Best Of: Ναι ή όχι;

That’s right!! :stuck_out_tongue: Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!!Αλλά ντάξει παίζει ρόλο και ο ήχος!!! :twisted:

τα best of εχουν τα καλα τους και τα κακα τους. εγω πιστευω πως αξιζει να παρεις το best of ενος συγκροτηματος οπως europe, scorpions, stranglers γιατι δεν θα χασεις ετσι κατι το τρομερο. υπαρχουν ομως δισκοι οπως π.χ flick of the switch(ACDC) και yield (pearl jam) που αμα παρεις ενα τραγουδι τους απ’το συνολο το καταστρεφεις. το ενα τραγουδι καλυτερευει το αλλο κανοντας τον δισκο κατι σαν ενα ολοκληρο τραγουδι 50 λεπτων. υπαρχουν “ανεβασματα” και “κατεβασματα”.

Tα best of είναι μαλακίες. Κάθε δίσκος έχει τον προσωπικό του ήχο και όταν τα ανακατεύεις το αποτέλεσμα είναι μαλακία. Άσε που ποτέ δεν είναι πραγματικά best of αλλά συλλογές από singles. Δεν έχω δει κανένα που να αξίζει. Καλά κάνουν οι AC/DC και δεν βγάζουν

Οσες φορες πηρα το μετανιωσα.Κατεληγα παντα να αγοραζω ολη την δισκογραφια της μπαντας και μετα μου εμενε το best-of.Μαλακια

βασικα το best of π.χ των stranglers ειναι γαματο. δεν θα αγοραζα ολα τους τα cd γιατι τα εχω σε βινυλλιο και δεν με τρελαναν ετσι ωστε να τα παρω ολα κι ετσι αποφασισα να παρω το best of

βασικα το best of π.χ των stranglers ειναι γαματο. δεν θα αγοραζα ολα τους τα cd γιατι τα εχω σε βινυλλιο και δεν με τρελαναν ετσι ωστε να τα παρω ολα κι ετσι αποφασισα να παρω το best of[/quote]

Δεν το έχω ακούσει. Μπορεί να έχεις δίκιο. Πιστεύεις ότι έχει τα καλύτερά τους τραγούδια ή τα καλύτερα single .Βέβαια σε μερικά group συμπίπτουν αλλά σε πολύ λίγα.

όχι…είναι πολύ πολύ σπάνιο να βρεις καλό best of…συνήθως έχουν μόνο τα hitάκια της μπάντας αγνοώντας τα πραγματικά καλά τραγούδια…

όντως… 3 ολόκληρα σιντι-ανθολογία μπαζκοκς ούτε δείγμα του sixteen again…

ακόμα κι αν η μπάντα είναι μπάντα των hit όπως οι bon jovi πχ,στη συλλογή τους (crossroad) έχουν μείνει κομματάρες απέξω όπως dry county,if i was your mother κλπ…

στην αρχη αν εισαι επιφυλακτικος με ενα group αγοραζεις ενα best of.στη συνεχεια αν καραγουσταρεις αγοραζεις ολα τους τα cd .οποτε ειναι καλη φαση αρκει το best of να ειναι ολοκληρωμενο…

Πρεπει να εχω αγορασει το πολυ δυο τετοιες συλλογες. Οταν μια μπαντα που εχω την περιεργια να ακουσω και εχει μεγαλη δισκογραφια, τοτε κατεβαζω το best-off και αν μου αρεσει παω και αγοραζω καποιο κανονικο album.

Το μοναδικό Best Of που έχω (αν μπορεί το πει κανείς έτσι) είναι το Ed Hunter που είχε μέσα (άθλιο παρεμπιπτόντως) )παιχνίδι.
Βασικά πιστεύω δεν αξίζει να πάρεις τη στιγμή που είναι καθαρά κίνηση αρπαχτής και που υπάρχει το downloading…
Η μοναδική περίπτωση που αξίζει ίσως είναι τα σπάνια live και τα ακυκλοφόρητα που θα έχει, καθώς και το καλό εξώφυλλο (π.χ. Best of the Beast)

Agree…Αρκει μια μπαντα να μην κανει 40 best of αλλα ενα και καλο(αντιπροσωπευτικο).
Και δεν εχουν ολοι internet οποτε γι αυτους πιστευω ειναι πολυ χρησιμα τα best.

O καλύτερος τρόπος να γνωρίσεις μια μπάντα κατ’εμέ είναι το live. Ακολουθώ αυτή την λογική για μια δεκαετία και ποτέ σχεδόν δεν έχω πέσει έξω-όταν μου αρέσει το live μου αρέσει και η μπάντα.

Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις ατυχίας, όπου το live γαμεί αλλά είναι τελείως ψεύτικο και η μπάντα είναι τελικά μέτρια. Αλλά αυτές είναι πολύ σπάνιες.

εχω παρατηρησει , οτι πολλα best μεγαλων group ,αφηνουν καποιο απο τα hit τους εξω , με σκοπο να μπει σε καποιο νεο best η anthology κτλ .Αντιθετα τα πιο πληρη ηταν τα ‘πειρατικα’ , γιατι βαζαν οτι ειχε και δεν ειχε μεσα .( σημειωση ,δεν
επικροτω τα πειρατικα cd)

Πάντως εγώ όταν θέλω να ακούσω ένα συγκρότημα που δεν μου το χουν συστήσει αρχικά παίρνω το best για να έχω μια γενική ιδέα για το θέμα οπότε πιστεύω ότι τα best χρησιμεύουν αρκεί να μην αγγίζουν ακρότητες…

Ή ρωτάς τον Μπούρα από το Μετρόπολις ποιο είναι το καλύτερο της κάθε μπάντας και παίρνεις αυτό… 8) :roll: 8)

Ή ρωτάς τον Μπούρα από το Μετρόπολις ποιο είναι το καλύτερο της κάθε μπάντας και παίρνεις αυτό… 8) :roll: 8)[/quote]

ΝΑι συμφέρει να ρωτήσω το κολλητάρι…

+1

+1[/quote]

+2