? Black Sabbath?

Ξέρεις όμως πολύ καλά πως άν βγουν για περιοδεία υπό το όνομα “Black Sabbath” θα λέει κ τραγούδια του Ozzy. Συμφωνώ πως ο Ozzy δε βγάζει τραγούδια ούτε του Dio ούτε του Martin στα live (ούτε καν στο studio) επειδή πολύ απλά έχει μακράν χειρότερη φωνή κ περιορισμένων δυνατοτήτων (ιδιαίτερα τώρα στα γεράματα). Αλλά άν βγουν οι Sabbath σε περιοδεία με Ozzy κ παίξουν τις κλασσικούρες τους (όπως τις παίξουν τελοσπάντων) θα λες εσύ “δεν ήταν Sabbath live αυτό!! Αν είναι δυνατόν! έλειπε το “Headless Cross”!! Μα να μην το παίξουν…” :stuck_out_tongue:

Σκέψου αντίστοιχα ένα “Sabbath” live με τον Martin χωρίς το “Paranoid” ή το “Iron Man” (2 παραδείγματα). Θα λες μετά ότι είδες Sabbath? Πες το να σε δω… :stuck_out_tongue:

ένα είναι σίγουρο. όποιον τραγουδιστή και να πάρουν οι Iommi/Butler (ο Ward θα είναι μαζί τους μόνο αν είναι και ο Ozzy μέσα), δε θα ονομαστούν ΟΥΤΕ Black Sabbath, OYTE Ηeaven And Hell.

Ναι, μωρέ, καλή καρδιά! Εν κατακλείδι μάλλον συμφωνούμε. Μίλησα για την γενική αίσθηση που έχω/έχουμε όταν μιλάμε για το τι αντιληφθήκαμε - προσλάβαμε από την μουσική τους όταν τους ακούσαμε (εγώ τουλάχιστον τους έχω ακούσει με …χρονολογική σειρά). Προφανώς δεν είχα στόχο να φτιάξω έναν ορισμό και μετά βάση αυτού να αποκλείω τα άλμπουμς που δεν εναρμονίζονται με τον ορισμό.

Χαχα οκ μαν! :smiley:

Μιας και λέμε για Sabbath :
Εγώ από τα 10 μου τα μόνα τραγούδια Sabbath που χα ακούσει ήταν το Paranoid & Iron Man. Μετά στα 17 (μιλάμε για πολύ καιρο μετά), πρώτη φορά που άκουσα το Black Sabbath είχα πάθει χοντρή πλάκα! Έλιωσα τους 2 πρώτους δίσκους (σε μια συλλογή που μου χε γράψει ένας φίλος) και την ίδια χρονιά, καλοκαίρι ήταν θυμάμαι, αγόρασα το Dehumanizer (είχε πέσει χοντρό λιώσιμο). Μετά άκουγα για ένα διάστημα άκουγα Original Sabbath.
από Dio δεν είχε τύχει να ακούσω τίποτα άλλο μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2009 που άκουσα Die Young (πρώτη φορά ε! για όνομα του Θεού!) και έλιωσα τους 80-81 δίσκους!

το box set που πόσταρε ο Crimson_Idol μόλις είδα τον τίτλο, νόμιζα πως θα ναι box set 1983-1990 & 1993-1996 περιόδου, μέχρι που είδα την φώτο. Εκδόσεις Sanctuary 2008-2009 χωρίς τα Deluxe μπροστά…

πραγματικά καρφάκι δε μου καίγεται αν θα πουν τραγούδι από την οζζυ έρα. όχι επειδή δε μου αρέσουν προφανώς ε. απλά να, έχεις 4 δίσκους (αν βγάλουν νέο λέμε) με τραγουδάρες μέσα, δε χρειάζεται να στηριχτείς σε άλλα τραγούδια.

εν τέλει, μέσες άκρες νομίζω πως συμφωνούμε. απλά εγώ δε δίνω και τόσο βάρος στο όνομα. δλδ τι sabbath, τι heaven and hell. δεν ήξερες τι πας να δεις? εμένα οι δίσκοι με τον μάρτιν μου αρέσουνε ΠΑΡΑ πολύ, ίσως παίζει ρόλο ότι τους έμαθα με αυτούς. αλλά ναι, όταν λέμε sabbath, ασχέτως προσωπικού γούστου, όζζυ καταλαβαίνω. δεν τραβάει όμως, καλύτερα να μη βγάλουν τπτ.

