Black Metal Albums

3 ακροάσεις σερί απ’ το πρωί, δηλώνω ενθουσιασμένος.

1 Like

Καινούριος δίσκος Funeral Mist, λέει (!). Όλο το καλοκαίρι αυτό θα ακούμε και θα αποφανθούμε το φθινόπωρο.

1 Like

Απορώ με κάτι σχόλια που διάβασα που τα βρίσκουν “thin”…

Ε θα χάσω και τα λίγα μαλλιά που μου έμειναν

1 Like

Ρε τι δισκάρα πορωτική και απίστευτη είναι το Hekatomb;
Έχω πάθει πλάκα.

oldschool σκηνικο

“Partisans bent down in fright
deprived of courage and ready for death
No-one you know will live through the night
resistance draws its final breath”

Metamorphosis, σκατόψυχο έπος

2 Likes

αουτς!

3 Likes

Ρε δεν ξέρω, μου άρεσουν τα πάντα. Ιδιαίτερη προτίμηση στα In Nomine Domini, Hosanna, Pallor Mortis (τι γίνεται εκεί στο τέλος ρε πούστημ). Δεν έχω ακούσει το Viktoria ακόμα επειδή δεν μπορώ να ξεκολλήσω προς το παρόν.

καλα μιλαμε υμνος
οπως και το pallor mortis

1 Like

Συμπάσχω με την τελευταία πρόταση

1 Like

συνεχίστε με το Hekatomb. Καλό το Viktoria, τίποτα συνταρακτικό όμως για μένα.

2 Likes

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι,δεν ξεκολλάει από το repeat ,/

2 Likes

Μια άποψη για τον εμετό (που ποσταρίστηκε και πιο πάνω με quote από τις στιχάρες) από τον Ayloss των Spectral Lore, δεν περιμένω να αλλάξει απόψεις ο κάθε μαξφακινπεην που ποστάρει περιχαρής τους στίχους, I’ll just leave this here απλά για να υπάρχει:

Δε ξέρω πόσους και πόσες ενδιαφέρει το ζήτημα από τη φρέντλιστ μου, αλλά οι Marduk έκαναν βασικά coming out ως ναζιστική μπάντα στο καινούργιο δίσκο. Δεν είναι μόνο το βιντεοκλίπ του “Victoria” που δείχνει σκηνές από τη hitlerjugend, όλος ο δίσκος είναι αφιερωμένος στη ναζιστική μηχανή. Δεν υπάρχει ιδιαίτερο subtlety, η ταύτιση και το glorification είναι έκδηλο: πχ. Werwolf αναφέρεται στο σχέδιο της Γερμανίας για δημιουργία μιας αντιστασιακής δύναμης καθώς οι σύμμαχοι το 44 προελαύνουν μέσα σε αυτή (Werwolf behind enemy lines! and all we need is Werwolf!). Σε άλλα κομμάτια έχουμε τους αναμενόμενους ύμνους για τα ναζιστοτάνκ (Guardians of the Reich, iron stars burning bright, Glorious iron sun, Panzer VI - Tiger I) σε άλλους στίχους έχουμε σλόγκαν της Βέρμαχτ (όπως διάβασα σε ρεβιού στο metal archives) όπως “sweat saves blood” (“Schweiß spart Blut”) or “fast as greyhounds, tough as leather and hard as Krupp steel”. O Mortuus βγαίνει στο βιντεοκλίπ με ένα patch με το νεοφασιστικό σύμβολο με τα δύο σφυριά που χρησιμοποιούν και οι Arditi, κλπ.

Το σημαντικό της υπόθεσης δεν είναι ότι οι Marduk είναι ναζί, το ξέρουμε. Αυτοί που δε το ξέρουν είναι οι μεταλλάδες, η -τεράστια- πλειοψηφία των οποίων υπερασπίζεται με μανία τους Marduk και το αφήγημα “είναι ιστορικές αναφορές και πολεμικοί στίχοι”. Το timing στο μεταξύ δείχνει το πόσο εντυπωσιακά ενσυνείδητοι υιοθετητές της τακτικής του νεο-ναζιστικού entryism ήταν από πάντα οι Marduk. Ανεβάζουν τα stakes του παιχνιδιού ακριβώς εκείνη τη στιγμή στην οποία υπάρχει μάξιμουμ αντίδραση και συζήτηση για το θέμα, ώστε να παιχτεί ένας ελιγμός ακόμα: το “anti-antifa”. Αντιδρούν και αυτοί έτσι απλά επειδή είναι η αντίφα στη μόδα μωρέ. Mας προκαλούνε. Μη γελάτε, ο κόσμος το χάφτει αυτό αυθεντικά.

