Big Business - Mind the drift

Έψαχνα να βρω τα συγκροτήματα από τα οποία προήλθαν όταν είχα διαβάσει εκείνη τη ΓΑΜΑΤΗ συνέντευξη στο Χάμερ πριν κάτι χρόνια, αλλά είχα βρει μόνο τους Murder City Devils. Εννοώ είχα κατεβάσει. Και ίσως κάνω λάθος (έχω πολύ καιρό να ακούσω…), αλλά μου χαν θυμίσει Misfits (77-82).

Παραπάνω από 5-6 είμαστε. Τέσπα, θύμισέ μου, έχουν κάνει καμιά συνέντευξη σε ελληνικό περιοδικό? Ρωτάω γιατί δε θυμάμαι, και είναι ένα σημαντικό στοιχείο για το στάτους που έχουν στην ελλάδα. Ειδικά για το χάμερ, οι BB αν έκαναν μια συνέντευξη στο Χάμερ (μπροστά και όχι στο Χόρορ), θα μπορούσε να σπρώξει κανά περίεργο σαν κι εμάς να ασχοληθεί.

Αυτό θα το τσεκάρω πακέτο με τους White Shit, punk/hardcore μπάντα που έχει ο Αndy Coronado των Skull Control με τον Jarred Warren (των Melvins/Big Business), για τους οποίους έχω διαβάσει διθυράμβους σε blogs και σάις απέξω.

Άν δε με απατά η μνήμη μου έχει βάλει το Horror μια μονοσέλιδη τους, δεν θυμάμαι αν ηταν για το ντεμπούτο ή το Here Come. Το σίγουρο είναι ότι έχουν τρία 9άρια οι κυκλοφορίες τους (Καραολίδης ftw).

Μπορεί να είμαστε πάνω από 5-6 αλλά σίγουρα δεν είμαστε όσοι πρέπει, το λέω με ένα μικρό παράπονο σε σχέση με το πόσοι έγραψαν στο thread του Crack The Skye πχ.

Karp και White Shit έχουν μπει στα υπόψιν.

Καραολίδης είχε κάνει τη συνέντευξη και ήταν τελευταία σελίδα στο Horror.

Όσο για τις βαθμολογίες [ α)είναι αμελητέας σημασίας β) δεν είμαι 100% σίγουρος ότι έγινε έτσι], αλλά στο Here Come είχε βάλει 8.5! :@:@

Bump για δεύτερη κωλοτούμπα σε δίσκο των Big Business και να πω πόσο υπέροχο είναι.

Σωστός, έστω και με καθυστέρηση. Απλά μου φαίνεται παράξενο, γιατί τον είχα για άμεσο δίσκο, που σε τραβάει με την μία. Βέβαια η μουσική λειτουργεί διαφορετικά για τον καθένα. Οπότε…

Κοίτα, το Here Come The Waterworks με είχε ξενίσει όταν το είχα ακούσει γιατί δεν είναι ακριβώς η μουσική που ακούω, ειδικά τότε. Εντέλει τον γούσταρα απίστευτα και για μια περίοδο τον άκουγα κάθε μέρα και πορωνόμουν. Οπότε περίμενα το Mind The Drift να χώνει επίσης, κάτι που σε καμία περίπτωση δε συμβαίνει, οπότε απογοητεύτηκα. Πριν λίγους μήνες που το ξανάκουσα όμως μπήκα στη φοβερή ατμόσφαιρα που έχει και γενικά αγαπάμε Big Business τι να λέμε τώρα. Αυτά.

έλα ρε, τι πάτε και ξεθάβετε?
δισκάρα ολκής λέμε.
ειδικά με αυτό το ayes have it είχα φάει μεγάλο κόλλημα.
καλά που μου το θυμίσατε.το βάζω να το ακούσω για πρώτη φορά στο 2010…

__Bump γιατί το αξίζει (στηρίζουμε από την εποχή που βγήκε το Here Comes και μας χτύπησε όπως χτυπάει νταλίκα ανέμελο περαστικό), αλλά και γιατί τελικά καλά θυμόμουν απ’ όταν διάβαζα το θέμα -δεν έχουμε αναφερθεί στα bonus tracks…!

__Ρε είστε τρελοί;! Δε τα βάζουν αυτά ως bonus -παραλίγο να τα προσπερνούσα! Ακουσα τα bonus πρόσφατα (πριν κανα μήνα) και έπαθα. Οκ, τα δύο είναι ελάχιστα διαφορετικές εκδόσεις των “Cold Lunch” και “The Drift”, οπότε λογικό που δεν μπήκαν αρχικά, αλλά αυτό το “Send Me A Postcard”, έπρεπε να είναι μέσα. Α-ΠΙΘΑΝΗ κομματάρα (και ταιριάζει και με το package του δίσκου, χεχε).

__Ok, λίγο πιο σοβαρά τώρα, λογικό που μπήκαν bonus, για να μην είναι “άδετο” το κανονικό άλμπουμ -ως bonus /b-sides είναι η θέση τους, απλά ήθελα να κάνω τζερτζελέ! :stuck_out_tongue: :lol:

__Aπ’ τις ωραιότερες διασκευές ever. Το έκαναν δικό τους εντελώς και ένα απ’ ωραιότερα ροκ τραγούδια που έχω ακούσει εδώ και πολύυυυυυ καιρό (μιας και το ορίτζιναλ παραείναι χίπικο για τα γούστα μου για να το χαρακτηρίσω έτσι, αν και κομματάρα κι αυτό φυσικά, ειδικά για την εποχή του)… Να 'στε καλά ρε μάγκες BB, πίνω μία βότκα North στην υγεία σας (φτου! λάθος ποτό για τέτοια μπάντα! :lol:).

__ΕNJOY 8) :

[CENTER]Big Business - Send Me A Postcard (bonus track -Shocking Blue cover)[/CENTER]

M΄ αρέσει που λες πως θυμόσουν καλά. Δε με διαβάζεις φαίνεται.

:stuck_out_tongue:

__Χαχα, πώς φάνηκε ότι έλεγα ψέματα για τη ΜΙΑ βοτκίτσα που ήπια… :lol: :stuck_out_tongue: Σωστός! 8) :smiley: