Κουβεντα για το Black Metal topic

Το να γράφεις και 5-10 γραμμές κάτω από τίτλο-εξώφυλλο δεν ακριβώς ουσιαστική κουβέντα. Απλώς μερικές παραπάνω πληροφορίες είναι. Ουσιαστική κουβέντα θα ήταν να συζητούσαμε κατά πόσο το black έχει αντίκτυπο ανάλογο με τα early 90’s, αν το NSBM είναι μόνο για τα μπάζα ή είναι και για τον πούτσο ταυτόχρονα ή αν (δικιά μου θεωρία αυτή) μπάντες όπως οι Revenge, Proclamation, Black Witchery κτλ. αγγίζουν αναλογικά την ακρότητα που είχε έν έτει 1985 το Seven Churches των Possessed. Δεν βλέπω όμως και πολύ κόσμο να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα, αν κρίνω από την μειωμένη κίνηση που είχε το 00’s Black Metal thread του νομιστερακίου.

Anyway, νομίζω ότι ο ντόρος που έγινε ήταν κάπως ανούσιος αφού σε όλο το rockipedia υπάρχει το name-dropping σε μεγάλο βαθμό.

Και όπως είχα γράψει σε ένα ποστ που “χάθηκε κατά τη μεταφορά”, blackmetal = ελιτισμός, οπότε εδώ η αποψάρα του καθενός είναι ΝΟΜΟΣ. Οι αδύναμοι ας αποχωρήσουν. :wink:

Εντάξει δεν έχεις και άδικο σε αυτά που λές. Ίσως θα έπρεπε να το επαναδιατυπώσω σαν “ουσιαστικότερη πληροφόρηση” πάνω στις κυκλοφορίες που ποστάρονται. Όλα αυτά που ανέφερες είναι πράγματα που ήθελα και γω να τα αναφέρω λίγο στο Thread για το 00’s black metal, όπως και για τους επιμέρους μή μουσικούς διαχωρισμούς(πχ. Suicidal, Orthodox) Black στα 00’s και στο πως αντανακλώνται όλα αυτά σε μουσικό επίπεδο, αλλά δεν έκατσε.

Αγαπητοί φίλοι, αν δεν σας πειράζει θα θελα να πω κι εγώ την άποψή μου…
Πιστεύω πως ήταν αναμενόμενο να γίνει αυτό το σκηνικό με το θρεντ γιατί όντως το κακό έχει παραγίνει με το συνεχές ποστάρισμα νέων δίσκων κλπ.

Ωστόσο έγινε για διαφορετικούς λόγους απ ότι περίμενα… Έγινε όπως πολλοί ανέφεραν λόγω της υπερπροσφοράς αλλά και του γεγονότος ότι επειδή ασχολούμαστε με το είδος σε βάθος θέλουμε να φαίνεται ότι γνωρίζουμε πολλά πράγματα και συνεχώς πληροφορούμαστε για νέα…
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς πολλοί ποστάρουν τόσους δίσκους συνεχώς και πότε προλαβαίνουν και τους ακούνε… Σας πληρώνουν να ακούτε μπλακ μεταλ και να προτείνετε, χα χα? Επιπλέον, όπως είπαν κι άλλοι, πως τους αφομοιώνετε?

Από μία άποψη συμφωνώ με τα λεγόμενα του ChrisΡ, τον οποίο και σέβομαι ιδιαίτερα με βάση τα ποστ του, ότι θα έπρεπε να γίνεται ουσιαστική κουβέντα γύρω από το θέμα… ΟΧΙ μόνο γύρω από την παρουσίαση δίσκων, αλλά κυρίως με βάση το τι κρύβουν από πίσω… Π.χ. ήδη και τα δύο θέματα που έθιξε για τον αντίκτυπο των Revenge, Proclamation κλπ. και για το NSBM προσωπικά θα με ενδιέφερε να τα συζητήσω, να τα αναλύσω και να ακούσω απόψεις…

Ωστόσο εγώ περίμενα να υπάρξουν τριβές για άλλο λόγο, τον οποίο δεν άκουσα ακόμα… Και αυτός είναι ο εξής απλός:
Κύριοι, ασχολούμαστε με το μπλακ μεταλ. Το μπλακ μεταλ δεν είναι απλά η μουσική του. Καταλάβετε το. Δεν είναι παουεριες εδώ, να συζητάμε για νεράιδες, δράκους και ξωτικά και το πόσο ωραίος και χαρούμενος μπορεί να γίνει ο κόσμος… Δεν είναι θρας να συζητάμε πόσες μπύρες ήπιαμε σήμερα και πόσο αλητέψαμε…
Το (σοβαρό) μπλακ μεταλ διαμορφώνει το ποιος είσαι και, ανάποδα, το τι μπλακ μεταλ ακούς πηγάζει από τις ιδέες σου και τον τρόπο σκέψης σου (Κι αν αυτό που γράφω σου φαίνεται βλακεία τότε μάλλον από λάθος είσαι σ αυτό το θρεντ). Γι αυτό και όπως πολύ σωστά διάβασα από άλλους, ο καθένας φτάνει στο στάδιο του μπλακ μεταλ που τον εκφράζει. Στο συγκεκριμένο στυλ, θεματολογία κλπ.
Και το πιο σημαντικό, φτάνει ΜΟΝΟΣ του εκεί. Αν ενδιαφέρεται θα το ψάξει, δεν θα του πει ο άλλος.

Συνεπώς ο λόγος που περίμενα εγώ ήταν ο εξής. Με το συνεχές ποσταρισμα κύριοι καταστρέφετε το είδος. Ο σκοπός του μπλακ μεταλ ΔΕΝ είναι να τραβήξουμε κι άλλον κόσμο σ αυτό!!! Ήμαρτον, το διάβασα αυτό στο 00?s black metal θρεντ και μου ρθε να σπάσω την οθόνη. ΔΕΝ είναι να φέρουμε το μπλακ στα σαλόνια. ΔΕΝ είναι να δείξουμε στους άλλους τι ξέρουμε, πόσο μάλλον στους σοβαρούς μπλακάδες.
Αυτοί ξέρουν το δρόμο τους και δεν θα τους νοιάξει το τι περισσότερο ξέρει ο ένας κι ο άλλος αλλά που τραβάνε αυτοί. Και αυτοί θα βρουν το τι θα ακούσουν και με το οποίο θα ταυτιστούν.

Εν κατακλείδι, το πράγμα είναι απλό.
Το black metal θρεντ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
Το ποστάρισμα 50 δίσκων τη μέρα είναι λάθος όχι επειδή είμαστε ξερόλες αλλά επειδή το μπλακ μεταλ πρέπει να μείνει underground!
Είναι γελοίο (με το συμπάθιο) να θεωρείτε ότι ακούτε σοβαρά τη μουσική όταν περιμένετε πώς και πώς να τελειώσει ο ένας δίσκος για να βάλετε τον άλλο και να τρέξετε να γράψετε και κριτική.

Το να γράφεις πόσο γαμάει το ένα και το άλλο το απεχθάνομαι και γι αυτό δεν γράφω και στο θρεντ παρά πολύ σπάνια (άσχετα αν το παρακολουθώ) και συνήθως όχι για να προτείνω κάτι… Πώς να το πω είναι τελείως αντι-μπλακ μεταλ αυτό, εκ διαμέτρου αντίθετο με τη φιλοσοφία και τους στόχους του είδους…

Παράδειγμα: Πήγατε και ποστάρατε το Teitanblood. Ε να πέσει φωτιά να σας κάψει.
Έναν απ τους καλύτερους δίσκους που έχουν βγει. Ποτε. Έναν δίσκο που πρέπει να έχεις περάσει από στάδια προηγουμένως για να καταλάβεις το μεγαλείο του. Να έχεις πιάσει το ρημάδι το είδος στο οποίο εντάσσεται και να χεις ταυτιστεί μαζί του και να χεις ξετυλίξει το κουβάρι του από το 84 και μετά… Να καταλαβαίνεις τις επιρροές του και πόσο τις εξελίσσει… Να έχεις μια κοσμοθεωρία και αντιλήψεις που συνάδουν με το περιεχόμενό του. Κάποιοι δίσκοι ξαναλέω δεν είναι απλά μουσική όσο κι αν πολλοί πιστεύουν το αντίθετο… Και εσείς το βάλατε φάτσα κάρτα λέγοντας ότι γαμάει ο δίσκος, να το δει όποιος κι όποιος… Πείτε το πιουρίστικο ή ελιτίστικο αλλά έτσι είναι… Και προσοχή, δεν αρνήθηκα σε κανέναν να το ανακαλύψει αλλά στον κάθε τυχαίο να το ακούσει ως έναν ακόμα μπλακ δίσκο… Αν αυτό είναι το μονοπάτι σου τότε θα φτάσεις εκεί…

Και τέλος μην ανησυχείτε για το μπλακ μεταλ και προσπαθείτε να το σώσετε, δεν θα σταματήσει να υπάρχει όσο υπάρχουν άνθρωποι που κουβαλάνε τον αρρωστημένο σπόρο του και έχουν να παρουσιάσουν σοβαρές απόψεις μέσα απ αυτό. Και θα υπάρχουν πάντα.

Τα σέβη μου προς όλους.

τρομαζω

το ίδιο κι εγώ.

Διαβάστε το ποστ του spirosfffdma για να καταλάβετε το γιατί. Η ίδια αντίληψη περί “τρου μπλακ μέταλ λαιφ-στάιλ” 10 χρόνια μετά.

άντε και εις ανώτερα.

Δηλαδή το black metal είναι μια αυτάρκης κάστα με συγκεκριμένα μέλη τα οποία σχεδιάζουν την πολιτική επαφής τους με τον έξω κόσμο;
Και γω που νόμιζα ότι μιλούσαμε για μουσική?

Τι μου προτείνεις εμένα που είμαι φλώρος παουεροπρογκρεσιβοποζεροροκάς; Να μην ξανακούσω το είδος γιατί είμαι εκτός ποιμνίου;

(Σχολιάζω συνολικά 1-2 σημεία που ξεχώρισα, δεν κάνω quote γιατί είναι σημεία, όχι φράσεις).

  1. Ειπώθηκε από πάνω, κι έχετε δίκιο: το bm είναι ελιτιίστικη μουσική και γενικά μοναχική. Επίσης, έχει πολύ μεγάλη ζήτηση. Επίσης, η πλειοψηφία των black-άδων είναι ποζεράδες. Με την τρου έννοια, την έννοια του να δειχτώ, να δείξω, να φορέσω, να είμαι “κάπως”. Κι εγώ είμαι έτσι, όλοι όσοι ξέρω είναι έτσι. Δεν είναι κακό αυτό. Δεν είναι κακό στο μέτρο που, ακούγοντας 200 πράγματα, θα μπορείς να ξεχωρίσεις τα 10 ενδιαφέροντα, και από αυτά, τα 2 αριστουργήματα. Δεν ξέρω αν το bm είναι τρόπος ζωής, αλλά είναι σίγουρα συναίσθημα. Προσφέρει μία κάποια συναισθηματικού είδους κάλυψη σε κάποιους ανθρώπους, σε επίπεδο καθαρά μουσικό. Αλήθεια. Αλλιώς πράγματι, η ουσιά του αρχίζει και τελειώνει σε 5 συγκροτήματα. Αλλά αυτό δεν γίνεται παντού; Αυτό δεν γίνεται πια και στον post rock/ drone χώρο, πουχου;

  2. Διαφωνώ με την άποψη ότι η ζωή σου είναι σαν τη μουσική σου. Τότε (άποψή μου πάντα) στην καλύτερη θα γίνεις κινούμενο κλισέ, στη χειρότερη θα καταλήξεις φυλακή, την ιστορία την ξέρουμε. Θα δεχόμουν καλύτερα το επιχείρημα του Σπύρου αν έλεγε πως η ζωή του και ο χαρακτήρας του είναι όπως είναι, άρα η μουσική του έκατσε και “ταίριαξε” σε αυτό.

  3. πιο ουσιώδεις συζητήσεις για στυλ κλπ είναι πράγματι ενδιαφέρουσες και ζητούμενες. Αφού όλοι συμφωνούν, δεν βλέπω γιατί δεν γίνονται (by the way crips διαφωνώ για τους REVENGE!), οπότε από αύριο θα τσεκάρω το θρεντ για το bm στα 00s και θα το επαναφέρω. Γιατί πολλή γκρίνια πέφτει τελευταία, αλλά όχι πολλή δουλειά!

  4. Ακούω black 10 χρόνια πάνω κάτω. Και δεν κάνω download, ούτε τσεκάρω blogs (ούτε που κατάλαβα γιατί να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο, ffs). Από τις κυκλοφορίες που ποστάρονται, μπορώ να κρίνω πως οι περισσότερες δεν είναι πάντα καινούριες. Άρα υπάρχει άπλετος χρόνος αφομοίωσης. Επίσης, αυτές που ποστάρονται είναι συνήθως αντικειμενικά αξιόλογες. Άρα υπάρχει και λόγος αφομοίωσης. Δεν αναφέρω κάτι που άκουσα χθες απλά επειδή το άκουσα. Είμαι ο πρώτος που θα σου πει πως τα 9/10 των σύγχρονων κυκλοφοριών είναι για τα μπάζα. Και επειδή και για μένα το μπλακ είναι μοναχικό άθλημα, είναι μεγάλη απόλαυση τώρα να βρίσκω αυτό το θρεντ και 5 ανθρώπους που μπορούν να μου προτείνουν κάτι της προκοπής να ακούσω και με τους οποίους να μπορώ να μιλήσω για μουσική

Εγώ πάντως πήγα να βάλω λίγο το Teitanblood με ένταση στα 0.00000005 Decibel και ευτυχώς αυτή η ηχητική Supernova που απειλούσε να καταστρέψει τον μη εκλεκτό γαλαξία μας ήταν λίγο καταλαγιασμένη και καταστράφηκε μόνο η δικιά μου πολυκατοικία. Παραπάνω ένταση δε θα βάλω εκτός και αν φύγω στο κενό του διαστήματος για να μη χαθούν τσάμπα οι τριγύρω πλανήτες. Πάω να ακούσω καμιά προγκρεσιβια τώρα που θα συζητάμε για τις επιπτώσεις της παγκοσμιοποίησης στις λεσβιακές σχέσεις αφού τα κοινά αυτιά μπορούν να την αντέξουν χωρίς να ανήκουν στην εκλεκτή σέκτα.

Σωστός!

spirosfffdma πως στο καλο ξεπεταχτηκες εσυ και κρινεις το μπλακ μεταλ θρεντ και μας απειλεις οτι θα σπασεις και το πισι σου;; να το σπασεις, μαζι και το κεφαλι σου και ξαναμπεις στο λαγουμι σου.

Ωπα ρε παιδιά… Σιγά σιγά δυο λεπτά!
Καταλάβατε τα εντελώς αντίθετα από αυτά που εννοούσα!

Καταρχάς κανείς δεν μίλησε για τρου μπλακ μεταλ λαιφ σταιλ… Αυτά είναι ηλιθιότητες… Προφανώς και εννοούσα αυτό που κατάλαβε ο Almighty «η ζωή του και ο χαρακτήρας του είναι όπως είναι, άρα η μουσική του έκατσε και “ταίριαξε” σε αυτό.» Προφανώς.

Θα τανε εντελώς ηλίθιο κάποιος να ζει τη ζωή του με βάση το μπλακ μεταλ. Δεν έχω καμία σχέση μ αυτό το προ εικοσαετίας τρου μπλακ μεταλ λαιφ σταιλ που αναφέρει ο Μπληντιν το οποίο μου φαίνεται τελείως για τον π*σο και γι αυτό απεχθάνομαι τη νορβηγική σκηνή του τότε, που ο ένας έκαιγε το σπίτι του άλλου, εκκλησίες, σκοτώνονταν, σκότωναν ομοφυλόφιλους, ο άλλος είναι καραφασισταριό!!! Έλεος ρε φίλε δλδ εσύ αυτό κατάλαβες ότι είπα? Είμαστε τρου και γαμα τον πλανήτη?

Επίσης δεν την είπα σε κανέναν που ακούει πάουερ, θρας κλπ. Κι εγώ ακούω. Απλώς αναφέρω ότι εκ των πραγμάτων δεν έχουν σοβαρό ανθρωπιστικο/κοινωνικο/πολιτικό υπόβαθρο από πίσω για να συζητήσεις.

Και όχι, η άποψη «νόμιζα πως μιλούσαμε για μουσική» δεν κολλάει στο μπλακ μεταλ γιατί η μουσική γενικώς έχει σκοπό και να εξυψώσει τον άνθρωπο και να τον βάλει σε μια διαδικασία σκέψης ώστε εν τέλει να βελτιωθεί ο ίδιος. Γι αυτό ο στίχος είναι πολύ σημαντικός. Άμα θες απλά να ακούσεις μουσική για χαβαλέ μπορείς να ακούσεις και μπιτάκια και γενικώς μουσική που δεν έχει κάτι ουσιαστικό να πει. Το δόγμα ?η μουσική για την μουσική? και ?σιγά ρε φίλε μουσική είναι? δεν πολυστέκει πιστεύω…

Επίσης κανείς δεν μίλησε για κάστες, ποίμνια κλπ. απορώ που τα είδατε όλα αυτά!?!?
Και μάλιστα το τόνισα στο ποστ για να μην παρεξηγηθώ (που ήμουν σίγουρος ότι θα γινόταν) ότι θα χαιρόμουν κανείς να ανακαλύψει μόνος του το μπλακ και να ασχοληθεί ουσιαστικά και όχι μόνο να κάνει κεφάλι με μια μπύρα παρέα και να χαίρεται που ακούει κάτι ακραίο. Και δεν είμαι κανας μάγκας που υπερηφανεύεται για τίποτα…

Φίλε Νταρθ δεν απαντώ στο ποστ σου, από χαβαλέ καλά τα πας… Το προγκρεσιβ σου κανείς δεν το έθιξε…

Ρε Nomisteraki ποιος απείλησε το θρεντ? Εγώ απλά είπα μια άποψη. Το να θες να φέρεις κόσμο στο μπλακ μεταλ είναι πραγματικά ότι πιο ηλίθιο έχω ακούσει. Δηλαδή τι θέλεις να φτιάξουμε ένα ωραίο chat room που θα μαζευτούμε όλοι οι μισάνθρωποι και θα φέρουμε το μπλακ μεταλ και στον έξω κόσμο για να δει ότι δεν είναι τόσο κακό όσο νομίζει και μετά όλος ο κόσμος θα ακούει μπλακ μεταλ και θα ζήσουμε καλά κι ευτυχισμένοι?

Και κλείνω λέγοντας πάλι αυτό που δεν καταλάβατε ότι είπα. Ότι δλδ το μπλακ μεταλ είναι μοναχικό άθλημα όπως είπαν κι άλλοι. Άμα η ζωή σου είναι τέτοια θα φτάσεις σε αυτό και στο επίπεδο που σε εκφράζει χωρίς να χρειάζεσαι αυτό το θρεντ. Και με αυτό δεν εννοώ ότι όποιος δεν έχει καμία σχέση με το μπλακ μεταλ είναι κακομοίρης ή χάνει κάτι ουσιαστικό και πρέπει να τον κάψουμε, για να προλάβω μερικούς?

Μάλλον αστειεύεσαι.

ρε άνθρωπε συγκεντρώσου λίγο.

Εδώ μιλάμε για ένα λειτουργικό ζήτημα του φόρουμ (το πως δηλαδή το ΒΜ θρεντ θα γίνει πιο ευανάγνωστο και λιγότερο χαώδες) και εσύ έρχεσαι να μας κάνεις κύρηγμα περί μπλακμέταλ γενικά και να καταλήξεις ότι:

Είσαι εκτός θέματος ρε φίλε. Και όχι απλά εκτός θέματος, αλλά εκτός τόπου και χρόνου αν θες την άποψή μου (που δεν τη θες).
Δηλαδή, έρχεσαι και μας γράφεις:

και πουλάς ομπσκιουρίλα και ελιτισμό ενώ ζούμε στην εποχή του file-sharing και της υπερπληροφόρησης. Ε λολ δηλαδή!

Τεσπά, λήγει το οφτόπικ φλέημινγκ, εγώ είμαι εκτός.
Αυτά.

Νομίζω ότι ο spiros δεν έχει και τόσο άδικο σε αυτό που θέλει να γράψει (αν και σε σημεία διαφωνώ), δηλαδή ότι το blackmetal γενικά είναι μια μουσική στην οποία θα καταλήξεις γιατί η ψυχοσύνθεσή σου εκείνη την περίοδο το ευνοεί. Αυτό δεν σημαίνει ότι άτομα (όπως εγώ πχ, δεν διεκδικώ κανέναν τίτλο φανατικού blackmetaller -όχι ακόμα τουλάχιστον) εκτός του χώρου δεν πρέπει να ακούνε τους 5,10 ή και παραπάνω blackmetal δίσκους που μπορεί να τους ενδιαφέρουν και να έχουν και άποψη για αυτούς φυσικά.

Εκεί που διαφωνώ σίγουρα είναι στο αν πρέπει να υπάρχει το θρεντ, για να φτάσεις στο επίπεδο να σε εκφράζει κάποιος πρέπει να σου δείξει το δρόμο είτε είναι κάποιο blog, είτε το metal archives είτε το θρεντ του rocking είτε οποιοδήποτε άλλο μέσο.

Αυτό ακριβώς.

Φίλος Spirosfffdma το προγκρέσιβ δε μου το θίγεις γιατί δεν είναι δικό μου όπως δεν είναι και κανένα είδος σε όσους δεν ακούν με πατέντα, σχόλιο στο πως βλέπεις τα διάφορά άλλα είδη(με τα οποία προφανώς και έχεις ασχοληθεί επιδερμικά για να λες τέτοιες μπαρούφες) ήταν. Έχεις μια γενική ιδέα και κολλάς τις ταμπέλες σου όπως να ναι. O Powerας χαζοχαρούμενος νεραιδοπαρμένος, ο Gothas κλαψομούνης μουνοίλωτας, ο Thrashας κάφρος μαλάκας μπυροκοιλιάς (ιδιαίτερα βέβαια όταν μουσικά και ιδεολογικά από αυτό προέρχεται όλο το Black), ο Progster σπασίκλας με τα πατομπούκαλα κτλ. Εντάξει δεν το πας και άσχημα, κάλλιστα και ο Blackάς θα μπορούσε να είναι ο αγάμητος σατανόκαυλος που την είδε έτσι επειδή στο δημοτικό οι συμμαθητές του τον είχαν πλακώσει στην καρπαζιά.

Εσένα το Black Metal ποιος σου το έμαθε? Ο Λιακόπουλος με τις κρυφές επιγραφές στο νησί του πάσχα? Τα παιδιά που γράφουν στο Thread μόνο μισάνθρωποι και κλαψομούνηδες δε μου φαίνονται, οι περισσότεροι ίσα-ίσα μάλλον σαν καφροχαβαλέδες τους κόβω. Άμα το πάρουμε έτσι να μην ακούσουμε και Doom γιατί αυτό πρέπει να σημαίνει ότι είμαστε και ένα βήμα πριν την αυτοκτονία. Το γεγονός ότι κάποιες μουσικές δεν είναι για όλες τις ώρες δε σημαίνει ντε και καλά ότι η φάση που θα μας πιάσει να τις ακούσουμε πα να πει ότι έχουμε ρίξει και μαύρη πέτρα πίσω μας από όλο τον κόσμο και να βουτήξουμε στο μισανθρωπισμό .

:lol::lol:
Darthvader τα σπας!!

Οκ αυτό με το θρας ήταν λίγο παρόρμηση, σίγουρα υπάρχουν ιδιαίτερα σκεπτόμενες μπάντες…

Φίλε Μπληντιν:
Το κατάλαβα ότι η διαφωνία έγινε για λειτουργικούς λόγους… Το είπα εξαρχής άλλωστε…
Απλά πρόσθεσα έναν ακόμα λόγο διαφωνίας, χεχε…
Επίσης το κείμενό μου είχε χαρακτήρα άποψης και όχι κηρύγματος…
Επιπλέον εγώ δεν νομίζω ότι το filesharing είναι απαραίτητα καλό…
Εξάλλου αυτό φταίει κυρίως για την χαοτική κατάσταση του φόρουμ όπως λες κι εσύ…
Επίσης Θέλω την άποψή σου και δεν σου επιτέθηκα, συζήτηση κάνουμε…
Όσο για τον ελιτισμό σε καμία περίπτωση δεν τον πουλάω, αλλά υπάρχουν και
μερικά όρια μεταξύ καρακιτσαριού και σοβαρότητας…
Ναι ελάτε πάρτε όλοι το καινούριο Teitanblood, το αλμπουμ που δεν πρέπει
να λείπει από κανένα σπίτι, τώρα μόνο 0.99$ το τραγούδι από το κοντινότερο
file hosting σάιτ δίπλα σας και δώρο πασγουορντ για το καλύτερο πορνοσάιτ…
Καμιά φορά υπάρχουν λόγοι που μια μπάντα βγάζει εν έτει 2010 έναν δίσκο σε 300 μόνο κόπιες ΚΑΣΣΕΤΑ ή ΒΙΝΥΛΙΟ και δεν είναι απαραίτητα επειδή δεν έχει λεφτά ή δεν την ανακάλυψε ακόμα η osmose και η century media ή για να φανεί τρου και καλτ…

Φίλε Νταρθ:
Συνεχίζεις να βάζεις στο στόμα μου πράγματα που δεν είπα… Ακούω και μου αρέσει μεταλ από όλους τους κλάδους του και σίγουρα όχι τόσο βαθιά όσο μπλακ το οποίο
σε καμία περίπτωση δεν θεοποίησα, ίσα ίσα είπα όποιος το νιώθει θα βρει το
δρόμο του…
Τώρα πού κατάλαβες εσύ τι νομίζω για τους προγκ, γκοθ, παουερ κλπ δεν ξέρω
αλλά έτσι σκέφτονται 14 ρηδες που μόλις ανακάλυψαν το μεταλ…
Είπες και κάτι σωστό όμως… Καφροχαβαλέδες! Ακριβώς! Χωρίς να θίγω κανέναν
δηλαδή εσας δεν σας γυρίζουν τ άντερα όταν σε μια μπλακ συναυλιά κοπανιέται ένας
καραγκιόζης κάφρος δίπλα σας με μια κοιλιά μέχρι απέναντι και μια μπύρα στο χέρι
κάνοντας devil horns κλπ? Οι κάφροι καταστρέφουν τη μουσική αυτό είναι σίγουρο…

Αυτά κύριοι και ξεκαθαρίζω πάλι συζήτηση κάνουμε. Δεν την λέω σε κανέναν
ούτε το παίζω έξυπνος… Απλά νιώθω ότι κάποιος που ασχολείται σοβαρά με
το μπλακ μεταλ το χρησιμοποιεί καθαρά για τον εαυτό του και όχι για επιφανειακή
συζήτηση και χαβαλέ… Και αυτό έρχεται σε συμφωνία με το ότι οφείλουν να γίνουν λειτουργικές αλλαγές στο θρεντ, στο οποίο, αφού δεν πρόκειται να πάψει να υφίσταται, μπορεί να γίνει τουλάχιστον να γίνει μέρος εποικοδομητικής συζήτησης…

Υπο κανονικές συνθήκες, εδώ που τα λέμε δεν θα έπρεπε να γίνονται μπλακμεταλ συναυλίες.

Ναι αναμφίβολα είναι σωστό αυτό… Ευτυχώς αρκετές σοβαρές μπάντες δεν το κάνουν… Ωστόσο καμιά φορά θέλεις τη δόση σου χαχα… Χρειάζεσαι ένα ritual χαχα…