Ο Bill Gates αποσύρεται από την Microsoft

http://www.cosmo.gr/Computers/203627.html

Μάλιστα… Ο άνθρωπος που γέννησε τη microsoft φεύγει από το τιμόνι της…
Μένει να δούμε τι αλλαγές(και αν) θα επιφέρει αυτο το γεγονός.
Όπως και να έχει, είτε τον μισούμε είτε όχι, σίγουρα οι περισσότεροι τον σεβόμαστε για ότι έχει καταφέρει. Για μένα, η προσφορά του στον χώρο των Η/Υ ήταν τεράστια.

Μηπως αποσύρεται επειδή είναι πλέον ο 3ος πλουσιότερος ανθρωπος στον κόσμο?:lol: (και οχι ο πρώτος…) Οπως και να έχει ενα μεγάλο respect στον Gates…O ανθρωπος είναι συνώνυμο της επανάστασης…Η συνεισφορά του στον τομέα των H/Y και γενικότερα της τεχνολογίας ηταν καθοριστική…

προσοχη,αποσυρεται απο την διοικηση,οχι απο την ιδιοκτησια…θα φροντιζουν αλλοι να τον κανουν πλουσιο…

Ακυρο, αλλα ο Bill ειχε πει καποτε οτι πρεπει να ξαναγινει ανακατανομη του πλουτου… Και ειχα σκεφτει οτ αυτοι τα λενε αυτοι τα ακουνε…

αν φύγει από την ιδιοκτησία δεν θα είναι τόσο πλούσιος όσο υπολογίζεται…φαντάσου πως θα πάνε οι μετοχές του αν μαθευτεί ότι ο Gates πουλάει όλο το μερίδιο που έχει στην MS…:wink:

αλλά και πάλι πλούσιος θα είναι:p

αλλά και πάλι πλούσιος θα είναι:p

εως παμπλουτος…!

Μην ξεχναμε ομως οτι οι βασικες ιδεες του Gates προερχονται απο την Apple οπου δουλευε παλιοτερα.

Δούλευε ο Gates στην apple:-k

Ναι δουλευε αλλα εφυγε και πηρε μαζι του και την ιδεα των Windows απ’οσο ξερω.

Υπάρχει κάποιο link για αυτό γιατί δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο…:-k

o bill gates ποτε δεν δουλεψε στην apple,τοσο απλα,τοσο ξεκαθαρα…η ιδεα των windows ηταν δικη του πολυ πριν τα windows 3…

Καμία σχέση. Κάποια στιγμή που δεν βαριέμαι θα κάτσω να γράψω όλη την ιστορία του Gates και πως ξεκίννσε.

μετά από τόσα χρόνια που προσπαθούσε αποτυχημένα να φτιάξει ένα λειτουργικο της προκοπής, αποφάσισε να τα παρατήσει :stuck_out_tongue:

οκ, πλακίτσα :smiley:

η ιστορια με λιγα λογια εχεις ως εξης.ο gates μαζι με εναν τυπα φιλο του ιδρυσαν την ms και ασχολουνταν με προγραμματα.ηταν μια πολυ μικρη εταιρια με γραφιακια σαν το δωματιο μου.τι εκαναν λοιπον για να ασχοληθει ο κοσμος μαζι τους???μοιρασαν στα τοπ μυαλα των πανεπιστημιων μια πρωιμη μορφη windows.οι φοιτητες τα εμαθαν και τα συνηθισαν και μονο αυτα μπορουσαν να δουλεψουν.ετσι ‘‘αναγκασε’’ την ibm να της προτεινει συνεργασια…η ibm εμενε στασιμη,η ms μεγαλωνε συνεχεια,αποσπαστηκαν και την συνεχεια την ξερουμε ολοι…

Oύτε έτσι τα ξέρω όμως…:stuck_out_tongue:

ωραια 8α την αγορασω εγω…

πλακα κανω

… γιατι μας επιασε μια ανησυχια μηπως μας προλαβαινες :stuck_out_tongue:

πως τα ξερεις?:stuck_out_tongue:

Eίχα διαβάσει ένα βιβλίο για τη ζωή του Gates πριν λίγα χρόνια το οποίο δεν το θυμάμαι απέξω πάντως έλεγε πολλά και δεν νομίζω ότι ήταν έτσι…πάντως βαρίεμαι να γράφω (και να θυμάμαι) οπότε με την απορία θα μείνετε:p