Αγαπημένη ελληνική Black Metal μπάντα

Necromantia η μεγαλυτερη ελληνικη bm μπαντα για μενα, αλλα οι αγαπημενοι μου παραμενουν οι Nocternity.

Eντάξει ΒΒΒ γούστα είναι αυτά αλλά το Fons Acheroni των Tatir για εμένα είναι από τα καλύτερα demo της ελληνικής black σκηνής.Όσο για τους Medieval Demon εντάξει δεν είναι και η μεγαλύτερη black metal μπάντα, αλλά το ένα άλμπουμ τους που έχω ακούσει έχει αρκετά ενδιαφέρον για μένα τουλάχιστον στυλ και πιστεύω πως πρέπει να αναφερθεί:wink:

Nτάξει ειμαι άμπαλος με το είδος, αλλά επειδή έτυχε να τους δω λαιβ και μ’ άρεσαν, δε θεωρούνται καλοί και οι [B]bohemian grove[/B]?

οχι απλα ωραίοι …υπερτελειοι θεωρούνται . απλα τους ανέφερε πριν ο νομίστερος :wink:

α οκεικ!!

Δεν είχα δει το ποστ του:wink:

Χαλαρα [B]Kawir[/B] για μενα.

Όταν έχεις ένα album σαν το Non Serviam και το πρόσφατο Theogonia εύκολα πάει η ψήφος σου αυτόματα εκεί.
Necromantia σαν δεύτερη επιλογή αλλά με χάλαγε που δεν υπάρχει κιθάρα. Αξέχαστη η διασκευή στο Each Dawn I Die…

Έλα ρε μπλακά Night*Sky είσαι τεράστιος!:D:D:D:bow:

Βγαζω εξω Rotting Christ και Ravencult, λογω φανμποισμου, Kawir αρκετα καλοι, ιδιαιτερη εντυπωση μου προκαλουν oι Νecromantia, kαι Order Of The Ebon Hand.

Moυ αρεσε επισης το φετινο των Αd Astra απο Θεσσαλονικη, αλλα σαν καλτ και τοπ σκατοψυχοι για μενα ειναι οι (-ο) Dodsferd. 8)

Edit: Nα αναφερω επισης οτι οι (-ο) Dodsferd εχουν και τα καλυτερα φωνητικα.

Cursing your will to live…αυτό το riff…

Σημασια οτι εχουμε πολλες καλες μπαντες και τα τελευταια χρονια η σκηνη
σαν να εχει αναγεννηθει και πλεον εχουμε αρκετες νεες μπαντες που αν μη τι αλλο
ειναι το λιγοτερο αξιολογες.

Νεκρομαντία.
Τρομερά ριφς και ατμόσφαιρα.

εγω θα ελεγα οτι τα τελευταια χρονια τεινω προς τους End σαν αγαπημενη ελληνικη bm μπαντα, με περισσοτερο μουσικα κριτηρια, δλδ αλλο το black metal των R.Christ, αλλο των Necromantia, αλλο των Εnd. πιστευω πιανετε το νοημα.

κ επισης θα’θελα να αναφερω -γιατι δεν ετυχε να αναφερθει απο καποιον αλλο- την προ-End μπαντα που ακουγε στο ονομα Nocternity Enshadowed. σπασανε μετα το ντεμπουτο, οι 3 καναν τους Εnd κ ο κιθαριστας συνεχισε ως Enshadowed αλλαζοντας κ λιγο το υφος της μπαντας. οσοι δεν εχετε ακουσει τσεκαρετε οπως κ δηποτε την αλμπουμαρα Messengers of the Darkest Dawn. με τελευταιο κομματι του δισκου αυτο εδω, για μενα απο τις υπερκομματαρες του ελληνικου black.

Αυτό ακριβώς.Εγώ όταν ακούω ελληνικό black metal μου έρχεται στο μυαλό αυτό το πράγμα δηλαδή varathron,agatus, πρώιμοι rotting christ κλπ αυτά άλλωστε μου αρέσουν και περισσότερο και μου κολλάνε καλύτερα στο αυτί.Μπάντες τύπου End είναι άλλου στυλ, συμφωνώ ότι είναι γαμάτες αλλά δεν έχουν νομίζω αυτό που λέμε ελληνικός ήχος.
Συμφωνώ για Enshadowed, το ντεμπούτο τους τουλάχιστον που έχω ακούσει αξίζει να τσεκαριστεί όπως είπε και ο Grim Fandago

O Fandango τα λέει πολύ σωστά, κομματάρα το Jesus Christ Cage, να προσθέσω και το επίσης τρομερό demo πριν αυτό το άλμπουμ, με τo εξίσου καλό Cremation Odes.

