Bitorrent

Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το πρόγραμμα; Είναι άλλο ένα peer to peer, μόνο που σε αυτό κατεβάζεις με όση ταχύτητα ανεβάζεις. Που σημαίνει ότι δε μπορείς να κάνεις disable το uploading. Τα αρχεία που ανεβάζεις, είναι τα αρχεία που κατεβάζεις. Δηλαδή εαν έχεις κατεβάσει 15mb από κάποιο αρχείο, τότε ανεβάζεις (συνεχώς) τα 15 αυτά mb (εάν κάνω λάθος διορθώστε με). Είναι βέβαια για isdn και πάνω, αλλά και πάλι τίθεται το πρόβλημα ότι ενώ μπορεί να ανεβάζετε με 10, μπορεί να κατεβάζετε με 4.

Προτείνεται κυρίως για downloading προγραμμάτων ή ταινιών, αλλά και για μουσική έχει αρκετό περιεχόμενο, αρκεί να βρεις τους κατάλληλους servers.
Για λίστες με αρκετά Bitorrent links επισκεφτείτε το http://www.suprnova.org

Το εχω δοκιμασει σε 128αρα καιεν κατεβαζε τπτ με ταχυτητα πανω απο 4 :evil: Χαλια

www.suprnova.org

Έχει άπειρα πράγματα… Από ταινίες, προγράμματα, παιχνίδια, mp3, πάρα πολύ πράγμα. Στα mp3 έχει ολόκληρα albums, χωρισμένα σε κατηγορίες (metal, rock κλπ). Τώρα κατεβάζω ( μεταξύ μας :stuck_out_tongue: ) το AINA. Όντως οι ταχύτητες είναι λίγο απελπιστικές αλλά δε μπορώ να πω ότι και στο Kazaa πάει πιο γρήγορα.

Για να τα κατεβάσετε βέβαια χρειάζεστε το BitTorrent ή (καλύτερα) το BitTorennt ++.

Ωραιο προγραμματακι. Σε μένα κατέβασε 650mb σε 1-2 ώρες , πραγμα σπάνιο σε άλλα p2p (kazaa, edonkey2000 κλπ)

To dokimasa sto polytexneio prin baloun firewall kai epiane mexri kai 400-450 kb/s! Einai fobero, arkei na exeis kana kalo interface kai na elegxeis to upload, alliws ton pineis! :wink:

ps. dokimaste sto suprnova.org/ gia torrent arxeia :!:

Κατεβάστε το ABC…Another Bittorent Client… από www.sourceforge.net
εάν ψάξετε λίγο τα settings κάπου ρυθμίζεις τα rates …εάν θυμάμαι καλά εκεί που λέει current upload settings και βάλτε το ελάχιστο (3 νομίζω είναι) και μετά θα πηγαίνει μπάλα…
εχω κατεβάσει άπειρα albums έτσι… είναι εγγύηση…!Απλά πρέπει να ρυθμιστεί σωστά… :wink:

Απαπά,δεν είναι για το 50ράκι μου…
Από βδομάδα θα το δοκιμάσω σχολείο

Απο clients μακράν καλύτερο το Bitcomet!
To suprnova to έχουν κλείσει εδώ και καιρό και δεν υπάρχουν πολλά site πλέον…
Και όσο για το Download speed, χρειάζεται να ανοίξετε μία port στο router και να αφήσετε limit στο upload 9kb/s . Με αυτά θα πετύχετε την max speed(αν βέβαια υπάρχουν αρκετοί seeders και λίγοι leechers) :wink:
Υπάρχει και ελληνικό site:
Greek Torrents

Εγώ πάντως στο ΤΕΙ θεσσαλονίκης (σε γραφείο όχι σε αίθουσα γιατι εκεί έχουν firewalls) πετυχαίνω τρομακτικές ταχύτητες σε φάση 600-800. Βέβαια θέλει κόπο να βρεις Torrents που λειτουργούν και μέχρι να πάρει μπρος αργεί λίγο αλλά μπορείς άφοβα να κατεβάσεις τεράστια αρχεία χωρίς να ανησυχείς αν φύγει ο άλλος και δε μπορείς να το ξαναβρείς. Έχω βρει την υγειά μου.

Audio-video-dvd bootlegs στο www.dimeadozen.org (θέλει free registration). Περιέχει απ’ όλα τα καλά.

Free registration αλλά δεν δέχεται άλλους χρήστες

http://thepiratebay.org/

Με διαφορά το καλύτερο

Επίσης αρκετό υλικό έχει και το

http://www.torrentmatrix.com

happy dls

… tha proteina to kerrazy -torrents.com 8)