Best ufo album

Προς Phenomenon κλίνω κι εγώ αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ έντονα με τα υπόλοιπα θα αναβάλω την ψήφο μου επ’ αόριστον.

Ψήφισα Lights Out για εντελώς υποκειμενικούς λόγους που έχουν να κάνουν με το πως μεγάλωσα… :roll:
Θα έβαζα από κοντά και το live Strangers in the night! 8)

Πάντως ίσως να είναι λίγο άδικο να τα βάζουμε όλα μαζί, την κλασική περίοδο της μπάντας με την σημερινή του Vinnie Moore, ο οποίος θεωρώ πως τα πάει εξαιρετικά και τους έχει βοηθήσει να βγάλουν δισκάρες! (πρέπει να αγοράσω κάποια στιγμή και το τελευταίο!)

Είναι σπάνια περίπτωση μπάντας οι ufo. Κι αυτό, γιατί δεν έχουν στη δισκογραφία τους ένα δίσκο που να συγκεντρώνει την αγάπη όλων και να αποτελεί 100% την ταυτότητα του γκρουπ, σε αντίθεση με την πλειοψηφία των υπολοίπων μεγάλων γκρουπς. Εκτός αυτού, οφείλω να ομολογήσω πως πρόκειται για την απόλυτη hard rock μπάντα (έστω στα 70s) για μένα για πολλούς λόγους. Eκτός των φανταστικών κομματιών και του heavy παιξίματος, υπάρχουν και άλλοι λόγοι, όπως η ασύγκριτη φωνή του Mogg και το μοναδικό του ταλέντο να ανακαλύπτει κιθαρίστες (εκτός του Schenker, Jake E. Lee και Malmsteen), το προφητικό παίξιμο του Way (είναι φανερό ότι ο Harris τον είχε σαν πρότυπο) και οι μελωδίες (κυρίως ελέω Schenker, που έχει μείνει πια στην ιστορία γι’ αυτό του το χάρισμα) που χαρακτηρίζουν το γκρουπ ακόμα και στις πιο σκληρές στιγμές του.

Τα 4 album από το '74 μέχρι το '77 είναι πολύ ισορροπημένα μεταξύ τους, και είναι όλα καταπληκτικά και σημαντικά για την ιστορία του hard/heavy rock, χωρίς να είναι κανένα το αδιαπραγμάτευτο αριστούργημα. Ωστόσο κατά τη γνώμη μου το No Heavy Petting είναι το καλύτερο, χωρίς προσωπικούς λόγους να εμπλέκονται. Υπάρχει και το On with the Action εκεί, τι να λέμε τώρα (λυγάν τα σίδερα και τέτοια…) :p:D:wink:

Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο πράγμα που έκαναν ποτέ είναι χωρίς αμφιβολία το Strangers In The Night και αυτό αποτελεί απόδειξη του πόσο μεγάλη μπάντα είναι. Top5 live album γενικά με την κορυφή να είναι φαντάζει απολύτως λογική.

Τα 2 πρώτα είναι πιο κοντά στα γούστα μου και είναι κρίμα που έχουν παραμεριστεί από τους περισσότερους. Κυρίως το Flying ή UFO II Space Rock, έχει όντως ποιοτικό Space Rock που συνάδει με την ατμόσφαιρα της εποχής (1971).
Για μένα, στα χρόνια του Michael Schenker, έπαιξαν μουσική με μέτρια αποτελέσματα, παρόλο που ο κιθαρίστας είναι ένας από τους καλύτερους στην ιστορία της σκληρής μουσικής.

Χαχαχαχ… λες ε; Αναγνωρίζω και καταλαβαίνω γιατί κάποιος μπορεί να προσκυνάει με Schenker, απλώς αυτού του είδους το hard rock με αφήνει αδιάφορο.

Το ξέρω ρε μαν, αν και ταιριάζει το ρεφρέν του Μιχαλάκη :lol::lol:. Εξάλλου, το ξέρεις ότι τα 2 πρώτα κι εγώ τα αγαπάω πολύ λόγω ύφους (με αυτά που ακούω δε γίνεται και αλλιώς :p:D).

Απλά όταν μιλάμε για τον ορισμό του hard rock, για μένα εδώ φτιάχνεται το βουλοκέρι, όχι απλά λόγω συνθέσεων, αλλά και λόγω επιρροής στο σύμπαν της σκληρής rock και ακολούθως του metal, που στην Αγγλία είχε τη σφραγίδα αυτών των τύπων.

Ολα της εποχής Schenker ανήκουν στην κορυφή του είδους (hard rock).

Η προ αλλά και η μετά Schenker εποχή είναι αξιόλογη αλλά δεν ξεχωρίζει ιδιαίτερα από τον σωρό των συγκροτημάτων.

Συμφωνώ και γι’αυτό είπα ότι καταλαβαίνω απόλυτα αυτόν που γουστάρει. Ίδιο παράδειγμα είναι και οι Van Halen που δε μου αρέσουν καθόλου, αλλά σίγουρα είχαν τεράστια επιρροή στα hard rock συγκροτήματα των Η.Π.Α. (Παρεμπιπτόντως, είχαν και αυτοί έναν τεράστιο κιθαρίστα).

+2112 (να το γράψω κι εγώ μια φορά αυτό, επειδή είμαι και του κόμματος :lol::lol:)

Εγώ θα έγραφα: + A Farewell To Kings :lol::lol:

Ρισπεκτ, πάντως, στον Μιχαλάκη για το [B]τεράστιο[/B] σόλο στο Rock Bottom (ίσως το μοναδικό κομμάτι τους που μου αρέσει πολυ).

Λοιπόν, το έπος live στη Γερμανία:

με πρωταγωνιστή ένα μπάρμπα γιωτά που δίνει σόου (ξεκινάει να γδύνεται στο 1:04) :lol::lol:

κι εδώ το έπος κατά τι εκτενέστερο:

νταξ, το rock bottom ειναι η επιτομη του hard rock.

…αυτό:):!:

Lights Out γιατί έχει το Love To Love και το Try Me γαμώ την πουτάνα τη ζωή…με Phenomenon και Force It να συμπληρώνουν την τριάδα με μικρή απόσταση

Bump

Respect σε μια απο τις μεγαλυτερες και επιδραστικοτερες hard rock bands.Μεγαλη επιροη του αρχηγου Steve Haris.Δεν ειναι τυχαιο που το βαζουν ως ιντρο στις συναυλιες τους οι MAIDEN.

  1. Strangers in the night

THE BEST