Black Metal Albums

Sorry αλλά με αυτη τη λογική και κοιτώντας ο καθένας την πάρτη του φτάσαμε η χρυσή αυγή να εχει 13% και πάρα πάρα πολλά άλλα

1 Like

Εγω παντως που δεν ειμαι σωστος και νηφαλιος κεντρωος νομιζω οτι η σωστη δημοκρατικη αντιμετωπιση προς τους φασιστες ειναι ομορφα και δημοκρατικα μπουκετα στην μαπα.

Παντως στο αρθρακι ο αγκυλωτος δεν σημαινει υποχρεωτικα νεοναζι η NSBM. Σημαινει ακροδεξιες αποψεις. Οι Primordial εχουν το γαμω Black Hundred για παραδειγμα που οσο και να θελω να τους δικαιολογησω γιατι τους λατρευω μουσικα δεν μπορω. Το οτι εχει αναφερθει ο Αλαν σε cultural Marxism και λοιπες alt-right πιπες δεν μου κανει καμια εντυπωση, γενικα με τον Αλαν ειμαι λιγο σε λογικη you don’t wanna know how the sausage is made, προσπαθω συνειδητα να μην ερχομαι σε επαφη με τις αποψεις του γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου αρεσουν καθολου αυτα που θα ακουσω.

Οσο για το μπλοκαρισμα συναυλιων εγω προσωπικα ειμαι υπερ μονο οταν ο αλλος ειναι ανοικτα NSBM, δηλαδη η συναυλια εχει στρατευμενο χαρακτηρα. Για Mgla δεν συμφωνω καθολου.

6 Likes

Ο κυριος ειναι δημοκρατης αλλα στο φορουμ πρεπει να συμφωνουμε με τις αποψεις του.
Βαθιά δημοκρατικο

Μπορείς να φαντασιώνεσαι ότι θέλεις αλλά δεν σου έγραψα πουθενά να συμφωνείς μαζί μου. Πάμε παρακάτω.

Επειδή η κουβέντα ξεκίνησε από συναυλίες, δεν νομίζω να φτάσαμε στο 13% επειδή θα έπαιζαν οι χ,ψ μπάντες στην Ελλάδα.
Όταν ο τύπος χαιρετάει ναζιστικά μέσα σε δικαστήριο, αρμόδιο είναι το δικαστήριο. Ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος. Δεν θα κάτσω να χαλαστώ με τον Παντελή γι αυτό που έγραψε.

Σορυ κιολας, αλλά τι λογική είναι αυτή? Κανείς δεν κάνει το μπάτσο κανενός στο τι θα ακούσει/διαβάσει, αλλά όπως ακριβώς είναι ελεύθερος αυτός να ακούσει/διαβάσει ότι θέλει, αλλά τόσο είναι ελεύθερος ο άλλος να τον κρίνει για αυτά. Αν δεν σου αρέσει αυτό, αποχωρείς από τον δημόσιο διάλογο και τελειώνει η υπόθεση εκεί. Όσο κάνει κάποιος κάτι δημόσια, αυτό το κάτι μπορεί να τεθεί υπό κρίση από οποιονδήποτε γουστάρει.

Φυσικά. Με αυτή την πρόταση όμως, εξισώνεις την κίνηση της εκκλησίας να ακυρώσει μια συναυλία για το όνομα μιας μπάντας, με το γεγονός ότι κάποιοι ήθελαν να ακυρώσουν μια συναυλία λόγω φασιστικών προεκτάσεων μιας μπάντας. Αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά, τότε δεν έχουμε τίποτα απολύτως να πούμε παραπάνω.

Οπότε λοιπόν, αρμόδιοι είναι “αυτοί” και αν αυτοί δεν κάνουν την δουλειά τους, εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Αποποίηση ευθυνών, ξεφόρτωμα οποιασδήποτε συνείδησης και όλα καλά. Γιατί όχι. Εγώ μουσικούλα ακούω.

6 Likes

Εγώ σ’ αυτό θα ήθελα να σταθώ. Η βασική μου διαφωνία με τη “λογική” της λίστας είναι ότι βαφτίζει NSBM οποιαδήποτε μπάντα μπορεί να περιέχει έναν ακροδεξιό μουσικό. Τόσα χρόνια είμαι της άποψης ότι NSBM κάνει μία μπάντα η μουσική και οι στίχοι της -άντε και οι συλλογικές δηλώσεις και η στάση της σαν συγκρότημα (συνεντεύξεις, συμμετοχή σε συλλογές, εταιρείες ή φεστιβάλ κλπ.). Π.χ. οι Burzum για 'μένα ποτέ δεν ήταν NSBM -τουλάχιστον την πρώτη περίοδό τους, ανεξάρτητα από το τι κουβαλούσε στο κεφάλι του (ή ξεστόμιζε κάποιες φορές ανά περιόδους) ο Vikernes. Χωρίς να μπορώ να ισχυριστώ ότι παρακολουθούσα ό,τι έκανε μετά την επιστροφή του, είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι συγκεκριμενοποίησε το concept του για τις φυλετικές θεωρίες του κλπ. μέσω των Burzum (στιχουργικά, εικαστικά, στο site τους και σε κείμενα) μόνο μετά το “Umskiptar” ή κάπου εκεί γύρω τέλος πάντων. Εκεί κάπου τον παράτησα κι εγώ.

Για τον ίδιο λόγο ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με τους Mayhem ή τους Emperor λόγω των drummers τους -ή με τους Metallica λόγω του τραγουδιστή τους ξέρω 'γώ (έλα εντάξει, φτηνό flame :stuck_out_tongue: ). Ούτε μία μπάντα θα είναι NSBΜ επειδή ένα μέλος της ακολουθεί στο Facebook έναν φασίστα. Περισσότερο με προβλημάτισαν info που δεν ήξερα περί “Legion Norge” κλπ. για τους Mayhem.

Γενικά μπάντες τέτοιας εμβέλειας (Mayhem, Primordial κλπ.), ό,τι σκατά κι αν έχουν μες στο κεφάλι τους, δύσκολα θα βγουν να υποστηρίξουν ανοιχτά οτιδήποτε τέτοιο θεωρώ -κι αυτό όχι γιατί είναι “αθώοι”, απλά επαγγελματίες. Ο Alan φαινόταν τι μαλάκας ήταν ήδη από εποχές “The nameless dead” -βλέπε συνεντεύξεις τότε στο Hammer για τη σημασία της πατρίδας, του έθνους κλπ. -ΟΚ, καμία ξεκάθαρη φασιστική άποψη, αλλά πολύ αγάπη και λατρεία για τα έθνη, ρε παιδί μου, κι εμείς το καταπίναμε επειδή “Ιρλανδία και γαμώ την Αγγλία” κι επειδή δίπλα στους Ιρλανδούς μιλούσε για τους Παλαιστίνιους ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

4 Likes

Δεν ξέρω αν αυτό θα σε επηρεάσει θετικά, αλλά γενικά ο δίσκος έχει μία Aldrahn φωνητική εσάνς.

Καταλαβαινω τι λες και ειμαι πανω κατω της ιδιας αποψης και εγω, ομως σεβομαι οτι καποιος μπορει να μην θελει να στηριξει μια μπαντα ακομα και αν εμπιπτει στην κατηγορια που λες, δηλαδη οχι NSBM αλλα με μελη που ασπαζονται ανοικτα τετοιες ιδεολογιες. Εγω γενικα ειμαι λιγο μπερδεμενος με το θεμα, δεν εχω κατασταλλαγμενη αποψη και μαλλον ενεργω ανα περιπτωση. Φυσικα αν η μπαντα εινια ανοικτα μεσω στιχων, artworls κτλ NSBM προφανως απο εμενα εχουν Χ, μιλαω παντα για την περιπτωση των προσωπικων πεποιθησεων καποιου μελους.

4 Likes

Προφανώς, απλά ήθελα να σημειώσω ότι το ένα διαφέρει από το άλλο.

