Black Metal Albums

THY DARKENED SHADE / AMESTIGON / INCONCESSUS LUX LUCIS / SHAARIMOTH " SamaeLilith: A Conjunction Of The Fireborn" [2021]

Το είχα αναφέρει κάποια στιγμή και στο παρελθόν, κατά τη γνώμη μου εξαιρετικά σημαντικό ως κυκλοφορία για το είδος (το οποίο είτε το θέλουμε είτε όχι, δεν είναι μόνο μουσική αλλά και αισθητική/“ιδεολογία”).

Παρολαυτά θέλω να σταθώ σχεδόν αποκλειστικά στους AMESTIGON τα 3 κομμάτια των οποίων είναι από τα λίγα (ελάχιστα) πράγματα τελευταία που να με έχουν “ταρακουνήσει” πραγματικά την ώρα που τα ακούω.

Εντελώς progressive στη νοοτροπία τους, συνδυάζουν ένα κάρο επιρροές (Νορβηγία, BATHORY, mid 90s doom/death και ατμοσφαιρικό ήχο και πολλά άλλα) και παράγουν κάτι που στ’ αυτιά μου φαντάζει εντελώς μοναδικό.

Αν σας πουν κι εσάς κάτι (@RiderToUtopia μια φωνή μέσα μου λέει ότι ίσως σε ενδιαφέρει), συνεχίστε μαζί τους τόσο με τα 2 φουλ (“Sun of All Suns”, “Thier”) όσο και με το εξαιρετικό split με τους δικούς μας HERETIC CULT REDEEMER.

3 Likes

Οι εγχώριοι black metallers Voak κυκλοφορούν την Παρασκευή το ντεμπούτο full length τους, μέσω της I, Voidhanger. Να τα πρώτα δείγματα.

Πέραν της ξεκάθαρης ιδεολογικής τους στάσης, αλλά και προσέγγισης του “πειραματικού” black metal τους, ανακατεύοντας παραδοσιακά black, (post) punk, avant και άλλα ηχητικά στοιχεία, οφείλω να πω, πως ο τρόπος που όσα συνδυάζουν στον ήχο τους δίχως να χάνουν την ορμή τους εμένα με έχει κερδίσει ήδη.

Bonus, αν και προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμη, η τρομερή τους επιλογή, αλλά και υλοποίηση, να διασκευάσουν το “Sabbat” των μυθικών Catharsis, με τη συμμετοχή της Σοφίας Σαρρή, που δένει συγκλονιστικά.

Να το έχετε στα υπόψη, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια και αυτιά πρόκειται για μια από τις κυκλοφορίες της χρονιάς στο χώρο.

7 Likes

Φιλανδία, παγωμένοι τάφοι
Frozen Graves - An Age of Emptiness | Amor Fati Productions (bandcamp.com)

3 Likes

Νέο άλμπουμ από Nordjevel, την μπάντα στην οποία παίζουν εδώ και καμπόσο καιρό οι Destructor και Dominator.

Τυπικό Νορβηγικό black metal μεν, ξεχωρίζει λόγω ποιότητας δε:

5 Likes
6 Likes
7 Likes

Για πάμε λίγο
:arrow_forward:︎ Kronet Av En Væpnet Haand | Djevel (bandcamp.com)

5 Likes
3 Likes

Καναδάς, Κεμπέκ, όχι όμως η κλασική συνταγή της περιοχής

1 Like

Θα πρεπε να το ποστάρω εδώ; Θα πρεπε να το ποστάρω καν; Ειλικρινά δεν έχω απάντηση :stuck_out_tongue_closed_eyes: Σίγουρα το πνεύμα του είναι αρκούντως “black”.
Το άκουσα μέσω Καπράνου που το δημοσίευσε στο φβ, με το εξής σχόλιο: “One-man-project αρχαιολόγου από την Ανδόρα, ανάμεσα στο krautrock, τo σύγχρονο noise-pop και το ατμοσφαιρικό black metal, με στιχουργικό focus στην προφορική λαϊκή παράδοση των Πυρηναίων. Συν μια διασκευή Jethro Tull. H πιο γεια σου κυκλοφορία του 2022.

3 Likes

Δεν έχουμε λόγια Απόστολε. Ευχαριστούμε ΚΑΙ για την εις βάθος κριτική.

5 Likes

Το αφήνω και εδώ γιατί πρέπει.

1 Like

Σε όσους έχουν λείψει οι αληθινοί Immortal
:arrow_forward:︎ Ancient North - The Gates | Iron Bonehead Productions (bandcamp.com)

Συνεχίζω με πιο pagan πράγματα από την αγαπημένη nordvis
:arrow_forward:︎ Blodsband (Upcomming album 2023) | EHLDER (bandcamp.com)

2 Likes

Αφού θα γαμηθεί που θα γαμηθεί και το 23, ας γαμηθεί με το καλημέρα και αρχοντικά

8 Likes

Σας έχουν λείψει οι παλιοί arcturus???
The Ashen Abhorrence | Pestilent Hex (bandcamp.com)

3 Likes

Για πάμε λίγο.

3 Likes

Για να μην ψαχνόσαστε κάθε φορά τι ακούμε/δεν ακούμε ή σε ποια συναυλία πηγαίνουμε/δεν πηγαίνουμε, ο τύπος παρακάτω έκανε τη βρώμικη δουλειά.

https://rateyourmusic.com/list/HelloInquisitor/black-metal-bands-and-their-politics/1/

Και περιμένουμε από τον Αποστόλη να μας πει τυχόν αβλεψίες.

7 Likes

Το 70% εχουν αγκυλωτο ή τεινουν να εχουν. Δεν βλεπω σχολια, μονο για mgla μιλαγαμε. Μεχρι και οι primordial ειναι υποπτοι.
Περηφανο σφυροδρεπανο για rotting