Black list: τι δεν γουσταρετε στο rock/metal

Ε βεβαια μην τους βαζουμε και αυτους στο καλαθι των αχρηστων!!!τα παληκαρια σπερνουν

Cannibal Corpse, Dying Fetus και λοιπά πού δεν μπορείς να διακρίνεις ούτε έναν στίχο στα φωνητικά και η μουσική είναι σκέτος θόρυβος και τίποτε άλλο…
Το doom/stoner (με ελάχιστες εξαιρέσεις)
hardcore (εξαίρεση Pantera μέχρι το Far Beyond Driven)

Ήθελα να είμαι περιγραφικός. :stuck_out_tongue:

Είτε σπέρνουν είτε όχι (καθαρά υποκειμενικό για μένα) το θέμα είναι ότι η μουσική τους δεν δικαιολογεί την ένταξη τους σ αυτές τις κατηγορίες.

Που να ρχόσουν Suffocation την Κυριακή που μας πέρασε, θα έτρωγες τρελή φρίκη. Btw το live έσπειρε. Πραγματικό brutal death και όποιος αντέξει!

Ανέκαθεν μου την έσπαγαν αισχρά όλες οι βλακοηλίθιες ποζεριές/hair metal της δεκαετίας του '80, βλ. Motley Crue, Poison, και όλο το λοιπό συνάφι (και γενικά όλο το poser/hair metal ρεύμα από το '83-'84 μέχρι το τέλος της δεκαετίας '80).
Manowar από το Kings Of Metal και μετά.
Προς το παρόν αυτά. Αν μου έρθει κάτι άλλο, επανέρχομαι.

Ρε μην ακουτε αυτα που λεει ο nihilist.Ακολουθειστε το δρομο του θεου

ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ 666

Είτε σπέρνουν είτε όχι (καθαρά υποκειμενικό για μένα) το θέμα είναι ότι η μουσική τους δεν δικαιολογεί την ένταξη τους σ αυτές τις κατηγορίες.

Δηλαδη αμα κατι το βαλουν σε μια κατηγορια και ουσιαστικα δεν ανηκει εκει εσυ το αποριπτεις!!!

Δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι είπα. Επαναλαμβάνω:

*Τέλος δεν γουστάρω που γκρουπ σαν τους In Flames, Soilwork, Children of Bodom, Cradle of Filth κλπ κλπ κλπ τα κατατάσσουν στο death (ή black αντίστοιχα) ιδίωμα ενώ δεν έχουν καμία σχέση μ’ αυτό.

Δεν απέκλεισα το γεγονός ότι ακούω κάποιο απ αυτά τα συγκροτήματα, ούτε ότι δεν μ αρέσουν. Είπα ότι δεν μ αρέσει η κατηγοριοποίηση τους, που οδηγεί σε εσφαλμένα συμπεράσματα.
Αν μου λέγαν πχ:
οι Entombed (που προσκυνώ) είναι thrash θα τσαντιζόμουν το ίδιο. Όχι γιατί δεν μ αρέσει το thrash ή οι Entombed αλλά είναι εντελώς λάθος η κατηγοριοποίηση τους.

Απο μουσικους:
-Βλαξμορ
-Thin Lizzy
-Rory Gallagher
-Slash
Απο ιδιωματα:
-Indie rock
-Poser/Glam
-Death/Black/Thrash

Γαμώ τα θέματα!

-Λοιπόν, ποτέ δε συμπάθησα ιδιαίτερα Motorhead και AC/DC:-s :-s
-Δε μου αρέσουν καθόλου τα brutal πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων…Αν και μου αρέσει πολύ ένα συγκρότημα να έχει και brutal στιγμές σε κάποια τραγούδια του…
-Μου την σπάνε οι άθλιοι στίχοι
-Μου την σπάνε όσοι οπαδοί νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα…
-Μου την σπάνε όσοι οπαδοί κρίνουν πολύ επιφανειακά κάθετι που παρεκκλίνει από τα γνωστά τους ακούσματα
-Μου την σπάνε όσοι οπαδοί κατακρίνουν και λιθοβολούν ό,τι κάνει επιτυχία, ενώ το ίδιο αν δεν το άκουγαν τόσοι πολλοί μπορεί και να το εξυμνούσαν
-Δε γουστάρω το ότι και καλά το rock/metal πρέπει να συνυφαίνεται με έναν τρόπο ζωής, lifestyle και έτσι… It’s just music
-Μου την σπάνε οι Psychotic Waltz που δεν υπάρχουν
-Μου την σπάνε οι συνέχειες επιτυχημένων δίσκων (πχ land of the free 2)
-Δε γουστάρω το metalcore στην πλειοψηφία του

Αυτά…Ελπίζω να θυμηθώ κι άλλα… Αλλά και αυτά που βρήκα τα βρήκα με πολύ κόπο γιατί πολύ απλά λατρεύω την rock/metal

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=2433

το χεις αναγκη :stuck_out_tongue:

Συγνωμη ψιλε εγω το πηρα οτι δεν γουσταρεις τις μπαντες!Δηλαδη αυτοι που ανεφερες σου αρεσουν η οχι?

Πολύ σημαντικό επίσης πράγμα που μου την σπάει και ξέχασα να το αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμά μου :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Από Cradle μόνο το πρώτο τους.
Οι In Flames παλιά κάτι πήγαν να κάνουν αλλά δεν τους βγαίνει απλά, δεν μ αρέσουν.
Soilwork, κόπια τις τελευταίας περιόδου των In Flames. Αφού δεν μ αρέσουν οι IF σιγά μην μου άρεσαν αυτοί. :stuck_out_tongue:
Children of Bodom. Γι αυτούς τι να πω? Απλά θα κάνω quote το αρχικό ποστ που τους συμπεριλαμβάνει:

Δεν γουστάρω:
*Όλα τα power και οτιδήποτε έχει για συνθετικό τη λέξη power

Αυτοι οι ταμπελα τους εχει καταστρεψει ρε πουστη μου…αμα ακουσεις τα 2 τελαιυτεα μην σου πω και 3 δεν εχουν καθολου Power στοιχεια.

Γia SoilWork συμφωνω απολυτα!

:ban:

Καλή η δημοκρατία αλλά μην το γαμήσουμε κιόλας :lol:

+100000000000000 :wink: 8)

:ban: κ στους δυο τωρα! :lol: :stuck_out_tongue:

Για κάποιο λόγο ήμουν σίγουρος ότι θα έγραφες κάτι τέτοιο!!:lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Εντάξει μωρέ, τρώγονται οι συνεχές/εναλασσόμενο ρεύμα, αλλά μου θυμίζουν φυσική κατεύθυνσης Γ λυκείου:-s

Λοιπον εχουμε και λεμε
Δεν γουσταρω:

  • Τους υπερβολικα βιρτουοζους οι οποιοι σολαρουν μονο για να δειξουν οτι ειναι τρομεροι
  • Ωρες, ωρες μου τη σπανε οι Dream Theater
  • Το Black Metal (ελαχιστα τραγουδια μου αρεσουν, ποτε δεν μου εκανε κλικ αυτο το ειδος)
  • Καποια Death Metal (Cannibal Corpse πχ, το συγκεκριμενο ειδος το ακουω πιο ευκολα απο το Black, καποια μου αρεσουν κιολας)
  • Τους κολλημενους που αποριπτουν κατι χωρις να το ακουσουν μονο και μονο οταν τους πεις σε πιο ειδος κατατασονται
  • Τους μεταλλοπατερες, ροκαπατερες, κατι τετοιοι τυποι ειναι για μπουνιες εχω γνωρισει ατομα μεταξυ 30 και 40 οι οποιοι το παιζουν παντογνωστες και πουλανε μουρη επειδη ακουνε ροκ 20 χρονια παραπανω απο σενα, οπα ρε μαγκα τι να εκανα δλδ να γενιομουνα νωριτερα ??? Για λυπηση ειστε βλακες!
  • αυτοι που βριζουν κατι που ειναι δημοφιλες μονο επειδη ειναι δημοφιλες, δλδ εσεις ξεκινησατε να ακουτε ροκ και μεταλ κατευθειαν απο τα Underground συγκροτηματα ??
  • Αυτοι που αν κατι δεν ειναι γνωστο το θεωρουν μαλακια ή κατατασουν τα συγκροτηματαμε βαση τις πωλησεις τους

Αυτα μεχρι στιγμης, αν μου ερθουν και αλλα θα επανελθω!:slight_smile:

+100000000000

:lol: +!