Black Metal Albums

ο νεος δισκος των Arstidir Lifsins ειναι εκει εξω
οσοι πιστοι προσελθετε :slight_smile:

Post-αρίστηκε κι από δύο άτομα παραπάνω, υπάρχει και κριτική από τον apostolisza8, αν δεν κάνω λάθος (του οποίου το γούστο μοιράζεται πολλά κοινά με το δικό μου, απ’ ό,τι έχω παρατηρήσει), αλλά ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την πολύ θετική εντύπωση που μου άφησε το “Achatius” των (του) Funereal Presence. Νόμιζα ότι θα ήταν ένα (“απλά” πολύ καλό) συνηθισμένο αμερικάνικο black metal album, και τελικά μου σκάνε flashback απ’ όλες εκείνες τις “εξωτικές” black metal μπάντες των αρχών των 90’s στυλ Rotting Christ, Master’s Hammer, Varathron κλπ. Δηλαδή heavy metal στην ουσία, απλά διαβολικό. Το έχει πιάσει άψογα αυτό το συναίσθημα ο τύπος, από την παραγωγή μέχρι τις ιδέες. Γενικά πολύ καλό, πλούσιο album με γεμάτες συνθέσεις που σου αποκαλύπτονται σιγά-σιγά, χωρίς να είναι δυσκολοχώνευτες, όμως. Συμφωνώ πολύ όπως τα λέει και η κριτική του site γενικά.

2 Likes

Καλησπέρα! Ναι δική μου είναι, να και το λίνκ. Αρχικά ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όλο το ζουμί είναι αυτό που είπες, heavy metal, αλλά διαβολικό. Πολύ καλός δίσκος, πολύ ξεχωριστός ακόμη και ανάμεσα σε όσους παίζουν πιο παλαιομοδίτικο πρώτου ρεύματος bm.

1 Like

Δεν ξέρω αν έχει ποσταριστεί ή αναφερθεί πιο πριν αλλά τις τελευταίες μέρες ακούω αυτό

Ατμοσφαιρικό black με αρκετά southern rock στοιχεία. Αρκετά ενδιαφέρον δίσκος.

1 Like

Την Παρασκευή ο νέος δίσκος Deathspell Omega:

Αν και το Ad Arma! σαν πρώτο δείγμα δεν με ενθουσίασε, σίγουρα ο δίσκος συνολικά θα είναι άλλη εμπειρία.

Επίσης η ίδια εταιρεία, την ίδια μέρα, κυκλοφορεί και το νέο Misthyrming!

…το οποίο Mysthyrming να προσθέσω φίλτατε @apostolisza8 ότι είναι από τα καλύτερα black metal albums που άκουσα εδώ και καιρό. Πολύ καιρό.

1 Like

Και Sinmara φέτος και Misthyrming. Τεράστια πρόοδος ηχητικά και για τα 2 συγκροτήματα, θα δείξει ο χρόνος πως θα μνημονεύονται. Αλλά θα επανέλθω αναλυτικότερα και για τους δεύτερους.

2 Likes

Ωρέ τι επικό έπος είναι το πρώτο τραγούδι :love_you_gesture:

2 Likes

Από τα μούτρα, τρελη αύρα!! Πάντως στο 2ο, το σόλο…

…έχει ξεκάθαρες επιρροές από Μανώλη Χιώτη!

2 Likes

Το άλμπουμ σκοτώνει λέμε.

1 Like

Double post, ο Gaahl κυκλοφορεί με το νέο του συγκρότημα τον πρώτο τους studio δίσκο. Τα πρώτα δείγματα είναι τα εξής (γενικά είναι πολύ ενδιαφέρουσα κυκλοφορία ηχητικά):

EDIT: Τελικά ανέβηκε όλο στο yt

Σκατά και στους DSΩ και στον Aspa (ναι ξέρω, “διαχωρισμός μουσικού και δημιουργήματος” και μπλαμπλα, εμένα δε μου κάνει, σόρυ, έτσι προς αποκατάσταση πάντων)

5 Likes

O Aspa πλέον είναι χαμένος από χέρι. Και μπορεί στους DsO τα πράγματα να είναι σχετικά διαχωρισμένα (αν και η εν λόγω κυκλοφορία δεν τα λέει τόσο καλά ως προς αυτό…) τα υπόλοιπα project του πλέον είναι απροκάλυπτα. Καμία ντροπή. Κάπου είδα πως η μπάλα πλέον άρχισε να παίρνει και τους Mgla που έχουν σχέσεις μαζί του με ζωντανές εμφανίσεις κλπ.

Όπως και να έχει, ο καθένας έχει τον τρόπο που τραβάει την διαχωριστική.

1 Like

Aν πάει έτσι πάντως (που το συζητάω) τότε η μπάλα παίρνει τους πάντες σχεδόν…
Αν βάλουμε μόνο τα συγκροτήματα που έχει παίξει ο (ανοιχτά ρατσιστής) Hellhammer μόνο, έχουν φύγει τα 3/4 της νορβηγικής σκηνής δηλαδή…

2 Likes

Εμένα δε με ενοχλεί και να φύγουν τα 99/100 της σκηνής, μπορώ να βρω μουσική να ακούω στο υπόλοιπο που θα μείνει,

4 Likes