Black Metal Albums

Οκ, η μουσικη εξελισσεται και ο ορος black πολλες φορες δεν ειναι αρκετα περιγραφικος. Χρειάζονται περισσότεροι επιθετικοί προσδιορισμοί…Άκουσα τον καινουργιο δίσκο των Orphaned Land και τον βρήκα αρκετά καλό για να τον προτείνω εδώ και μετά αναρωτιόμουν, είναι black? Μπα, μαλλον περισσότερο death θα έλεγα, αλλά και πάλι όχι και τόσο death…

Έχει σίγουρα μέσα του πολύ έντονα το στοιχείο της ανατολής, ίσως λιιιιιίγο παραπάνω σε μερικά σημειά για εμάς που είμαστε με το ένα πόδι στην ανατολή και το άλλο στη δύση και είμαστε εξοικιωμένοι με τέτοιους ήχους. Κοινωνικοπολιτικό το περιεχόμενο των στίχων και γενικά έχει ζουμί η υπόθεση.

Ε και τελοσπάντων επειδή δεν είμαι ούτε μουσικολόγος, ούτε φιλόλογος, το ανεβάζω κ πιστεύω ότι αξίζει κάποια ακούσματα.

Επίσης, προτάσεις σε black με ανατολίτικους ρυθμους και μελωδιες θα εκτιμηθούν ιδιαιτέρως…

Δεν είναι Black, όχι, ψιλό melo-death με πολύ καλά δωσμένα oriental στοιχεία όμως ΝΑΙ!! Αυτό το over the top μπουζουκοτσιφτετέλι των Orphaned Land όσο και original να είναι δεν το μπόρεσα ποτέ. Με τους Aeternam είναι πιο ισορροπημένα τα πράγματα, για μένα τουλάχιστον. 3 άλμπουμ θα βρείς στο Bandcamp, enjoy!!

Το thread βαδίζει σε πολύ καλό δρόμο απ’ ότι παρατηρώ, keep up the good work :exclamation:

1 Like
2 Likes

πολύ καλό κι αυτό

το έχω βάλει 4 φορές σερί… σκοτώνει!

μολις βρω χρονο θα το ακουσω. θενξ

1 Like

Wiegedood - De Doden Hebben Het Goed III

Panopticon - The Scars of Man on the Once Nameless Wilderness

Μπάντες εγγύηση

1 Like

Πολυ μαπα ακουστηκε δυστυχως.
Καλα που δεν ειναι ναζιαρηδες παντως

το μόνο που μου άρεσε είναι ότι τα φωνητικά θυμίζουν Quorthon στα πρώτα του


το πρωτο αλμπουμ που θα ακουσω στο μετρο

1 Like

To “Relesedate not appriciated” απλά μας επαναφέρει στην πραγματικότητα.

ελα μωρε σε 5-10-20 χρονια θα το βγαλει
via Imgflip Meme Generator

1 Like

Δείγμα

Το άλμπουμ υπάρχει ολόκληρο τόσο στο youtube όσο και σε άλλα γνωστά μέρη.

3 Likes

Ο δίσκος σπέρνει

Δεν ειναι Maranatha δεν γινεται αλλωστε αλλα μαμαει!τρελη αλμπουμαρα

Και με διαφορετικά φωνητικά από Arioch,εξίσου πορωτικά

1 Like

Το περιμέναμε τόσα χρόνια και πάλι είναι αδιανόητα καλύτερο απ’ οτιδήποτε είχαμε φανταστεί όπως και από το υπόλοιπο 99% που κυκλοφορεί εκεί έξω.

2 Likes