Best Of: Ναι ή όχι;

Τώρα τελευταία όλο και περισσότερα best-of βγαίνουν στην αγορά (παίρνω αφορμή από αυτό των Gn’r). Κατά την άποψη μου κατά το 90% δεν αξίζει να δώσει κάποιος 15-20 euro (πολλές φορές και παραπάνω εαν αποτελείται από 2 cd) για να πάρει απλώς μια συλλογή, την οποία θα μπορούσε κάλιστα για παράδειγμα να έχει σε mp3. Το best-of δε μπορεί σε καμια περίπτωση να συγκριθεί με το κανονικό album, δε μπορεί να φτάσει την αξία του (συν του ότι δε γνωρίζω κάποιο best-of που θεωρείται σπάνιο μέχρι τώρα).

Και όσον αφορά αυτό που λένε “για να γνωρίσω το group”, στην περίπτωση αυτή καλύτερα να πάρει κανείς το πιο αντιπροσωπευτικό και χαρακτηριστικό cd μιας μπάντας παρά μια συλλογή που όπως είναι αναμενόμενο θα έχει τις καλύτερες στιγμές της (οι οποίες μπορεί όλες κι όλες να χωράνε στη συλλογή).

Δεν συμφωνω.
Τα Best of ειναι μια χαρα για καποιον που δεν ενδιαφερεται και πολυ για καποιο group και θελει απλος να εχει κατι απο αυτο ή να εχει εστω τα hit του.
πχ. εγω προσφατα πηρα ενα best των New Order και ενα τον Sonic Youth
για τους οποιους δεν τρελενομαι και ηθελα απλος να εχω μαζεμενα καπου τα καλυτερα τους κομματια και τις επιτυχιες τους.

Τα best of είναι μια χαρά ρε παιδιά… σκέψου να κατεβάσεις κάποια mp3 από ένα συγκρότημα και να σου ψιλοαρέσει, αλλά δεν τρελαίνεσαι κιόλας. Δεν είναι καλή λυση μια συλλογή τους; Εξάλλου kourou, λες πως είναι καλύτερα να δώσεις 100-120?, ίσως και παραπάνω, για όλα ή κάποια από τα άλμπουμ κάποιας μπάντας αντί για τα καλύτερα (έστω και αν δεν είναι όλα τα καλύτερα);

Έτυχε να πάρω το best of των EUROPE κυρίως γιατί είδα το final countdown και επειδή ήταν σε best price…Ήταν η καλύτερη αγορά που έκνα μέχρι τώρα…Από εκεί και πέρα αγόρασα και άλλα albums τους…Αν δεν μάρεσε το best of δε θα έπαιρνα τπτ άλλο…

O monos logos gia ton opoio prospathw na apofeugw ta best-ofs einai epeidh,kata th gnwmh mou,ena album einai mia ontothta apo mono tou kai mporeis na to katalaveis kalutera mono an to akouseis oloklhro.Vevaia mporei kai na mhn isxuei gia ola ta albums 100%,alla kati tetio eniwsa otan phra twn Hypocrisy to “Ten Years Of…”.To mono allo best-of pou exw parei einai ena prosfato diplo twn Motorhead,to opoio mou aresei polu.Pantws einai to teleutaio be-of pou pairnw,sumfwnw me auton pou eipe parapanw-den thumamai pios kai otan kanw scroll mou ta vgazei kinezika :stuck_out_tongue: -oti an theleis na exeis mia genikh eikona gia mia mpanta,h na th gnwriseis,pare kalutera to pio antiproswpeutiko/kalutero album ths,para to best of.

Μα κι εγώ αυτό ρωτάω: Για ποιο λόγο να αγοράσεις το best-of όταν θες να ακούσεις τα hit ή τα “καλύτερα” μιας μπάντας και να μην τα κατεβάσεις για παράδειγμα από το internet ή να τα αντιγράψεις από κάποιον γνωστό (φέρνω παράδειγμα). Και το “best-of” μην ξεχνάμε ότι είναι υποκειμενικό. Αυτό που για κάποιον είναι καλό μπορεί να μην αρέσει σε κάποιον άλλο. Με αυτό εννοώ ότι ο καθένας μπορεί να φτιάξει ένα δικό του best-of και να το απολαμβάνει όποτε θέλει, με επιλογές που έχει κάνει ο ίδιος ξέροντας πως τον αντιπροσωπεύουν.

Όπως πολύ σωστά ανέφερε η QuietNiagara το κάθε album αποτελεί μια ξεχωριστή οντότητα και τις περισσότερες φορές μπαίνουμε στο “νόημα” του μόνο όταν το ακούσουμε ολόκληρο. Το να παίρνεις διάφορα κομμάτια από την ιστορία ενός συγκροτήματος δε μπορεί να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.

Ευτυχώς πάντως τώρα τελευταία βάζουν αρκετά extra καλούδια (new tracks, video, dvd) και στα best-of και αποτελούν πιο προκλητική επιλογή.

Εγώ προσωπικά αυτό κάνω kourou :wink: … αγοράζω ΜΟΝΟ, όταν κάτι είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί (κατά 99% σε βινύλιο) ή ένα cd, για να παίζει στο αμάξι (δεν παίζει cdr η βλακεία και είναι και Alpine, φαντάσου :stuck_out_tongue: ) και να’ναι φοβερό κατ’εμένα!

Όσο για την ιστορία του θέματος… πια κοιτάω μόνο την ουσία, και αυτή βρίσκεται μόνο στην εκτέλεση… δε θεωρούμαι ακριβώς συλλέκτης. Αν με απασχολούσε η ιστορία κάθε δίσκου, θα χανα ΠΟΛΛΑ “διαμάντια” στην πορεία :wink: !

__Το να αγοράσεις ένα best των Pink Floyd ή των Allan Parsons Project δεν λέει και πολλά. Εάν δεν ακούσεις κάθε άλμπουμ ξεχωριστά δεν έχεις καταλάβει τίποτα… Οσοι ακούνε τις μπάντες αυτές νομίζω πως με καταλαβαίνουν. Το ίδιο ισχύει και για τους Rush ή τους Genesis. Ποιούς Genesis όμως; Αυτής της πρώτης περιοδου, με τα concept albums. Γιατί για αυτής της δεύτερης -με τα χιτάκια μου MTV, που ήταν και καλά κατά τη γνώμη μου- μπορείς να πάρεις το best τους, με τα καλύτερα και πιο γνωστά και να τελειώνεις. :wink:

__Ομως εάν -εντελώς υποθετικό παράδειγμα- έχεις ακούσει το “everything about you” των Agly Kid Joe και το “Cats in the cradle” των ιδίων (που υπάρχουν σε διαφορετικά cd τους, γιατί να μην πάρεις το best τους που θα τα έχει και τα δύο, αλλά και άλλα καλά όπως το neighbour.

__Tώρα για “κατεβάσματα” απο το δύκτιο, δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Θεωρώ τα σχόλιά σας άσχετα με το θέμα. Γιατί αν είναι να κατεβάσεις κατεβάζεις και όλο το δίσκο και δεν αγοράζεις ποτέ τίποτα… Ξέρω πως δε το είπατε έτσι, αλλά νομίζω πως αυτό δε προσθέτει, αλλά μπερδεύει τη συζήτηση.

__Γενικά εμένα μου αρέσουν τα best. Ειδικά αυτά που αφορούν συγκροτήματα για τα οποία δε με ενδιαφέρουν παρά δύο - τρα τραγούδια τους και ΔΕΝ υπάρχουν συγκεντρωμένα σε ένα δίσκο τους.

Όσο για τα συγκροτήματα που αναφέρεις Shadowcaster (τα ξεχωρίζω ως ιστορικά / μεγάλης κλάσης), αλλά και για ΠΑΡΑ πολλά ακόμη, αυτό ισχύει απόλυτα. Δηλαδή δεν καταλαβαίνεις πολλά για το συγκρότημα αυτό, αν αγοράσεις κάποιο best (ακόμη και διπλό), παρά ένα ποσοστό μόνο.

Όσο για το κατέβασμα από το net, κάτσε να σου φέρω ένα παράδειγμα… να κατεβάσω ένα δίσκο (βινύλιο) αν μπορώ ή να τον αγοράσω με 50?? :wink: Επίσης, κατεβάζω κυρίως συκροτήματα για τα οποία, όπως προείπα, δεν τρελαίνομαι κιόλας!

Συμφωνω απολυτα… Κι εγω ειμαι κατα των BEST OFF αλλα εχει τυχει ν’ αγορασω καποιο, ετσι για να εχω κατι αντιπροσωπευτικο, απο μια μπαντα που δεν μ’ εκφραζει ιδιαιτερα… Παντως παλιοτερα, οταν δεν υπηρχαν τα CD και η συλλογη δισκων ηταν πολυ πιο “μυστηριακη” δεν υπηρχαν πολλα BEST OFF… Σημερα που υπαρχει αφθονια “προιοντων” και ο καταναλωτης ειναι καπου ζαλισμενος, τα BEST OFF προσπαθουν να μας ξεκαθαρισουν λιγο τη σκεψη. Ετσι τα δεχομαι… Ωστοσο η πλεοψηφια τους ειναι αρπαχτες των εταιρειων, χωρις πολλες φορες τα ιδια τα γκρουπς να γνωριζουν…

Είδατε, αυτό ήταν που ήθελα να αποφύγω. Κολλάτε σε λεπτομέρειες και χάνετε την ουσία ορισμένοι. Δεν υπάρχει λόγος να πιαστείτε από το “κατεβάζετε mp3”, το είπα ενδεικτικά, σαν παράδειγμα. Να σας δώσω να καταλάβετε τον τρόπο σκέψης μου ήθελα απλώς.
Όσο για το ότι μπορείτε να κατεβάζετε και τα κανονικά albums σαν mp3 (επαναλαμβάνω φέρνω και πάλι παράδειγμα) δε νομίζω να είναι το ίδιο με το να έχει στον υπολογιστή του κάποιος τα καλύτερα κατά τη γνώμη του κομμάτια μιας μπάντας.

