλυψω καθε full album της Ανεκ περιοδου.Ειναι πιθανον κατωτερο απο αρκετα τραγουδια που λησμονησα δηλαδη αλλα στο βαλα γι’αυτο το λογο)

Παντως Deckard Νυχτοπουλιακος κι εσυ βλεπω8)

Ε ναι, τα νυχτοπούλια μεγάλη αγάπη.

Δίκαιο έχεις για sand and mercury. Οπότε πάω στα 21 κομμάτια το best of. 8)

Γενικά με κάλυψαν οι προηγούμενοι. Απλά θα προσθέσω μερικά κομμάτια.
Για τους Gathering:
[ul]
[li]Alone
[/li][li]Shortest Day
[/li][li]Marooned
[/li][li]Illuminating
[/li][li]Shot to pieces
[/li][/ul]
Και το sand & mercury είναι κομματάρα :bow2:

Για τους Therion:
[ul]
[li]Birth of Venus Illegitima
[/li][li]The Siren of the Woods
[/li][li]Son of the Staves of Time
[/li][li]The Rise of Sodom and Gomorrah
[/li][li]Seawinds (Accept cover)
[/li][/ul]

Ακουσα κάποια απο τα κομμάτια που μου προτείνατε.

Κατ αρχάς να πώ πως οι Gathering με κούρασαν αρκετά και με δυσκολία “έβγαζα” ένα κομμάτι. Ίσως στο μέλλον…

Όσο αφορά τους Therion, χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω πως πραγματικά θεωρείται απο τα “ποιοτικότερα” συγκροτήματα της symphonic metal. Άκουσα πολλά κομμάτια και όντως πολλά απο αυτά (για πρώτο άκουσμα) ακούγονταν μεγαλειώδες. Ώρες ώρες μου θύμιζε σαν να άκουγα soundtrack απο video game.

Μόνο μου “παράπονο” απο τους Therion, είναι πως (άποψή μου) η μουσική τους είναι πολύ “δύσπεπτη” και δύσκολη. Σε καμια περίπτωση δεν μπορώ να προσάψω για κάποια κομματια που άκουσα την έννοια “χιτάκι”. Ίσως ήταν κάτι παραπάνω δεν ξέρω αλλά γενικά μου φάνηκε πολύ δύσκολη μουσική.

Άν δεν κάνω λάθος μόνο τα δύο πρώτα τους αλμπουμ θεωρούνται death metal. Όλα τα υπόλοιπα είναι symphonic? Eυχαριστώ.

Ομως οι Gathering τι σχεση εχουν με τον ηχο που φανταζομαι οτι ψαχνεις?Δηλαδη απο που συμπερανες οτι πρεπει να τους ψαξεις(που λες στο πρωτο ποστ)?Βασικα επρεπε να το διευκρινισουμε απο την αρχη κι εμεις οτι ειδικα της Αννεκε περιοδου ουδεμια σχεση εχουν με το symphonic.

ούτε τα προηγούμενα των gathering είναι symphonic. Gothic και death είναι.
Χardas μας έχεις μπερδέψε λίγο. Από τη μια λες τα κομμάτια των Therion μεγαλειώδη και μετά λες ότι είναι δύσκολα στην ακρόαση :? Πάντως για χιτάκια μη ψάχνεις σε κανένα από τα δυο συγκροτήματα, γιατί δεν είναι ραδιοφωνικές μπάντες :wink: Επιπλέον, θα ήταν καλύτερα να ακούσεις ολόκληρα άλμπουμ. Απο Therion άκου για αρχή το Theli και από gathering ή το Mandylion ή το nighttime birds.

Ρε παιδιά στους gathering είχα ακούσει ενα δύο κομμάτια απο κάποιο παιδί και απλώς λέω πως μου φάνηκαν ευχάριστα. Τίποτα παραπάνω. Μετά κάθησα (με τη “θέλησή” μου) σπίτι μου και άκουσα “συνειδητά” gathering. Δεν ακουσα όλη τη δισκογραφια…μερικά στο youtube άκουσα και απλώς λέω πως δεν μου εκαναν και καμιά εντύπωση.

(Επίσης ΔΕΝ θυμάμαι ποια ήταν τα πρώτα κομμάτια ποιά είχα ακούσει τότε στην αρχή.)

Όσο αφορά για το “μεγαλειωδη” ήχο, αναφέρομαι γενικά στην ορχηστρική μουσική και στις χωρωδίες (πολυφωνίες ή οπως αλλιώς λέγεται). Πραγματικά μου θύμιζαν ορχηστρικά soundtrack απο video games και απο ταινίες! (έχω τρέλα με τα Soundtracks)

Νομίζω λέγοντας “δύσκολη” μουσική έγινα κατανοητός τι ήθελα να πώ. Όπως και δεν νομίζω πως το ένα αναιρεί το άλλο. (και δεν ειπα πως δεν μου άρεσε απλως φανταζομαι πως είναι για αρκετα ψαγμένους τέτοια μουσική)

Tίποτα δεν είναι ψαγμένη μουσική. Άκουσε αρκετές φορές και για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα τα συγκεκριμένα τραγούδια και σου εγγυώμαι ότι θα σου ξεδιπλωθεί σύντομα το “νόημά” τους. Απλά, προφανώς, είσαι ξένος προς τον ήχο και δεν έχει συνηθίσει το αυτί σου. Να είσαι σίγουρος ότι στο τέλος θα ανταμειφθείς. Αγάπη δίχως πείσματα…