1 Like

Αρχικό Disclaimer για να μην ξεχνιόμαστε:
ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ

Από κει κ περα:

Πάντα θα στηρίζω το να ανοίγουν συζητήσεις σαν την από πανω ( που ξεκίνησε ο φίλος κ συνήθης υποπτος Λεπερ), αλλά επειδή υπάρχουν πολλα που καλό θα ήταν να ειπωθούν εδώ ( κ όσον αφορά την ίδια την λίστα, αλλά κ γενικότερα ως προς την τροφή που δίνει για τοποθετήσεις πανω σε ένα - imo- πολυ κρίσιμο θέμα), επιφυλάσσομαι ισως για όταν θα βρω χρόνο ( που αυτή την στιγμή δυστυχώς δεν έχω,τουλάχιστον για αναλυτικη τοποθέτηση).

Οποτε για την ώρα, αφήνω αυτό:
( γιατί καλό είναι, περα απο το που στέκουν οι μπάντες, να ξέρουμε κ που στεκουμε εμείς)

Κ για να το ξεκινήσω εγώ, καλώς ή κακώς, συνήθως, φοβάμαι ότι στέκομαι στο τρίτο από τα αριστερά
( εκτός από τις περιπτωσεις που θα έρθει κάποιος ψευτοτρου μπλακας του κωλου να εκστομίσει οποιουδήποτε είδους φασιστοειδη παπατζα- εκει τάσσομαι ξεκαθαρα με το τρίτο από δεξιά)

@Dr.Feelgood

  1. Στο επερχόμενο Thy Darkened Shades αναφέρεσαι;
    Αν ναι, το άκουσες ολόκληρο;;
    Αν ναι, wtf, κ γω θέλω!

  2. Δεν βλέπω πως η οποιαδήποτε επιρροή/ εσανς από φωνητικη προσέγγιση Aldrahn θα μπορουσε ποτέ να εκληφθεί ως κάτι όχι θετικό!

Ισχυει, μου το λένε συχνά

( σορρυ, δεν άντεξα , το κακό μου χιουμορ υπερίσχυσε :expressionless: )

Ήταν καλό, να ξέρεις, γέλασα. Ναι στον καινούριο δίσκο αναφέρομαι. Ολόκληρο όχι, αλλά κάποια τραγούδια του.

1 Like

Να με κρίνεις? Με ποιο δικαίωμα να με κρίνεις? Τι από αυτά που κάνω στην προσωπική μου ζωή έχουν αντίκτυπο στην δική σου για να με κρίνεις? Μια άποψη μπορείς να γράψεις σε σχέση με αυτό που πόσταρα κ μέχρι εκεί μπορείς να φτάσεις.

Κ ποιος δίνει δικαίωμα σε αυτούς να αποφασίσουν να ακυρώσουν μια συναυλία? Ποιος αποφασίζει για τις φασιστικές προεκτάσεις? Κ που μπαίνει το όριο? Αν δεν συμφωνείς με ένα καλλιτεχνικό έργο, μπορείς να εκφράσεις τις αντιρρήσεις σου.
Υπήρξε label, το οποίο είχε σαν φάση το death metal κ έκλεισε γιατί η τράπεζα ακύρωσε κάθε μέσο με το οποίο μπορούσε να δεχτεί χρήματα λόγω στίχων. Προώθηση βίας… . Όπως κ συμβαίνει σε κάποια label ή σχήματα. Ας απαγορεύσουμε λοιπόν τους στίχους που μιλάν για βία, σεξ, εξώφυλλα, τα βιβλία που αναφέρονται σε εν λόγω θέματα ή κ ταινίες. Όλο κ κάποιοι θα θίγονται με αυτά τα θέματα. Ότι δεν έγινε στην Αμερική το 80, ας το κάνουμε τώρα με το ίντερνετ.

Καταρχήν, φυσικά κ μουσικά ακούω, γι αυτό γίνεται όλη κουβέντα. Αν αυτό που πρέπει να κάνω εγώ είναι να απειλώ μουσικούς, μαγαζιά, εργαζόμενους κ κοινό, με συγχωρείς αλλά δεν θα πάρω. Ούτε με ξέρεις, ούτε σε ξέρω, οπότε να μου λείπει τ κήρυγμα περί ευθύνης κ συνείδησης από το ίντερνετ.

έντιτ. Ας μεταφέρει κάποιος μοντ την κουβέντα που γίνεται εδώ σε κάποιο άλλο τόπικ.

Η άποψη πως “αν λογοκρίνεις έναν, δίνεις το δικαίωμα να λογοκριθούν όλοι” και η “λογοκρισία είναι μια και όχι αλα καρτ”, πέραν από επικίνδυνη (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω), είναι (κατ’ εμέ) επιπέδου έκθεσης βασικής εκπαίδευσης. Διατηρώντας αυτή την άποψη, δεν μετατρέπεται κανένας σε υπέρμαχο της ελευθερίας. Το ζήτημα της ανεκτικότητας και της θέσης της στην οργανωμένη κοινωνία έχει απασχολήσει άπειρα μυαλά, ενδεχομένως κάπως μεγαλύτερα από εμάς εδώ μέσα και ευτυχώς το διαδίκτυο και άπειρες πηγές. Ενδεικτικά μπορεί να ψάξει κανείς το παράδοξο της ανεκτικότητας όπως εκφράστηκε από τον Πόπερ μετά τον Β Παγκόσμιο στην “ανοιχτή κοινωνία και τους εχθρούς της”, δε συζητάμε για κανέναν ακραίο πολιτικά φιλόσοφο, υπέρ της αστικής δημοκρατίας ήταν. Επιπρόσθετα, για να μην υπάρχει παρεξήγηση, δε συζητάμε περί ελευθερίας σκέψης ή άποψης. Συζητάμε περί ανεκτικότητας της (όποιας) οργανωμένης κοινωνίας.

3 Likes

Συγνώμη που δεν έχω βγάλει το πανεπιστήμιο για να μπορώ να συνεισφέρω ποιοτικά στην κουβέντα. Για άνθρωπο πάντως που έχει βγάλει ένα λύκειο, μια χαρά νομίζω μεστός είναι ο λόγος μου.

δε σε ξέρω και δεν ξέρω καν αν έχεις βγάλει πανεπιστήμιο, δημοτικό ή έχεις κάνει διδακτορικό. Δε με αφορά κιόλας. Δεν πιστεύω ότι τα πτυχία κάνουν τον έξυπνο ή μορφωμένο άνθρωπο (κάποιοι με διδακτορικά, είναι οι μεγαλύτεροι μαλάκες που έχω δει), δεν έγραψα αυτό και δε μίλησα για γυμνασιόπαιδα, όπως εσύ παραπάνω. Την άποψη έκρινα και επ’ αυτής αποκρίθηκα. Σίγουρα λοιπόν
9άποψή μου ε) καλό θα ήταν αν απαντάς σε κάποιον, να απαντάς επί αυτών που έγραψε και όχι αυτών που υποστηρίζεις ότι έγραψε.

1 Like

Τι θα καταλάβαινες από το παραπάνω? Κ δεν το λέω με κακό τρόπο, δεν με ενδιαφέρει να ξεκινήσω μανούρα.

Ούτε μένα φυσικά. Χωρίς κανένα τόνο ειρωνείας, θα καταλάβαινα αυτό που έγραψα. Η σκέψη αυτή είναι περιορισμένη, δεν έχει εφαρμογή, πως το λένε. Η σκέψη, όχι εσύ.

Καταλαβαίνεις όμως ότι μιλάμε για τέχνη έτσι? Η ένστασή μου είναι πως θα περιορίσεις την τέχνη? Με ποιο τρόπο κ που θα το όριο? Μεγάλη κουβέντα βέβαια.

Δεν μιλησε κανενας για περιορισμο. Επισης οταν μιλαμε για ελευθερια εκφρασης ας κρατησουμε στο μυαλο μας οτι σημαινει οτι το κρατος δεν μπορει να σου απαγορεψει να εκφρασεις τις αποψεις σου (εκτος αν προτρεπουν σε πραξεις βιας κτλ). Το να λεω οτι θα παω να διαδηλωσω εξω απο μια NSBM συναυλια δεν καταπαταει το δικαιωμα της εκφρασης κανενος, ισα ισα που ειναι Δημοκρατικο μου δικαιωμα να διαμαρτυρομαι για πραγματα που θεωρω οτι ειναι λαθος και βλαβερα. Για να ξερουμε τι λεμε και να ξεμπερδευουμε λιγο τις εννοιες στο κεφαλι μας ε.