Δε λέω, κι εγώ έχω αρκετά best-of, και χάρη σε αυτά έμαθα ορισμένα συγκροτήματα. Αλλά πλέον έχει καταντήσει αίσχος η κατάσταση μιας και τα best-of βγαίνουν το ένα μετά το άλλο. Βλέπεις συγκροτήματα να βγάζουν από ένα best κάθε 3-4 χρόνια, δηλαδή τι σκοπό εξυπηρετεί αυτό. Για ποιο λόγο να το αγοράσεις; Για ποιο λόγο να αγοράσεις μια συλλογή που θα αποτελείται από τις καλύτερες στιγμές 2 ή 3 δίσκων. Συν του ότι πολλές φορές τα ίδια τα συγκροτήματα δεν τα εγκρίνουν. Είναι κυρίως θέμα των εταιρειών.

Μα είναι απλό έτσι πως το θέτεις (μιας και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ενάντια στις χρηματικές ορέξεις κάποιας δισκογραφικής), ή σταματάς να αγοράζεις best of ή διαβάζεις reviews και ακούς γενικά γνώμες πριν αγοράσεις… εγώ πάντως δεν κόλλησα, όσον αφορά το κατέβασμα από το δίκτυο, αλλά επιμένω πως ο καλύτερος (με διαφορά) τρόπος να γνωρίζεις μια μπάντα (best, αλλά και άλλα) είναι αυτός. Από κει κι έπειτα, αν σ’αρέσει, αρχίζεις και αγοράζεις :wink: .

__Mα αφού είπα ότι δε το λέω με κακό τρόπο. Απλά η ευκολία “καταβάζω σε ΜΡ3” δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στη συζήτηση, μιας και μιλάμε για ΑΓΟΡΑ ενός cd. Δηλαδή στο ερώτημα “θα τα σκάγατε για ένα best of” δεν μπορείς να βάλεις μέσα τον παράγωντα download. Είναι τελείως άλλο πράμα. Αυτό εννούσα λέγοντας “αν είναι έτσι κατεβάζω και όλο το δίσκο”.

__Οσο για σπάνια βινίλια ή και τραγούδια (εντάξει να τα σκάσω -εάν έχω τη δυνατότητα αγοράς μέσω internet- σε ένα ηλ. κατάστημα στην Αμερική ή την Ευρώπη, ακρεί να τα σκάσω σε μία λογική τιμή, όχι 50ε για ένα cd!)
συμφωνώ μαζί σου φίλε Maestro. Αλλωστε εγώ παραδείγματος χάρην, που /πώς αλλιώς θα έβρισκα σε ζωντανή εκτέλεση το “ολική έκληψη” του Klaus Nomi :wink: ? (Καθώς και μερικά άλλα σπάνια)

__Ομως όπως αναφέρει και ο telisvas (αν δε κάνω λάθος), οι εταιρίες το έχουν παρακάνει και ούτε που ρωτάνε τους καλλιτέχνες. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλές φορές βλέπουμε best of και αναρωτιόμαστε όλο φρίκη "μα καλά, είναι δυνατόν να ΜΗΝ έχουν βάλει το…). Οχι μόνο ότι δεν ακούνε /ρωτάνε πριν φτιάξουν το playlist, όχι μόνο γιατί τα κριτήρια είναι “ότι να 'ναι”, αλλά και γιατί πολλές φορές έχουν δικαιώματα για μία μόνο περίοδο -πριν δηλαδή να την κοπανίσει ο καλλιτέχνης απ’ την εταιρία τους- οπότε βλέπουν σε ένα επερχόμενο best of τη τελευταία ευκαιρία να βγάλουν απ’ αυτόν κέρδος -κι ας είναι και κουτσουρεμένο, οι συλλέκτες και τα κορόιδα ας είναι καλά.