Είδες που το λες και μόνος σου; :stuck_out_tongue:

Άρα είναι φρέσκια η σχέση σου με τους σάμπαθ (μάλλον λόγω ηλικίας, θα είσαι μικρός φαίνεται). Σε ζηλεύω και για τα δύο!

Ναι ρε κ εμένα μ’άρεσε το “Headless Cross” (το “Tyr” όχι ιδιαίτερα που ανέφερες αλλά ok, δε στέκομαι εκεί). Μ’άρεσαν ακόμα κ τα άλλα 2 που ανέφερα εγώ, εκεί κ άν υπάρχουν ενστάσεις για τ’όνομα “Sabbath” (“Born Again” κ “Seventh Star”). Απλά συναυλιακά ξέρουμε κ οι 2 (κ οι ίδιοι οι Sabbath, ακόμα κ οι διοργανωτές κ οι manager) ότι δεν τραβάει άλλο lineup πέραν του κλασσικού. Η δική μου άποψη θα ήταν να βγάλουν κάτι σε στούντιο όπου κουτσα-στραβα θα τραγουδήσει ο Ozzy (όσο τα καταφέρνει τελοσπαντων) κ ας μη βγουν σε περιοδεία μετά. Θα γούσταρα κ Live Sabbath με Martin βέβαια αλλά με άλλο όνομα ίσως… Π.χ. να τους λέγαν “Headless Cross”. Άρα να μην παίξουν Ozzy υλικό δικαιολογημένα. :slight_smile:

Σιγά που θα αλλάζει κάθε φορά το όνομα των Sabbath για τα καπρίτσια της Sharon.

Άλλο ο Dio… άλλο ο Martin…

διακρίνω κάποιες διαφορές. Εσύ; :slight_smile:

Δεν έχω άποψη να σου πω, με Sabbath είμαι παντελώς άσχετος.

Εμένα το Headless Cross μ’ αρέσει εξίσου με το Heaven And Hell, επομένως δε θα 'χα κανένα πρόβλημα. Αλλά νομίζω το θέμα είναι παραπάνω νομικό παρά “ηθικό”.

sorry για την παρέμβαση στην εποικοδομητική σας κουβέντα, αλλά να πούμε και κάτι “νέο”

αυτά τα ντέμος είναι από την εποχή που η μπάντα άλλαζε το όνομά της από Earth σε Black Sabbath. Για την ακρίβεια, είχαν ήδη αποφοασίσει την αλλαγή του ονόματος, αλλά έδιναν κάποια ήδη κλεισμένα λάιβ ως Earth.

Το κανονικό σέσιον περιλάμβανε μόνο τα “The Rebel” & “When I Came Down” τα οποία δεν ήταν συνθέσεις της μπάντας, αλλά του πληκτρά Norman Haines των Locomotive. Η μπάντα δεν τα γούσταρε, τα ηχογράφησε αλλά αρνήθηκε να τα κυκλοφορήσει (λογικά σαν single).

“That was dropped on us by Jim Simpson. We hated it. It won’t be released.
We have landmines set around Jim’s house in case he tries to come out to release it.”

  • Ozzy when asked by a fan on the 1998 autograph tour for the Reunion release. (BSNL 98 )

According to Iommi, “We didn’t write those songs. They were written by a chap named Norman Haines. At the time we were managed by Jim Simpson, who was a local Birmingham guy. He insisted that we record these songs. We just wanted to play, so we recorded them. We wanted to write our own songs and make our own record, but this was just an initial effort. We had never been in a recording studio in our lives before that.”

Το “Early One Morning” είναι μια σπάνια (και κακή) λάιβ ηχογράφηση των Earth αυτής περίπου της περιόδου.

Το “Blue Suede Sues” είναι το γνωστό κομμάτι σε διασκευή. Την έπαιζαν συχνά στα λάιβ τους εκείνη την εποχή, και κυκλοφόρησε και ημι-επίσημα στο limited CD-RΟΜ enhanced EP “Black Mass” του 1998 (εκείνο με την πλαστική θήκη με το “αίμα” και τις “νυχτεριδούλες”).

Το “Thomas James” δεν είναι σύνθεση της μπάντας, δεν εκτελείται από την μπάντα, είναι ένα τελείως άσχετο jazz/rock κομμάτι από τα 60ς, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω από ποιον καλλιτέχνη και σε ποιά ηχογράφηση. Το’χα βρει παλιότερα, αλλά το γούγλε δεν είναι φίλος μου σήμερα.

Τέλος υπάρχει και άλλο ένα ακυκλοφορητο κομμάτι της εποχής, το “Song for Jim” (παλιότερο από αυτά), που ακούγεται (τμήμα του) στο βίντεο “The Black Sabbath Story - Volume 1”

Ειλικρινά, αυτή η “διαμάχη” μου φαίνεται εντελώς γελοία…Τι σημαίνει original Black Sabbath?Οι άλλοι ήταν μαιμούδες?Σάμπαθ είναι μόνο με Όζζυ λέει ο ένας, με Dio ο άλλος, με Μάρτιν ο παράλλος…Έλεος ρε παιδιά!Με το ίδιο (παράλογο) σκεπτικό και οι Ac/dc από το 80 και μετά είναι μαιμούδες, θα έπρεπε να αλλάξουν όνομα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.Και δεκάδες άλλα συγκροτήματα, μικρά ή μεγάλα, θα έπρεπε να κάνουν το ίδιο!
Στην συγκεκριμένη περίπτωση, Σabbath είναι ο μουστάκιας και τέλος!Και την γιαγιά του να βάλει να τραγουδήσει, θα είναι δικαίωμα του.Σιγά μην κάτσει να σκεφτεί, αν ο άλλος όταν ακούει Σάμπαθ, του έρχεται στο μυαλό ο Όζζυ, ο Ντίο ή κάποιος άλλος.Χέστηκε!Σιγά μην χρειάζεται και δημοψήφισμα για να πάρει αποφάσεις!Το θέμα είναι πως όποια περίοδο και να προτιμά ο καθένας, δεν έχει δικαίωμα να αφορίζει τις άλλες.Από το '70 μέχρι το '09(τουλάχιστον, γιατί μπορεί να υπάρξει και συνέχεια, δεν ξέρεις…) ΕΙΝΑΙ BLACK SABBATH!
Φιλικά πάντα ε? :slight_smile:

Ωραία…

Τι λέτε λοιπόν παιδάκια να πάτε να κάνετε συγκρίσεις για το ποιά εποχή των Sabbath γαμάει τους άλλους στρουμφορουμίτες περισσότερο στα αρμόδια τόπικς, λέω γω τώρα, και να κρατήσουμε αυτό να μιλάμε ΜΟΝΟ για την Οζζυ-ερα (αφού δεν υπάρχει τέτοιο, ενώ υπάρχει για Ντίο-έρα και Μάρτιν-έρα), και να αφήσουμε για φέτος το όσκαρ μαλακίας του να λέμε τα ίδια ακριβώς πράματα σε 40 τόπικς? :):):):slight_smile:

λέμε ΌΧΙ φίλε.

οκ, τότε να κλειδωθεί, μιας και υπάρχουν ήδη άλλα 14 θρεντζ για Black Sabbath. Ευχαριστώ για τη συνεργασία. :smiley:

Αντικειμενικα με βαση τα signature τραγουδια τους,Sabbath ειναι ΜΟΝΟ με Ozzy, απο εκει και περα ειναι Sabbath με guest stars.
Μου θυμιζει κατι αναλογο με τους Deep Purple και τον Gillan.Γνωμη μου οτι οι σημαντικοι δισκοι και τα τραγουδια που αφησαν εποχη καλως η κακως ταυτιζονται με ΜΙΑ φωνη για ενα συγκροτημα.8)

Ρε αφού καταβάθος γουστάρετε κάθε cd που έβγαλε ο μουστάκιας γιατί κάθεστε και σκάτε με περιόδους. Αφού γαμάνε όλα και το ξέρετε.

Να τα σημεία που θα εστίαζα κ εγώ… :slight_smile:

Δηλαδή θες να μας πεις ότι αμέσως-αμέσως σβήνεις τα Heaven and Hell - Mob Rules γιατί δεν είναι Όζζυ, αρα δεν άφησαν εποχή…

Αυτά άφησαν εποχή ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ δεν είναι Ozzy :wink:

Μάθετε να εστιάζετε στα σωστά σημεία ωρέ παίδες :stuck_out_tongue: