Black Metal Albums

10 μερες πριν =Ρ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=613293#post613293

Φιλος!101% Death Metal ειναι.Υπαρχει τετοιο feeling και στο death απλα το εχουν λιγες και καλες
μπαντες.Οι Mythos ειναι μια απο αυτες τις μπαντες.

Εdit : Ενταξει ισως να εχει καποια στοιχεια απο ΒΜ αλλα δεν παυει να ειναι Death Metal.
Μην προσπαθειτε να μου κλεψετε τα διαμαντια! :stuck_out_tongue:

Το θέλω. ΤΩΡΑ.

Γεια σας κύριοι, τώρα τελευταία περνάω kvlt περίοδο.

Αλλά πάντα βαριόμουν να ακούσω Emperor επειδή έχουν υπερβολικά πολλά album και δεν ξέρω από που ν’αρχίσω. Προτάσεις?

[spoiler]kvlt? Y/N

[/spoiler]

Definitely kvlt!

Το ξερω οτι ειναι death metal βρε! Για τον αποπανω λογο το βαλα εδω.

Και σορρυ, δεν ειχα ιδεα πως το χες ποσταρει. :oops: Μαλλον πρεπει να χρησιμοποιω το search στα τελευταια.

Για Adramelech εχεις πει τιποτα, ή να παω να γραψω (καποια στιγμη); Ακουσα κι αυτες τις Βομβες του Αδη, ωραιοι να ουμ. (Οφφ τοπικ, τελος).

Αλλά πάντα βαριόμουν να ακούσω Emperor επειδή έχουν υπερβολικά πολλά album και δεν ξέρω από που ν’αρχίσω. Προτάσεις?

Έχω βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με πολλές μπάντες , μιας και δεν ξέρω από που να αρχίσω την ακρόαση. Τις περισσότερες φορές δεν καταλήγει πουθενά, η μπάντα θα κάνει άλλους φίλους εκτός από μένα. Σε περιπτώσεις όμως που κάτι πιάνω στην ατμόσφαιρα για την αξία κάποιας μπάντας, έχω μονάχα έναν κανόνα για να υπάρξει και δική μου άποψη. Repeat τα πάντα όλα.
Για την ιστορία των Emperor θα έλεγα πως διακρίνω δυο περιόδους. Η πρώτη από demo μέχρι και split με Thorns και η δεύτερη 1999-2009.
Στην πρώτη περίοδο κυριαρχεί η διάθεση για συνθέσεις ενώ στην δεύτερη κυριαρχεί η υπερβολή για συνθέσεις. Αν η κοινή γνώμη πίστευε στις δύο εποχές θα έλεγε ότι στην πρώτη περίοδο το album που κερδίζει είναι το In the Nightside Eclipse(1994) ενώ στην δεύτερη το IX Equilibrium (1999).

Η δική μου άποψη είναι:
1997-Anthems to the Welkin at Dusk

1)Εισαγωγή που οριοθετεί την τεντωμένη γραμμή των όσων ακολουθήσουν (πολλές φορές θέλω να ακούσω μονάχα αυτήν από το album, όμως στην ουσία πρόκειται για το intro του album)
2)Ένα εκπληκτικό πρώτο κομμάτι “Ye Entrancemperium”, έχει ότι πρέπει να έχει ένα black metal κομμάτι.
3)Το άψογο μελωδικό τέλος του “Thus Spake the Nightspirit”.
4)Το έπος “The Loss and Curse of Reverence”.
5)Την ατμοσφαιρική πίεση του “With Strength I Burn” (εδώ μπορεί κανείς να δεί ολικά την νοοτροπία της σύνθεσης των Emperor.)
6)Η δύναμη του The Wanderer , αν και στην ουσία πρόκειται για το outro του album.

ποσο ομορφα τα λεει ο αποπανως!

In The Nightside Eclipse δαγκωτό. Ο πρώτος BM δίσκος που άκουσα πριν 13 χρόνια, και που εξακολουθεί ακόμα να είναι στα top 10 μου. Ο ορισμός του Χάους.

Κιε γω το In The Nightside Eclipse προτιμω, αλλα ο πιο-αποπανω τα λεει τοσο ωραια (και σωστα) ρε γμτ που μαλλον αξιζει ν’ ακουσεις εκεινον πρωτα.

Anthems δαγκωτό ρε! Τι να λέμε τώρα! Ο δίσκος που με έμπασε στο μπλακμαίταλς!

To οποιο για οποιον δε γνωριζει ειναι συνθεση του Euronymus.

Εσκασε μυτη καινουριο 1349 :wink:

Βασικά το πρώτο ριφάκι θεωρείται ότι είναι του Euronymous, και συμπεριλαμβάνεται σε ένα ημιτελές κομμάτι των Mayhem, υπάρχει σε ένα άκυρο bootleg που κυκλοφόρησε κάποια στιγμή.

:bounce: :bounce:

I Breathe Spears λεμε :vibrate:

Ωραιος και ο νεος οσον αφορα και το Anthems.
Δεν χρειαζεται να συγκρινουμε Anthems και In The Nightside.
Και τα 2 ειναι αψεγαδιαστα.

Εγώ πειράζει που έχω ένα ελαφρύ κόλλημα με “Prometheus”;:–

Δυστυχως το 1349 δεν μου ειπε και πολλα…

OUT NOW THROUGH DEBEMUR MORTI PRODUCTIONS

DMP0037
ARCKANUM - Antikosmos
Ltd. 12" LP

  • Bonus track : Loka Bok Ok Hat +
  • Sleeve available in two different versions +
  • 180gr white record w/ black splatters +
  • 180gr transparent record w/ black splatters +
  • 180gr black record +
  • 30x30cm 12-page booklet +
  • A2 poster +

###################################

STILL AVAILABLE

DMP0037
ARCKANUM - Antikosmos
A5 CD

###################################

Tracklisting :
1 - Svarti 06:02
2 - Dauðmellin 04:34
3 - Røkulfargnýr (MP3) 05:04
4 - Blóta Loka 05:14
5 - Nákjeptir 04:06
6 - Eksortna 01:29
7 - Sú Vitran 06:25
8 - Formála 04:06

Retail orders : eitrin.mailorder[at]gmail[dot]com
Wholesales : eitrin.editions[at]gmail[dot]com

Label : http://www.debemur-morti.com
Mailorder : http://www.eitrin.com
###################################

Soundtrack To Wintry Death Of The Worlds!

?Njørðr asked Þjazi, the wrathful rime-giant, on the behalf of all the gods for amends; peace between them. But Þjazi answered: ?No amends ? no peace!? Next, darkness and mist hung over the horizon behind Þjazi and his brothers; and out of the darkness came the ferocious dog-headed giant-tribe of Beli, Þjazi?s allies. The gods now understood that war and darkness were upon them.?

ARCKANUM returns with the Soundtrack to Wintry Death of the Worlds, an invocation of the wrath from the world of ice. Shamaatae evokes snow-storms out of the bottomless depths of the underworld called Niflhel. They will come as furious rime-giants and sweep their icy scythes to reap all. This album is homage to the Old Norse giant called Þjazi. It is a reflection and an allegorization of Þjazi?s wrathful and god-adversary evocation, resulting in long and annihilating winters destined to wipe out all life. It is the beginning of Ragna Røk.

The noise and harmony of “ÞÞÞÞÞÞÞÞÞÞÞ” are resounding the acosmic rime-breath of Chaos; motivated to counteract the cosmos with destruction.


Tracklisting is as follows:

  1. Þórhati
  2. Þann Svartís
  3. Þyrpas Ulfar
  4. Þursvitnir
  5. Þyrstr
  6. Þjóbaugvittr
  7. Þjazagaldr
  8. Þá Kómu Niflstormum
  9. Þrúðkyn
  10. Þríandi
  11. Þyteitr

ARCKANUM’s fifth album has been mastered by Andy Classen at Stage One Studio and will be out on May 29th on both CD and vinyl.
In the meanwhile, you can check two songs on the band’s Myspace.

?When I have destroyed the worlds, the next one shall be free!? ? Þjazi

OUT NOW THROUGH DEBEMUR MORTI PRODUCTIONS

DMP0036
OCTOBER FALLS - The Womb Of Primordial Nature
Ltd. Gatefold 12" LP

  • 180gr black record +

###################################

STILL AVAILABLE

DMP0036
OCTOBER FALLS - The Womb Of Primordial Nature
Digibook CD

###################################

Tracklisting :
1 - I 10:32
2 - II 10:21
3 - III (MP3) 08:01
4 - IV 09:17

Retail orders : eitrin.mailorder[at]gmail[dot]com
Wholesales : eitrin.editions[at]gmail[dot]com

Label : http://www.debemur-morti.com
Mailorder : http://www.eitrin.com

Manes-solve et coagula με συμμετοχες απο malefic kai niklas kvavorth.ΔΙΣΚΑΡΟς ΛΕΜΕ.:!:

Για δώσε more info…