Black Metal Albums

έχει ένα κομμάτι στη συλλογή της peaceville. Τσέκαρε bandcamp peaceville

3 Likes

Δεν βρήκα κάτι στην καινούρια συλλογή.

1 Like

έχεις δίκιο. ήμουν σίγουρος ότι είχε. γράψε λάθος και πάρε την καρδούλα πίσω

2 Likes

Πάρε άλλη μία…:grin:

2 Likes

:arrow_forward:︎ Sängke-Tūrem Najt Mut-Moräh | Altai-Sayan (bandcamp.com)
Άγνωστη μπάντα με άγνωστα μέλη και άγνωστο από που.
Ενδιαφέρον concept και ακόμη πιο ενδιαφέρουσα μουσική προσέγγιση

1 Like

Το τσέκαρα αυτό, πολύ ενδιαφέρον είναι.

1 Like

O Sino da Igreja | RUiM | Peaceville (bandcamp.com)
Εδώ είσαι. Είπα και γω. Χρειαζόμαστε οφθαλμίατρο και οι δυο

2 Likes

Απ’ αυτή τη συλλογή πάντως το DHG κομμάτι (που απ’ ότι κατάλαβα δεν θα είναι στον δίσκο) διαλύει σύμπαντα. Και το Doedκάτι, το άλλο πρότζεκτ του Βικ, καλό ήταν αν και όχι σε αυτά τα επίπεδα, όλα αυτα με μια ακρόαση βέβαια.

1 Like

Sól án varma, translated Sun without radiance, is a 70 minute long piece written and performed by a select few notorious names from the Icelandic black metal underground. Founded by T.Í. and D.G. (members of Misþyrming, Naðra, Núll, Drottinn, etc.), prominent personnel of the Icelandic Vánagandr elite, Sól án varma is more of an conceptual idea rather than a band or a side project.

Originally, Sól án varma, was commissioned as a special one-of-a-kind show for Roadburn Festival 2018. The 70 minute piece has neither been heard before nor since this special performance.

Having hosted Misþyrming as “Artist in Residence” at the festival two years prior, Walter Hoeijmakers, Roadburn director wanted the Icelandic musicians to bring a new and compelling phenomenon to the table for the 2018 edition of the festival. After a meeting with Walter in Iceland in 2017, D.G. and T.Í. put together a unit of carefully selected musicians to form what would later become the Sól án varma concept. These members are: G.E. (Misþyrming, Naðra, Svartidauði), Á.B.Z. (Carpe Noctem, Árstíðir Lífsins), M.S. (Svartidauði, Drottinn), S.V. (Svartidauði, Drottinn) and H.V. (Wormlust).

After a long and intensive writing and rehearsing period, the group premiered the piece at the Roadburn Festival 2018 in front of three-thousand fans in the 013-Venue in Tilburg.

A year after the performance, the group decided to make the piece immortal by putting it into a properly presentable recorded format.

Κυκλοφόρησε χθες επίσημα η στούντιο ηχογράφηση. Ζόρικο. Το βλέπω ως ένα ωραίο επίλογο στην αυλαία των Svartidauði, πέρα από αφορμή να μπούμε πιο εντατικά στους ρυθμούς του φετινού Roadburn.

2 Likes

Αααααααααααααααααααααααααααααααα

8 Likes

Έρχεται νέο THANTIFAXATH και το πρώτο δείγμα είναι μια σκέτη παράνοια:

Το DsO πνεύμα βέβαια είναι εμφανώς παρόν.

6 Likes

Στο τελευταίο EP δεν τα είχαν πει πολύ καλά, συγκριτικά με το παρελθόν τους πάντα, γιατί γενικά εξαιρετικό ήταν, παραμένουν μπάντα του αφρού, αναμένουμε με ενδιαφέρον.

On topic:

Και δεύτερος φετινός δίσκος από τους Οπλίτης, για όσους προχώρησαν από το εφήμερο, μα δίκαιο, hype του “Ψευδομένη”.

Ε, και την κασκάδια αδυναμία εκ Γερμανίας, για εμάς που θέλουμε ποιοτικό ρομαντισμό και ανεκτικό μηδενισμό:

Τέλος, μην ξεχνιόμαστε με τα πουλέν, έρχεται ένα ακόμη μοχθηρό singularity:

5 Likes

ANTEDILUVIAN “The Divine Punishment” [2021]

Τρομερός δίσκος (άλλος ένας) από τους Καναδούς, για όποιον βέβαια έχει διάθεση και υπομονή για κάτι που επί μία ώρα και βάλε σπάει διαρκώς την οποιαδήποτε φόρμα και ενστερνίζεται το Χάος (απ’ όπου όλα ξεκίνησαν) δημιουργώντας αλλεπάλληλες εκστατικές εικόνες.

Φυσικά, εννιά χρόνια μετά το τελευταίο FL, θα ήταν άτοπο να κυκλοφορήσουν κάτι παρόμοιο, το “Divine Punishment” είναι γεμάτο εκπλήξεις, απαιτώντας οπωσδήποτε την προσοχή ώστε να ξεδιαλύνει το αρχικό τοπίο που δημιουργούν οι πηχτές κιθάρες και το ακόμα πιο ερεβώδες rhythm section. Απίθανη στιγμή τα τύμπανα που κλείνουν την πρώτη πλευρά (αυτά που λέμε “tribal” εννοώντας κατά βάση ρυθμούς που έχουν επιβιώσει από την αυγή του χρόνου), θεσπέσια η χρήση του βιολιού στο “Guardians of the Liminal”.

5 Likes

Αφήνω αυτό εδώ.

Τυφλή εμπιστοσύνη στην Flenser…

Το ομώνυμο ντεμπουτο των Agriculture ερχεται στις 21 Ιουλίου. Ένα μικρό δείγμα:

1 Like

Το περσινό EP ήταν καλό αλλά overhyped μέχρι αηδίας στους σχετικούς κύκλους.

Κρατάω μεσαίου μήκους καλάθι προσωπικά αλλά το παρακολουθώ.

Δεν το έχω ακούσει και δεν γνωρίζω. Για κάποιο λόγο, διαβάζω κάθε ΔΤ γι αυτούς εδώ και κάτι μήνες, η Flenser φαίνεται να τους σπρώχνει πολύ. Το εμπιστεύομαι πάντως αυτό το label. Και το δείγμα είναι πολύ δυνατό.

Εδώ:

Το έβγαλαν στις λατρεμένες Vita Detestabilis & Fiadh Productions, που ξέρεις πόσο τις στηρίζω και εκτιμώ, οπότε τράβηξαν αμέσως τα γενικότερα βλέμματα λόγω πολιτικών θέσεων και ηχητικής άποψης, και καλά έκαναν, οπότε η “μεταγραφή” δεδομένου του hype ήταν θέμα χρόνου.

Σε κάθε περίπτωση και εγώ το περιμένω, απλά με ξενίζει το hype λίγο αναλογικά με τα μέχρι τώρα δείγματα γραφής.

Μια χαρά ήταν το single φυσικά. Αναμένουμε.

1 Like

Το πρώτο single είχε και σαξόφωνο.

1 Like

Δεν ξέρω τι λέτε για hype (δεν τα παρακολουθώ και τόσο στενά όσο εσείς άλλωστε), αλλά εμένα μου άρεσε αρκετά αυτό που άκουσα.

Βέβαια, με τα υπάρχοντα 2 δείγματα μόνο, εξακολουθώ να βρίσκω πιο κοντά στα γούστα μου το ΕP. Ίσως επειδή τους προτιμώ με λιγότερο υφέρπουσα τη Liturgy συνιστώσα.

1 Like