Black sabbath-13

Συγκινητικό να ακούς έστω και τα 3/4 των Sabbath σε νέο υλικό.

Το τραγούδι είναι απλά συμπαθητικό θα έλεγα εγώ.
Βασικά η διάρκεια με κούρασε πιο πολύ. Δεν υπήρχε λόγος να τραβήξει 9 λεπτά.
Αν ήταν κανα 5λεπτο max, θα ήταν πιο περιεκτικό και ζουμερό νομίζω.
Κατά τ’άλλα, η μπασάρα είναι εκεί, ο Όζζης είναι οκ και ο Αντώνης μας είναι παρών (αν και τα ριφ στο συγκεκριμένο δεν είναι και τα πλέον εμπνευσμένα θα έλεγα). Ο Brad Wilk έχει κάνει τίμια δουλειά (αν και ελπίζω να μην ακούγεται έτσι η μπότα στην τελική μίξη…).
Κλασικός Rick Rubin πάντως…Διακρίνω αυτή την επιτηδευμένη προσπάθεια να βγάλει από το συγκρότημα τον παλιό, 70’s ήχο που τους έκανε τρανούς. Από τη δομή του τραγουδιού (με το τυπικό Σαμπαθ γύρισμα στο 6:20) και μερικά “οικεία” ριφ, μέχρι τις φωνητικές γραμμές του Ozzy.
Τέλος πάντων, ας μην το ψειρίζω από τώρα. Με το καλό να βγει το άλμπουμ λοιπόν.

ωραίο

Γενικά οι αλλαγές και ακόμα και το ριφ θυμίζει πολύ σε φάση παλιούς sabbath αλλά με τρόπο που λές, οχ το έχω ξανακούσει αυτό! Αλλά δεν το έχεις. Ελπίζω να έχει και καλύτερα κομμάτια ο δίσκος, αν είναι να τελειώσει με κάτι αξιοπρεπές η ιστορία των Sabbath τουλάχιστον (γιατί για δεύτερο δίσκο δεν τους βλέπω γενικά…)

Εμένα δεν μου βγάζει 70ίλα, πιο πολύ μου θυμίζει το ύφος των κομματιών του 1998 με τον ozzy, φάση “selling my soul”. να τα 70ς http://www.youtube.com/watch?v=OeHYQM6QzrQ

αχ αυτό το μπάσο <3

Συμπαθητικό συνολικά. Πιο πολύ ο Ozzy μου άρεσε να πω την αλήθεια.
Τα Psycho Man & Selling My Soul είναι πολύ καλύτερα κομμάτια.

Όχι βέβαια πρωτότυπο, εξάλλου δεν χρειάζεται να πρωτοτυπήσουν εν έτει 2013. Η αλήθεια είναι όμως ότι η αλλαγή στο 6.20 τα έσπασε λιγάκι. Για μένα, θετικό το πρώτο δείγμα.

τι αδικαιολογητα μεγαλη διαρκεια ρε, μακαρι να ναι 20λεπτα ολα τα κομματια
δε παλευεται αυτος ο γαμημενος ηχος των σαμπαθ, ολες οι αλλες μπαντες πρεπει να παραδωσουν τις κιθαρες και τα μπασα τους απο ντροπη

Και χωρίς διαφημίσεις: http://www.youtube.com/watch?v=wVfUimq2KeI

παιδιά τι να λέμε τώρα το κομμάτι ηχεί σαν βάλσαμο στα αυτιά μου.Και έχει ενα σωστό προγκρέσσιον και φαίνεται οτι ίσως λόγω της ηλικιακής αδυναμίας του Οζζ θα χτίζεται στους 2 πυλώνες των μυστακιοφόρων,αλλά και πάλι τα φωνητικά είναι ακριβώς ότι πρέπει.Το θέμα δεν είναι η διάρκεια ή αν αναπαράγεται generic ο ούτως η άλλος μονολιθικός (με την καλή έννοια) ήχος τους αλλά αν βγάζει αυτό το ΓΑΜΗΜΈΝΟ BLACK SABBATH FEELING.Και το βγάζει!!!

Πρώτη φρέσκια τζούρα Black Sabbath από το 1998 και την απόλαυσα μέχρι τέλους και ξανά και ξανά!

Η φωνη μου φανηκε λιγο μουφασιον και ταλαιπωρη, τουλαχιστον στο πιο ‘χαλαρο’ μερος της συνθεσης. Τυμπανα πολυ καλα, αξιοπρεπεστατο παιξιμο για το 70ς υφος των Sabbath, ε και Αηομμι με Γκηζερ ειναι μαλλον τα εκτελεστικα χαηλαητς, ψιλοευκολα κιολας.

Για μένα πάντως ήταν έκπληξη και μεγάλη κιόλας. Πολύ καλό κομμάτι δεν τους το 'χα με την καμία. Δεν περίμενα το άλμπουμ αλλά μετά από αυτό αναμένουμε με μεγάλη αγωνία.

gamise…

Φοβερος ηχος απο Geezer και Tony, καλη και η φωνη του Ozzy, τα drums μια χαρα απο τον Brad Wilk, αν και δεν μπορουσα να μην σκεφτομαι ποιανου τα drums θα ηθελα να ακουω. Απο εκει και περα δεν με τρελανε το κομματι, βγαζει μια “σωστη” Sabbathιλα και αυτο ειναι ευχαριστο, εχει ωραια αλλαγη και riff στο 06:20, αλλα μεχρι εκει. Τιποτα το εξαιρετικο.

Κάτι παραπάνω από τίμιο και αξιοπρεπές…

Προφανώς δεν ακούσαμε το νέο ?Sabbath Bloody Sabbath?, αλλά σημεία όπως η αλλαγή στο 6:20 είναι αν μη τι άλλο συγκινητικά. Αυτό που λίγο με ενοχλεί είναι ότι δεν είναι εντελώς αγνοί παλιοί καλοί Sabbath, γιατί βλέπω ορισμένα στοιχεία που μοιάζουν περισσότερο με προσωπικές δουλειές του Ozzy, όπως π.χ. εν προκειμένω το ρεφρέν (στο 2:17 «The blood runs free…», στο 4:02 «When will this nightmare…» κ.ο.κ.). Αυτό δυστυχώς ίσχυε πολύ και για τα καινούρια τραγούδια του ?Reunion?.

Κατά τα άλλα, τα riff είναι ελαφρώς default, λες και τα έβγαλε πρόγραμμα automatic Sabbath riff generator, αλλά και πάλι τα αγαπάμε. Πάντως, αν μου λέγατε ότι τύμπανα παίζει ο Bill Ward, δεν θα έδειχνα πολλή δυσπιστία.

γαμάει καλέ, γαμάει…

Ωραίο είναι ειδικά μετά το 6:20 αλλά τα 2 κομμάτια του Reunion ήταν καλυτερα…

ρε σεις ειλικρινα σας αρεσε αυτο? και προχθες και χθες και σημερα προσπαθησα να το ακουσω και δεεεε