Συμβαίνει οπότε η εξής τρομερή αντίθεση: στα βίντεο των καινούργιων τους κομματιών οι ναζί πανηγυρίζουν, γράφουν “πάρτε την τώρα αντιφα”, σημειώνουν και εξηγούν τις θεματολογικές αναφορές του δίσκου. Τα νέα τους βίντεο γίνονται χώρος για νεο-ναζιστική πολιτική ζύμωση και κατήχηση, με άλλα λόγια. Από την άλλη, ο χέβι μέταλ τύπος, όπως έκανε πάντα, μιλάει για τη μουσική, αισθητικοποιεί το πακέτο και αποφεύγει σαν τον διάολο το λιβάνι οποιαδήποτε πολιτική αναφορά. Ναι, ναι, ακόμα και τώρα που είναι στη μούρη σου, είναι απίστευτο κι όμως συμβαίνει. Διάβασα τρία review από ελληνικά σάιτ, Rocking, Metal Invader, Metalzone και σε κανένα δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά, ούτε ένας προβληματισμός, ούτε ένα disclaimer (έχω μεγάλη περιέργεια τι θα κάνει το Metal Hammer).

Δεν είναι η βλακεία, η νωθρότητα αντίληψης και η έλλειψη πολιτικής συνείδησης το θέμα. Σε μία υποκουλτούρα που έχει ένα κάποιο πολιτιστικό επίπεδο επιπλέον, δεν εξηγείται αυτό το πράγμα. Ειναι ότι η αισθητικοποίηση του ναζισμού είναι μία από τις πιο καλά προστατευμένες φαντασιώσεις του μέταλ, μία φαντασίωση τόσο πολύ κανονικοποιημένη που εκτός κι αν κατεβούν οι Marduk με τη Χρυσή Αυγή, δε πρόκειται να πιστέψουν οι πιο πολλοί μεταλλάδες ότι είναι ναζί. Μια ζωή θα είναι ή θα κάνουν τους χαζούς και θα προστατεύουν την ενοχική τους κατανάλωση μιλώντας για αυτό το θέμα όπως μιλάνε τα κανάλια για τους βιασμούς, όταν βγάζουν άτομα που λένε ότι οι βιασμοί προκαλούνται από τη ζέστη. Αυτό θέλει να ακούσει το κοινό τους, αυτά θα λένε, εκτός κι αν τους ταράζουμε αλύπητα και παντοτινά στο κράξιμο.

22 Likes

Marduk’s first show ever in Tel Aviv will take place at Dec 5th, 2015 at Reading 3 club in Tel Aviv, supported by Sweden’s Tribulation and the Israeli bands: Arallu & Spawn Of Evil

Έξοχο κείμενο. Δεχόμενος ότι ο Mortuus-Arioch συμμετέχει στο ναζιστικό προφίλ των Marduk (δεν το ήξερα και μου αποκαθηλώνεις τον αγαπημένο μου extreme τραγουδιστή), θα κάνω για πρώτη φορά τα στραβά μάτια και θα δικαιολογηθώ ότι δεν το κάνει με τους Funeral Mist, οπότε θα τον ακούω αποκλειστικά εκεί. Χωρίς Marduk την παλεύω, χωρίς Funeral Mist πολύ δύσκολα.

Θα στο χαλάσω λίγο… μια χαρά δηλώσεις έχει κάνει και με τους FM στην πρώτη έκδοση του devilry. Aπό wikipedia:

The CD’s tray card features a “very provocative line: ‘BY SUPPORTING BLACK METAL YOU SUPPORT THE GLORIFICATION OF RAPE, INCEST, WAR, MURDER, DRUGS, OPPRESSION, FASCISM, CORRUPTION ETC. THINK TWICE BEFORE BUYING THIS DIVINE PIECE OF ART!!!’”[1] When asked whether he stands behind this statement, Arioch stated that “would never had it included in the lay-out” if the band did not stand behind “these things that are mentioned in this statement” which he called “the true face of today’s incarnation of Evil” and “[g]enuine bringers of devastation and human suffering, which of course are an important part of the true Satanist way of life”.

jpeg

Htan mikros tote, den ixere ti elege :yum:

Ευχάριστη έκπληξη το νέο Immortal. Ακόμα πιο ευχάριστη η απόδοση του Demonaz.

1 Like