Black Metal Albums

γελαω παρα παρα πολυ με Watain και το ολο Bathory concept …αλλα για πολυ γελιο λεμε.

Ξέθαψα Krallice σήμερα 8)

Με το Dimensional Bleedthrough δεν ασχολήθηκα αρκετά αλλά το ομώνυμο γαμάει.

Λοιπόν είχα την συζήτησή τους σχετικά πρόσφατα. Έχοντας ακούσει τα δυο τους αλμπουμ, κάθε φορά μετά από ανάγνωση πλειάδας υπερ-θετικών σχολίων, ακόμα προσπαθώ να βρω αυτό που τους είχαν βρει όλοι οι υπόλοιποι και είχαν μείνει με το στόμα ανοιχτό. Συμπαθέστατοι, ναι, δε λέω, αλλά κάτι συνεχίζει να μου λείπει για να καταλήξω σε άναρθρες κραυγές ενθουσιασμού. Για πείτε και σεις όμως.

παιδια εχει ακουσει καποιος το distant in solitary night των judas iscariot ?πειτε γνωμες !:slight_smile:

οι judas iscariot φιλε cradleofmaiden ειναι μια ιδιαιτερη μπαντα. ομως ανηκουν στις μπαντες λοβ ορ χεητ, καθως δεν αλλαζουν πραματα στον ηχο τους και ο Akhenaten ειναι γραφικουλης. το συγκεκριμενο αλμπουμ που αναφερεις ειναι το ιδανικο για ν’ αρχισεις. επισης να το ξαναπω αλλη μια, ακουτε και Weltmacht, ειναι του ιδιου και εχει γραψει πολυ ομορφα πραματα κι εκει.

σ’ευχαριστω πολυ nomisteraki ! καπου ειχες βαλει ενα μπλακ μεταλ δισκο που το εξωφυλλο του ειχε ενα σπιτι σε χιονισμενο τοπιο, και πανω σε αυτο ιχνη αιματος! αν θυμασαι μπορεις να μου πεις το συγκροτημα και τον τιτλο του σιντι ? ευχαριστω παντως προκαταβολικα !

το Blodsrit - Helveteshymner λες, δεν το εχω βαλει εγω. προσατανικ και αξελ το ακουνε συνεχεια, αλλα σε μενα δεν κανει κλικ.

καλοι ειναι οι Blodsrit και μαντευω θα αρεσουν στον νεο … :wink:
καλος κ ο Ιουδας , κ ομολογω οτι κ γω με αυτο το δισκο ειχα ξεκινησει … πολυ darkthroneιλα ητανε … μετα λογικα περνας στο to embrace the corpses bleeding και συνεχιζεις απο κει και περα χωρις τρελες διαφοροποιησεις . Αμα θες αμερικη ομως να τσεκαρεισ κ τους Krieg σιγα σιγα . Μαλιστα ξεκινα τους λιγο αναποδα για να σου κατσουν ακομα πιο ευκολα , γιατι ειναι αληθεια πως τα δυο πρωτα τους παραειναι ιδιαιτεροι δισκοι … να μια καλη αρχη :

Krieg - The black House

τα παντα ολα οταν βγηκε και οχι αδικα … απογειωσε την καριερα του ξανθομαλη νεαρου Imperial σαν το "αιμα δακρυα κ ιδρωτας " για τον Ρουβα… λογικα εχει ξανα αναφερθει αλλα η μνημη μου ντροπιαζεται ανετα απο χρυσοψαρο .

θενκς παιδες!:thumbup: θα τσεκαριστουν οσα μου προτεινατε !

[FONT=“Arial Black”][SIZE=“4”]2000-Judas Iscariot-Dethroned, Conquered And Forgotten [/SIZE][/FONT]

Δεν περιγράφω άλλο

Κατα την γνώμη μου, το πιο περιεκτικό και στον σωστό χρόνο, μόλις 21 λεπτά.

Πολύ μπροστά απο τα άλμπουμς…

Ρε τι Krieg και Iscariot και Blodsrit του λέτε του ανθρώπου?

Κρέηντλ ξεκίνα με τίποτα Mayhem/Darkthrone/Satyricon/Emperor και εδώ θάμαστε.

ηρεμησε ρε κρισπ, οι επιλογες σου αποτελουν τα πολυ βασικα, οπου κατα ενα ποσοστο τα κατεχω! π.χ προσκυναω de mysteries dom sathanas, nemesis divina, emperor γενικοτερα!

OK, άκου το περσινό Havohej τότε. :slight_smile:

φιλτατοι το maranatha των funeral mist τι εντυπωσεις σας εχει αφησει ?ειναι δυσκολο σαν ακουσμα ? παντως πρεπει να ειναι πιο απλοικες οι συνθεσεις και με περισσοτερες δοσεις μελωδιας απο τους deathspell omega, με τους οποιους εχω διαβασει πως εχουν αρκετα κοινα στοιχεια ! αναφερετε 2 λογια για το μαραναθα! θα το εκτιμησω δεοντως!:slight_smile:

[SIZE=“7”]ΓΑΜΑΕΙ ΣΠΙΤΑΚΙΑ[/SIZE] αυτό, τίποτ άλλο

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=15014

Κοίταξε, βασικά ναι είναι δύσκολο άκουσμα καθότι οι στριφνές αρμονίες στις κιθάρες δίνουν και παίρνουν.
Και οδηγείται κατά σημαντικό βαθμό από τα φωνητικά άρα και τους στίχους.

krisp απ’οτι παρατηρησα οι αναφορες των συμφουρομιτων για το μαραναθα ειναι ακρως αποθεωτικες και εγκωμιαστικες ! θενκς για την βοηθεια ! πες μου λιγο ειναι πιο απλοικο απο το salvation(το προηγουμενο τους) ! σκεφτομαι σοβαροτατα να το αποκτησω.

ρε συ cradleofmaiden μιλα ανθρωπινα δεν σε ελεγχει κανεις φιλολογος εδω. καλα θα κανεις να το αποκτησεις αυτο και τα υπολοιπα. απλα προσεξε λιγο τι γινεται με τις ακροασεις σου, εχεις βγαλει ενα σωρο δισκαρες μεσα σε μια βδομαδα, που ειναι αλμπουμς που απορροφουνται σε διαστημα μηνων. ΟΧΙ ΠΡΟΧΕΙΡΟΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ.

Ό,τι σου λέει ο ΝοΜιστεράκις, ε.

Να τον ακούς γιατί είναι σοφός (συνήθως, λέει και χαζομαρούλες όπως όλοι μας καμιά φορά) και γιατί είναι ανεξήγητα υπομονετικός, μετά αναλαμβάνω εγώ που είμαι “ο φόβος και τρόμος του φόρουμ”.

Επίσης Funeral Mist πάρτους με τη σειρά, δηλαδή Devilry ~> Salvation ~> Maranatha.

nomisteraki ποτε ο κραντλ δεν κανει προχειροδουλειες! μελεταει τους δισκους, και στην περισσοτερες περιπτωσεις αντιλαμβανεται την αξια ενος δισκου οσο πολυπλοκος και αν ειναι (γενικοτερα το αυτι μου ειναι εξασκημενο), και εν συνεχεια διαθετει απλετο χρονο για να εντρυφησει σε αυτον!:smiley: