? Black Sabbath?

Η τραγική ειρωνεία είναι πως κ το “The Devil You Know” δεν το έβγαλαν υπό το όνομα “Sabbath”, αλλά είναι πολύ πιό Sabbath απ’όλους τους δίσκους με τον Martin π.χ. :stuck_out_tongue:

είσαι σίγουρος ότι έχεις ακούσει το headless cross και το tyr? γιατί εγώ δεν είμαι καθόλου βάσει όσων γράφεις : P.

Φυσικά κ τα έχω ακούσει κ τα 2. Κ άλλα έχω ακούσει με Μartin, ακόμα κ το Born Again με Gillan ή το Seventh Star με Hughes π.χ. Η βεβαιότητά σου μόνο δεν ξέρω από πού πηγάζει. :slight_smile:

Sabbath είναι μόνο ο Ozzy και ο Dio. Ποίοι είναι αυτοί οι φλώροι;

ΟΥΓΚ

δεν είναι βεβαιότητα, έλλειψη βεβαιότητας είναι.

εμένα πιο κοντά μου φαίνονται οι sabbath με martin στους “κλασσικούς” sabbath, σε σχέση με τους sabbath με dio.

από την άλλη δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να μοιάζουνε. ο ιομμις μια χαρά εκμεταλλεύτηκε τις φωνές του dio και του martin, οι οποίες προφανώς και δεν έχουν σχέση με του οζζυ.

ο iommi και στο προσωπικό του και στο fused δείχνει ότι το χει. απ’ την άλλη, τα τραγούδια στου reunion δε μου παν και πολλά.

manager nick, άσε μια απόσταση απ’ την πρωινή μέχρι να μπεις στο φόρουμ.

[SIZE=“5”]NO F****N WAY!!![/SIZE]:roll:

:lol::lol::lol:

βασικα ταπε ολα οπως ειναι ο σαπιος τζιμ :stuck_out_tongue:

(τζιμ κατεβασε κ τα βινυλ ριπς ξερεις απο που να γουσταρεις)

δούδε <3

Ο Iommi πρέπει να ξαναβγάλει άλμπουμ με τον Hughes.To Fused είναι μεγάλη δισκάρα!!!Πολύ καλύτερο από το μέτριο για μένα Heaven and Hell.

Το Agharta το χα κατεβάσει σε μου που θρι, αλλά η ριπάρα φίλε δεν παίζεται. Το κάψιμο συνεχίζεται.
Θενξ για το πμ.
Οφ τόπικ τέλος.

Ρε συ dude… Ούτε οι Sabbath με Dio ήταν οι κλασσικοί Sabbath. Τους θεωρώ “Sabbath” πάραυτα γτ κατάφεραν ακόμα κ έτσι να μείνουν στον κόσμο ως εναλλακτικό κ επιτυχημένο lineup. Κ αυτό βέβαια οφείλεται κυρίως στο ειδικό βάρος του ερμηνευτή. Ωραία, πες ότι έκαναν ένα reunion με Martin. Κ έβγαλαν κ έναν δίσκο αξιοπρεπή μεν, τίποτα το ιδιαίτερο δε. Κ βγαίνουν κ για περιοδεία κ αρχίζει πάλι ο Martin να τραγουδάει τα τραγούδια του Ozzy…

http://www.youtube.com/watch?v=AH7pOUm5s9k

φιξδ και εκεί που πρέπει.:stuck_out_tongue:

Την έχω κόψει,με πείραζε!

Ρε την μπάντα Heaven and Hell,όχι το άλμπουμ!!!

fyi, το devil you know εννοούσε

Hopeto, με το υπέροχο γούστο στη μουσική, ξεκαθάρισε αδερφέ μου, γιατί μου ήρθε σαν κατακεφαλιά (ακριβώς επειδή το ποστ είναι δικό σου) στο heaven n hell album αναφέρεσαι;; ή μήπως (εύχομαι) θες να πεις το the devil you know που κυκλοφόρησε με το όνομα heaven and hell η μπάντα;

Έντιτ: μέχρι να ποστάρω λύθηκε η παρεξήγηση, ευτυχώς!

Ρε καλέ μου και χρυσέ μου jm_rotten…

Πες μου σε παρακαλώ πολύ εσύ που θεωρείς το line-up με Ozzy το μόνο που πρέπει να έχει το όνομα Black Sabbath.

Ο ερχομός του Ντιο στους σάμπαθ, οπωσδήποτε έφερε ένα νέο αέρα στην μπάντα, έγιναν μνημειώδες δουλειές και γουστάρουμε και ακούμε και θα ακούμε για όσο έχουμε ακοή. Παράλληλα όμως επηρέασε και τον Αϊόμι στον συνθετικό τομέα. Οι σάμπαθ έγιναν ένα straight metal group, με περισσότερα «επικολυρικά» στοιχεία, πράγμα που δεν το λέω για κακό, απλά έπαψε να υπάρχει αυτή η έρπουσα βλοσυρότητα των συνθέσεων και των ριφφς, αυτή η «πρώιμη ντουμίλα» που έβγαινε στα πρώτα άλμπουμς. Ξαναεξηγούμαι: Αυτό δεν είναι κακό, απλά είναι κάτι διαφορετικό.

Καταρχάς σύγκρινε λίγο τις κυκλοφορίες που θα γράψω παρακάτω

Paranoid
Sabbath Bloody Sabbath
Never Say Die
Heaven and Hell

4 δίσκοι με εμφανώς διαφορετικό περιεχόμενο ο κάθε ένας. Το Children Of The Sea το χανε γράψει οι 3 Sabbath πριν έρθει ο Dio (απλά ένα παράδειγμα σου δίνω για να καταλάβεις ότι ο ερχομός του Dio δεν ήταν ο μοναδικός λόγος που άλλαξαν για 4ή φορά την προσέγγιση τους στη μουσική οι Sabbath).
Και ξανάκου το Never Say Die (πιο χτυπητό παράδειγμα επί εποχής Ozzy). Που βρίσκεις έρπουσα βλοσυρότητα σε συνθέσης και ρίφφς, ή η “πρώιμη ντουμίλα”? Γιατί εγώ δεν ακούω κάτι τέτοιο. Eπομένως ο δίσκος μπορεί να είχε Ozzy (του οποίου η φωνή βγάζει ενίοτε ακόμα doomίλα), αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα πρώτα τους. Επομένως γιατί να ονομάζεται Sabbath?

κοίτα, σε αυτό τον τομέα είμαι λίγο περίεργος. αν βγάλει ο ιομμις δίσκο με τον μαρτιν, στο λαηβ έχω την απαίτηση να παίζουν μόνο δικά τους (4 δίσκους θα χουν άλλωστε), άντε και κάνα του ντιο στα οποία ταιριάζει περισσότερο η φωνή του μαρτιν.

αυτό που λες όμως πάει κι αναποδα. ούτε ο οζζυ μπορεί να βγάλει τραγούδια των άλλων αξιοπρεπώς. δε μιλάω για τώρα, μιλάω για όταν του έβγαινε η φωνή.

Βρε χρυσέ μου, βρε καλέ μου!
Αφού διαχώρισα τις πρώτες κυκλοφορίες και είπα στα πρώτα 6 άλμπουμ. Το never say die εσύ το έχεις για την πρώτη εξάδα;; νωρίτερα βγήκε για σένα;
Και στο τέχνικαλ έκσταση έγιναν πειραματισμοί και ακόμη νωρίτερα και στους πρώτους δίσκους. Οι σάμπαθ “ψάχνονταν” γενικά σε κάθε δίσκο στην αρχή. Και ναι, δεν βγάζουν όλα τα τραγούδια με τον Όζζυ ντουμίλα.
Είναι όμως η πορεία μιας μπάντας, που ναι στους 2 τελευταίους δίσκους (με τον Όζζυ πάντα εννοώ) πειραματίστηκε παραπάνω. Ούτε το paranoid (το τραγούδι εννοώ) βγάζει ντε και καλά ντουμίλα. Τι να κάνουμε τώρα δηλαδή;

Από την άλλη, αν δεν μπορείς να διακρίνεις την υφολογική, αισθητική, ατμοσφαιρική και …γευστική διαφορά των σάμπαθ της περιόδου Όζζυ με οτιδήποτε άλλο μετά, δεν είναι δικό μου πρόβλημα, ούτε μπορώ να το λύσω.
Θα ήσουν δλδ ικανοποιημένος αν έλεγα ότι ούτε το Never say die έπρεπε να γράφει πάνω σάμπαθ;
Πράγματι είναι λιγότερο σάμπαθ (αυτό και το προηγούμενο του) απ’ τα πρώτα 6. Εμένα περιμένεις να στο πω;

Και να το πω και αλλιώς: Αν κάποιος που δεν έχει ιδέα σου ζητούσε έναν δίσκο για να δει τι είναι οι σάμπαθ, το νέβερ σέη ντάη θα του έδινες; ή το χέβεν εν χελλ;; δε νομίζω…

τι μαλώνετε μωρέ…
ο γουστος ειναι γουστος…

*θα ήθελα ενα ακόμη Black sabbath άλμπουμ…με οζζυ

ναι μεν διαχώρισες τις πρώτες 6 κυκλοφορίες από τις άλλες 2, αλλά σύμφωνα με τον “τι είναι Sabbath για μένα” ορισμό που έδωσες , εγώ σου επισήμανα ότι ο τελευταίος τους Οzzy δίσκος, δεν έχει καμία σχέση με τον ορισμό που έγραψες.

Χαίρω πολύ ότι το paranoid δεν είναι doom, αλλά ανήκει σε δίσκο ΑΜΙΓΩΣ πρώιμου doom και δεν σου βγάζει τη διαφορά μέρας νύχτας. Για παράδειγμα αν είχε το “never say die” (το τραγούδι εννοώ) θα κανε μπαμ.

Τη διαφορά μπορώ να τη διακρίνω και στους δίσκους με Ozzy και στους δίσκους με Dio (Dehumanizer ο πιο doomy δίσκος τους με Dio) και με οποιονδήποτε άλλο τραγουδιστή. ίσως και να συμφνούμε.

για τις 2 τελευταίες ερωτήσεις σου κοίτα την πρώτη μου πρόταση σε αυτό το ποστ.