Black Metal Albums

Τι σχόλια θέλεις? Άκου ότι θες κ πάνε σε όποια συναυλία θες.

Ναι ρε παιδι μου οτι θελω θα κανω. Απλα βλεπω επιλεκτικη κριτικη, γενικα μιλωντας. Το γνωστο αβαβα.

Ξέρεις, δεν με νοιάζει κ τόσο η κριτική, δεν δίνω λογαριασμό σε κανέναν τι θα ακούσω/διαβάσω κλπ. Αυτό που με χαλάει (κ δεν καταλαβαίνω) είναι το πως αυτοί που μιλάνε για αγώνα κατά του φασισμού, ακυρώνουν συναυλίες απειλώντας μαγαζάτορες, προσωπικό κ κόσμο. Γιατί έγιναν διάφορα σκηνικά την προηγούμενη φορά που είχαν ανακοινωθεί οι Mgla ή οι Marduk (δεν θυμάμαι ποιοι από τους 2 ήτανε) στην Σαλονίκη.
Αύριο, παίζουν οι Mgla εδώ στο Όσλο, χωρίς να κουνηθεί φύλλο, χωρίς να γίνει το παραμικρό σκηνικό. Όπως έπαιξαν κ στην Σαλονίκη πριν λίγο καιρό, μετά τα όποια μπάχαλα, πήγε ο κόσμος, ήπιε τα ποτά του, άκουσε την μουσική του κ έφυγε.

3 Likes

Πάντως Mayhem τους έχει με αγκυλωτό, κι όλοι μας (που λέει ο λόγος) έχουμε πάει σε συναυλίες τους/έχουμε βινύλιά τους/έχουμε αποθεώσει.

Πάντα μου φαινόταν περίεργο πως μια μπάντα σαν τους Mayhem, με τόσες πολλές αναφορές και συνδέσεις με ακροδεξιά, είναι - κατά πλειοψηφία - στο απυρόβλητο, ενώ σωστά γίνεται τόσος θόρυβος για Mgla, DSPO κτλ.

2 Likes

Για τον Hellhammer δεν γίνεται όλη η φάση? Δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί, απλή απορία.

Hellhammer, προφανώς Varg κι όπως μπορείς να διαβάσεις στο άρθρο, ναζιστικές αναφορές (πχ Legions Norge) και θολές γραμμές στα όσα πίστευε ο Euronymous.

Σωστα πραττουν. Δεν γινεται να ερχονται κρεμάλες για τους δικους μας αλλα για καποιους που ξυνουν μια κιθαρα δεν τρεχει και τιποτα ρε αδερφε

Την επόμενη φορά που θα ακυρωθεί μια συναυλία των Rotting Christ, μην γκρινιάξεις όμως.

Οχι δεν θα γκρινιαξω.

Οκ. Είσαι ανώτερος άνθρωπος.

Η συναυλία RC ακυρώθηκε μετά από πιέσεις της εκκλησίας. Η συναυλία Mgla ακυρώθηκε μετά από πιέσεις αντιφασιστικών οργανώσεων. Θα εξισώσουμε τα 2 άκρα;

Όσον αφορά το Όσλο που λέει ο @nikosPL, δεν ξέρω τι ισχύει στην πόλη (ποια κινήματα είναι ισχυρά-ενεργά) αλλά προφανώς δε μου φαίνεται παράλογο να είναι γίνονται τέτοιες συναυλίες πιο “απροβλημάτιστα” σε μία από τις πρωτεύουσες του Black metal.

1 Like

Την λογοκρισία δεν την παραγγέλνεις. Να είσαι έτοιμος να δεχθείς λογοκρισία παντού, όχι μόνο εκεί που θέλεις.
Όσο για την 2η παράγραφο, δεν έχει καμία σχέση με την πρωτεύουσα του μπλακ μέταλ. Οι νορβηγοί είναι υπέρμαχοι της ελευθερίας έκφρασης.

1 Like

Δεν πιστευω να θιχτηκες που ο πλευρης χαιρετούσε ναζιστικα στο δικαστηριο; Ελευθερια της εκφρασης.

1 Like

Τις εξυπνάδες σου αλλού. Για να σου απαντήσω όμως, εκεί υπήρξε επέμβαση του ανάλογου φορέα, ο οποίος είναι κ αρμόδιος.

Δεν ειναι εξυπναδες, ειναι ελευθερια της εκφρασης

1 Like

Αν θέλεις να συμπεριφέρεσαι σαν γυμνασιόπαιδο, ελεύθερα. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.

Δεν σε καταλαβαίνω, πρέπει να συμφωνήσω με οτι λες;

Γελάει ο κόσμος με τους Ραν Ταν Πλαν που “επενέβησαν”.

Δεν με ενδιαφέρει ποιος γελάει κ με τι. Ούτε αν η δικαιοσύνη είναι για τον πούτσο στο τριμπούρδελο που λέγεται Ελλάδα. Νόμοι υπάρχουν, δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος.

Άσε τους νόμους στην άκρη. Αυτοί που “επενέβησαν” ήταν το πειθαρχικό του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, μια βδομάδα μετά, το οποίο και θα κλάσει τα παπάρια του γεροσάψαλου Πλεύρη.

1 Like