BLACK CROWΕS -Warpaint (Νέο Άλμπουμ)

http://www.blackcrowes.com/CD_2008.htm

Και νέο άλμπουμ και παγκόσμια περιοδεία!!!

Το shake your moneymaker τι λέει? το εχω βρει σε καλη τιμη και λεω να το τσιμπήσω…

Πολύ δυνατό ροκ εντ ρολ με κομματάρες όπως το “Jealus again” το “Could ive been so blind” και πολυπαιγμένο χιτάκι “Hard to Handle”. Αρκετά ηλεκτρικό, αρκετά ροκ εντ ρολ και πολύ νότιο το πρώτο άλμπουμ των αδερφών Ρόμπινσον. Βέβαια στο “Southern Harmony…” έχουν οριμάσει για τα καλά. Σαν μουσικοί είναι αψεγάδιαστοι. Δεν είναι τυχαίο ότι έκαναν ένα live με Jimmy Page. Εκείνη την βραδιά μάλιστα είχε μείνει πολύς κόσμος απέξω. Το ξανάκαναν και το ηχογράφησαν. Αλλά τι σε πρήζω μ’ αυτά. Αν σ’ αρέσουν οι Stones, οι Skynyrd και οι Georgia Satelites χτύπα το…

“Αρκετά ηλεκτρικό, αρκετά ροκ εντ ρολ” ωραία με έφτιαξες…αυριο πάλι στο δισκάδικο!

τρελη δισκαρα…και γαμω…παρτο ασυζητητι…

Αν βρεις το “Live at the Greek” χτύπα το κι αυτό. Είναι το λάιβ με τον Page σε κομμάτια των Led Zepelin.

Ολόκληρη περιοδεία έκαναν μαζί στην Αμερική το καλοκαίρι του 2000, πολλές ημερομηνίες. Ο Page τους γούσταρε και δίκαια. Σε μία από τις πρώτες συναυλίες που έπαιξαν μαζί, Σεπτέμβριο 99 στην Βοστώνη, ανέβηκε και ο Joe Perry και τζάμαραν όλοι μαζί στο Train kept a rolin’

Kάπως νωρίς το ανοίγω το συγκεκριμένο thread αφού το άλμπουμ θα βγεί τον Μάρτιο, αλλά πήρα αφορμή από την σχετική είδηση στα νέα του Rocking.

Ο νέος κιθαρίστας Luther Dickinson δεν είναι κανένας νέωπας. Έχει πίσω του αρκετά χρονάκια καριέρας με το πολύ καλό blues rock τρίο North Mississippi All Stars όπου πάιζει drums ο αδερφός του Cody Dickinson και μπάσο/φωνή ο Chris Chew. Ψάξτε τους, αξίζουν τον κόπο.

Aρχικά φοβήθηκα μήπως η προσχώρηση του στους Crowes σήμαινε το τέλος των NMAS αλλά είπε πως θα συνεχίσει και με τα 2 γκρουπ.

Λες και 7 χρόνια αναμονής από το προηγούμενο studio άλμπουμ δεν ήταν αρκετά, τώρα έχω ένα λόγο παραπάνω να περιμένω την συγκεκριμένη κυκλοφορία. :slight_smile:

να κατι ευχαριστο στην δισκογραφια!:smiley:

Δε θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη φορά που είδα στο ΜΤV το βίντεο του Hard To Handle. Έπαθα πλάκα. Μεγαλώνοντας έμαθα ότι ήταν διασκευή αλλά και πάλι… Άντε να δούμε τι θα βγάλουν και με το καλό να το δούμε να φιγουράρει και στη σελίδα μας!

Μιουλ με βγάζεις για μια ακόμα φορά οφσάιντ. Τους North Mississippi All Stars δεν τους ξέρω αλλά αν αξίζουν θα τους ψάξω…

Όλο το shake your Moneymaker ήταν απίστευτο. Και το να βλέπεις μία μπάντα που πάιζει έτσι στο ΜTV το 90-91 ήταν σπάνια εμπειρία. Τι μου θύμισες τώρα…8)

Με αυτό για το οφσάιντ που έγραψες νιώθω σαν πλάγιος σε “αποστολή” :lol: :lol:
Ας είναι καλά το internet θα βρεις να τους ακούσεις τους NMAS :wink:
Eπίσημες κυκλοφορίες στην Ευρώπη δεν βρίσκονται.
Στο bt.etree.org θα βρείς νόμιμα torrents από live τους, δεν ξέρω αν θα έχουν seeders αυτή τη στιγμή βέβαια…

Είναι που κινούμαι κι εγώ στα όρια :stuck_out_tongue:

Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο ρετρό τύπος και ασχολούμουνα πάντα περισσότερο με 60ς και 70ς και έχω πααμελήσει τα πιο πρόσφατα…

Δεν έχεις άδικο, και για μένα η καλύτερη μουσική τότε παίχτηκε…
Αλλά είναι ωραίο να στηρίζουμε σύγχρονες μπάντες, όπως οι Crowes, που έχουν ρετρό ήχο και μπορούμε και να τις δούμε live χωρίς την θλιβερή επωδό “φαντάσου για να παίζουν τώρα έτσι, πως θα έπαιζαν τότε…”

Κυρίες και κύριοι

το νέο άλμπουμ είναι απλά ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ

το LP ονομάζεται Warpaint

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Απίστευτά πρωτότυπο σάιτ, ισως το καλύτερο μουσικού συγκροτήματος που έχω δει.

Σόρι παιδιά παραπληροφόρηση. Υπάρχει αντίστροφη μέτρηση πάνω δεξιά στο site σύμφωνα με την οποία το άλμπουμ κυκλοφορεί επίσημα σε μία εβδομάδα. Πάντως μπορείτε να το ακούσετε σχεδόν όλο μέσα από την επιλογή listen

ερώτηση.έχω ¨shake…" και “southern…” και τα σπάνε.το "amorica"ειναι καλο?εχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έχω ακούσει νότα.

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Εμένα ας πούμε δεν με τρελαίνει όπως το “Southern…”

…Αντίθετα μου άρεσε πάρα πολύ το “By your side” που δεν πρέπει να ήταν και από τα πιο επιτυχημένα τους

Από την άλλη στο “Αmorica” υπάρχoουν τα ανυπέρβλητα “Conspiracy” και το “wiser time”, όμως σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει το νεύρο και οι τσίτες του “Shake your money maker” και το πνεύμα του Νότου από το “Southern…”

Εμένα μου αρέσει πολύ και το Amorica. Σίγουρα αξίζει να το ακούσεις.

Eίχαν ανοίξει και άλλο thread για το Warpaint πριν από μήνες…:-k
Θα ποστάρω εκεί ξανά αλλά μάλλον θα πρέπει το ένα από τα δύο να κλειδωθεί #-o
Ας αποφασίσουν οι μοδεράτορες…
Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαν να τα ενώσουν σε ένα thread…