__Ως έτσι συμφωνώ με τον Kourou, αν και τρέφω μια εκτίμηση για best… μη σας πω και για τα greatest hits… :stuck_out_tongue:

__A, μια που το θυμήθηκα. Τι θα λέγατε να αναφέρουμε και τα καλύτερα /χειρότερα best /greatest; Για ‘μένα ένα απ’ τα καλύτερα είναι το Greatest Hits των Red Hot C. P. Tα είχε όλα (σχεδόν, αυτά που περιείχε ήταν καλύτερα απο αυτά που έμειναν απ’ έξω), είχε δύο καινούρια και ακυκλοφόρητα και είχε και δώρο dvd με τα καλύτερα video clip τους. Σαν σχεδόν χειρότερο θα αναφέρω το best των Police εν’ ονόματι every breath you take, γιατί ΔΕΝ συμπεριελάμβανε το “So Lonely” (ένα απ’ τα γνωστότερα και καλύτερά τους) και μου την έσπασε αφάνταστα! Α, να μη ξεχάσω και το oh yeah! των Αerosmith, διπλό μεν, ελειπές δε. Πώς τα κατάφεραν δε ξέρω.

EDIT: Να, τώρα μόλις που μπήκα στο play.com είδα ότι κυκλοφορεί ένα best of των No Doubt. The Singles 1992 - 2003 λέγετε και κοστίζει 8.99 λίρες (13,5 ευρώ -με ταχυδρομικά), δεν είναι πειρασμός; Εάν δε μιλούσαμε για ένα συγκρότημα που δε θα ξαναβγάλει κάτι καινούριο, δηλαδή δεν θα κάνει κάτι ακόμα στο μέλλον ώστε να είναι παρωχημένος ο δίσκος μετά) όπως οι Police π.χ. τότε αυτή θα ήταν μια “σίγουρη αγορά”.

Συγνώμη Shadowcaster, όχι ότι το πήρα με κακό τρόπο, αλλά και πάλι έχεις δίκιο…

Σπάνιοι δίσκοι… χμμμμ… μην το διαδώσετε, αλλά έχω σκάσει και $110 (χωρίς ταχυδρομικά) για δίσκο! :stuck_out_tongue: Για cd, ΣΙΓΑ μη δώσω πάνω από 30?, ακόμα και να ναι το πιο σπάνιο που υπάρχει!

Όσο για τα best of, δεν είναι ότι να’ναι… όλα μελετημένα είναι Shadowcaster… όταν δεν βάζουν τα καλύτερα πραγματικά, είναι για να τα βάλουν κάπου αλλού ή στο vol.2! :wink:

Καλύτερο best of… αν και το’χω στο ράφι από το 95, μάλλον θα λεγα των Bon Jovi… είχε νομίζω 15-16 κομμάτια και δεν έδωσε μεγάλη έμφαση στις μπαλάντες τους όπως περίμενα! Χειρότερο… δε θυμάμαι…

Ενα απο τα καλυτερα best of που εχω ειναι ενα των Uriah Heep, πληρεστατο και περιλαμβανει κομματια απο ολες τις δουλειες του συγκροτηματος, επιπλεον αποτελει εναν οδηγο για να δει κανεις την εξελιξη τους μεσα στο χρονο.
Απο τραγουδια, πολυ αντιπροσωπευτικα πιστευω.
Τωρα για χειροτερα best of, πολλα, παρα πολλα, και κυριως αρπαχτες εταιρειων.

Τα best of παντως γενικα τα βλεπω με δυσπιστια. Αν παρακολουθεις ενα συγκροτημα, ο μονος λογος για να παρεις ενα best of ειναι καποιο δελεαρ, οπως σπανια bonus κλπ, βεβαια πολλες φορες σκεφτομαι οτι καλα αμα το(α) bonus track ειναι τοσο καλο(α) δεν θα το(α) ειχαν βαλει σε καποιο δισκο;
Αν ομως θελεις να εχεις τα καλυτερα τραγουδια ενος συγκροτηματος χωρις να φορτωνεσαι ολους τους δισκους, τοτε θελει και λιγο ψαξιμο για ενα καλο best of.

Σαν αυτά από τη Βουλγαρία 8)

Και απο την Ουγκαντα να ειναι, αν λεει το track list, τοτε αποτελει υποψηφια αγορα. Αρκει να μην ειναι αρπαχτη.

Μια χαρά είναι!!Βασίκα όταν ένα band είναι παλιό δύσκολα να βρεις όλα τα cds τους!!Άσε που και ο ήχος είναι πολύ καλύτερος!!! :stuck_out_tongue:

Ο ήχος για ποιο λόγο να είναι καλύτερος;

Η Ice_Queen μάλλον εννοεί ότι στα καινούρια είναι καλύτερος ο ήχος (έτσι κατάλαβα), αν και εμένα δε με νοιάζει ιδιαίτερα (αρκεί να ακούγεται βέβαια :stuck_out_tongue: )… η καλή μουσική κάνει μπαμ, άσχετα με την παραγωγή του ήχου στο στούντιο… :wink: