Black Metal Albums

Λάθος φρύδι, αλλά αυτό σηκώνεται :upside_down_face:
Οι Human Serpent έχουν την κατάλληλη μουσική για την περίοδο που ζούμε. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια σου φίλε.

1 Like

heavy metal, black και άλλες ομορφιές απο γερμανία

3 Likes

Στις επιλογές μας για τις υπόγειες κυκλοφορίες του 2019, είχα αναφερθεί στο ντεμπούτο LP του Γάλλου Dreams Of The Drowned. Είχα κολλήσει άσχημα έπειτα από υπόδειξη φίλου.

Σήμερα, έβγαλε ένα νέο EP (35 λεπτά αλλά EP):

Όσοι τους γνωρίζετε, λογικά θα δείτε μια εντονότερη στροφή προς Fleurety/VBE. Ετοιμάζει δεύτερο δίσκο φέτος, και αυτό εδώ είναι ένα ακόμη μικρο αριστουργηματάκι. Περιλαμβάνει δύο διασκευές. Το μυαλό και τα αυτιά καρφώνονται στην δεύτερη, το 6ο κομμάτι.

4 Likes

Το οποίο θα κυκλοφορήσει πάλι από την Duplicate records σε βινύλιο, όπως κ το ντεμπούτο.

1 Like

Πολύ καλό! Δεν είχα ακούσει καν το πρώτο, δικαιώνεσαι για την επιμονή σου να παραθέτεις links από άρθρα :stuck_out_tongue: (το αφιέρωμα αυτό, το είχα προσπεράσει και βλέπω ότι περιλαμβάνει ωραία πράγματα τόσο από σένα - αν και τα πιο πολλά τα ήξερα - όσο κι από τον @Aldebaran).

Στα του EP που έβαλες, να πω ότι έχω μεγάλη αδυναμία στον ήχο του μπάσου που ακόμα ψάχνω να βρω τι μου θυμίζει…

1 Like

Mιλαμε για επος. Και μουσικα και εικαστικα.

8 Likes

^ σχετικά:

Summary

Chris Ayin

15 λ. ·


So, what happened yesterday: My new videoclip for the track “Ατραπός” was uploaded in the Black Metal Promotion channel. Now, don’t me wrong, I was well aware of the politics of that channel (the same as any generic black metal channel, all big bm channels post some crypto-fash bands, because at least 1/4 of bm bands are crypto-fash, right?) but as my label works with them sometimes, as naturally they want their bands to get exposure (can’t blame them about that) I decided to go with for one more time, but this time be confrontational about it, so I put a more aggressive version of the “love metal, hate fascism” tag that many of us started using some time ago in the video’s description, that said “hail black metal, fuck fascism”.
The result? The channel (who had of course expressed concerns about the note in the first place, as they “did not like to get political”) turned off comments in the course of a few hours, despite all comments being positive in the beginning. I didn’t catch any negative comments at all, so I’m not sure if a sudden influx of nazi trolls took place (very possible) or if the guy that runs the channel saw a couple of comments and closed them off immediately because he was scared he will lose standing among bm’s right wing audience (said “he doesn’t want such wars in his channel”). In any of you had the chance to see anything before the comments closed, let me know.
After that, I obviously also uploaded the video in facebook and my own youtube page, so you can leave comments/likes there if you wish.


https://www.youtube.com/watch?v=8Kfxmeq1AFs&t=28s

All in all, I think this experience showed me the limits of “infiltrating” the mainstream ground. You can attempt it, but you if are open about who you are and what your stance is (as it should be when we do this) you will 100% eventually be silenced or thrown out. We desperately need more leftist or specifically non-scetchy (stating no racism/ sexism allowed etc) channels and we need to support them to get bigger as opposed to just going to the mainstream ones and hoping we’ll get accepted/play crypto, so this is definitely the direction I’ll be going.

8 Likes

Οι Lugubrum μετά το τέρμα αλλόκοτο Plage chomage, (όχι ότι τα άλλα πάνε πίσω, στο συγκεκριμένο το τερμάτισαν όμως), βγάζουν νέο άλμπουμ και δώσανε ένα δείγμα.

Φαίνεται να αποφάσισαν να ξανά ανοίξουν το distortion στην κιθάρα τους :sweat_smile:

Κομμάτι να το ακούς στην τουαλέτα το πρώτο. Βετεράνοι χαχαχαχαχααχαχ

1 Like

Δεν είδα πουθενά αυτήν την κυκλοφορία (παρά μόνο ως σύντομη αναφορά στις “κυκλοφορίες αυτού του μήνα” στην κεντρική σελίδα του site) και νομίζω είναι κρίμα να μην ακουστεί από οπαδούς του ήχου των Satyricon:

Οι Mork είναι το solo project του Thomas Eriksen, θα βρείτε κάποιες αναφορές σε αυτόν αν ψάξετε το topic.

2 Likes

Θα δημοσιευθεί και η αναλυτική παρουσίαση πάντως :stuck_out_tongue:

Το “Katedralen” θεωρώ πως είναι το καλύτερο του ως Mork, έχει πετύχει έναν πειστικό συνδυασμό επιρροών σε κάτι που δένει αρκετά. Και έχει και guest από τον Nocturno Culto οπότε από μένα είναι ναι χαχα.

edit: κυκλοφορίες της εβδομάδας θα εννοείς λογικά.

1 Like

Ναι, μάλλον αυτήν την ενότητα εννοούσα.

Δεν έχω ακούσει πλήρη δισκογραφία αλλά αυτό με “έπιασε” με τη μία. Μπορεί απλώς επειδή αποτίει τον σωστό φόρο τιμής στις επιρροές του. Όπως είπες κι εσύ, ο συνδυασμός είναι πετυχημένος κι αυτό είναι αρκετό (για μένα) για να κάτσω και να δώσω χρόνο ακρόασης σε έναν δίσκο ενός ιδιώματος όπου οι καλές κυκλοφορίες είναι πλέον πάμπολλες.

Edit: Επειδή δε νομίζω να το έχω αναφέρει πρόσφατα εδώ μέσα, το Rebel Extravaganza είναι πολύ ψηλά στο all time black metal τοπ μου…

1 Like

Κάτσε να ξεκινήσω από τα σοβαρά:

Παρομοίως!

“Is this what is yet to come, or a madman’s reflection of the soul?”

Μοναδικό.

Δεν ξέρω αν το σχολιάζεις εξαιτίας των Satyricon επιρροών στον Mork ή από το “τι ακούτε τώρα vol.666” που το έριξα χτες (μυγιάζομαι), αλλά αφού έχεις μάτια και βλέπεις και κεντρική και όλα, αχαχ, ίσως να πήρε το μάτι σου και υποψιάστηκες και ποιό είναι το νο1 της χρονιάς μου έως τώρα…

Αλλά για αυτό θα τοποθετηθώ σε πιο ταιριαστό νήμα οσονούπω :upside_down_face:

Όσον αφορά το “Katedralen”, στους προηγούμενους δίσκους, πάντα κάτι με ενοχλούσε από την πρώτη κιόλας ακρόαση αν και μου άρεσε η προσήλωση, για αυτό και επέμεινα να παρακολουθώ τις κυκλοφορίες του. Εδώ κάπως, βάζοντας και παραπάνω solo, πέτυχε κάτι πιο “δικό του” από απλή αντιγραφή, αν και παραμένει απόδοση τιμών, αλλά ούτε και αυτό είναι αυτονόητο.

Δεν θεωρώ πως πιάνει επίπεδα Djevel, Mare, One Tail, One Head κλπ για να αναφέρω μερικούς σύγχρονους Νορβηγούς, αλλά έχει κάτι να σε κρατήσει σε ένα ιδίωμα που όπως είπες και εσύ υπάρχει υπερπαραγωγή πλέον.

1 Like

το εχω εδω και τρεις μερουλες σε γνησιο cdακι :metal:

Θυμαμαι το ειχες ξανα πει αυτο νομιζω στο ‘‘τι ακουτε τωρα’’ οταν το ποσταρα εγω
Ειναι δισκαρος

Edit: Να αναφερω ειναι ο πρωτος δισκος Mork που ακουσα
Αν εχεις ακουσει και αλλους για κατατοπισε με λιγο. Λιγο ομως :slightly_smiling_face:

2 Likes

Σωστά! Και εμένα κάτι μου θύμιζε χαχ, ωραία χαίρομαι που μένω σταθερός στις απόψεις μου :stuck_out_tongue:

Λίγο είπες ε; :stuck_out_tongue:

Κοίτα, όπως το βλέπω ή πας προς τα πίσω μέχρι το ντεμπούτο, αν δεν τα πάρεις με τη σειρά, ή πιάνεις το “Eremittens Dal” (2017) που για μένα είναι το δεύτερο καλύτερο του.

Εν τω μεταξύ, έχει και ένα podcast ο τύπος με επίλεκτους καλεσμένους, νομίζω άλλοι χρήστες του φόρουμ έχουν ποσταρει επεισόδια κατά καιρούς σε διάφορα νήματα (και εδώ). Κάτι τέτοια (καθώς και το ότι είναι στην Peaceville) με έκαναν να νομίζω πως είναι ολίγον “βυσματικη” περίπτωση μπάντας αλλά έχει και ενδιαφέρον μουσικά.

1 Like

Θα ξεκινησω με αυτο :+1:

1 Like

Το πρώτο. Έχω μερικά αδιάβαστα στο “Τι ακούτε τώρα Vol. 666”

Για το νο1 της χρονιάς, έχω υπόψιν μου 2-3 άλμπουμς που έχεις αποθεώσει… Να σου πω ότι κανένα απ αυτά δεν είναι το δικό μου νο1 :stuck_out_tongue:

BTW: Φοβερή η συνέντευξη στους (?) Non Serviam! Τέτοιες συνεντεύξεις (και μπάντες προφανώς, άσχετα που προσωπικά δεν μπορώ να εκτιμήσω πλήρως τη μουσική τους), θέλουμε!

2 Likes

Οι Vreid σε εμφάνιση ποδοσφαιρικής ομάδας της Νορβηγίας

2 Likes
2 Likes
3 Likes