Λεπον. the ancient returns, onyx, in monumentum οι καλυτεροι δισκοι απο το 2000 και μετα. Πειτε μου κατι, οτιδιποτε, που να τα ξεπερναει! Ισως τα φτανει με δυσκολια το πρωτο απο cry of silence. Τωρα που η Νορβηγια αναπολει τις παλιες ενδοξες μερες η Ελλαδα εχει κανει τη διαφορα στο χωρο του μεταλ. Και παλια η Ελλαδα τα εσπαγε βεβαια, μην ξεχναμε dawn of martyrdom που εαν ηταν στη Νορβηγια θα κονταροχτυπιοταν με in the nightside eclipse. Η εαν ας πουμε το in monumentum εβγαινε στη Σκανδιαβια την εποχη 93-94 θα τρβουσε τα βυζια του και ο quorthon, κριμα που δεν εζησε για να το δει. Τη ψηφο μου τη ριχνω σε nocternity γιατι με εντιπωσιασανε και με crucify him, a fallen unicorn και harps of the ancient temples.
Δυστυχως ravencult δεν εχω ακουσει… ακομα

Rotting Christ???
Septic Flesh???
Ravencult???
:D:D:D

Ισως τα φτανει με δυσκολια το πρωτο απο cry of silence. Τωρα που η Νορβηγια αναπολει τις παλιες ενδοξες μερες η Ελλαδα εχει κανει τη διαφορα στο χωρο του μεταλ. Και παλια η Ελλαδα τα εσπαγε βεβαια, μην ξεχναμε dawn of martyrdom που εαν ηταν στη Νορβηγια θα κονταροχτυπιοταν με in the nightside eclipse. Η εαν ας πουμε το in monumentum εβγαινε στη Σκανδιαβια την εποχη 93-94 θα τρβουσε τα βυζια του και ο quorthon, κριμα που δεν εζησε για να το δει. Τη ψηφο μου τη ριχνω σε nocternity γιατι με εντιπωσιασανε και με crucify him, a fallen unicorn και harps of the ancient temples.
Δυστυχως ravencult δεν εχω ακουσει… ακομα

…λεπον! Είσαι ψαγμένος και έχεις εντρυφήσει σε σπουδαίο υλικό!!!
:wink: [COLOR=“SlateGray”]θα παρακολουθώ δημοσιεύσεις σου…[/COLOR]

Ναι ισως μου διεφυγαν καποιοι. Οι rotting βγαλαν ενα theogonia πριν λιγα χρονια… νταξ δισκαρα αλλα ακου και το onyx και θα δεις τη διαφορα. Οι septic flesh μας δωσαν τον υπερκολοσσο sumerian daemons αλλα δεν ειναι εντελως black ομως ναι, σιγουρα απο τους καλυτερους δισκους που εχει η ελληνικη σκηνη. Ravencult φαινοντε πολυ καλοι θα τσεκαρω. Και εαν σου αρεσουν οι ντεθιες (επιδη μιλησες για septic flesh) ακου το ντεμπουτο απο dead congregation. Φιλε αυτος ειναι [SIZE=“5”]ΔΙΣΚΟΣ 8O8O8O[/SIZE]

Δεν είναι το “χωράφι” μου το είδος -[I]το παραδέχομαι[/I]- αλλά απ΄όσα (πρόλαβα) να ακούσω
εως τώρα, θα έλεγα συμπάθεια στους [B]R.C., [/B]καύλα με [B]Necromantia[/B] και ενδιαφέρον με [B]Ravencult[/B]…

[COLOR=“SlateGray”]υ.γ. Α ναι τους ξέρω τους dead congregation, αν και ΔΕΝ έχω δίσκο τους[/COLOR]… :frowning:

Πολυυυυυυυυ μεγαλη μπαντα οι necromantia απο τις λιγες μπαντες που ειχαν σταθερη πορεια χωρις σκαμπανευασματα. Δεν εχω ακουσει ολους τους δισκους αλλα πιστευω πως υπεραρκουμαι σε τεσσερις αμα ειναι τοσο υψηλου επιπεδου. Και κατευασε το δισκο απο dead congregation, μη στερησαι τη μουσικη :wink: