Black Metal Albums

3 Likes

H Αvantguarde κυκλοφορεί τα 2 πρώτα άλμπουμ των Darkspace σε βινύλιο για όποιον ενδιαφέρεται.

Δεν ξέρω αν κανείς ανέφερε το ντεμπούτο των Σαλονικιών Nihilism που κυκλοφόρησε στις αρχές της χρονιάς και μόλις τώρα το ανακάλυψα. Το δισκάκι μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση, παρά τα κάποια ελαττώματα του (θαμμένα φωνητικά στη μίξη, πλαστικός ήχος στα drums, 2 instrumental που μάλλον είναι υπερβολή σε τόσο σύντομο δίσκο). Πιο συγκεκριμένα μου άρεσε η αίσθηση της μελωδίας/ατμόσφαιρας που κοιτάζει σε άλλα ηχοτοπία, εκτός black metal. Ιδίως το τρίτο κομμάτι του δίσκου (τα τραγούδια δεν έχουν τίτλους) το θεωρώ (χωρίς υπερβολή) ένα από τα καλύτερα κομμάτια που άκουσα φέτος (αν όχι το καλύτερο), με τη μελωδία που μπαίνει εκεί στη μέση του κομματιού να με συγκλονίζει κάθε φορά. Γενικά νομίζω ότι οι τύποι έχουν διαχειριστεί τέλεια την ισορροπία τραχύτητας-μελωδίας.

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κανείς, αλλά οι Diocletian επανενώθηκαν και κυκλοφορούν νέο δίσκο.
Ο προηγούμενος τους, Gesundrian, είναι για μένα μαζί με το Teitanblood και το πρώτο Death Worship EP οι καλύτεροι war/bestial δίσκοι της δεκαετίας.

Βέβαια, είχα διαβάσει φήμες για κάτι θλιβερές φασιστοσυνδέσεις, αλλά όσο το είχα ψάξει δεν είχα βρει κάτι ξεκάθαρο. Είναι και περίεργο ιδίωμα, μετράει πολύ η αισθητική και η εικόνα έναντι της μουσικής (δηλαδή της αέναης αναπαραγωγής του Ritual των Blasphemy). Σε κάθε νέα μπάντα φοβάμαι να ψάξω παραπέρα.

2 Likes

Μου φάνηκε ενδιαφέρον κι είπα να το μοιραστώ. Κακοηχογραφημένο EP από το Βέλγιο που εκπέμπει μία μυστήρια πρωτογονίλα και σατανίλα. Το πρώτο κομμάτι είναι σχεδόν doom, στο στυλ των Urfaust, και μου τράβηξε το ενδιαφέρον με το πρώτο άκουσμα. Τα υπόλοιπα κινούνται σε πιο normal ήχους -σε κάποιους θα θυμήσουν και ελληνικό black metal των αρχών των 90’s.

1 Like

καλη φαση. Το Gesundrian ηταν δισκαρα(αν και μαλλον ντεθ παρα μπλακ).

Παίζει πολύ αυτό, με αυτό το ιδίωμα δεν έχω καταλήξει. Τα λέω war black και το αφήνω εκεί.


εξαιρετικό

Εξαιρετικό και έσκασε από το πουθενά…

Τα τελευταία 5 χρόνια τα αγαπημένα μου Black Metal άλμπουμ κάθε χρόνο είναι ελληνικά (από Thou Art Lord και Zemial μέχρι Varathron πέρυσι). Βλέπω να συνεχίζεται το σερί!

1 Like

Χωρίς να διαφωνώ στην ουσία, θεωρώ πως αν αναφέρεσαι στο “Nykta” από τους Zemial, είναι κρίμα να το λέμε απλά black metal! Τρομερός δίσκος εν γένει.

1 Like

Ναι, ναι ελλείψει καλύτερης περιγραφής και για να μην το κάνω σιδηροδρομο με progressive, heavy κλπ αρκέστηκα στην απλοϊκή περιγραφή.

1 Like

περσινή κυκλοφορία
1 Like

Δεν το χα ακούσει και ψιλοσκίζει
2 Likes

@apostolisza8 οι Yellow Eyes πως σου έχουν ξεφύγει; (Ελπίζω να μην αγνοοώ κάτι φριχτά)
Ο δεύτερος καλύτερος black δίσκος που έχω ακούσει φέτος - οι Mysthyrming δεν κουνιούνται από την θέση τους…

1 Like

Φυσικά και δεν μου έχουν ξεφύγει! Απλά είπα να κρατούσα τίποτα και για underground… χεχε! Οι τύποι και στον φετινό δίσκο και με τους Vanum κεράσανε φέτος. Respectfully disagree για τον δεύτερο καλύτερο. Vanum και Sinmara παίζουν δυνατά ακόμη!

1 Like