Black Metal Albums

Που ζεις?

Οι burzum ειναι η καλυτερη μπαντα ολων των εποχων :slightly_smiling_face:

μετα τους maiden :metal:

Ιρλανδία!

1 Like

Διαβιείς σε ένα μέρος όπου μας λες ότι υπάρχει μνημείο “Coffin Ships” για τον Μεγάλο Λιμό του 1840, ένα μέρος όπου είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς οι Primordial που έχουν γράψει τραγούδι με τίτλο “Coffin Ships” για τον Μεγάλο Λιμό του 1840 στην πατρίδα τους την Ιρλανδία.
Έρχεται λοιπόν κάποιος με το ψευδώνυμο @Primordial_hordes και ρωτάει με γνήσια απορία που ζεις και, ποιος να το φανταζόταν, η απάντηση είναι… Ιρλανδία. Αυτά είναι τα ωραία του “ιντερνέτ”!!!

Αφήνω αυτό εδώ και περιμένω την γνώμη σας!

4 Likes

Άλλο ήρθα να ποστάρω, αλλά υποσχόμενο φαίνεται…
Βέβαια στη γαλλική σκηνή της τελευταίας εικοσαετίας το αντίθετο θα ήταν η έκπληξη…

Όσο για την κυκλοφορία που ήθελα να επισημάνω εγώ εξαρχής, μια που έκλεισε βδομάδα εκεί έξω, αφορά κάποιους συγκεκριμένους Τσέχους μικρούς θεούς (αν κ ο Vlad είναι Σλοβάκος νομίζω) που ανέφερα κ σε πρόσφατό μου ποστ.

Δυσκολεύομαι να βρω λόγια για να περιγράψω τα συναισθήματα που ανακίνησε το νέο διπλό Cult of Fire…
Το μόνο που θα πω τώρα, ακούγοντάς το (για πολλοστή φορά), είναι ότι δε νομίζω πως θα βαρεθώ ποτέ να συναντώ νέους τρόπους/δρόμους/προσεγγίσεις στη δημιουργία αληθινά επικής, υπερβατικής (κ, ναι, ισοπεδωτικής) μουσικής…

Αφήνω ένα μικρό (αλλά αντιπροσωπευτικό) δείγμα:

5 Likes

Ωραία κουβέντα πιάσατε παραπάνω, τώρα την πήρα χαμπάρι. Αυτό το τοπικ, μαζί με το Speed / Thrash (κυρίως χάρη στον @panagiotis -το ταγκ κυρίως για να διαβάσει κανείς τα ποστ του μιας και έχει χρόνια να γράψει) είναι εγκυκλοπαίδειες για όποιον έχει το χρόνο να τα διαβάσει.

On topic, το Faustian Pact που αναφέρθηκε παραπάνω είναι ίσως ο καλύτερος δίσκος 90’s που κυκλοφόρησε από το 2000 και έπειτα.

4 Likes

Εγκυκλοπαίδεια είναι και στο Πανκ ο Παναγιώτης, είχα ανακαλύψει πολλά σπουδαία άλμπουμς εξαιτίας του :smiley:

2 Likes

punk, new wave, crust και δε συμμαζεύεται.

2 Likes

Ακόμη το λιώνω… Αν δεν είναι αυτό που λες, είναι σίγουρα ο απόλυτος δίσκος φινλανδικού black metal (όχι black/death) από το 2000 και μετά!

Κυκλοφόρησε την Παρασκευή αυτό εδώ, που κάτι μου λέει πως θα μας απασχολήσει για το υπόλοιπο της χρονιάς:

Ενώ λατρεύω τα industrial στοιχεία στον ακραίο ήχο, κάτι τέτοια αποτελέσματα είναι που αναθερμαίνουν την αγάπη μου διαρκώς.

Πάντως, εκεί γύρω στις 20 του μήνα βγαίνουν 2 δισκάρες κατ’ εμέ. Παραθέτω κάποια (νέα) δείγματα:

Ξέρω πως σας έχω πρήξει με τους Grift, πολύ μεγάλο προσωπικό κόλλημα.

Δυστυχώς, δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σας για τα 2 Cult Of Fire γαμώτο, και μου κακοφαίνεται λίγο! Υπάρχουν κάποια πράγματα που με χαλάνε, πέραν της δυαδικότητας του κόνσεπτ που αξίζει συγχαρητήρια και να ασχοληθεί κανείς, αν είναι τουρίστας με τις έννοιες. Ίσως είχα το “Ascetic Meditation” πολύ ψηλά για να ακούσω κάτι τέτοιο τώρα. Βγάζει γκρίνια το σχόλιο, το δέχομαι. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως η μουσική είναι όντως καλή.

3 Likes

Κρίμα που δεν σε “έπιασε” το Cult of Fire. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ δυνατή κυκλοφορία (και το λέω όντας μεγάλος οπαδός του Ascetic Meditation).
Κάποιες φορές, βέβαια, είναι κ θέμα timing. Ίσως αν επιστρέψεις σ’ αυτό σε πιο κατάλληλη στιγμή (ή όταν σου το επιτρέψει το sunyata :stuck_out_tongue: ) να αναθεωρήσεις.

Α, κ, ναι, κ μένα μου αρέσει πολύ το Vredehammer (όσο έχω προλάβει να το ακουσω)!

1 Like

Αν θέλω να είμαι πολύ αυστηρός, μπήκα με προσδοκίες, και βγήκα με μια αίσθηση στασιμότητας που δεν δικαιολογεί το χρονικό διάστημα για μένα.

Επίσης, η ιδέα με 2 παράλληλες κυκλοφορίες, και ειδικά με τις διαφορετικές θεματικές τους, εν τέλει δεν δικαιολογήθηκε στα μάτια μου ούτε από την διάρκεια τους ούτε από την εκτέλεση, δηλαδή απλά ένιωσα ένα double down στο καθιερωμένο τους στυλ.

Θα προσπαθήσω ξανά, αν και του έδωσα ευκαιρίες και υπήρχαν στιγμές που με ενθουσίασαν αλλά μιλάω ως σύνολο κυρίως.

Ακούγομαι αυστηρός και ίσως λίγο ψυχρός το ξέρω, αλλά προς τα εκέι τείνω!

Ok, σεβαστό. Όπως ήδη είπα το βλέπω εντελώς διαφορετικά (ειδικά ως προς το πόσο πετυχημένα μου έγραψε η προσέγγισή τους στο θεματικό δίπολο με το οποίο επέλεξαν να καταπιαστούν) αλλά φυσικά, απόψεις είναι αυτές.
Σίγουρα πάντως δεν θα συμβούλευα να το “πιέσεις” να σου αρέσει.
Ειλικρινά πιστεύω ότι είναι από εκείνους τους δίσκους που αν είναι να σε κερδίσουν τελικά, θα σε “καλέσουν” από μόνοι τους…

1 Like

Όπως είπα και πιο πάνω, δεν τις θεωρώ κακές ή μέτριες κυκλοφορίες, η μουσική τους δεν είναι μέτρια. Μου άρεσε περισσότερο η ιδέα παρά η υλοποίηση, δηλαδή, περίμενα το βήμα παραπάνω και έγινε ένα βήμα προς τα μέσα. Έτσι το είδα, φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, απόψεις είναι αυτές!

Δεν θα το πίεζα να μου αρέσει, δεν το κάνω με τίποτα αυτό, και συχνά μπορεί να ακούγομαι εριστικός, αλλά το βλέπω αρκετά συγκριτικά. Δεν σημαίνει πως δεν θα ξαναγυρίσω σε στιγμές του δίσκου πάντως.

1 Like

Μετά από τα δυο τελευταία λάιβ που ζήσαμε,προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω εριστικότητα πουθενά!
Μόνο θρίαμβο, αίσθηση εκπλήρωσης απωθημένων, κ (ουράνια) τόξα παντού! :smiley:

1 Like

Παίδες επειδή βαριέμαι να ψάχνω όλο το νήμα, ποια η άποψη σας για τους Paysage D’hiver?
Τα χει κανείς όλα τα άλμπουμς σε CD; Τα παραγγείλατε από κείνο το περίεργο site (νομίζω Kunsthal;);
Ήθελα να ρωτήσω καταρχάς αν αξίζουν οι εκδόσεις με το CD και αν προτείνετε σε κάποιον που δεν έχει βινύλιο, να τα αγοράσει και να αφιερώσει χρόνο στη δισκογραφία τους (ή πιο σωστά demo-γραφία).

Επίσης με τους Inquisition τι έχει παιχτεί; Έχουμε κάνα νέο για κυκλοφορία μετά από τις περίεργες κατηγορίες εναντίον του τραγουδιστή/κιθαρίστα;

Να ένα όνομα που έχει να ακουστεί πολύ καιρό εδώ ( απ’ όσο θυμάμαι τουλάχιστον). Αν δεν κάνω λάθος, ένας από τους παλιούς χρήστες, ο @ToyMaker (με άβαταρ τον Wintherr), πόσταρε κάποιες φορές γι αυτό το project/one man band. Δεν έχω αγοραστό κάποιο από τα demo τους (όντως από την ελβετική kunsthall έχουν κυκλοφορήσει) οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω ως προς την αξία των εκδόσεων… Σίγουρα όμως θεωρώ ότι αξίζει ν ασχοληθεί κανείς (ειδικά με το ομώνυμο του 2000),με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι αντέχει την ίδιαιτερη αντίληψη του Wintherr περί lo-fi ήχου.

Στα τέλη Γενάρη κυκλοφόρησε κ νέο album, νομίζω, αλλά προς το παρόν δεν έχει κανονική διανομή, παρά μόνο κατ αποκλειστικότητα σε λίγους συγκεκριμένους ενδιαφερόμενους .

Για Inquisition αυτό που ξέρω είναι ότι αποσύρθηκαν οι σχετικές κατηγορίες για τον Dagon. Για νέα κυκλοφορία αυτό που έχουν πει, από τέλη Δεκέμβρη, είναι ότι έχουν ολοκληρώσει το επόμενό τους album. Για ημερομηνίες κ τέτοια δεν ανακοίνωσαν κάτι.

Ωστόσο, προσωπικά μιλώντας, κ μόνο για τη συμμετοχή τους σε συγκεκριμένη συλλογή (για να μην αναφέρω καν το πρότζεκτ του Dagon), δεν είναι μπάντα με την οποία θα καθίσω να ασχοληθώ πλέον.

το νεο burzum ειναι εκει εξω :sunglasses:

Κυκλοφόρησε, επιτέλους επίσημα, αυτές τις μέρες η δεύτερη σύμπραξη 2 εκ των σπουδαιότερων μπαντών του ατμοσφαιρικού black metal των τελευταίων ετών. Έτσι, μετά τον Ήλιο, την τιμητική τους έχουν οι πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος (από κοντά και ο Πλούτωνας :stuck_out_tongue: ). Δυο γεμάτες ώρες σπουδαίας μουσικής. Φιλόδοξο, τουλάχιστον, αλλά χρόνο, πλέον, διαθέτουμε:

Αν το εξώφυλλο σας αρέσει, ή θυμίζει κάτι, τότε θα πρότεινα έναν πολύ παραγνωρισμένο, θεατρικό, avante-garde δίσκο που βγήκε πριν από δυο σχεδόν χρόνια. One-man project, ενώ ο mainman είναι και υπεύθυνος για τα εξώφυλλα και των 2. Από τις αγαπημένες μου κυκλοφορίες του 2018, που αξίζει κάποιος να επιμείνει. Ειδικά αν αναλογιστούμε πως μιλάμε για ορθόδοξο, θεολογικό concept, αλλά εκ της χριστιανικής οπτικής.

3 Likes

¨Ερχεται και νέο άλμπουμ από Krallice

Παρεμπιπτόντως το bandcamp για όλες τις αγορές που θα γίνουν σήμερα, δεν θα μπει στην μέση με προμήθεια και όλα τα λεφτά θα πάνε κατευθείαν στις μπάντες-καλλιτέχνες.

The Covid-19 pandemic is in full force, and artists have been hit especially hard as tours and shows are being canceled for the foreseeable future. With such a major revenue stream drying up almost entirely, finding ways to continue supporting artists in the coming months is now an urgent priority for anyone who cares about music and the artists who create it. The good news is that we’re already seeing many fans going above and beyond to support artists across Bandcamp.

To raise even more awareness around the pandemic’s impact on musicians everywhere, we’re waiving our revenue share on sales today (Friday, March 20th, from midnight to midnight Pacific Time), and rallying the Bandcamp community to put much needed money directly into artists’ pockets.

For many artists, a single day of boosted sales can mean the difference between being able to pay rent or not. Still, we consider this just a starting point. Musicians will continue to feel the effects of lost touring income for many months to come, so we’re also sharing some ideas below on how fans can support the artists they love and how artists can give fans new, creative ways to provide support.

It may sound simple, but the best way to help artists is with your direct financial support, and we hope you’ll join us both today and through the coming months as we work to support artists in this challenging time.

Εντιτ: Μάλλον έχει πολύ κίνηαη ατο Bandcamp και δεν φορτώνει τον player.